23. napirendi pont
TÁJÉKOZTATÓ
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság
2012. március 20-i ülésére

Tárgy:   Beszámoló a Gyomaendrődi 2012. évi Start munkaprogramról
Készítette:   Hunya Péter
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság

Gyomaendrőd Városának a 2011-es évben lehetősége nyílt pályázni a start munkaprogram mellett egy szociális földprogramra is, azonban csak a start munkaprogram nyert pályázatot, a mezőgazdasági programot elutasította a Belügyminisztérium. Így év végén, amikor a 2012-es évre is megtervezésre került a start munkaprogram a korábbi elemei (belvíz-elvezetés, illegális hulladéklerakók felszámolása, téli-közmunka és mezőgazdasági földút karbantartás) mellett, a szociális földprogram, mint mezőgazdasági programelem is újradolgozásra került.
A novemberi egyeztetésen a belügyminisztériumi közfoglalkoztatási államtitkárság munkatársa a városunk pályázatának teljes egészét javasolta megvalósítani a belügyminiszter felé.
Február 1.-vel elindult Gyomaendrőd város 2012. évi Start munkaprogramja 157 fővel. Lényegében a tavaly elindított programelemek újraindítására kapott lehetőséget az Önkormányzatunk, annyi változással, hogy most több brigádvezetőt volt lehetőség bevonni a feladatok szervezésébe. Tehát az önkormányzati tulajdonban és kezelésben lévő bel- és külterületi csatornák karbantartásában 51 fő, az illegális hulladéklerakók felszámolásában 11 fő, 50 fő a téli közfoglalkoztatásban és 45 fő állhatott munkába a mezőgazdasági földút karbantartási projekt keretében. A mintaprogram 107 főnek 11 hónapon, 50 főnek pedig 6 hónapon keresztül biztosít napi 8 órában munkalehetőséget. A téli közfoglalkozatási programelemben belüli biotégla gyártást eddig technikai problémák és a túl alacsony napi hőmérséklet miatt nem lehetett elindítani. Mivel veszélyes gépről van szó, március 12.-én a Munkaügyi Főfelügyelőség szakembere felülvizsgálja a gépeket és elvégzi az üzembe helyezését.
Ezen programelemek működtetéséhez összesen 161 628 402 Ft támogatást kap a város Önkormányzata, ebből a bérek és járulékok 124 331 532 Ft és közvetlen költségek 37 296 870 Ft tesznek ki.
Gyomaendrőd Város a mezőgazdasági programjában négy programelemet kíván megvalósítani: fóliás zöldségtermesztés, szántóföldi növénytermesztés, homoktövis termesztés és extenzív állattartás.

Szántóföldi növénytermesztés

A közfoglalkoztatási mintaprogrammal célunk olyan munkahelyek teremtése, ahol értékeket teremtenek az ott dolgozók. Gyomaendrőd önkormányzatának tulajdonában lévő 22,5ha igen jó minőségű (átl. 45AK) földön szeretnénk megtermelni az abraktakarmányt az extenzív állattartás számára.Nagyobb munkaerő igényű növényeket, kapás kultúrákat tervezünk: 10ha kukorica, 7ha olajtök. Fennmaradó területen pedig vetésfogást alkalmazva a fenntarthatóság, talajtermékenység, harmonikusabb talajhasználat miatt kalászos takarmányt (zab: 3ha, árpa: 2ha) is állítanánk elő. Fél hektáron pedig gyakorlatszerzés szempontjából babot és zöldborsót lehetne termelni, amit a későbbiekben igény szerint bővítve nagyobb piacra is pályázhatnánk.A fennmaradó takarmányt vagy értékesítve, vagy elcserélve további takarmányokhoz juthatunk. A szántóföldi gyommentesítést a munkások oldanák meg, ami a munkához való szoktatás fontos egysége.A mintaprogramokat a Tisza Kálmán Közoktatási Intézménnyel közösen kívánjuk megvalósítani. Az oktatási intézmény biztosítani tudja a szakmai tapasztalatot, valamint a program befejezése után, a nyomon követés során is aktívan közreműködhetne.A márciusi talaj előkészítés, műtrágyázás után árpa, zab és borsóvetés, majd kukorica, bab és az olajtök elvetése következik. Ezt követően főként a kézi növényvédelem kap szerepet, de a kalászosoknál szükség lesz gépi növényvédelemre is.Várható hozam: olajtök 7,5ha~1,6-2 t mag, kukorica 10ha~65 t, árpa 2,5ha~9 t, zab 2,5ha~7 t.Olajtök; a roppantást, mosást, szárítás helyi vállalkozónál bérbe, előre leszerződés útján eladásra kerül, a befolyó összeget visszaforgatnánk a programba.

 
Fóliás zöldségtermesztés, savanyítás
 
A Gyomaendrőd város közigazgatási területe 30.000 ha, melynek legnagyobb része mezőgazdasági terület, hasznosítása magánvállalkozói szerkezetben történik. Jellemzően őszi búza, repce, napraforgó, valamint kukoricatermesztés folyik a környéken. A zöldségtermesztésnek régebben nagy hagyományai voltak, mind szabadföldi, mind fóliasátras formában. Ezt a tradíciót szeretnénk újjáéleszteni a közfoglalkoztatási mintaprogram keretében.
Az Önkormányzat tulajdonában lévő gyakorló kertben 4 db egyenként 50m2-es fűtetlen fóliát vásárolnánk, amelyekből először csak egyet állítanánk fel, mivel az első évet az oktatásra és gyakorlatszerzésre szánnánk, majd a szezon lejártakor a maradék fóliasátrakat is felállítanánk előkészülve a következő évre. Elsősorban a fólia alatt paradicsomot és paprikát termelnének az ott dolgozók. A palántákat szociális segélyként a rászorulóknak lehetne adni, akik otthon nevelnék tovább a zöldségeket saját felhasználásra, egy részét pedig késztermékig lehetne nevelni. A rászorulókhoz kihelyezett növényekhez továbbiakban szakmai tanácsot lehet adni, hogy sikeres legyen a végtermék előállítása. A paprika-paradicsom szezon után rendszeres uborka termesztése következne, amit a helyi iskola konyhájában berendezett savanyító üzembe lehetne feldolgozni, majd a közkonyhákon felszolgálni és értékesíteni, valamint szociális segélyként rászorulóknak adni. A gyakorlókertben még káposztát és gyöngyhagymát is tervezünk termelni, amit szintén savanyítani szándékozunk, ezen felül még a homoktövis sorközeiben megtermelt kaprot használnánk fűszerezésül. A savanyítás helyszínéül a gyakorlókert szomszédságában lévő Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola használaton kívül lévő konyháját használnánk.
 
Extenzív állattartás
 
Extenzív állattartás keretén belül az önkormányzat tulajdonát képező 1 ha-s külterületi ingatlanon (régi juhnyári szállás) 150 db gyimesi racka („curkán”) jerke kerülne megvásárlásra. A  juh élelmiszerpiaci lebecsülése az évek során egyre fokozódott. A vásárló a nagy multinacionális áruházláncok hűtőjében 4-6000 Ft-os árfekvésben látja viszont azt a birkahúst, amely valaha nem volt sokkal rangosabb a csirkénél, mondhatnánk: a magyar ember húsfogyasztásában teljesen hétköznapi gyakorlat volt. Ma már újra kell éleszteni az igényt, mert tudatosan tönkre tették. A méregdrága és annál faggyúsabb, a világ túlsó feléről ideérkező birka biztosan nem lesz megfelelő, bárhogyan is erőltetik. Ha másért nem, akkor az ára miatt. A gyimesi racka nagyon igénytelen fajta. Jó húsformákat mutat, húsa ízletes. Rendszeresen fejik, tejtermelése jó, ezt a jövőben szeretnénk kihasználni, mégpedig a Gyomaendrődi sajtgyártást lehet újraindítani. Ehhez megfelelő szakértelemmel és múlttal rendelkező emberek vannak a városban. Gyapja nem olyan durva, mint a magyar rackáé, finomabb pehelyszálakkal kevert, színe szinte teljesen fehér, amit népművészeti céllal lehet feldolgozni. A programban 200db tojótyúkot mélyalmos tartásban nevelnénk, az általuk termelt tojást pedig a közétkeztetési konyha venné fel. Az állatok elhelyezésére szolgáló terület bekerített a Hármas-Körös mentett oldalán a gáttól 50 méterre van. A Vízügyi Igazgatóság szerződésben biztosítja az állatok legeltetésére szolgáló gátszakaszt, illetve a téli takarmányozáshoz szükséges szénamennyiséget kaszálással és bálázással valósítanánk meg. A szemes terményt, az alomszalmát valamint az etetésre szánt szénát magunknak kívánjuk megtermelni. A programban résztvevők napi tevékenysége az állatállomány gondozása, etetése, legeltetése, és őrzése, épületek karbantartása, felújítása, később építése (vályogtégla program). A szálas takarmánynak a betakarítása és tárolása szintén a dolgozók feladata. A képződött termékek a közétkeztetésben kerülnek felhasználásra. A program folytatásaként szükséges állat selejtezéseket, és állománypótlásokat a szaporulatból el lehet végezni, illetve a tojótyúk esetében az állományt vásárlás útján kell pótolni. Az év elején az állattartásra alkalmassá kell tenni a területen található juhhodályt, a tojótyúkok részére a tájba illő archaikus tyúkólakat kell készíteni. A felhasznált építőanyag tégla, nád, szalma, széna, fa, fűrészáru, és beton. Felújításra szorul a dolgozók számára biztosított szociális épület, ahol elsősorban karbantartási munkákat kell végezni (festés, üvegezés).
 
Homoktövis
 
Gyomaendrőd külterületén, a Bónom-zug alacsony aranykorona értékű száraz talajára ültetjük 0,7 ha területen a homoktövis cserjéket. A homoktövis magas vitamin és ásványi anyag tartalmú bogyós gyümölcs, amiből ivólé, dzsem készíthető, Magyarországon őshonos, védett növény. Jelenleg a piacon keresett termék 3000-3500 Ft/kg a felvásárlási ára. Beállt ültetvényen éves termés 8400-9800kg. A telepítés, gondozás, szedés is kézimunka igényes. Az első évben a gyommentesítés, később a metszés majd termőre fordulás után a szedés igényel nagyszámú élőmunkát. A 2 éves dugványokat közforgalomban lévő államilag ellenőrzött csemetekertből vásároljuk, melynek beszerzési ára 1600 Ft/tő. Várható termőre fordulás az ültetéstől számított 2. évben várható, a maximális hozamot pedig 4-5éves korban hozza. Mivel kétlaki növény ezért telepítés során 10 nőivarú növényre 1 hímivarú növény kell. A program a talaj-előkészítéssel majd a telepítéssel kezdődne, majd folyamatos gyommentesítést kell végeznünk a területen. Igény esetén a tövek belocsolása is feladat, amihez a szükséges vízszállító tartály beszerzése szintén a program részét képezi.
A terület folyamatos hasznosítása végett a homoktövis sorközeiben egyéb növénykultúrát létesítünk: kapor. A kaprot a fóliás zöldségtermesztésben megtermelt uborkával savanyítva szeretnénk elkészíteni.
 
A mintaprogramban 65 fő vesz részt összesen közülük hatvanan egy mezőgazdasági képzésben is részt vesznek, amit országosan a Türr István Képző és Kutató Intézet szervez. A képzés során háztáji állattartási, növénytermesztési és tartósítási ismeretekre tehetnek szert a dolgozók. A program tehát elméleti és gyakorlati oktatást kínál, emellett az értékteremtő foglalkoztatás végső célja, hogy később ezekből a folyamatokból egy önfenntartó szociális szövetkezet alakuljon.

 


Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A Bizottság a beszámoló elfogadását javasolja.

 
Döntési javaslat

"2012. évi Start közmunkaprogram"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
A Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság javasolja Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének a 2012. évi Start munkaprogramról szóló beszámoló elfogadását.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

« Vissza
Vissza a főmenübe