8. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság
2012. március 19-i ülésére

Tárgy:   Társulás keretében hulladékgazdálkodással és belvízvédekezéssel kapcsolatos pályázatokról beszámoló
Készítette:   Tóth Beatrix
Előterjesztő:   Várfi András polgármester
Véleményező bizottság:   Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság

 

Tisztelt Képviselő-testület!
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata a régi hulladéklerakó telep rekultivációját és a település hulladékgazdálkodásának fejlesztését pályázat útján szeretné megvalósítani, illetve Gyomaendrőd település belvízrendezése kapcsán 3 projekt aktív jelenleg.
 
Belvíz VII. ütem
 
A VII. ütem megvalósulásának 2011. év végi ünnepélyes átadását követően, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Vízügyi Felügyelőséghez benyújtottuk a Vízjogi üzemeltetési engedély kérelmünket 2012. január elején. A felügyelőség hiánypótlást írt elő, melynek teljesítése megtörtént. Azóta egy újabb hiánypótlást kaptunk a Felügyelőségtől, hogy az ügyben érintett telektulajdonosok hozzájáruló nyilatkozata nem terjed ki tartalmilag az üzemeltetéshez való hozzájárulásra. Amennyiben megkapjuk a tulajdonosok nyilatkozatát, az engedélyt megadja a Felügyelet.
 
Belvíz VIII. ütem
 
A gyomaendrődi belvízrendezés VIII. ütemével kapcsolatban pályázatot nyújtott be Gyomaendrőd Város Önkormányzata Kamut, Kétsoprony és Kondoros településekkel Konzorciumban Belvíz-védelmi Önkormányzati Konzorcium néven, a DAOP-5.2.1/A-11-2011-0010 azonosító számú „Helyi és térségi jelentőségű vízvédelmi rendszerek fejlesztése” c. projektre 2011-ben. A projekt támogatást nyert 370.114.100,- Ft összköltséggel, 333.102.690,- Ft támogatással, 90% támogatási intenzitással. Ezen feltételeket, a Konzorciumi Együttműködési Megállapodás és a Támogatási Szerződés megkötését a Tisztelt Képviselő-testület elfogadta a 2012. február 23.-i ülésen, a 105/2012. (II.23.) Gye. Kt., 104/2012. (II.23.) Gye. Kt. és a 103/2012. (II.23.) Gye. Kt. sz. határozattal. A Támogatási Szerződés megkötésének határideje 2012. március 21.-e. A megkötés feltételeként minden önkormányzatnak meg kell szerezni a Tiszántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Vízügyi Felügyelőségtől az adott tervekre vonatkozóan a Vízjogi létesítési engedélyt. A Határozatot Gyomaendrőd Város Önkormányzata megkapta a Felügyelőségtől, melynek jogerőssé kell válnia a Támogatási Szerződés megkötéséig.
 
Belvíz III. ütem
 
Projekt rövid bemutatása:
 
A projekt keretében igényelt támogatás a megye jelenleg legkritikusabb helyzetű 16 települése öblözeti fő- és gyűjtő csatornáinak befogadóig történő elvezetését, szükség esetén szivattyús beemelését teszi lehetővé. A projekt egyedisége és újszerűsége abban áll, hogy Európai Uniós szemléletű részvízgyűjtőnyi területek léptékében gondolkodva, összesen mintegy 12 belvízvédelmi öblözetben, egymással befogadói kapcsolatban álló belvízrendszerekben, 16 település jut megfelelő vízrendezési művekhez.
 
A projektben résztvevő települések:
  • Sarkad Város Önkormányzata
  • Gyomaendrőd Város Önkormányzata
  • Szarvas Város Önkormányzata
  • Mezőberény Város Önkormányzata
  • Méhkerék Község Önkormányzata
  • Kondoros Nagyközség Önkormányzata
  • Békés Város Önkormányzata
  • Sarkadkeresztúr Község Önkormányzata
  • Pusztaföldvár Község Önkormányzat
  • Geszt Község Önkormányzata
  • Doboz Nagyközség Önkormányzata
  • Tótkomlós Város Önkormányzata
  • Újszalonta Község Önkormányzata
  • Kunágota Község Önkormányzata
  • Okány Község Önkormányzat
  • Kötegyán Község Önkormányzat
 
Támogatási Szerződés I. számú módosítása szerinti támogatási összeg:
elszámolható költség: 2.080.607.128.- Ft
támogatási összeg: 1.768.516.059.- Ft
támogatási arány:      85 %
 
Megtörtént események:
 
A projekt megvalósítását a Békés Megyei Önkormányzat kezdte meg 2009-ben. Tekintettel arra, hogy a Kedvezményezett nem lehet olyan szerv, amely nem vesz részt a projekt megvalósításában, a projekt gesztora Kondoros Nagyközség Önkormányzata lett.
2010. július 30.-án a műszaki ellenőrzés, projekt kommunikáció, projekt menedzsment, könyvvizsgálat és a kivitelezés ajánlattételi felhívása feladásra került a közbeszerzési értesítőben. A Szerkesztő Bizottság a már minőségbiztosított dokumentációkat több alkalommal hiánypótoltatta, így a Közreműködő Szervezettől kapott 2010. augusztus 1.-i határidőt nem tudtuk tartani, mely szerint a projekt megkezdését lehetővé tevő közbeszerzések megindításáról gondoskodnia kellett a kedvezményezettnek.
A Kedvezményezett 2011. január 21.-én befejezési határidő módosítási kérelmet küldött a Közreműködő szervezetnek.
Ezzel párhuzamosan a műszaki ellenőrzés, projekt kommunikáció, projekt bonyolító, könyvvizsgálat, és a kivitelezés ajánlattételi felhívása a Közbeszerzési Törvény változásai miatt átdolgozásra kerültek. Első körben a projekt menedzsment, a műszaki ellenőr, a projekt kommunikáció, és a könyvvizsgálat tárgyú eljárások kerültek bonyolításra egyszerű hirdetmény nélküli közbeszerzés formájában. A konzorcium közbeszerzési bizottsága és a konzorcium 2011. március 2.-án tartotta ülését melynek témája a négy eljárás ajánlattételi felhívásának véleményezése és elfogadása volt. Az átdolgozott közbeszerzési tervnek megfelelően, 2011. március 16.-án megküldésre kerültek az ajánlattételi felhívások a Konzorcium által elfogadott ajánlattevők részére.
Időközben közbeszerzési eljárással kiválasztásra kerültek és szerződést kötöttek a Konzorcium vezetőjével a projekt menedzsmentet, a műszaki ellenőri feladatokat, a projekt kommunikációt, és a könyvvizsgálatot ellátó partnerek.
A közbeszerzési szakértő a Kedvezményezettel és a projekt menedzsmenttel a kivitelezés közbeszerzési eljárásának meggyorsításának lehetséges módját igyekezett kidolgozni. Erre a két szakaszból álló keret-megállapodásos eljárás nyújt lehetőséget, hiszen annak első szakasza alatt pótolhatóak, illetve javíthatóak a szükséges dokumentumok, valamint elkészülhetnek a kiviteli tervek, melyek alapján a végleges műszaki tartalom a közbeszerzés második eljárási részéhez összeállítható. A keret-megállapodásos közbeszerzési eljárást a Konzorcium elfogadta, valamint megállapodtak abban, hogy minden tagnak el kell készíttetni a kiviteli terveket 2011. augusztus 31.-ig.
Az ajánlatok felbontásának határideje 2011. október 05. volt, a bontásra két cég ajánlata érkezett meg, az egyik mind a 4 részre, a másik egy részre adott ajánlatot. Az ajánlatok hiánypótlási határideje 2011.10.20. volt.
A közbeszerzési szakértő bírálata alapján a kivitelező beszerzésére irányuló eljárás 1., 2. és 4. részre érvényes ajánlat érkezett, azonban a 3. rész esetében mindkét ajánlattevő ajánlata érvénytelen, így ez az eljárás rész eredmény nélkül zárult. Az eredményhirdetés 2011. december 02.-án konzorciumi ülés keretében került megtartásra. Az eredményes három rész tekintetében a keret-megállapodás december 27. került aláírásra. Feltételezve, hogy az adott egységárak a mennyiségekkel történő felszorzása várhatóan magasabb költséget fog mutatni, mint amennyi rendelkezésünkre áll a projekt költségvetésében – a projektmenedzsment nyilatkozatot kért be a településektől a vállalt önerő meglétét illetően, valamint a Közreműködő Szervezettel egyeztetést kezdeményezett további forrás lehívásának lehetőségéről. A Közbeszerzési Döntőbizottság 2011. december 22.-ei tájékoztatása alapján a közös ajánlattevők a KÖZGÉP Zrt. vezetésével jogorvoslati eljárást indítottak a keret-megállapodásos közbeszerzési eljárás 3. (eredménytelen) része kapcsán, mely január 12.-ével elutasításra került.
 
A 2012. február 15-én megtartott konzorciumi ülésen a Konzorcium elfogadta a közbeszerzési dokumentációt, és ezt kötelező minőségbiztosítás folyamata kezdődik el.
 
A kivitelezés aktuális állása:
 
A kivitelezés még nem kezdődött el, a kivitelező kiválasztása után TSZ módosítás benyújtása szükséges.
 
A projekt Gyomaendrődre vonatkozó bemutatása:
 
Költségek
A projekt bruttó költsége:        251.862.064 Ft
Saját forrás:                               37.779.310 Ft
Támogatás mértéke:               85 %
 
A projekt műszaki tartalma:
A Hantoskerti holtág, Fűzfászugi holtág és a Középső holtág tározó kapacitásának helyreállítása iszapkotrással.
 
 
Hulladéklerakó szeméttelep rekultivációja:
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 8 másik település önkormányzatával együtt konzorciumban, Körös-völgyi Hulladékgazdálkodási Rekultivációs Önkormányzati Társulás néven pályázatot nyújtott be a KEOP-2.3.0/2F/09-2010-0013 azonosítószámú „Települési szeméttelep-rekultivációs program a Körös-szögben” című projektre 2010-ben.
 
A projektben résztvevő települések önkormányzatai:
 
  • Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata
  • Csabacsűd Nagyközség Önkormányzata
  • Csárdaszállás Község Önkormányzata
  • Gyomaendrőd Város Önkormányzata
  • Kétsoprony Község Önkormányzata
  • Kondoros Nagyközség Önkormányzata
  • Körösladány Város Önkormányzata
  • Szabadkígyós Község Önkormányzata
  • Szarvas Város Önkormányzata
 
A projekt összköltsége 1.383.624.207,- Ft, megvalósítását az Európai Unió a kohéziós alap társfinanszírozásával 100%-ban támogatja.
A projekt célja, hogy a szabálytalanul lerakott hulladékok környezeti elemekre gyakorolt káros hatásainak megszüntetésén túl, a szemétlerakó telepek környezeti állapotának javítása, az eredeti állapotot megközelítő műszaki feltételek kialakítása megtörténjen.
A Támogatási Szerződés megkötése 2011. április 27-én megtörtént. A projekt ezt követő időszakában a beszerzés/közbeszerzés alapján kiválasztásra került a projektmenedzser, a projekt Hivatalos Közbeszerzési Tanácsadója, a PR, a Tájékoztatási feladatok ellátását végző vállalkozás, a könyvvizsgáló, valamint a beruházás FIDIC mérnöke.
2011 decemberében eldőlt egyszerű közbeszerzési eljárás során az is, hogy a Projekt Megvalósító Szervezet (PIU) feladatait ki fogja ellátni. A legkedvezőbb ajánlatot az Advocata Kft. adta. A projekttel kapcsolatos építési beruházás kivitelezési feladatainak ellátására 2 részajánlati körre bontottan megindított, nyílt közbeszerzési eljárást követően hozott döntést a HRT, melynek nyertes ajánlattevője a Duna Aszfalt Kft. és a GEOHIDROTERV Kft. közösen (Körös-szög DG Konzorcium). A kiválasztott kivitelező céggel 2012. január végén megtörtént a szerződéskötés, ezután a munkavégzéshez szükséges terület is átadásra került. A beruházás hamarosan elkezdődik, melyet 2013. március 31-ig kell befejeznie a konzorciumnak.
 
A projekt honlapja is elkészült ez idő alatt, mely a következő webcímen érhető el:
www.korosvolgyihrt.hu
 
Települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztése:
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 5 másik település önkormányzatával együtt konzorciumban, Körös-szögi Kistérségi Többcélú Társulása néven pályázatot nyújtott be a KEOP-1.1.1 azonosítószámú „A Települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztése” című projektre 2008-ban. A Társulás 12.806.667,- Ft támogatást nyert az első fordulóban, az előkészítő munkák nettó 15.066.667,- Ft költségeihez. A Támogatási Szerződés 2008. augusztusában aláírásra került. A projekt 2010. május 26-án lezárult.
 
A Társulás pályázatot nyújtott be a KEOP-7.1.1.1-2008-2009 azonosítószámú „A Települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek fejlesztése a Körös-szögi Kistérségben” című projekt kivitelezésére, azaz 2. fordulójára 2010. februárjában, mely elutasításra került formai okok miatt. A Társulás újra be kívánja nyújtani a pályázatot 2012. évben.
A Tisztelt Képviselő-testület 2011. szeptember 29-i ülésén döntött arról, hogy a Társulással közösen a pályázatot benyújtja, és a fejlesztés 22.150.451,- Ft összegű önerejét a költségvetési rendeletében biztosítja, valamint a beruházás 26.994.711,- Ft ÁFÁ-ját megelőlegezi, a költségvetési rendeletébe beépíti. 2011. október 24-től a projektben résztvevő települések száma 5-re csökkent, mivel Hunya Község Önkormányzata nem kíván tovább részt venni a pályázatban.
 
A projektben résztvevő települések önkormányzatai:
 
  • Csabacsűd Nagyközség Önkormányzata
  • Gyomaendrőd Város Önkormányzata
  • Kardos Község Önkormányzata
  • Kondoros Nagyközség Önkormányzata
  • Szarvas Város Önkormányzata
 
A pályázat előkészítésével és megírásával az Advocata Kft.-t bízta meg a Társulás. Jelenleg még a pályázat előkészítése zajlik.

 

 


Döntéshozói vélemények

Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság  

A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja a Tisztelt Képvieslő-testületnek a belvízvédekezéssel, a hulladék lerakó telep rekultivációjával, valamint a hulladékgazdálkodási rendszerek fejlesztésével kapcsolatos pályázatokról szóló beszámoló elfogadását.

 
Döntési javaslat

"beszámoló elfogadása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: ÁLTALÁNOS ÜGYEK
A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

A Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság javasolja Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének, hogy fogadja el a társulás keretében hulladékgazdálkodással és belvízvédekezéssel kapcsolatos pályázatokról szóló beszámolót.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: - AZONNALI VÉGREHAJTÁS -

« Vissza
Vissza a főmenübe