3. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Bizottság Elnöki Munkacsoport
2012. április 11-i ülésére

Tárgy:   Beszámoló Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2011. évi zárszámadásáról
Készítette:   Szilágyiné Bácsi Gabriella, Tóthné Gál Julianna
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság, Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság

Tisztelt Képviselő-testület!

 
Az Államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. Törvény 91. § (1) bekezdése értelmében a jegyző által elkészített zárszámadási rendelettervezetet a polgármester a költségvetési évet követő negyedik hónap utolsó napjáig terjeszti a képviselő-testület elé. A képviselő-testület a zárszámadásról rendeletet alkot.
 
Az önkormányzatok, így Gyomaendrőd Város Önkormányzata gazdasági-pénzügyi helyzetét is az elmúlt évekhez képest a rendelkezésre álló források körének folyamatos szűkülése jellemezte. 2008. évben még több, mint 858 millió Ft összegű normatív állami támogatásból gazdálkodhattunk, mely támogatás 2009. évre 40 millió Ft-tal csökkent, majd 2010. évben az előző évhez képest további 111 millió Ft-os csökkenést szenvedett el az önkormányzat. Ennek oka egyrészt a tanulói létszám, az ellátotti létszám csökkenése, másrészt a normatívák fajlagos összegének csökkenése, illetve a 2009. évi csökkenésben mindezen tényezők mellett szerepet játszott az a tény, hogy felfüggesztésre került a közszférában dolgozók 13. havi juttatása, a 2010-es visszaesés okai között szerepel továbbá a munkaadót terhelő járulék mértékének 32%-ról 27%-ra történő módosítása, valamint számos normatív bevétel megszűntetése (pl. közösségi közlekedés normatívája, a sport feladatokhoz biztosított támogatás, a közművelődési feladatokhoz nyújtott támogatás, diáksport támogatás stb.). 2011. évben 2 millió Ft-tal csökkent a feladatellátáshoz igénybevett normatív támogatás összege. 2010. évhez képest a változás elsősorban nem az összegszerűségben mutatkozik, hanem inkább a normatíva szerkezetében. Több területen csökkent a normatív hozzájárulások száma, a szociális alapszolgáltatások jogcímrendszere egyszerűsödött, a közoktatás területén az alapfokú művészetoktatáshoz, a kollégiumok működtetéséhez kapcsolódó összes hozzájárulás az ágazat alapnormatívájában jelent meg. A korábbiakban egyedi pályázati típusú igénylés helyett 2011. évben normatív módon jutott hozzá egyes forrásokhoz az önkormányzat. Ilyenek voltak pl. az informatikai támogatás, az érettségi és szakmai vizsgák lebonyolításának támogatása, az óvodáztatási támogatás.
 
A lakosságszámhoz kapcsolódó állami normatívák összege is évek óta csökkenő tendenciát mutat, mivel a település lakosságszáma folyamatosan csökken.
 
Lakosságszám alakulása:
  • 2005. január 1.-jén 15.348 fő
  • 2006. január 1.-jén 15.237 fő
  • 2007. január 1.-jén 15.144 fő
  • 2008. január 1.-jén 14.972 fő
  • 2009. január 1.-jén 14.777 fő
  • 2010. január 1.-jén 14.625 fő
  • 2011. január 1.-jén 14.479 fő
A működéshez szükséges bevételi források csökkenése mellett az Önkormányzat továbbra is alapvető céljaként fogalmazta meg a kötelező feladatok végrehajtása mellett a korábbi években vállalt nem kötelező feladatok teljesítését, valamint a működőképesség, finanszírozó képesség megőrzése mellett a fejlesztési célok megvalósítását.
    
A feladatellátás általános értékelése
 
A Képviselő-testület az önkormányzatra háruló feladatok végrehajtását 5 önállóan működő és gazdálkodó és 6 önállóan működő intézmény működtetésével oldotta meg.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2011. évben az alábbi – intézményi szerkezetet és létszámot érintő – döntéseket hozta:
A Polgármesteri Hivatal nyitó létszáma - a hozzátartozó feladatokkal együtt - 2011. évben 66 fő, mely év végére 63 főre csökkent:
  • Létszámleépítés következtében két fő dolgozó távozott a hivatalból 2011. május 31. napjával. Egy fő az építéshatóságról, egy fő az iktatóból.
  • A Pénzügyi Osztályon egy ügyintéző álláshelyen alkalmazott dolgozó kérte jogviszonyának közös megegyezéssel történő megszűntetését 2011. 01. 13. napjával. A feladatok átszervezésével egy ügykezelői munkakör került kialakításra és betöltésre.
  • Egy fő helyettesként alkalmazott szociális ügyintéző határozott idejű szerződése 2011. május 31-én megszűnt.
  • A pályázatíróknál január hónapban egy fő fizetés nélküli szabadságáról tért vissza, és vette át kolléganője munkáját, aki gyermekének születése miatt szakította meg munkavégzését. Ugyancsak a pályázatíróknál határozott idejű szerződéssel alkalmazott egy fő szerződése 2011. szeptember 30-án lejárt, szerződését nem kívánta meghosszabbítani, ezért egy újabb határozott idejű szerződéssel alkalmazott dolgozó került felvételre.
  • A városüzemeltetési osztály vezetője jogviszonyának közös megegyezéssel történő megszüntetését kérte, 2011. december 31. napjával. Az osztályvezetői megbízást, az eddig is az osztályon dolgozó jogász kapta. Pályázat útján betöltésre került egy műszaki ügyintéző állás.
  • A mezőőrök létszáma 2011 decemberében, 2 fővel csökkent nyugdíjazás miatt. Mivel a Képviselő-testület a mezőőrök számának 6 főről 5 főre történő csökkentéséről döntött, ezért csak az egyik állás került betöltésre.
 2008. január 1. napjától Gyomaendrőd Város Önkormányzata a Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulásához csatlakozott.
Gyomaendrőd, Csárdaszállás és Hunya önkormányzatok képviselő testületei között 2005. évben létrejött a Gyomaendrőd –Csárdaszállás- Hunya települési önkormányzatok jogi személyiséggel nem rendelkező társulása. A feladat ellátás minden évben növekedett. 2005. évben a társulás tevékenységi köre az alapfokú nevelési –oktatási, óvodai nevelésre terjedt ki. 2006. év júliusától létrejött a Városi Családsegítő Központ jogutódja a Térségi Humánsegítő Szolgálat, melynek keretében ellátandó térségi feladat a Családsegítő szolgálat, a Szociális információszolgálat és a Gyermekjóléti szolgáltatás. Pedagógiai szakszolgálat körében ellátandó térségi feladat a nevelési tanácsadás, logopédiai ellátás és a gyógytestnevelés. 2007. március 1. napjával a Városi Gondozási Központ átalakult térségi feladatot ellátó intézménnyé. Szociális alapszolgáltatási feladatok körében a Térségi Szociális Gondozási Központ feladatokat (házi segítségnyújtás, idősek nappali ellátása, közösségi ellátás) lát el Hunya és Csárdaszállás települések közigazgatási területein is. 2008. május 1. napjától a szociális étkeztetés feladat ellátása Hunya közigazgatási területére is kiterjesztésre került.
 
Körzetközponti feladat ellátások
Az Okmányiroda továbbra is körzetközponti feladatokat lát el. Az okmányiroda működési területéhez Hunya és Gyomaendrőd település tartozik. Jelenleg 6 munkaállomással rendelkezik. Az iroda hatáskörébe tartozó feladatok az alábbiak:
  • személyazonosító igazolványokkal kapcsolatos feladatok
  • személyazonosítóval és a lakcímről szóló hatósági bizonyítvánnyal kapcsolatos feladatok
  • vezetői engedélyek kiadása
  • gépjármű ügyintézések
  • vállalkozói igazolványokkal kapcsolatos feladatok
  • útlevél ügyintézés
  • mozgáskorlátozottak parkolási igazolvány kiállítása
 A 220/1997. (XII.5.) Kormányrendelet szerint az I. fokú építési hatósági jogkört önkormányzatunk Gyomaendrőd város és Hunya község vonatkozásában gyakorolja.
 
A Gyámhivatal Gyomaendrőd székhellyel látja el Gyomaendrőd és Hunya település vonatkozásában a hatósági feladatokat.
  
Ellenőrzések:
 
2011. évben az ellenőrzési ütemtervnek megfelelően végezte a belső ellenőr a munkáját. 2010. január 1-jétől a belső ellenőrzési feladatok ellátása a Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulásának keretei között történik. Az elvégzett éves ellenőrzésekről, észrevételekről, a feltárt hiányosságokról és a hibák megszűntetésére irányuló intézkedésekről külön előterjesztés keretében kap a testület részletes tájékoztatást 2012. áprilisában.
 
Az Állami Számvevőszék 2011. évi ellenőrzési tervének részét képezte a városi önkormányzatok pénzügyi helyzetének áttekintése. Az ellenőrzött önkormányzatok között Gyomaendrőd is helyet kapott. Az ellenőrzés 2011. szeptember közepén indult egy adatgyűjtési szakasszal, melyet helyszíni ellenőrzés követett.
Az ellenőrzött időszak: 2007-2011. első féléve volt. A záró helyszíni egyeztetést 2011. november 15-én végezték el a számvevők.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2012. február 1-jén kapta kézhez az ellenőrzés jelentés tervezetét, melyben 5 megállapítást, javaslatot fogalmaztak meg. Az intézkedési tervet 2012. február végén postáztuk az ÁSZ részére.
 
Az Államkincstár 2011. évben a pénzügyi-gazdálkodási folyamatokat helyszíni ellenőrzés keretében nem vizsgálta.
A Határ Győző Városi Könyvtárnál 2011-ben a II. negyedévre vonatkozóan, kiutalás előtti adóellenőrzésre került sor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről. A vizsgálatot kiterjesztették az I. negyedévre is, mivel a 402 E Ft összegű ÁFA visszaigénylés tartalmazta az előző időszakról áthozott követelés összegét is. Az ellenőrzés lényege az volt, hogy jogosult-e az intézmény az ÁFA visszaigénylésre, illetve a visszaigényelt összeg mértékének a vizsgálata. Az ellenőrzés és a többszöri személyes egyeztetés eredményeként az adóhatóság megállapította, hogy a teljes körű visszaigénylés érdekében  - a jogszabályi előíráson alapuló és a Képviselő-testületi döntés alapján megállapított  - ingyenesen nyújtott szolgáltatások után is be kell fizetni az ÁFÁ-t. A vizsgálat során az is tisztázódott, hogy a kulturális intézményeknél a jogszabályi rendelkezések változásából adódóan  nem egységes a joggyakorlat. Az adóhatóság a vizsgálat során a Városi Könyvtár terhére szóló körülményt nem tapasztalt. A Városi Könyvtár által visszaigényelt ÁFA összege csökkentésre került az ingyenesen nyújtott szolgáltatások után fizetendő ÁFA összegével, így a 402 E Ft összegű ÁFA visszaigényléssel szemben 254 E Ft összegű ÁFA kiutalás történt a NAV részéről.
Az év során törekedtünk az egyes gazdasági döntések meghozatala előtt a döntések kockázatának vizsgálatára, az adott kötelezettségvállalás előnyeinek és hátrányainak ismertetésére.  
 
2011. évben önkormányzatunkat érintő folyamatban lévő peres ügyek az alábbiak:
  • Az A.S.A. Kft. kártérítési igényt nyújtott be a társulásban részt vevő önkormányzatok felé.
    A Gyomaendrődi Regionális Hulladékkezelő Mű üzemeltetésére kiírt közbeszerzés jogorvoslati eljárása 2007. novemberében lezárult. Az eljárásban vesztes A.S.A Kft. 2005. márciusában támadta meg a Beruházó Munkacsoport döntését, mely szerint a Remondis Kft. lett az eljárás nyertese. A Közbeszerzési Döntőbizottság határozatában a Beruházó Munkacsoport döntését elfogadta. Az A.S.A. Kft. további jogorvoslat ügyében a Fővárosi Bírósághoz fordult, ahol a Közbeszerzési Döntőbizottság határozatát támadta meg. Az ügyet lezáró Fővárosi Ítélőtábla döntése értelmében az ajánlatkérő megsértette a közbeszerzési törvényt, mivel a Remondis Kft. ajánlatát érvényesnek minősítette. A bírósági ítélet értelmében ugyanis a Remondis Kft. ajánlata érvénytelen. Az A.S.A. Kft. 58.250 E Ft kártérítési igényt, valamint a telep üzemeltetésre történő átvételének igényét jelentette be az önkormányzatok felé. 2009. március 26-án a Szegedi Ítélőtábla elutasította az A.S.A. Kft. kártérítési igényét, illetve a Regionális Hulladékkezelő Mű üzemeltetésére a Remondis Kft. és az Önkormányzat között létrejött szerződést hatályban tartotta.

Az ügy a felek fellebbezése folytán a Legfelsőbb Bíróság elé került. A LB a 2009. év végén meghozott ítéletében az I. fokon eljárt Bíróság ítéletét hagyta helyben, aminek értelmében az A.S.A. Kft. kártérítési igényét elutasította, a Remondis Kft. és az Önkormányzatok közötti szerződést semmisnek nyilvánította, amelyet 6 hónapig hatályában fenntartott. Ennek értelmében a Remondis Kft-vel kötött szerződés 2010. május 10-én hatályát veszti és 2010. június 6-ig a Remondis Kft. és az Önkormányzatok kötelesek egymással véglegesen elszámolni. Ezen elszámolás lezárása a mai napig nem történt meg. 2011. márciusi ülésén a tulajdonos önkormányzatok azt a döntést hozták, hogy egy szakértő ügyvéd bevonásával per előtti, utolsó egyeztető tárgyalás lefolytatását kezdeményezik a Remondis Kft-vel. Amennyiben egyezség nem születik a két fél között, az önkormányzatok bírósághoz fordulnak.

Az egyeztető tárgyalás során az álláspontok nem közeledtek, ezért a tulajdonos önkormányzatok úgy döntöttek, hogy jogalap nélküli gazdagodás megtérítése iránt pert indítanak a Remondis Kft. ellen. A jogi képviselettel Dr. Soós Tibor ügyvédet (Budapest, Hűvösvölgyi út 81.) bízták meg. Az ügyvéd úr a keresetlevelet elkészítette és 2012. március 27-én benyújtotta az illetékes Törvényszékhez. Mindezek mellett 2009. év végén a 9 tulajdonos Önkormányzat létrehozta a Gyomaendrődi Térségi Kommunális Szolgáltató Társulást, mely 2010-ben rendelkezett arról, hogy a telep üzemeltetését a tulajdonos önkormányzatok által létrehozandó gazdasági társaságra kell bízni. A Regionális Hulladékkezelő Kft.-t 2010. július 13-án jegyezte be a cégbíróság, mely május hónaptól elő társaságként működött. A társulás megalapításakor a gesztor önkormányzat a tulajdonosi jogok gyakorlásával kapcsolatos hatáskörét a Társulási Tanácsra ruházta át. 2010. októberében megtörtént a tulajdonviszonyok rendezése, melynek eredményeképp az egyes tulajdonosi részarányok a vagyontárgyat létrehozó önkormányzatok könyveibe és tulajdonába kerültek.
 
  • Védelmi övezet per: A hulladéklerakó szomszédságában lévő ingatlantulajdonosok keresetet nyújtottak be a Békéscsabai Városi Bíróságon Gyomaendrőd Város, Csabacsűd, Csárdaszállás, Hunya, Kardos, Kétsoprony, Kondoros, Örménykút községek és Szarvas Város önkormányzatai, mint I – IX. rendű alperesek ellen kártalanítás iránt. Felperesek a hulladéklerakóra vonatkozó létesítési szabálytalanságok és a védelmi övezet nem jogszabályok szerinti kijelölése miatt kérik ideiglenes intézkedésül a hulladéklerakó-telep működését felfüggeszteni és alpereseket kötelezni a valós védelmi övezet kijelölésére. Ezen túlmenően kérik alpereseket egyetemlegesen kötelezni részben az érintett ingatlanok megvásárlására, részben kártalanításra a felperesi tulajdonú ingatlanok rendeltetésszerű használatának jelentős mértékű korlátozása, akadályoztatása miatt.
A 2010. áprilisi I. fokú ítélettel szemben a felperesek fellebbezéssel éltek, így a per 2010. novemberében a Szegedi Ítélőtáblánál folytatódott. A II. fokú jogerős és végrehajtható ítélet 2011. januárjában született meg, melynek értelmében a Bíróság 3 ingatlanra vonatkozóan adásvételi szerződést hozott létre összesen 47.480 E Ft összegben. A bíróság ezen felül 27.098 E Ft összegű kártalanítás, 3.500 E Ft összegű perköltség és 700 E Ft összegű fellebbezési eljárási költség megfizetésére kötelezte az alperes önkormányzatokat.
A felperesek 2011. augusztus 25-i érkeztetéssel perújítási kérelmet terjesztettek elő, melyben előadták, hogy álláspontjuk szerint az Ítélőtábla jogellenesen, túlzottan alacsony mértékben állapította meg a 3 ingatlan vételárát. Álláspontjuk alátámasztása érdekében ingatlanforgalmi szakértői értékbecslést csatoltak a kérelemhez. A perújítás megengedhetősége kérdésében a Gyulai Törvényszék 2012. január 11-én tárgyalást tartott és megállapította, hogy a perújítási kérelem alaptalan, ezért elutasította azt. A felperesek a döntés ellen éltek fellebbezési jogukkal. A fellebbezést a Szegedi Ítélőtábla bírálja el.
 
Az önkormányzatnál a veszélyes hulladékok és környezetre káros anyagok kezelése a jogszabályi előírásoknak megfelelően történt, év végén készlet nem volt az ilyen jellegű anyagokból (floppy, elem, nyomtatópatron, akkumulátor stb.). A veszélyes hulladékok és környezetre káros anyagok átadásra kerültek a Gyomaendrődön veszélyes hulladékok kezelésére jogosult vállalkozás részére.
 
Kötvény állomány alakulása
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete 2007. évben döntött 1 milliárd Ft összegű (CHF alapú) kötvény kibocsátásáról, melynek lejegyzésére 2008. február 27. napjával került sor. A kötvény összege elsősorban pályázati saját erőként használható fel, illetve olyan fejlesztések finanszírozására, melyek az önkormányzatot többlet-bevételhez juttatják, illetve működési kiadásait csökkentik.
 
A kötvény paraméterei:
  • Futamidő: 2008. 02. 27. – 2018. 02. 27.
  • Kötvény lejegyzése: CHF
  • Jegyzéskori árfolyam: 158,35
  • Lejegyzett kötvény CHF-ben: 6.316.000
  • Érték Ft-ban a jegyzéskori árfolyamon: 1.000.138.600
  • Kamatfizetés és törlesztési feltételek: Kamatfizetés félévente és lejáratkor. Tőketörlesztés 2011. március 31-től egyenlő részletekben, minden évben március 31-én és szeptember 30-án történik.
  • Kamatozás módja: változó
 2008.     
2008. december 31-én a devizabetét összege 16.000 CHF (2.173.000 Ft), rövid lejáratú betétként volt elhelyezve 227.557.000 Ft és az állampapír portfólió értéke 794.996.000 Ft.
 
A kibocsátás óta 2008. december 31-ig az Önkormányzat a kötvényforrás többlet bevételéből az alábbi tételeket használta fel:
  • kamatfizetésre 21.586.000 Ft
  • testületi döntés értelmében a megtermelt többlet kamatbevétel volt a forrása a Török féle ingatlan vásárlásnak 8.000.000 Ft összegben
  • a Református Egyház részére orgona vásárláshoz biztosított önkormányzati támogatásnak 1.000.000 Ft összegben
  • a pénzügyi tanácsadó részére – 2008. I. félévére - fizetett sikerdíj összegének 4.758.000 Ft.
A kötvény lejegyzése és 2008. december 31. közötti időszakban realizált hozam összege megközelítette a 60 millió Ft-ot. 
A 2008. december 31-ei MNB középárfolyam (177,758 CHF/HUF) alapján a kötvénykibocsátásból származó kötelezettség állomány összege: 1.122.720.000 Ft.
 
2009.
A kötvényforrás 2009. január 1. napján forintban: 1.024.726.000 Ft volt.
 
2009. december 31-én a devizaszámlán lévő CHF összege 54.385 CHF (9.917.000 Ft), az EUR betét állomány összege 1.678.359 EUR (454.567.000 Ft), a számlán lévő összeg 2.176,67 EUR (589.000 Ft), a Ft-ban lévő betétállomány összege 640.154.690 Ft, illetve a Ft számlán maradt összeg 5.432 Ft.
 
2009. évi felhasználás:
  • kamatfizetésre 34.500.000 Ft.
2009. január 1. és december 31. közötti időszakban realizált hozam összege meghaladta a 115 millió Ft-ot.
A 2009. december 31-ei MNB középárfolyam (182,34) alapján a kötvénykibocsátásból származó kötelezettség állomány összege: 1.151.659.000 Ft.
 
2010.
A kötvényforrás 2010. január 1. napján forintban: 1.105.233.122 Ft volt.
 
Tényleges felhasználások:
  • 2010. január hóban: 50.400.000 Ft összegben Vízmű részvényvásárlás
  • 2010. március hónapban kamatfizetés történt 35.016 CHF összegben (6.635.532 Ft)
  • 2010. május hónapban 56.000.000 Ft összegben a Gyomaszolg Ipari Park Kft.-nél tőkeemelés I. végrehajtása (Ipari park inkubátorház kialakításához saját erő biztosítása)
  • 2010. szeptember elején 14.000.000 Ft összegben a Gyomaszolg Ipari Park Kft.-nél tőkeemelés II. végrehajtása (Ipari park inkubátorház kialakításához saját erő biztosítása)
  • 2010. szeptember 30-án kamatfizetés történt 6.995.000 Ft összegben
  • a Gyomaszolg Ipari Park Kft-től telekvásárlásra 2010. decemberében a kötvényből 50.000.000 Ft került átvezetésre az önkormányzat főszámlájára (2010-ben tényleges felhasználás bruttó 20.000.000 Ft)
2010. január 1. és december 31. közötti időszakban realizált hozam összege meghaladta a 67 millió Ft-ot.
2010. december 31-én a kötvényforrás forintban 1.004.924.400 Ft-ot tett ki.
A 2010. december 31-i MNB középárfolyam (222,68) alapján a kötvénykibocsátásból származó kötelezettség állomány összege: 1.406.446.880 Ft.
 
2011.
A kötvényforrás 2011. január 1. napján forintban: 1.004.924.400 Ft volt.
 
Tényleges felhasználások:
  • 2011. január hóban: 50.000.000 Ft átvezetése a főszámlára fejlesztési, felújítási kiadások finanszírozására
  • 2011. március hónapban kamatfizetés történt 30.014 CHF összegben
  • 2011. március hónapban tőketörlesztés történt 421.025 CHF összegben
  • 2011. június hónapban 50.000.000 Ft átvezetésére került sor a már kifizetett kötvényforrásból megvalósuló fejlesztésekre
  • 2011. július hónapban további 16.000.000 Ft átvezetése történt meg a fejlesztési kiadások finanszírozására
  • 2011. szeptember hónapban kamatfizetés történt 28.620 CHF összegben
  • 2011. szeptember hónapban tőketörlesztés történt 420.961 CHF összegben
  • 2011. novemberében 25.000.000 Ft kivezetése történt meg, mely betét formájában került lekötésre az Önkormányzat számlavezető pénzintézeténél (ez a tétel nem jelent tényleges felhasználást).
2011. január 1. és december 31. közötti időszakban realizált hozam összege meghaladta az 52 millió Ft-ot.
2011. december 31-én a befektetett kötvényforrás forintban, bankbetét formájában állt az önkormányzat rendelkezésére, összege 743.817.000 Ft.
A 2011. december 31-ei MNB középárfolyam (255,91) alapján a törlesztéseket figyelembe véve a kötvénykibocsátásból származó kötelezettség állomány összege: 5.474.014 CHF, azaz 1.400.854.923 Ft.
 
Fejlesztési hitel állományának alakulása:
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2001. évben a Képviselő-testület 260/2001. (X. 25.) Kt. határozata alapján készfizető kezességet vállalt a Gyomaendrőd II.-III.-IV. ütem Víziközmű Társulat által felvett 223.500 E Ft összegű tőketartozás és járuléka erejéig. A készfizető kezesség keletkezés időpontja 2001. december 7., a hitel végső visszafizetésének lejárata 2011. december 20-a. 2005. december 14-én megszűnt a Hármas Körös Csatornamű Beruházó Társulat, a társulat által kivetett érdekeltségi hozzájárulások esedékes törlesztő részleteinek összege bekerült az önkormányzat kölcsönállományába. A lakossági közmű érdekeltségi hozzájárulásokból befolyt összeget elkülönített kamatozó betétben helyeztük el minden évben.
A visszafizetendő hitel teljes összege 2008. évtől kezdődően kamatozó betétbe helyezve a város rendelkezésére állt. A hitel visszafizetése 2011. december 20-án megtörtént.

Bevételek és kiadások alakulása önkormányzati szinten

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 4/2011. (II.17.) önkormányzati rendeletével fogadta el a város 2011. évi költségvetését.
 
Az eredeti előirányzat főbb összegei az alábbiak voltak:
A költségvetés mindösszesen bevételi összege 4.026.207 E Ft. Költségvetés bevételi főösszege 2.731.422 E Ft,ezen túl a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló bevételek összege 1.294.785 E Ft. A kiadások tervezett főösszege 4.026.207 E Ft volt.
 
A módosított előirányzat az alábbiak szerint alakult:
Bevételeknél és a kiadásoknál 4.392.306 E Ft. 
 
A 2011. évi teljesítési összegek az alábbiak szerint alakultak:
 
Bevételek: 3.792.503 E Ft
ezen belül
Saját bevételek összege 1.941.244 E Ft 
Önkormányzat költségvetési támogatásának összege 1.045.513 E Ft 
Előző évek előirányzat igénybevétele 621.016 E Ft
Finanszírozási bevételek 184.730 E Ft
 
Kiadások: 3.685.422 E Ft
ezen belül
Működési kiadások összege 2.519.109 E Ft
Előző évi kiutalatlan támogatás teljesítésének összege 7.903 E Ft
Felújítási kiadások összege 70.522 E Ft
Felhalmozási kiadások összegei (felújításon kívül) 437.029 E Ft
Kölcsönök nyújtása államháztartáson kívülre 56.740 E Ft
Finanszírozási kiadások összege 594.119 E Ft
 
Az Önkormányzat gazdálkodásában az a cél fogalmazódott meg, hogy a megszorító intézkedések ellenére a Képviselő-testület által kötelező feladatként meghatározottak maradéktalanul végrehajtásra kerüljenek, a fejlesztési célok megvalósuljanak. A működőképesség és finanszírozó képesség megőrzése mellett az önkormányzatnál továbbra is kiemelt feladat a lakossági kommunális és szociális ellátás javítására irányuló törekvés.
A feladatok ellátása során az Önkormányzat rövid lejáratú hitelt a működéshez nem vett igénybe. A kedvező pozíció elsősorban a költségvetés teljesítés alakulásának vizsgálatával, gazdaságossági számítások, prognózisok készítésével, likvid helyzet elemzésével, az intézmények finanszírozási helyzetének racionális működésének folyamatos vizsgálatával, az eredményes adópolitikával, továbbá a pályázati lehetőségek kihasználásával volt elérhető.
 
A, Bevételi források és azok részletes teljesítése

 Önkormányzat összesen bevételek
                                                                                                                                                                                  Adatok E Ft-ban
Megnevezés
Eredeti Ei.
Módosított Ei.
Teljesítés
Telj.alak. össz bev. %-ában
Telj/Mód.ei. %
Saját bevételek és átengedett peszk.
2022529
1968156
1941244
51,19
98,63
ezen belül:
 
 
 
 
 
Közhatalmi bevételek
2050
2050
3623
 
 
Egyéb saját bevétel
294171
342022
362215
 
 
           Áfa bevételek visszatér.
32851
54424
57182
 
 
            Kamat bevétel
64000
64016
65575
 
 
           Gépjárműadó
82000
72961
72961
 
 
Termőföld bérbead.sz.jöv.adó
0
0
0
 
 
           Helyi adók, pótlék, birság
15000
18736
23449
 
 
Helyi adó bevételek
341000
310980
307974
 
 
           Személyi jöv.adó
416374
416374
416374
 
 
Talajterhelési díj
1500
1500
1635
 
 
   Támogatás értékű működési bevétel
504174
350951
313183
 
 
Műk.célú pénzeszköz átvétel áh.kív.
544
20306
14978
 
 
Előző évi pénzmaradvány átvétele
0
509
7903
 
 
Működési bevételek összesen
1753664
1654829
1647052
 
99,53
ÁH-on kívül felhalm. c.peszk.átvét.
60618
9585
16392
 
 
Tárgyi eszk. Imm.javak ért.
20000
86473
66045
 
 
Támogatás értékű felhalmozási bev.
165809
191016
189550
 
 
        Önkorm. lakások ,helyis. ért.
0
610
944
 
 
          Osztalék, koncessziós díj bev.
0
0
2008
 
 
Felhalmozási célú kamatbevétel
0
0
1605
 
 
Felhalmozási bevételek összesen
246427
287684
276544
 
96,13
Kölcsönök visszatérülése
22438
25643
17648
 
68,82
Költvet. Kieg. Visszatér.
0
0
174
 
 
Önkormányzat költségvetési támogatása
708893
1045339
1045339
27,57
100,00
Előző évi pénzmaradvány
1294785
1378811
621016
16,37
23,89
Finanszírozási bevételek
0
0
184730
4,87
 
Bevételek összesen
4026207
4392306
3792503
100,00
86,34
 
A 2011. évi költségvetés teljesített bevételeinek 83,63 %-a tárgyévi, míg 16,37 %-a előző évről származó - az előző évi pénzmaradvány felhasználásából adódó - bevétel volt.
A módosított előirányzathoz képest a bevételek teljesítése 86,34 %.
 
A saját bevételek a módosított előirányzathoz viszonyítva 98,63 %-ban teljesültek. A saját bevételeken belül a helyi adóbevételek összege, a támogatás értékű működési és felhalmozási bevétel, a működési célú pénzeszköz átvétel ÁK-ről, a tárgyi eszközök értékesítéséből származó bevétel valamint a kölcsönök visszatérülése nem érte el a módosított előirányzat összegét, az összes többi bevételünk terv felett teljesült.
 
A saját bevételen belül a kamat bevétel egyrészt a folyószámlán lévő pénzösszegek hó végi kamat elszámolásaiból (3.924 E Ft) képződött, másrészt kamatozó betételhelyezésből (11.433 E Ft), továbbá az 1.000.000 E Ft összegű kötvény lekötéséből. A szennyvízberuházáshoz kapcsolódó lakossági érdekeltségi hozzájárulás befizetéseiből keletkezett bevétel kamatozó betétként volt a visszafizetés napjáig, azaz 2011. december 20-áig elhelyezve. A kötvény lekötéséből származó kamatbevétel összege a vizsgált időszakban több mint 50 M Ft-ot ért el.
A helyi adókhoz kapcsolódó pótlék és bírság bevétel 25 %-kal haladta meg a tervet, ami a sikeres behajtási cselekményeknek köszönhető.
 
A támogatás értékű működési bevételek 89 %-on teljesültek, összege 313.183 E Ft, mely az alábbi tételekből áll össze:
Központi költségvetési szervtől: 29.595 E Ft (a mezőőri szolgálat működéséhez igényelt agrártámogatás, választásokra leutalt támogatás, népszámlálásra leutalt támogatás, ösztöndíjas foglalkoztatás támogatása, a két kisebbségi önkormányzat általános működési és feladatalapú támogatása, településőrök támogatása, támogató szolgálat működésére leutalt összeg, a Sajt és túrófesztiválra és a Tájházra elnyert támogatás).
Fejezettől: 40.792 E Ft,
melyből EU-s programhoz kapcsolódik 23.344 E Ft
         TÁMOP 3.2.4. Határ Győző Városi Könyvtár pályázati támogatásának elszámolása 5.601 E Ft összegben
         TÁMOP 3.1.4 Kompetencia alapú oktatás támogatásának elszámolása 11.667 E Ft összegben
         TÁMOP 5.2.5 Térségi Humánsegítő Szolgálat Vackor program pályázati támogatásának elszámolása 1.247 E Ft összegben
         4.829 E Ft Városi Egészségügyi Intézmény TÁMOP 6.2.4 Foglalkoztatás támogatása egészségügyi intézmények számára pályázathoz
Hazai programra, gyermekvédelmi támogatás címén kapott támogatás értékű bevétel összege 11.449 E Ft
a fennmaradó összeg mozgáskorlátozottak közlekedési támogatásához (2.695 E Ft), gyermektartásdíj megelőlegezéshez (3.304 E Ft) kapcsolódik.
Társadalombiztosítási alaptól: 142.951 E Ft (Városi Egészségügyi Intézmény működéséhez igényelt támogatás)
Elkülönített állami pénzalaptól: 66.154 E Ft (Közmunka programokban foglalkoztatottak után kapott bevétel)
Helyi önkormányzati és költségvetési szerveitől: 10.351 E Ft  Hunya és Csárdaszállás önkormányzatok részéről társulási formában – Rózsahegyi K. Kist. Ált. Isk. - működő oktatási feladatokhoz kapcsolódó kiegészítés, valamint Gyomaendrőd Város Önkormányzata a Csárdaszállási Önkormányzat helyett az oktatási feladatokhoz megelőlegezte a szükséges kiegészítés összegét –  4.764 E Ft, az önkormányzat 2.750 E Ft-ot előlegezett meg a Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda részére, részben a TÁMOP-os pályázatához, részben pedig a Csárdaszállási Önkormányzat helyett az óvodai feladatok finanszírozásához, pályázati támogatások megelőlegezéséhez kapcsolódó visszatérülések összegei, a szúnyoggyérítés feladathoz kapcsolódó önkormányzatoktól átvett támogatás összegei is itt jelennek meg.
Többcélú kistérségi társulástól: 23.340 E Ft (Szociális alapszolgáltatási feladatokra, családsegítés, gyermekjóléti alapellátás, logopédiai feladatokra, illetve oktatási feladatokra – bejáró gyermekekre és iskolabusszal utaztatott gyermekekre, tagintézményi és kistelepülési normatíva).
 
A működési célú pénzeszköz átvétel ÁH-on kívülről  14.978 E Ft összegben teljesült.
Az átvett pénzeszközök között EU költségvetéstől átvett pénzösszeg 10.946 E Ft, mely a Kis Bálint Általános Iskola és Óvodánál jelent meg (TÁMOP 3.4.3 Iskolai tehetséggondozás program keretében megnyert „Merj a legjobb lenni”)
 
Adóbevételek részletes elemzése (Készítette: Enyedi László adóosztály vezetője):
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Adóhatósága 2011. adóévben, összehasonlítva az azt megelőző adóévvel, az alábbi tényleges adóbevételeket teljesítette:
 
Adótípus
Bevétel összege 2010-ben   eFt
Bevétel összege 2011-ben   eFt
Bevétel változása eFt
Nyitó hátralék 2011. 01.01-én eFt
Nyitó hátralékból még fennálló tartozás 2011.12.31-én eFt
Folyó évi hátralék keletkezése 2011-ben eFt
Záró hátralék 2011.12.31-én           eFt
Hátralék változása eFt
Építményadó
27.408
30.004
2.596
11.463
9.347
4.577
13.924
2.461
Telekadó
5.145
4.514
- 631
1.603
1.164
1.155
2.319
716
Magánszemélyek kommunális adója
28.236
29.060
824
8.054
5.636
3.687
9.323
1.269
Idegenforgalmi adó
4.855
4.401
- 454
297
226
677
903
606
Iparűzési adó
272.736
239.996
- 32.740
65.858
49.095
18.634
67.729
1.871
Helyi adók összesen:
338.380
307.975
- 30.405
87.275
65.468
28.730
94.198
6.923
Földbérbeadásból származó jövedelem adója
110
0
- 110
0
0
0
0
0
Gépjárműadó
81.711
72.961
- 8.750
25.405
18.266
14.166
32.432
7.027
Talajterhelési díj
1.764
1.635
- 129
379
183
308
491
112
Adók összesen:
421.965
382.571
- 39.394
113.059
83.917
43.204
127.121
14.062
Pótlék és bírság
6.282
5.782
- 500
46.787
41.740
13.856
55.596
8.809
Adók és járulékok összesen:
428.247
388.353
- 39.894
159.846
125.657
57.060
182.717
22.871
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
4.196
3.304
- 892
12.246
8.956
2.329
11.285
- 961
Mindösszesen:
432.443
391.657
- 40.786
172.092
134.613
59.389
194.002
21.910
 
Az éves munka során folyamatosan törekszünk a kintlévőségek csökkentésére. A legtöbbször alkalmazott behajtási cselekmények a fizetési felszólítás, a letiltás, az inkasszó, a gépjármű forgalomból történő kivonatása, és a más által indított végrehajtási eljárásba történő bekapcsolódás. Az állami adóhatóság felé két esetben éltünk két nagyobb összegű tartozás behajtására történő átadásával. A 2011-es évben a hátralékok összege együttesen nőtt annak ellenére, hogy a nyitó hátralékos állomány 37.479 eFt-al csökkent. A hátralék növekedésének legnagyobb hányadát a gépjárműadó (32,1 %), valamint a pótlék (40,2 %) hátralékának növekedése teszi ki. A gépjárműadó hátralék növekedésének több mint a felét egy felszámolás alatt álló vállalkozás adótartozásának növekedése okozza. A pótlék hátralék minden évben nő, mert hiába csökken a nyitó tőketartozás, a maradvány rész, valamint a folyó évben keletkezett tőkehátralék naponta képezi a pótléknövekmény alapját.
Az egyéb adók módjára behajtandó köztartozások évek óta növekvő hátraléka 2011-ben csökkent. 
 
Az adóbevételek alakulását az önkéntes teljesítésen túl, az alábbi adóhatósági intézkedések befolyásolták:
 
1.) Közvetett támogatások:
 
Az önkormányzat a helyi adórendelete alapján négy adónemben biztosít adókedvezményt, adómentességet. Ezek az építményadó, a telekadó, a magánszemélyek kommunális adója és az iparűzési adó. 2011. évben az összes biztosított kedvezmény 6.400 eFt volt, ami közvetett támogatásként csökkentette az adóbevételt.
Közvetett támogatások ezer Ft-ban
Adónem
Alapadó
Biztosított kedvezmény összege (közvetett támogatás)
Kivetett adó
Ténylegesen beszedett adó
Ha a közvetett támogatást az önkormányzat nem biztosítaná, akkor a befolyt helyi adó az alábbi lehetett volna
Építményadó
30.567
0
30.567
30.004
30.004
Telekadó
4.781
253
4.528
4.514
4.767
Magánszemélyek kommunális adója
42.331
5.377
36.954
29.060
34.437
Iparűzési adó
273.348
770
272.578
239.996
240.766
Összesen:
351.027
6.400
344.627
303.574
309.974
 
Telekadó mentesség azon adóalanyokat illeti meg, akik építési telek tulajdonosai és jogerős építési engedéllyel rendelkeznek. 
Magánszemélyek kommunális adója vonatkozásában még mindig jelentős az az adóösszeg, amit a lakosságnak a kommunális beruházáshoz való hozzájárulás miatt nem kell megfizetnie. Ez az összeg azonban évről évre kevesebb, a mentességi idők lejárta miatt.
Végül az iparűzési adó az, amelyben van közvetett támogatás. Iparűzési adónál a kisvállalkozásoknak (2,5 M Ft-ot meg nem haladó vállalkozási szintű adóalappal rendelkezők) volt biztosítva kedvezmény, mely bizonyos vállalkozásoknál lehetőséget adott az iparűzési adó csökkentésére a megfizetett építményadó összegével azonos mértékben.
 
2.) Részletfizetés, fizetési halasztás, tartozás elengedése:
 
Az adózóknak lehetőségük van arra, hogy fizetési nehézség esetén fizetési könnyítést, illetve méltányossági eljárás keretén belül tartozás mérséklést, elengedést kérjenek az adóhatóságtól. 2011. évben 19 db ez irányú kérelem érkezett, melyek jogerős befejezést követően az alábbi összegekkel érintették az adóbevételt:
 
2011.01.01 – 2011.12.31., Ft-ban
Adónem
Részletfizetés
Fizetési halasztás
Törlés
Építményadó
897.075
74.250
0
Telekadó
0
0
0
Magánszemélyek kommunális adója
4.000
0
0
Iparűzési adó
1.567.001
1.875.700
0
Gépjárműadó
773.159
1.283.915
0
Talajterhelési díj
0
0
0
Pótlék
324.165
128.326
199.067
Bírság
0
0
10.000
Egyéb
0
0
0
Összesen:
3.565.400
3.362.191
209.067
 
Tőketartozás törlésére nem került sor. Pótlék és bírság törlésére abban az esetben kerülhetett sor, ha az adózó vállalta a tőketartozás egyösszegű, vagy részletekben történő megfizetését és azt teljesítette is. A részletfizetés és fizetési halasztás indokaiként a magánszemélyek esetében szociális és anyagi körülményeik romlását, vállalkozók, más szervezetek pedig gazdasági nehézségeiket jelölték meg.
 
3.) Adóhatósági ellenőrzés
 
2011. évet érintően az alábbi területeken végeztünk ellenőrzést:
 
Magánszemélyek kommunális adója: Az ellenőrzés összekapcsolódik a szennyvízberuházás után járó adókedvezmény és az útépítési hozzájárulás után járó adókedvezmény megállapításával. Az adózatlan adótárgyakat feltárjuk, visszamenőleg 5 évre az adót előírjuk, majd ezt követően érvényesítjük – a jogszabályi feltételek fennállása esetén – a kommunális adó mentességet.
 
Idegenforgalmi adó: Az ellenőrzést évek óta folyamatosan végezzük. 2011. évben 4 településőr végezte ezt a munkát. A vendégellenőrök egész nyáron folyamatosan járták a területet és minden ellenőrzésről feljegyzést készítettek.
 
További ellenőrzésre 6 esetben került sor, összesen 145.301 Ft adókülönbözet került feltárásra. az alábbiak szerint:
-          magánszemélyek kommunális adója: 44.415 Ft,
-          telekadó: 48.394 Ft,
-          pótlék, bírság: 52.492 Ft.
 
4.) Behajtási cselekmények:
 
A behajtási cselekmények közül a fizetési felszólítást, a letiltást, az azonnali beszedési megbízást, a gépjármű forgalomból történő kivonatását alkalmazzuk rendszeresen. 2011-ben több alaklommal került sor fizetési felszólítás kiküldésére a hátralékos adósok részére.
A letiltható jövedelemmel rendelkező adózóknál letiltás került kiadásra, összesen 449 esetben, melynek összegszerűségét az alábbi táblázat mutatja.
 
Érintett adónem
Letiltott összeg, Ft
 2011.
Építményadó
443.010
Telekadó
447.096
Magánszemélyek kommunális adója
1.841.810
Iparűzési adó
2.066.904
Gépjárműadó
4.156.362
Talajterhelési díj
37.110
Pótlék
3.313.176
Bírság
117.386
Egyéb behajtásra átadott köztartozás
3.432.219
Idegen tartozás
18.802.258
Összesen:
34.657.331
 
A bankszámlával rendelkező adózóknál rendszeresen élünk az azonnali beszedési megbízás lehetőségével. A bankszámlaszám figyelés folyamatos, egész évben többször kérünk a pénzintézetektől erre vonatkozó adatokat.
Azonnali beszedési megbízás 6.934 esetben került kiadásra, 555.793.553 Ft tartozásra.
Az állami adóhatóságnak végrehajtásra átadott ügyek száma 2 db, 10.550.409 Ft értékkel.
 
Behajtási rendszer változása:
A kintlévőségek behajtása a fizetési meghagyásos eljárásról szóló 2009. évi L. Törvény alapján megváltozott. 2010. június 1-től a pénz fizetésére irányuló lejárt követelések fizetési meghagyás útján, kizárólag elektronikus úton érvényesíthetők. A fizetési meghagyásos eljárásban a közjegyző a Magyar Országos Közjegyzői Kamara Interneten elérhető országosan rendelkezésre álló, egységes számítástechnikai rendszerének (MOKK rendszer) használatával, gépi adatfeldolgozással jár el. A Hivatal a MOKK rendszer használatához a végrehajtási ügyekkel foglalkozó ügyintéző nevére szólóan minősített aláíró tanúsítványt igényelt. A MOKK rendszert 2011. szeptember 26-a óta használjuk. A MOKK rendszerben a nem fizető ügyfelek körében 20 db ügyben indítottuk el a fizetési meghagyásos eljárást, összesen 6.849 E Ft összegű tartozásra vonatkozóan, melyből
- 1 db építéshatósági ügy 1.076 E Ft,
- 1 db vállalkozásfejlesztési alapból nyújtott hitel tartozás 3.315 E Ft,
- 1 db haszonbértartozás 320 E Ft,
- 8 db lakáshitel ügy 1.502 E Ft,
- 1 db belvízhitel tartozás 143 E Ft,
- 8 db út-közműfejlesztési hozzájárulás ügy 493 E Ft összegű tartozás.
 
Felhalmozási bevételek alakulása:
 
A támogatás értékű felhalmozási bevételek 189.550 E Ft-ban teljesültek.
         Központi költségvetési szervtől átvett pénzeszköz összege 4.569 E Ft (Támogató szolgálat támogatása 205 E Ft, Otthonteremtési támogatás összege 4.365 E Ft)
         Fejezettől EU-s programra átvett pénzeszköz összege 184.981 E Ft. Célok az alábbiak:
  • NFÜ-DAOP-3.1.2/A-09-2009-0008 Kerékpárhálózat fejlesztése elnevezésű pályázat keretei között került sor a Fő út-Bajcsy úti kerékpárút megépítésére melyhez kapcsolódóan a 2011. évben kapott támogatás összege: 68.391 E Ft (2010. évben 55.513 E Ft)
  • NFÜ-DAOP 5.1.2/B-09/2009-0 Városi örökség megőrzése keretei között történt meg a polgármesteri hivatal épületének tető –és homlokzat felújítása, a Kner Imre Gimnázium könyvtár épületének felújítása és a Szabadság tér zöldfelület és sétány felújítása, a kapott támogatás összege 47.436 E Ft
  • TIOP-1.1.1-07/1-2008-0214 (és 0228) Informatikai infrastruktúra fejlesztése az oktatási intézményekben, a kapott támogatás 42.911 E Ft
  • NFÜ-ÁROP-1.A.2/A-2008-0213 szervezetfejlesztési pályázathoz kapcsolódó támogatás összege 10.684 E Ft (2010. évben 4.117 E Ft)
  • NFÜ-DAOP-4.3.1-09-2009-005 Hivatal épületének akadálymentesítése pályázathoz kapcsolódó támogatás összege 7.020 E Ft (2010. évben 3.929 E Ft)
  • NFÜ-DAOP-4.1.3/A-2008-0012. Fogyatékkal élők nappali ellátásának támogatása elnevezésű pályázat keretei között valósult meg a Magtárlaposi beruházás, a záró elszámolás során kapott támogatás összege 2011. évben 506 E Ft (2010. évben 25.370 E Ft)
  • NFÜ-TIOP 1.2.3-08/1-2008-0 Határ Győző Városi Könyvtár pályázatához kapcsolódó támogatás összege 8.033 E Ft (2010. évben 997 E Ft)
 
Államháztartáson kívülről átvett felhalmozási célú pénzeszköz 16.392 E Ft összegben teljesült, úgy mint beköltözési hozzájárulás, közérdekű kötelezettségvállalás, lakossági útépítésekkel kapcsolatban felmerült érdekeltségi hozzájárulás, csatorna érdekeltségi hozzájárulás. A Térségi Szociális Gondozási Központ 6.500 E Ft összegű adományban részesült.
 
Tárgyi eszközök értékesítéséből 66.045  E Ft folyt be 2011. évben, mely 64.116 E Ft összegben felhalmozási kiadásokhoz kapcsolódó ÁFA visszatérülést tartalmaz.
 
Önkormányzati lakások, egyéb helyiségek értékesítéséből 944 E Ft folyt be az önkormányzat számlájára, mely bérlakások és egyéb önkormányzati tulajdonú ingatlanrészek értékesítését tartalmazza.
 
A felhalmozási célú kamatbevétel összege 1.605 E Ft.
 
Az osztalékok és koncessziós díjak bevételeinél jelentkező 2.008 E Ft a Gyomaszolg Ipari Park Kft. által átutalt 2.000 E Ft összegű osztalék összegét foglalja magába, melyet a Kft. a Képviselő-testület 306/2011. (V. 26.) Gye. Kt. határozata alapján utalt át az önkormányzat bankszámlájára, továbbá 8 E Ft a Magyar Cukorgyártó Zrt. 2010. évi osztalékának összege.
 
A kölcsönök visszatérülése államháztartáson belülről és kívülről 17.648 E Ft. Lakáshitel visszafizetések összegét, belvízhitel, közköltséges temetés visszatérüléséből származó pénzösszegeket tartalmaz, a Zöldpark Kft. részére megelőlegezett pályázati támogatás visszafizetésének összegét, illetve a Vállalkozásfejlesztési alapból nyújtott kamatmentes kölcsön törlesztéseként visszafizetett összeget foglalja magába. Itt jelentkeznek még a lakosság által igénybevett egyéb kölcsönök (jogosulatlan segély miatti visszafizetési kötelezettségek, stb.) visszafizetései is.
 
A költségvetési támogatás összege 1.045.339 E Ft, melynek része a normatív állami hozzájárulás 705.311 E Ft összege, a normatív kötött felhasználású támogatás 227.181 E Ft összege, a vis maior támogatás 6.325 E Ft összege, illetve egyéb központi támogatás 15.642 E Ft összegben.  
A költségvetési támogatások közé tartozik továbbá a 90.880 E Ft összegű központosított támogatás, mely az alábbi tételeket tartalmazza:
lakossági közműfejlesztési támogatás 1.831 E Ft,
könyvtári, közművelődési érdekeltségnövelő támogatás 495 E Ft,
helyi szervezési intézkedésekhez kapcsolódó többletkiadások támogatása 1.821 E Ft,
esélyegyenlőséget, felzárkóztatást segítő támogatás 9.274 E Ft,
belterületi belvízrendezési célok 77.459 E Ft összegű támogatása.
 
Az előző évi pénzmaradvány felhasználása 621.016 E Ft, a fel nem használt rész a belvíz kölcsön törlesztések összegét, a bérlakások lakbér bevételének összegét, továbbá a kötvény fel nem használt összegét tartalmazza.
 
A finanszírozási műveleteknél 2011. évben nem került tervezésre működési célú hitel felvétel, a költségvetési egyensúly biztosított volt. A teljesítési adatok között jelenik meg a kötvényforrásból vásárolt befektetési célú értékpapírok értékesítéséből származó bevétel.
 
B, Kiadások alakulásának részletes áttekintése

Önkormányzat összesen kiadás
                                                                                                                                                                            Adatok E Ft-ban
Megnevezés
2011. év

 
Eredeti
Módosított
Teljesítés
Személyi juttatás
983892
1026308
 
1013603
Munkaadót terhelő járulékok
259481
267700
 
264024
Dologi és egyéb folyó kiadás
646419
823682
 
781895
Előző évi maradvány vfiz.
 
 
 
7903
Kamatkiadás
25232
25377
 
18326
Támogatásértékű műk.kiadás
18902
26720
 
20838
Előző évi műk. c.ei-mar., pénzm. átadás
0
509
 
36
Műk.célú peszk.átadás ÁH-on kívül
97409
143793
 
140895
Társ. és szoc. pol. juttatás
321899
328127
 
273300
Ellátottak pénzbeli juttatása
6160
6192
 
6192
Működési kiadás összesen
2359394
2648408
 
2527012
Pénzforgalom nélküli kiadás
807820
732848
 
0
Előző évi pénzmar. átadás
 
 
 
 
Felújítások
69015
86656
 
70522
Beruházási kiadás Áfa-val
375587
430185
 
412537
Támogatásértékű felhalmozási kiadás
7443
7443
 
0
Felh. célú peszk.átadás ÁH-on kívül
3285
25532
 
24492
Kamatkiadás (felh. c.)
0
 
 
 
Felhalmozási kiadások összesen
455330
549816
 
507551
Kölcsön nyújtása
3333
60904
 
56740
Hosszú lejáratú hitelek törlesztése
223500
223500
 
223500
Befektetési c. belföldi ép-ok beváltása
176830
176830
 
186760
Befektetési c. ép-ok vásárlása
 
 
 
181968
Egyéb finanszírozási kiadás
0
0
 
1891
Kiadás összesen
4026207
4392306
 
3685422
 
A működési kiadások arányaaz összes kiadáshoz viszonyítva 68,57 %.
 
A személyi juttatások 98,76 %-ban teljesültek a módosított előirányzathoz viszonyítva. Az összes kiadáshoz viszonyítva a személyi juttatás és járulékainak aránya 34,67 %. 2011. évben bérfejlesztés nem történt az önkormányzatnál.
 
Az összes kiadás 21,22 %-át a dologi kiadások és egyéb folyó kiadások  jelentették.
 
A támogatásértékű működési kiadások között jelenik meg a Körös-völgyi Hulladékgazdálkodási Társulás működéséhez biztosított hozzájárulás összege (731 E Ft), a Gyomaendrődi Regionális Hulladéklerakó Mű 2011. évi bérleti díjának a tulajdonos önkormányzatok részére továbbutalt összege (11.408 E Ft), a Bursa Hungarica önkormányzati ösztöndíjrész 930 E Ft összege, 2.000 E Ft összegben a Kis Bálint Általános Iskola részére pályázati támogatás megelőlegezése (Iskolai tehetséggondozás feltételeinek fejlesztése), a csárdaszállási önkormányzati kiegészítő támogatás megelőlegezése a Kis Bálint és a Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola (3.775 E Ft) részére, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat 100 E Ft összegű pályázati támogatás visszautalása a támogató hatóság részére, közfoglalkoztatás saját erejének 90 E Ft összege, valamint a Térségi Szociális Gondozási Központ részére átadott támogatásértékű kiadás 918 E Ft összege.  
 
A működési célú pénzeszköz átadás összege államháztartáson kívülre 140.895 E Ft. Ez az összeg tartalmazza a Liget Fürdőnek biztosított támogatást (58 millió Ft), továbbá az orvosi ügyeletre (több mint 7 millió Ft összegben), helyi buszközlekedésre (közel 14 millió Ft) átadott összegeket, illetve a bölcsődei (közel 8 millió Ft)- és óvodai (közel 30 millió Ft) feladatellátásra, a Civil és Sport alapból az egyéb non-profit szervezeteknek megítélt pénzösszegeket. Átadásra került a városi ünnepségek megrendezésére biztosított önkormányzati támogatások összege is. Itt jelenik meg a Zöldpark Kft. részére biztosított hosszú távú közmunka pályázat saját erejének összege, illetve a hivatal takarítási feladataira átadott összeg.
 
Felhalmozási kiadások:
 
Az összes felhalmozási kiadás 507.551 E Ft összegben teljesült önkormányzati szinten.
 
A felújítások (70.522 E Ft)között jelenik meg:
  • szennyvíz és- ivóvízhálózat rekonstrukciós munkái bruttó 39.152 E Ft összegben,
  •  megvalósult a Népliget úti oktatási épület kazánházának és fűtési rendszerének felújítása 900 E Ft összegben,
  • kifizetésre került a kivitelező részére a Sportcsarnok padlóburkolat cseréjére visszatartott összegből 4.184 E Ft (3.784 E Ft felújítás között elszámolt tétel),
  • az Endrődi úti költségalapú bérlakás csapadékvíz elvezetési és egyéb pótmunkái 721 E Ft-ba kerültek,
  • az Endrődi köztemetőnél csatorna rekonstrukcióra 427 E Ft-ot fordított a város,
  • autógáz beszerelésére került sor az Opel Combo gépjárműbe (214 E Ft),
  • megtörtént a Szabadság, Kossuth és Hatház utcák felújításához kapcsolódó tervek felülvizsgálata 1.250 E Ft összegben,
  • kifizetésre került 2011. január elején a múlt évben megvalósult belterületi utak felújításának 15.290 E Ft összegű számlája,
  • Belterületi utak javítása 1.839 E Ft összegben,
  • Újkertsor, Hősök útja és a Semmelweis u. felújításához kapcsolódó engedélyes tervek 850 E Ft összegben,
  • Az Idősek Otthona felújítását szolgáló TIOP-os pályázathoz kapcsolódóan kifizetésre került 1.356 E Ft,
  • A Start mintaprogram keretében megtörtént a földtégla gyártó gépsor felújítása 950 E Ft összegben,
  • Önállóan működő és gazdálkodó intézményeinknél 3.650 E Ft összegben valósultak meg felújítások (Térségi Szociális Gondozási Központban 1.974 E Ft összegben – épület homlokzat felújítás adományból, a Városi Egészségügyi Intézmény 1.676 E Ft-ot fordított épületek felújítására).
A beruházások több mint 412 millió Ft értékben teljesültek, a jelentősebb tételek az alábbiak voltak:
  • Informatikai jellegű kiadások (szerver memóriabővítés, program díj, biztonsági szoftver megújítás, étkezés megrendelő és számlázó program) 1.720 E Ft
  • Telekvásárlás Gyomaszolg Ipari Park Kft.-től 45.665 E Ft
  • TIOP projekt eszközbeszerzés 42.660 E Ft
  • Hivatali mozgáskorlátozott mosdónál kapaszkodó 117 E Ft
  • Hulladéklerakó telepből területvásárlás a társtulajdonos önkormányzatoktól 459 E Ft
  • Védelmi övezet per területvásárlás 16.062 E Ft
  • Magtárlaposi lakásvásárlás 30.000 E Ft
  • Föld és egyéb ingatlan vételára 1.536 E Ft
  • 8 db költségalapú bérlakás külső hőszigetelése és az elvégzett pótmunkák 9.675 E Ft
  • Szennyvíztisztító telep fejlesztése tervezési részszámla, hatósági díjak 10.734 E Ft
  • Kül-és belterületi vízrendezési projekt 4.453 E Ft
  • Átereszek, fedőkő akna építése 372 E Ft
  • Belvíz VII. beruházás 86.071 E Ft
  • Belvíz III. 3.930 E Ft
  • Belvíz VIII. 2.526 E Ft
  • Fürst S. utcai rendelőnél bejáró építése 264 E Ft
  • Mezőőrök éjjellátó készülék vásárlása 255 E Ft
  • Vásártéren vizesblokk konténer közművek kialakítása 1.125 E Ft
  • Felhagyott hulladéklerakó telepen előírt mérések 826 E Ft
  • 2010. évben megvalósult belterületi útépítés 16.883 E Ft
  • Belterületi utak építése 2011. 14.938 E Ft
  • Műszaki ellenőrzés (Halász, Dobó, Bánomkert, Bessenyei utcák) 475 E Ft
  • Endrődi közúti hídra vezető ideiglenes járdaépítés 1.500 E Ft
  • Fő út-Bajcsy úti kerékpárút építés 91.047 E Ft
  • 46.sz.Fő út melletti II.-III.-ütem kerékpárút építés, közműegy. 1.822 E Ft
  • Engedélyek, szakhatósági eljárási díjak, közműegyeztetések, tervek 1.243 E Ft
  • 46.sz.főút és a 443 sz. közút csatlakozásának kiépítése 5.000 E Ft
  • 46.sz.főút mellett kerékpársáv ép.eng.terv 3.375 E Ft
  • Kerékpártároló kialakítása 110 E Ft összegben
  • A Közösségi közlekedés fejlesztése pályázat hirdetési díja 212 E Ft-ba került
  • Csónakkikötő megvalósíthatósági tanulmány készítése 1.200 E Ft
  • Hősök út, Semmelweis u. hatósági engedély 450 E Ft
  • Körforgalmú közúti csomópont építése 388 E Ft
  • Orgona utca útszakasz építése 453 E Ft
  • Vásártéri ltp. Parkoló építés 450 E Ft
  • Járda építés eljárási díjak 295 E Ft
  • Sportcsarnok részszámla áfája 400 E Ft
  • Épület energetikai vizsgálat 500 E Ft
  • Grafikai présgép, zongora, számítógép és fénymásolók vásárlása VAMI 1.157 E Ft
  • Taninform szoftver beszerzése 124 E Ft
  • Start munkaprogram eszközbeszerzés 2.396 E Ft
 Intézményeinknél összesen 5.506 E Ft összegben valósultak meg beruházások:
A Térségi Szociális Gondozási Központban 4.951 E Ft összegű fejlesztést valósítottak meg (konyha fejlesztése és adományból intézményi egységek fejlesztése és ultrahangos készülék beszerzése)
Városi Egészségügyi Intézménynél 362 E Ft összegben eszközbeszerzés,
Kner Imre Gimnáziumnál 193 E Ft összegben
 
Államháztartáson kívülre juttatott felhalmozási célú pénzeszközök (24.492 E Ft) között megjelenő tételek az alábbiak:
Első lakáshoz jutók támogatása, közmű visszatérítések, beköltözési hozzájárulások visszafizetése, holtág egyesületek részére átadott pénzösszegek, otthonteremtési támogatás, tűzoltó autó beszerzésére átadott támogatás.
 
A kölcsönök (56.740 E Ft) között jelenik meg:
         a fiatal házasok részére biztosított lakáskölcsön 840 E Ft
         a Zöldpark Kft. részére a rövid időtartamú közfoglalkoztatáshoz megelőlegezett saját erő 3.986 E Ft összege
         a közköltséges temetés címén kifizetett összeg
         a vállalkozásfejlesztési alapból biztosított 10.000 E Ft összegű visszatérítendő támogatás
         CSZOSZ pályázati önerő megelőlegezése 876 E Ft (a visszafizetés a szervezet részéről megtörtént)
         Csemetekert Kht. részére biztosított 600 E Ft
         a Rózsahegyi Alapítvány részére az IKSZT beruházáshoz megelőlegezett pályázati támogatás 39.780 E Ft összege.
 
A finanszírozási kiadások között a kötvény 2011. március 31-én és szeptember 30-án esedékes törlesztéseként kifizetett összeg jelenik meg, melyet márciusban 208 alatti árfolyamon, szeptemberben viszont 240-es árfolyamon teljesített az önkormányzat. A törlesztésre betervezett 176.830 E Ft-hoz képest a tényleges teljesítés kb. 10 millió Ft-tal lett magasabb. Itt jelenik meg továbbá az önkormányzat által 181.968 E Ft értékben vásárolt állampapír összege, valamint a 2011. december 20-án törlesztett vízi közmű hitel 223.500 E Ft összegben.
 
C, A vagyon alakulása 2011. évben

Az önkormányzat összevont mérlegének fő összege az előző évhez képest 430.915 E Ft összegű csökkenést mutat. A befektetett eszközök állományi értéke előző évhez képest 29.142 E Ft összegű növekedést mutat. Ezen belül a tárgyi eszközök értéke 201.196 E Ft-os növekedést mutat, a befektetett pénzügyi eszközök értéke 17.233 E Ft összeggel csökkent (tartósan adott kölcsön és egyéb hosszú lejáratú követelés állományának csökkenéséből adódóan), illetve az üzemeltetésre, kezelésre átadott eszközök állománya is csökkent 143.523 E Ft-tal, mely többek között a 2011. évi értékcsökkenés elszámolásával indokolható.
 
A követelések állománya a múlt évhez képest 54.381 E Ft összegű növekedést mutat, ezen belül a rövid lejáratú kölcsönök állománya több mint 46 millió Ft-os növekedést mutat (a Rózsahegyi Alapítvány IKSZT beruházásához az Önkormányzat a támogatás összegét megelőlegezte, mert a pályázat utófinanszírozású).
 
A pénzeszközöknél a csökkenés értéke 515.676 E Ft (kötvénytörlesztés 186.760 E Ft, vízi-közmű hitel visszafizetése 223.500 E Ft).
 
A Források változásainál a saját tőke növekedése 356.681 E Ft.
 
A tartalékok összegei csökkentek 510.321 E Ft-tal. Ezen csökkenés oka: az előző években képződött pénzmaradványból felhasználásra került a csatorna érdekeltségi hozzájárulás visszafizetéséből képződött 223.500 E Ft, és a kötvényforrásból is történtek 2011. évben felhasználások (fejlesztési célokra és törlesztésre).
 
A hosszú lejáratú kötelezettség összege az előző évhez képest csökkent 33.557 E Ft összeggel, melynek oka, az 1.000.000 E Ft (6.316.000 CHF) összegben fejlesztési célra kibocsátott kötvényhez kapcsolódó kötelezettség állományának csökkenése, indoka a 2010. év végi és a 2011. év végi árfolyam különbözete.
 
A kötelezettségek áruszállításból 56.842 E Ft összeggel csökkent az előző évhez képest, az előző év végén jelentkező nagyberuházások számlái 2011. év elején rendezésre kerültek.
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek állományának csökkenése 184.454 E Ft, melynek indoka, hogy a 223.500 E Ft összegű szennyvíz beruházási hitelt 2011. év végén visszafizette az önkormányzat, ugyanakkor a helyi adó túlfizetése miatt közel 44 millió Ft összegű kötelezettség keletkezett.

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2011. évi mérlegbeszámolójában a részesedések a következő befektetéseket tartalmazzák:
 
A befektetetések értékelése a társaságok jegyzett tőkéjéhez viszonyítva:
 
Befektetés megnevezése
Befektetés összege
(Ft )
Társaság megnevezése
Fürdő üzletrész
3.000.000
Gyomanedrődi Liget Fürdő Kft.
Gyomaszolg üzletrész
144.530.000
Gyomaszolg Ipari Park Kft.
Magyar Cukor részvény
67.000
Magyar Cukor Nyrt.
OTP törzsrészvény
2.000
OTP Nyrt.
Vízművek részesedés
149.898.000
Békés Megyei Vízművek Zrt.
Gyomaközszolg üzletrész
5.000.000
Gyomaközszolg Kft.
Zöldpark Kft.
500.000
Zöldpark Kft.
Regionális Hulladékkezelő Mű
2.790.000
Regionális Hulladékkezelő Kft.
Összesen:
305.787.000
 
 
A beszámolási időszakot alapvetően különböző beruházásokkal bővülő vagyonnövekedés, valamint szerény mértékben ingatlanok adásvétele jellemezte. Több ügy folyamatban van, ahol törvényi rendelkezésre hivatkozva kívánunk területeket tulajdonba/kezelésbe kérni, így például az ipari parkhoz közel lévő már nem üzemelő „vízműveket”, a Sebes György utcában lévő csatornát, a Selyem úthoz szükséges területeket. A Selyem úthoz tartozó területekre, valamint a csatornákra vonatkozóan értesítést kaptunk a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-től, hogy azok a tulajdonunkba kerülnek. Továbbá próbálunk földcserével fontos területeket megszerezni idegenforgalmi célból és egyéb fejlesztések megvalósításához.
 
A beszámolási időszakban több fontos beruházás kezdődött el, illetve fejeződött be. Ezek a következők voltak: telekvásárlás a Gyomaszolg Ipari Park Kft-től, lakásvásárlás Magtárlaposon (szolgálati bérlakások bővítése érdekében), TIOP program keretében eszközbeszerzés, Belvíz VII. ütem, belterületi útépítések, Fő út-Bajcsy úti kerékpárút építés.
 
Az eszköz állomány alakulásának bemutatása
 
1. Bruttó érték                                                                                                                                                                                             adatok: ezer forintban
Megnevezés
2010. év végi záró
2011. évi záró
Különbség ( +; - )
Immateriális javak
81092
82998
1906
Ingatlanok és kapcsolódó vagyonértékű jogok
8177220
8571220
394000
Gépek, berendezések és fejlesztések
372739
451811
79072
Járművek
72556
72769
213
Üzemeltetésre átadott eszközök
4635972
4607302
-28670
Összesen:
13339579
13786100
446521
 
 
2. Értékcsökkenés                                                                                                                                                                                   adatok: ezer forintban
Megnevezés
2010. év végi záró
2011. évi záró
Különbség ( +; - )
Immateriális javak
58263
71467
13204
Ingatlanok és kapcsolódó vagyonértékű jogok
1427143
1648643
221500
Gépek, berendezések és fejlesztések
287561
351677
64116
Járművek
57960
61904
3944
Üzemeltetésre átadott eszközök
1186961
1301814
114853
Összesen:
3017888
3435505
417617
 
 
Az elhasználódottság alakulása a nettó érték százalékában
Megnevezés
2011. év végi záró bruttó érték
2011. év végi záró nettó érték
Százalék
Immateriális javak
82998
11531
14,0
Ingatlanok és kapcsolódó vagyonértékű jogok
8571220
6922577
81,0
Gépek, berendezések és fejlesztések
451811
100134
22,0
Járművek
72769
10865
15,0
Üzemeltetésre átadott eszközök
4607302
3305488
72,0
Összesen:
13786100
10350595
75,0
 
A 0-ra leírt eszközök aránya a bruttó érték százalékában
Megnevezés
2011. év végi záró bruttó érték
2011. évi záró 0-ra írt érték
Százalék
Immateriális javak
82998
40770
49,0
Ingatlanok és kapcsolódó vagyonértékű jogok
8571220
9401
0,1
Gépek, berendezések és fejlesztések
451811
252366
56,0
Járművek
72769
52943
73,0
Üzemeltetésre átadott eszközök
4607302
158919
3,0
Összesen:
13786100
514399
4,0
 
A beszámolási időszakban az önkormányzat eszköz állománya 446.521 ezer forint összeggel növekedett, ezt elsősorban az ingatlanok kategóriájában történt beruházások tették ki. Az üzemeltetésre átadott eszközök állományának csökkenése a visszavétel miatt történt ( óvodák visszavétele ).
 
Az értékcsökkenés lineárisan nőtt összesen 417.617 ezer forinttal. A beszámolási időszakban nem volt terven felüli értékcsökkenés.
 
Az eszköz állomány elhasználódottsága magas, 75 %-os. Ezt elsősorban az ingatlanok és az üzemeltetésre átadott eszközök értékcsökkenése okozza. A 0-ra leírt eszközök állománya még most alacsony, 4 %. Itt a legnagyobb a gépek, berendezések, felszerelések teszik ki. Különösen gyorsan avulnak ( 33%-kal ) a számítástechnikai eszközök, gyakorlatilag 3 év alatt 0-ra leíródnak. A gépek, berendezések, felszerelések kategóriában a növekedést elsősorban a pályázati forrásokból történt vásárlások tették ki.  
 
D, 2011. évi pénzmaradvány kimutatása intézményenként:

Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda 2011. évi pénzmaradványa 2.177 E Ft, ebből kiutalatlan támogatás 2.003 E Ft.
- Feladattal terhelt pénzmaradvány: 2.177 E Ft, mely működési célú.
- Szabad pénzmaradványa: nincs

Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola, Kollégium 2011. évi pénzmaradványa   3.761 E Ft, melyből kiutalatlan támogatás 3.108 E Ft.
- Feladattal terhelt pénzmaradvány: 3.761 E Ft, mely működési célú.
- Szabad pénzmaradvány: nincs

Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium  2011. évi pénzmaradvány összege 2.449 E Ft, ebből kiutalatlan támogatás 1.015 E Ft.
- Feladattal terhelt pénzmaradvány: 2.449 E Ft, mely működési célú.
- Szabad pénzmaradvány: nincs

Városi Egészségügyi Intézmény 2011. évi pénzmaradvány összege 24.711 E Ft, ebből kiutalatlan támogatása nincs.
- Egészségbiztosítási Alapból folyósított pénzeszköz maradványa: 21.736 E Ft
- Feladattal terhelt pénzmaradvány: 2.975 E Ft, mely működési célú
- Előző években képződött pénzmaradvány: 3.491 E Ft
 
Térségi Szociális Gondozási Központ 2011. évben képződött pénzmaradvány az intézménynél 1.361 E Ft, ebből kiutalatlan támogatása nincs.
- Feladattal terhelt pénzmaradvány: 1.361 E Ft, mely működési célú.
- Szabad pénzmaradvány: nincs
 
Polgármesteri Hivatal 2011. évi pénzmaradványa 74.460 E Ft, amely összegből levonásra kerül az intézmények 6.126 E Ft összegű kiutalatlan támogatása, továbbá a normatív támogatás elszámolásából adódó 2.311 E Ft összegű normatív támogatás visszafizetés. A módosított pénzmaradvány összege: 66.023 E Ft.
Előző években képződött pénzmaradvány összege: 760.566 E Ft (elsősorban a 2008. évben kibocsátott kötvényforrásból fel nem használt 743.818 E Ft összeg)
- Feladattal terhelt pénzmaradvány összege: 66.023 E Ft, melyből a működési célú pénzmaradvány 7.309 E Ft, a felhalmozási célú kötelezettséggel terhelt pénzmaradvány összege 58.714 E Ft.
- Szabad pénzmaradvány nem képződött.

A költségvetési szervek által benyújtott beszámolók szakmai felülvizsgálata megtörtént:
  • Az intézmények alaptevékenységébe tartozó feladatok szakmai teljesítése és annak költségvetési előirányzattal való egyezősége megfelelő.
  • A normatív támogatás elszámolása a jogszabályoknak megfelelően történt minden intézménynél, az intézmények részére biztosított önkormányzati támogatás összegét nem lépték túl.
  • A kiadási fő előirányzatok teljesítési adatai a módosított terv adatoknak megfelelően teljesültek, az intézménynél a rendelkezésre álló előirányzatokon belüli gazdálkodás megvalósult.
  • Az intézményi beszámolók az önkormányzat által megadott szempontok alapján készültek.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata a jogszabályi előírások szerint köteles könyvvizsgálót alkalmazni, melyet a 211/2005. (IX. 29.) Kt. határozat értelmében a KOVERO Könyvvizsgáló és Pénzügyi Szolgáltató Kft lát el. A szerződés szerint a díjazása negyedévenként 285 E Ft +ÁFA összegű.
Önkormányzatunknál a 93/2002. (V.5.) Kormányrendelet alapján könyvviteli szolgáltatás végzése céljából nyilvántartásba vett köztisztviselők az alábbiak:
         Szilágyiné Bácsi Gabriella regisztrálási szám: 174360
         Tóthné Gál Julianna regisztrálási szám: 140023
         Poharelecné Rácz Ildikó regisztrációs szám: 175295
         Ugrainé Gróf Éva regisztrációs szám: 180217

 Kérem a Tisztelt Testületet, szíveskedjen a tervezet szerint Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2011. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló önkormányzati rendeletét megalkotni.

TERVEZET

Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének

..…/2012. (………..) önkormányzati rendelete

Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2011. évi költségvetésének végrehajtásáról

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.

 1. § A Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete (a továbbiakban: Képviselő-testület) a 4/2011. (II. 17.) önkormányzati rendelettel elfogadott 2011. évi költségvetésének zárszámadását 3.792.503 E Ft bevétellel és 3.685.422 E Ft kiadással jóváhagyja.

2. § A bevételek 3.792.503 E Ft teljesítését forrásonként az 1. melléklet tartalmazza.

3. § A kiadások főösszegén belül a működési kiadások összege függő tételek nélkül 2.527.012 E Ft, címenként, alcímenként és előirányzatonként a 2. melléklet szerint.

4. § Az önkormányzati felújítások összege 70.522 E Ft részletezése a 3. melléklet alapján.

5. § Az önkormányzat felhalmozási és egyéb finanszírozási kiadása 1.087.888 E Ft, címenként, alcímenként a 4. mellékletben részletezve. Az összes felhalmozási kiadáson belül az egyes beruházásokhoz kapcsolódó teljesítések összegét a Képviselő-testület a 4. melléklet szerint jóváhagyja.

 

6. § Az önkormányzat 2011. december 31.-én meglévő kötvénykibocsátásból eredő tartozás állományának alakulását a 7. melléklet részletezi.

 

7. § Az önkormányzat adósságát keletkeztető éves kötelezettség vállalásának felső határát a 8. melléklet tartalmazza.

8. § A Képviselő-testület által intézményenként jóváhagyott és teljesített létszámadatokat a 9. melléklet tartalmazza.

9. § Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2011. évi előirányzat felhasználási ütemtervét, és annak teljesítését a 10. melléklet tartalmazza.

10. § A Képviselő-testület több éves kihatással járó fejlesztési döntésének évenkénti megvalósítási ütemét a 11. melléklet mutatja.

11. § A Képviselő-testület Gyomaendrőd Város 2011. évi költségvetési végrehajtásról szóló Egyszerűsített mérlegét, pénzforgalmi jelentését, pénzmaradványát és eredménykimutatását a  12. melléklet szerint elfogadja.

12. § Az önkormányzat 2011. december 31.-i állapot szerinti vagyonát a 13. melléklet tartalmazza, mely vagyont az intézményi mérlegadatok összesített adatai alapján 12.483.345 E Ft-ban állapítja meg.

13. § Gyomaendrőd Város  Önkormányzata által ellátott kötelező és önként vállalt feladatokról készített kimutatást a 14. melléklet tartalmazza.

14. § Az önkormányzat működési- és felhalmozási bevételeit és kiadásait mérlegszerűen a 15. melléklet tartalmazza.

15. § Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2011. évi közvetett támogatásait a 16. melléklet mutatja be.

16. § A Cigány Kisebbségi Önkormányzat 2011. évi bevételeinek és kiadásainak mérlegszerű kimutatását és a Cigány Kisebbségi Önkormányzat határozatát a 17. melléklet tartalmazza.

17. § A Német Kisebbségi Önkormányzat 2011. évi bevételeinek és kiadásainak mérlegszerű kimutatását és a Német Kisebbségi Önkormányzat határozatát a 18. melléklet tartalmazza.

18. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat 2011. évben képződött pénzmaradványát önálló költségvetési szervenként a 19. mellékletben a következő részletezéssel hagyja jóvá:

a) 6. cím 1. alcím: Kis Bálint Általános Iskola és Óvoda 2.177 E Ft, mely műk.célú köt.terhelt pm.

b) 6. cím 2. alcím: Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola 3.761 E Ft, műk.c.köt.terhelt pm

c) 6. cím 3. alcím: Kner Imre Gimnázium 2.449 E Ft, mely működési c.kötelezettséggel terhelt pm

d) 7. cím : Városi Egészségügyi Intézmény 24.711 E Ft, melyből 21.736 E Ft a szabad pénzmaradvány, ebből 17.025 E Ft műk.c.szabad pm, 4.711 E Ft a felh.c.szabad pénzmaradvány

e) 8. cím : Térségi Szociális Gondozási Központ 1.361 E Ft, működési célú kötelezetts.terhelt pm

f) 11.cím : Polgármesteri Hivatal  74.460 E Ft, mely tartalmazza a normatív támogatás elszámolásából adódó  2.311 E Ft visszafizetési kötelezettséget, és a 6.126 E Ft kiutalatlan támogatás össszegét is. A működési célú kötelezettséggel terhelt pénzmaradvány összege 7.309 E Ft, a felhalmozási célú kötelezettséggel terhelt pénzmaradvány összege 58.714 E Ft. Szabad pénzmaradványa nem képződött.

g) A pénzmaradvány végöszege 100.482 E Ft

Záró rendelkezések

19. §  Ez az önkormányzati rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

 

Gyomaendrőd, 2012. április

 
            Várfi András s.k.                                                                    Dr. Csorba Csaba s.k.

   polgármester                                                                                     jegyző

 


Döntési javaslat

"2011. évi zárszámadás"

Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
A Bizottság Elnöki Munkacsoport a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

A Bizottság javasolja Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének a 2011. évi zárszámadási rendelet megalkotását, elfogadását.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe