18. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
2012. február 14-i ülésére

Tárgy:   2012. évi pályázati lehetőségek
Készítette:   Kazár Éva
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság

 Tisztelt Képviselő-testület! 

A 2012. évben eddig megjelent pályázati lehetőségeket az alábbi táblázat tartalmazza:
Sz.
Pályázat címe, kódja
Pályázó
Fejlesztendő intézmény / terület
Támogató szervezet
Igényelhető támogatás
Támogatás mértéke helyi önkormányzat pályázó esetében
1.
Nevelési intézmények fejlesztése
DAOP-4.2.1-11
Önkormányzat
Százszorszép Óvoda
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
Min. 20 millió Ft – max. 200 millió Ft
95 %
Jelen pályázati kiírás keretében kizárólag olyan fejlesztések támogathatóak, melyek keretében a beruházással érintett feladat ellátási helyeken, minimum egy új csoportszobával történő (20 fő befogadására alkalmas) óvodai férőhelybővítés valósul meg. Támogatható a korszerű óvodai feladat ellátási helyek kialakítása érdekében szükséges infrastrukturális fejlesztés, meglévő feladat ellátási helyek, vagy funkció nélküli épületek/épületrészek akadálymentes felújítása, modernizációja, átalakítása. Támogatható továbbá a nevelési intézmény férőhelybővítéséhez kapcsolódó infrastrukturális beruházás energiatakarékossá tétele, tornaszoba, játszóudvar kialakítása, tanulók és pedagógusok által használatos szakmai eszközök beszerzése. Kötelezően előírt feltétel az akadálymentesítés.
Egy pályázat keretében kizárólag egy intézmény (egy OM azonosító) feladatellátási helyére/helyeire igényelhető támogatás, de lehetőség van egy pályázat keretében több feladatellátási hely fejlesztésére is, a jelen pályázati kiírásban meghatározott támogatási összeg figyelembevételével.
Két különálló intézmény feladatellátási helyeinek fejlesztésére kizárólag abban az esetben van lehetőség, amennyiben a projekt megvalósítási időszakának a befejezéséig megvalósul az intézmények szervezetileg történő összevonása úgy, hogy az új intézmény az előbbiek jogutódjaként jön létre, mely integráció a projekt zárásáig az alapító okiratban rögzítésre kerül. Minden más esetben, egy pályázatban két szervezetileg különálló (külön OM azonosító) intézmény feladatellátási helyeinek egy pályázatban történő fejlesztésére nincs lehetőség.
A támogatott páylázatok várható száma a Dél-Alföldi Operatív Program keretéből 16 db.
Benyújtási határidő: 2012. április 2.
2.
Kiemelt turisztikai termék- és attrakció fejlesztés
DAOP-2.1.1/G-11
Önkormányzat, Egyesület, Alapítvány, Egyház, Nonprofit gazdasági társaság,.
 
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
Min. 500 millió Ft –
Max. 1 milliárd Ft
Önkormányzat esetén 95%
A felhívás kiemelt céljai: innovatív, magas színvonalú, egyedi, önálló vonzerővel bíró turisztikai termék, illetve a régió egyedi értékein, alapvetően a természeti és épített örökségen alapuló nemzetközi jelentőségű turisztikai vonzerők, termékek és tematikus hálózatok fenntartható fejlesztése. Támogatható tevékenységek: - nemzetközi vagy országos jelentőségű kulturális és örökség helyszínek, világörökségi kulturális helyszínek turisztikai fejlesztése; - Vallási turizmus fejlesztése; - Egészségturizmus fejlesztése; - Nemzetközi, vagy országos vonzerővel rendelkező, hagyományosan megrendezésre kerülő kulturális, művészeti, gasztronómiai rendezvények, fesztiválok infrastrukturális fejlesztése, lebonyolítása; - Aktív ökoturizmus: kerékpárturizmus, aktívturisztika fejlesztések. Benyújtási időszak: - kétszakaszos bírálat 1. szakaszára 2012. február 29. Egyszakaszos bírálatra 2012. november 30.
3.
Épületenergetikai fejlesztések és közvilágítás korszerűsítése
KEOP-5.3.0
Önkormányzat
Katona József Művelődési Központ / Endrődi Közösségi Ház / Százszorszép óvoda
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
Min 1 millió Ft – Max. 250 millió Ft.
85 %
A pályázat keretében energiahatékonyság javítására (szigetelés, nyílászáró csere, kazáncsere, hűtési és melegvíz, valamint világítási rendszerek modernizációja), valamint megújuló energiafelhasználás fokozására (napkollektorok alkalmazása, geotermikus energia hasznosítása, stb) nyerhető vissza nem térítendő támogatás. Benyújtási időszak: 2012. március 31 – december 31.
4.
Energiatermelés, helyi hő- és hűtési energiaigény kielégítése megújuló energiaforrásokból
KEOP-4.2.0
Önkormányzat
Katona József Művelődési Központ / Endrődi Közösségi Ház / Százszorszép óvoda
Sportcsarnok és Polgármesteri Hivatal
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
1milló Ft- 1 milliárd Ft
85%
A pályázat keretében a fűtési és meleg víz energiaigény részbeni vagy teljes megújuló energiaforrásból történő fedezésére, a villamos energia termelés napelemmel történő megvalósítására, valamint megújuló energiaforrások használatának fokozására vissza nem térítendő támogatás nyerhető. Benyújtási időszak: 2012. március 31 – december 31.
5.
Megújuló energia alapú villamosenergia-, kapcsolt hő és villamosenergia, valamint biometán termelés
KEOP-4.4.0

Önkormányzat
Katona József Művelődési Központ / Endrődi Közösségi Ház / Százszorszép óvoda
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
Min. 1 millió Ft – max. 1 milliárd Ft
85%
A pályázat keretében napenergia alapú villamosenergia termelés, biomassza-felhasználás, vízenergia hasznosítás, biogáz termelés és geotermikus- és szélenergia hasznosítás célokra lehet támogatást nyerni. Benyújtási határidő: 2012. március 30 - december 31.
6.
„Építő közösségek”
TÁMOP-3.2.3/A-11/1
helyi önkormányzat (önállóan pályázat benyújtására és szerződéskötésre nem jogosult tájház esetében a fenntartó nyújthat be pályázatot)
Közművelődési – Közgyűjteményi és Turisztikai Szolgáltató Intézmény Endrődi Tájház és Helytörténeti Gyűjtemény
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
Min. 5 millió Ft – max. 30 millió Ft
100%
A konstrukció konkrét célja:
  1. A támogatott intézmények humán erőforrásának és egyéb keretfeltételeinek alkalmassá tétele a kreatív iparral összefüggő nevelési-közösségi tevékeynségek, szolgáltatások megvalósítására.
  2. Az iskolán kívüli, kreatív kompetenciafejlesztés közoktatási intézményrendszerhez történő közvetlen kapcsolódását elősegítő együttműködések, programok létrejötte és megvalósulása.
  3. A helyi kötődésű kreatív iparterületekhez kapcsolódó ismeretanyag feltárása, elterjesztése a helyi célcsoport körében.
  4. A helyi értéket hordozó kreatív ipar területeihez kapcsolódóan előállított, a kompetenciafejlesztés végeredményét képző termékek létrehozása.
A pályázat keretében 7 kreatív területen megvalósuló kompetenciafejlesztés támogatható (építészet, kézművesség, képzőművészet, fotográfia, film, előadóművészetek, elektronikus sajtó).
A pályázat segítségével a múzeum oktatási tevékenységét lehet megerősíteni és bekapcsolni a kreatív iparral foglalkozó képzésbe. A pályázatban a kreatív iparral kapcsolatos két kompetenciának beépítését vállalná az intézmény: építészet: épített környezetre koncentráló helytörténeti, földrajzi, rajz- vagy művészeti foglalkozás, valamint ezekhez kapcsolódó településmarketing ismeretek átadása. Kézművesség: ismeretátadás kézműves tevékenységekhez: élelmiszer, fa, bőr, egyéb növényi és állati alapanyag feldolgozás, fém, agyag, kő, üveg megmunkálása, egyéb népi mesterségek.
A támogatással megvalósuló fejlesztések eredményeként a tájház értékes építészeti és műemléki felméréseket végezhet. A településünk építészeti örökségének megismertetésére, valamint oktatási tevékenységek beindítására és működtetésére nyílik lehetőség, az iskolán kívüli oktatással a múzeum és az oktatási intézmények között szorosabb kapcsolat alakulhat ki.
A pályázónak vállalnia kell, hogy a projekt menedzsmentjének ellátása érdekében a projekt teljes hossza alatt biztosít 1 fő projektmenedzsert, 1 fő pénzügyi vezetőt, ezen felül lehetőség nyílik 1 fő projektasszisztens foglalkoztatására is.
A projekt utófinanszírozású, a szállító és a szállító engedményese részére történő kifizetésre jelen felhívás keretében nincs lehetőség. A támogatott tevékenység elindításához, és likviditásának biztosításához a projektre megítélt támogatás maximum 25%-ának megfelelő összegű előleg igényelhető
A támogatott pályázatok várható száma: 40-50 db, a jelenleg rendelkezésre álló keretösszeg 700 millió Ft.
Benyújtási határidő: 2012. március 14. A TÁMOP-3.2.3/A pályázati konstrukció 2012. II. félévében ismét meghirdetésre kerül 800 millió Ft keretösszeggel. A pályázatok 2012. II. félévében történő beadásának lehetőségét és feltételeit az NFÜ közleménye fogja szabályozni.
7.
A lakosság egészségfejlesztését szolgáló fizikai aktivitás
szakmai támogatása és a szabadidő-sportolói
közösségek bővítése
TÁMOP-6.1.2/11/2
- Sportegyesület, sportszövetség,Országos sportági szakszövetség;
- Egyéb egyesület;
- Egyéb alapítvány;
- Nonprofit kft;
- Nonprofit részvénytársaság
 
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
Max. 400 millió Ft
 
Jelen pályázati kiírás célja, hogy a közösségi célkitűzésekhez illeszkedő módszertani megalapozást tartalmazó tematikus program kereteit biztosítsa, és annak (rész)eredményeit felhasználva támogassa olyan rendezvénysorozatok/sportbörzék szervezését, amelyek - ösztönzik valamennyi célcsoport életmódformálását, fizikai aktivitását, ráirányítva a figyelmet a sport, a testmozgás jótékony hatásaira - bővítik a szülők, pedagógusok, szakemberek fizikai aktivitással kapcsolatos ismereteit. Mindezt a sport- és egészségtudományos, sportmenedzsment és egyéb sport- és testnevelés szakpedagógiai ismeretek egyidejű átadásával, korszerű, innovatív eszközök alkalmazásával, közérthetően együtt teszik meg.
A program kiemelt célja továbbá, hogy a célcsoport minél szélesebb rétege számára átadja azokat a korszerű sportszervezési és -menedzsment típusú ismereteket, jó gyakorlatokat, melyek aktív sportolói közösségek kialakulásához vezethetnek. Cél, hogy a projektek mérhető módon és strukturáltan irányítva ösztönözzék a lakosság - különösen a gyermek, ifjúsági és fiatal felnőtt korosztály fizikai aktivitását, segítsék a minőségi sportszolgáltatásokhoz való gyors és egyenlő esélyű hozzáférést, és sportolók, szakemberek, sportszolgáltatók közötti tudatos információ és tapasztalatcserét, a szemléletformálást.
A "B" komponens esetében a program keretében megvalósított sportrendezvények/sportbörzék száma minimum 30 db, minimum 30 db településen. A sportrendezvényekbe bevont célcsoportba tartozó résztvevők száma el kell érje a 9. 090 főt. A szemlélketformálásba bevont helyi/térségi szintű döntéshozók-vezetők, igazgatási szakemberek, köznevelési és felsőoktatási, egészségügyi intézményvezetők tervezett létszáma legalább 900 fő.
A helyi önkormányzatok és társulásaik a projektekben kizárólag együttműködő partnerként vehetnek részt. A "B" komponens esetében a pályázó szervezet létesítő okiratában (alapszabályában/társasági szerződésében) szerepelnie kell legalább 2011. január 1-től az alább felsorolt tevékenységek valamelyikének, vagy ennek megfelelő tartalomnak: szabadidős- és sportrendezvények szervezése, sportos életvitelre nevelés, ösztönzés. A támogatható pályázatok száma a "B" komponens szerinti program megvalósítása kapcsán 1 db konvergencia régiókban megvalósuló projekt. Benyújtási időszak: 2012. okt. 01 – okt. 30.

 A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság ülését követően az alábbi további pályázati kiírásokról tájékoztatjuk a  képviselő-testületet.

 
 
8.

Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a kistérségekben

TÁMOP-6.1.2/11/3

önállóan vagy konzorciumi vezetőként pályázhatnak:

- helyi önkormányzat

- helyi önkormányzati költségvetési szerv

- többcélú kistérségi társulás

- jogi személyiségű nonprofit szervezetek

  Nemzeti Fejlesztési Ügynökség min 25 millió Ft - max 125 millió Ft 100%

Jelen pályázat alapvető célja a szív-érrendszeri, daganatos megbetegedések csökkentésének a támogatása, a korai és elkerülhető halálozást befolyásoló életmód, illetve szokások javítása. Az egyének egészségük iránti felelősségének, az egészséges életvitelhez szükséges tudás és készségek elsajátításának hatékony támogatása.

A kistérségi pályázat célja az egészséget szolgáló egyéni magatartásminták kialakítása a lakosság és speciális célcsoportok körében kistérségenként egy-egy koordinált fejlesztési projekt keretében.

Kötelezően bevonandó együttműködő partnerként a kistérségben működő felnőtt vagy vegyes háziorvosi szolgálatok legalább 33%-a, és a kistérségben lévő valamennyi közfinanszírozott, fekvő- és járóbeteg szakellátó intézmény.

Projekt előkészítésével kapcsolatos kötelezően megvalósítandó támogatható tevékenységek között Egészségfejlesztési Programterv elkészítése és az Egészségfejlesztési Iroda kezdeti, vagy bővített helyi működési leírásának kidolgozása szerepel. A projekt  szakmai megvalósításával kapcsolatos kötelezően megvalósítandó támogatható tevékenységek között a Kistérségi egészségfejlesztési iroda (EFI) létrehozása, fejlesztése szerepel. A projekt keretében az ESZA és ERFA alapok közötti átjárhatóság alapján az ERFA típusú tevékenységek fedezetére az elszámolható költségek összegének maximum 10%-a fordítható.

A pályázati kiírás meghatározza továbbá

  1. az EFI-t befogadó intézmény/szervezet/nonprofit gazdasági társaság, illetve az EFI munkatársai által kötelezően végzendő támogatható tevékenységek körét;
  2. az EFI szakmai támogató feladatai kapcsán kötelezően végzendő, támogtaható tevékenységek körét;
  3. az alapellátás egészségfejlesztési szerepét erősítő többletfeladatok, fejlesztési feladatok megvalósítása kapcsán a pályázó, vagy bármely konzorciumi tag által kötelezően végzendő, támogatható tevékenységek körét;
  4. a pályázó, vagy bármely konzorciumi tag által kötelezően megvalósítandó egészségfejlesztési programok megszervezése és lebonyolítása kapcsán támogatható tevékenységek körét;
  5. a pályázó, vagy a pályázatban résztvevő bármely konzorciumi partner által végezhető, választható egészségfejlesztési tevékenységek körét.

A pályázatok benyújtása 2012. március 20-tól 2012. május 2-ig lehetséges.

9.

 

Testvérvárosi találkozók

A pályázók és partnerek: települések vagy azok testvérvárosi bizottságai vagy a helyi hatóságokat képviselő egyéb nonprofit szervezetek   A pályázatokat az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA)  kezeli min 5000 EUR max 25000 EUR  

A testvérvárosi találkozók fontos összetevője

  1. az európai integráció iránti elkötelezettség;
  2. a résztvevők között szövődő barátság;
  3. az aktív részvétel.

A projektben legalább két részt vevő ország településeinek kell szerepelnie, amelyek közül legalább az egynek az EU tagállamának kell lennie. Találkozók esetén a meghívottak minimum létszáma 25 fő. A találkozó maximális időtartama 21 nap lehet.

A támogatás formája átalánydíj, a résztvevők száma és a találkozók időtartama határozza meg.

Pályázati határidők 2012-ben:

2012. június 1. A projekt kezdete: 2012. október 1. - 2013. június 30.

2012. szeptember 1. A projekt kezdete: 2013. január 1. - 2013. szeptember 30.

 A Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulás 2012. február 17-iki ülésén határozott arról, hogy pályázatot nyújt be a TÁMOP-5.4.9/11/1 pályázati konstrukcióra. A többcélú kistérségi társulás csak abban az esetben nyújthat be pályázatot, ha a tagönkormányzatai önállóan nem pályáznak erre a támogatási konstrukcióra.

 

Modellkísérleti program az alapszolgáltatások funkcionális összekapcsolására

TÁMOP-5.4.9-11/1

Pályázók köre:

- helyi önkormányzat

- Többcélú kistérségi társulás

- helyi önkormányzatok jogi személyiségű társulása

- területfejlesztési önkormányzati társulás

  Nemzeti Fejlesztési Ügynökség min 20 millió Ft - max. 35 millió Ft 100%

A pályázati program alapvető célja a szociális és gyermekjóléti alapellátások fejlesztése, működési hatékonyságának javítása olyan szolgáltatási, szolgáltatási-koordináció kialakításával, mely a lakosság problémáira komplex megoldást nyújt a felmerülő igényeknek megfelelően működő, rövid reakcióidejű szolgáltatások kialakításával.

A pályázat benyújtásának határideje: 2012. január 26. - 2012. február 28.

Kérem a tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztést megvitatni szíveskedjen.

 


Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság  

A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek a 2012. évben az

  • "Építő közösségek" című TÁMOP-3.2.3/A-11/1 kódszámú felhívásra és
  • "A lakosság egészségfejlesztését szolgáló fizikai aktivitás szakmai támogatása és a szabadidő-sportolói közösségek bővítése" című TÁMOP-6.1.2/11/2 kódszámú felhívásra pályázat benyújtását.
 
Döntési javaslat

"2012. évi pályázati lehetőségek"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pályázat benyújtása
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottsága 2012. I. félévében az alábbi pályázati kiírásokra javasolja pályázat benyújtását a Képviselő-testület számára:


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe