27. napirendi pont
TÁJÉKOZTATÓ
A Bizottság Elnöki Munkacsoport
2012. március 14-i ülésére

Tárgy:   TÁMOP pályázat benyújtása
Készítette:   Kazár Éva
Előterjesztő:   Várfi András polgármester

Tisztelt Képviselő-testület!

 

2012 februárjában megjelent az „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a kistérségben” című, TÁMOP-6.1.2/11/3 kódszámú pályázati felhívás.

Jelen pályázat alapvető célja a szív-érrendszeri, daganatos megbetegedések csökkentésének a támogatása, a korai és elkerülhető halálozást befolyásoló életmód, illetve szokások javítása. Az egyének egészségük iránti felelősségének, az egészséges életvitelhez szükséges tudás és készségek elsajátításának hatékony támogatása. A kistérségi pályázat célja az egészséget szolgáló egyéni magatartásminták kialakítása a lakosság és speciális célcsoportok körében kistérségenként egy-egy koordinált fejlesztési projekt keretében.

Kötelezően bevonandó együttműködő partnerként a kistérségben működő felnőtt vagy vegyes háziorvosi szolgálatok legalább 33%-a, és a kistérségben lévő valamennyi közfinanszírozott, fekvő- és járóbeteg szakellátó intézmény.

A pályázatok benyújtása 2012. március 20-tól  2012. május 2-ig lehetséges.

Támogatás összege: min. 25 millió Ft – max. 125 millió Ft.
Utófinanszírozású vissza nem térítendő támogatás.

Támogatás mértéke 100 %.

Támogatott pályázatok várható száma 50-70 db.

Kistérségenként 1 db pályázat támogatható.

 

Projekt előkészítésével kapcsolatos kötelezően megvalósítandó támogatható tevékenységek között Egészségfejlesztési Programterv elkészítése és az Egészségfejlesztési Iroda kezdeti, vagy bővített helyi működési leírásának kidolgozása szerepel.

Továbbá kötelező esélyegyenlőségi munkatárs, felelős alkalmazása, esélyegyenlőségi célcsoport vagy annak képviselőinek bevonása a projekt tervezésébe.

A projekt szakmai megvalósításával kapcsolatos kötelezően megvalósítandó támogatható tevékenységek között a Kistérségi egészségfejlesztési iroda (EFI) létrehozása, fejlesztése szerepel.

Az EFI-ben min 2 főállású alkalmazott biztosítása szükséges (fenntartási idő alatt is), akiknek szerződéses jogviszonyban kell állnia a projekt megkezdésétől számított 4 hónapon belül. Az alkalmazottaknak 3 év szakmai tapasztalattal kell rendelkeznie (egészségügyi szakirányú végzettség).

Kötelező biztosítani egy iroda, egy rendelő és egy váró helyiséget, melyek felújítása, átalakítása akkor támogatható ha nem engedélyköteles. Továbbá a szükséges eszközök beszerzése és az EFI tevékenységének elindítása a projekt megkezdésétől számítva 4 hónapon belül meg kell, hogy történjen.

A projekt keretében az ESZA és ERFA alapok közötti átjárhatóság alapján az ERFA típusú tevékenységek fedezetére az elszámolható költségek összegének maximum 10%-a fordítható.

A projekt megvalósítására 18-24 hónap áll rendelkezésre. A megvalósítást követően az EFI  kötelező fenntartási ideje 3 év, melynek költségeire támogatás nem igényelhető. Ezen költségek előzetes becslés alapján 25 millió Ft/év lenne.

A pályázati kiírás meghatározza továbbá:

1. az EFI-t befogadó intézmény/szervezet/nonprofit gazdasági társaság, illetve az EFI munkatársai által kötelezően végzendő támogatható tevékenységek körét: az EFI működéséhez szükséges részletes működési rend kidolgozása, partnerségi munkacsoport működtetése, programok megvalósítása.

2. az EFI szakmai támogató feladatai kapcsán kötelezően végzendő, támogatható tevékenységek körét: a helyben zajló egészségfejlesztési tevékenységek nyomon követése, szakmai támogatás a kistérség egészségügyi alapellátói számára, különösen a szűrési tevékenységek kapcsán; egészségfejlesztési témájú helyi kommunikációs tevékenységek megvelósítása.

3. az alapellátás egészségfejlesztési szerepét erősítő többletfeladatok, fejlesztési feladatok megvalósítása kapcsán a pályázó, vagy bármely konzorciumi tag által kötelezően végzendő, támogatható tevékenységek körét: a keringési betegségek kockázatára-,  daganat és rák megelőző állapotokra irányuló szűrések, ahhoz kapcsolódó tanácsadás. Dohányzással kapcsolatos rövid intervenció az alpellátásban, túlzott alkoholfogyasztással küzdők szűrése, és kezelésbe irányítása. Krízishelyzetbe kerülő emberek azonosítása, támogató szolgáltatásba irányítása, öngyilkosság megelőzése. Helyi munkaértekezletek szervezése, betegklubokban szakmai tanácsadás.

4. a pályázó, vagy bármely konzorciumi tag által kötelezően megvalósítandó egészségfejlesztési programok megszervezése és lebonyolítása kapcsán támogatható tevékenységek körét: Rendszeres testmozgásra ösztönző programok szervezése, lebonyolítása a felnőtt lakosság számára, dohányzás-megelőzés, túlzott alkoholfogyasztás megelőzése, lelki egészség helyi kisközösségi programjainak megvalósítása, szakszerű étrendi és testmozgás tanácsadás

5. a pályázó, vagy a pályázatban résztvevő bármely konzorciumi partner által végezhető, választható egészségfejlesztési tevékenységek körét: kistérségi egészségterv készítése, aktualizálása. A nemdohányzók védelméről szóló törvény betartását célzó helyi közösségi akciók megvalósítása a dohányzás megelőzés területén. Programok szervezése, lebonyolítása depresszió felismerésére, kezelésére. A kistérségben működő egészségügyi alp-és szakellátásban dolgozókat célzó egészségfejlesztésii pogramok megvalósítása. Mozgásszervi betegségekre irányuló szűrések. A kitérség településeire kitelepült programokon részvétel.

Pályázók köre

Önállóan vagy konzorciumi vezetőként pályázhatnak:

-         helyi önkormányzat (KSH 321)

-         helyi önkormányzati költségvetési szerv (KSH 322)

-         többcélú kistérségi társulás (KSH 366)

Jogi személyiségű nonprofit szervezetek:

-         nonprofit korlátolt felelősségű társaság (KSH 572)

-         nonprofit részvénytársaság (KSH 573)

 

A felsorolt szervezetek kizárólag saját nevükben nyújthatnak be pályázatot, az adott szervezet nevében a fenntartó intézmény nem pályázhat.

Az EFI-t befogadó intézmény / szervezet kötelezően a pályázó, illetve konzorcium esetén a konzorcium vezetője.

Az EFI-t befogadó intézmény / szervezet a következő sorrendben, az alábbi meghatározott körből kerülhet ki:

-         önálló járóbeteg szakellátó központok, szakrendelők,

-         fekvő és járóbeteg szakellátást nyújtó kórházi szervezet,

-         önkormányzat (amennyiben a kistérségben működő önálló vagy fekvőbeteg szakellátáshoz integrált járóbeteg szakrendelő jelen pályázat keretében történő kialakítását a pályázathoz csatolt nyilatkozat szerint nem tudja vállalni).

 

 

Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztést megvitatni szíveskedjen és döntését határozat formájában hozza meg!

 


Döntési javaslat

"TÁMOP pályázat benyújtása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Pályázat benyújtása
A Bizottság Elnöki Munkacsoport a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Megszavazandó alternatívák:

A) alternatíva

Gyomaendrőd Város Önkormányzata pályázatot nyújt be a TÁMOP- 6.1.2/11/3 kódszámú, "Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a kistérségben" című pályázati felhívás keretében.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

B) alternatíva

Gyomaendrőd Város Önkormányzata nem nyújt be pályázatot a TÁMOP-6.1.2/11/3 kódszámú, "Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a kistérségben" című pályázati felhívás keretében.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe