Göd Város Önkormányzatának 22/2004.(IX.30. sz. rendelete a települési folyékony hulladék ártalmatlanítási közszolgáltatás ellátásáról
Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. tv. 23. § felhatalmazása alapján az alábbi rendeletet alkotja:
Általános rendelkezések
- §
(1) Göd Város Önkormányzata a települési folyékony hulladékok rendszeres gyűjtésére és elszállítására (továbbiakban együtt: gyűjtésére) helyi közszolgáltatást szervez.
(2) A kötelező helyi közszolgáltatás célja köztisztasági, településtisztasági, közegészségügyi és a környezetvédelmi rendelkezések betartásának biztosítása, továbbá a települési folyékony hulladékok összegyűjtésének, elszállításának és ártalmatlanításának kiszámítható, biztonságos és ellenőrizhető ellátása.
- §
E rendelet alkalmazásában települési folyékony hulladék az a háztartásokból származó vagy a háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű, azzal együtt kezelhető hulladékká vált szennyvíz és szennyvíziszap, amelyet nem vezetnek el és nem bocsátanak ki szennyvízelvezető hálózaton vagy szennyvíztisztító telepen keresztül.
A rendelet hatálya
- §
(1) A rendelet területi hatálya: Göd Város közigazgatási területe.
(2) A rendelet személyi hatálya: valamennyi ingatlan tulajdonosa, birtokosa és használója (továbbiakban együtt: tulajdonosa) – függetlenül attól, hogy a tulajdonosa természetes személy, jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság vagy ezek közössége – akinek ingatlanán települési folyékony hulladék keletkezik és gyűlik össze.
(3) A rendelet tárgyi hatálya: az ingatlanon keletkező települési folyékony halmazállapotú hulladékokkal kapcsolatos közszolgáltatás (a 2000. évi XLIII. tv. 2. § (2)-(3) bek-ben felsorolt kivételekkel.)
(4) Nem terjed ki a rendelet hatálya a gazdasági, termelési folyékony hulladékokra: ezek gyűjtéséről, hasznosításáról, ártalmatlanításáról vagy ártalmatlanításra feljogosított szervezetnek történő átadásáról a hulladék termelője, birtokosa köteles gondoskodni.
A közszolgáltatás ellátása
- §
(1) Az Önkormányzat a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás ellátásával a Településellátó Szervezetet (továbbiakban szolgáltatót) bízza meg, kötelezi és egyben kizárólagos joggal ruházza fel a közszolgáltatás ellátásával kapcsolatos, jelen rendeletben előírt feladatok végrehajtására.
(2) „Az ingatlan tulajdonosa a közszolgáltatás végrehajtásában a jelen rendeletben meghatározott módon és mértékben köteles közreműködni, és a szolgáltatás mindenkori teljes díját köteles megfizetni.” (*1)
A közszolgáltatás igénybevételének és ellátásának fő szabályai
- §
A települési folyékony hulladék gyűjtése, tárolása során olyan gondossággal kell eljárni, hogy a hulladék sem az ingatlanon, sem a közterületen, sem a szállító járműbe való ürítéskor ne szóródjon szét vagy egyéb módon környezetterhelést ne idézzen elő. A környezetbe került hulladék eltávolításáról és az azonnali fertőtlenítésről (mésszel vagy más fertőtlenítésre alkalmas oldattal) az köteles gondoskodni, akinek hibájából a hulladék a környezetbe került.
- §
(1) Az ingatlan tulajdonosa az 1. § (1) bek-ben leírt helyi közszolgáltatást csak a kijelölt szolgáltatótól veheti igénybe.
(2) Az ingatlan tulajdonosa a települési folyékony hulladék gyűjtésére irányuló igényét köteles a szolgáltatónak bejelenteni.
(3) Az ingatlan tulajdonosa köteles arról gondoskodni, hogy a gyűjtőberendezésbe ne kerüljenek olyan (pl. maró, mérgező, tűzveszélyes) anyagok, melyek a szolgáltatást végző dolgozók egészségét, testi épségét veszélyeztethetik, a szállító jármű megrongálódását eredményezhetik, illetve amelyek folyékony hulladékba kerülését jogszabály tiltja (pl. fáradt olaj).
(4) Az ingatlan tulajdonosa köteles figyelemmel kísérni a folyékony hulladék szintjét, és a szippantást olyan időpontban megrendelni, hogy a gyűjtőberendezésbe a keletkező folyékony hulladék még legalább 72 óráig betárolható legyen.
(5) Az ingatlan tulajdonosa köteles a települési folyékony hulladék elszállításával kapcsolatos számlát 2 évig – ennél ritkább szippantás esetén pedig az utolsó bizonylatot – megőrizni, és az ellenőrzésre jogosult hatóság felszólítására bemutatni.
- §
(1)A szolgáltató köteles a tulajdonos megrendelésétől számított 72 órán belül a szolgáltatást elvégezni.
(2) A szolgáltató a települési folyékony hulladék elszállítását nem tagadhatja meg, csak akkor, ha a szippantandó anyagról helyszíni megállapítás (szín, szag, összetétel, ingatlanon folytatott tevékenység stb.) alapján feltételezhető, hogy külön kezelést igényel.
(3) Szolgáltató köteles a települési folyékony hulladék eredetét igazolni, és az erre vonatkozó iratokat 5 évig megőrizni.
(4) A szolgáltató a közszolgáltatással összefüggő tevékenységét mindenkor a jogszabályokban foglalt műszaki, közegészségügyi, környezetvédelmi és egyéb előírásoknak megfelelően köteles végezni.
(5) A szolgáltatónak a tevékenység ellátásához rendelkeznie kell a közszolgáltatás ellátásához szükséges ügyfélszolgálati és ügyeleti szervezettel, valamint nyilvántartási rendszerrel.
(6) A gyűjtésre és szállításra használt eszközökön a „Gödi közszolgáltató” feliratot jól olvasható módon (betűnagyság, eltérő szín) fel kell tüntetni.
A helyi közszolgáltatás díja
- §
(1) A települési folyékony hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás igénybevételéért az ingatlan tulajdonosa a mellékletben megállapított díjat köteles fizetni. Lakossági megrendelés esetén a mellékletben megállapított díj a költségvetési törvényben a „Lakossági települési folyékony hulladék ártalmatlanításának támogatása” címen igényelhető költségvetési támogatással csökkentett összeg. A hulladékkezelési közszolgáltatási díj adók módjára behajtható köztartozás.
(2) A szolgáltatási díj számításának alapja az elszállított folyékony települési hulladék mennyisége/térfogata, melyet a szippantó gépjárműbe gyárilag beépített szintmérővel (szintjelzővel) kell meghatározni, és az ingatlantulajdonossal vagy meghatalmazottjával a szállítólevélen igazoltatni kell.
(3). Fizetés számla alapján a helyszínen készpénzben lehetséges.
(4) Az ingatlantulajdonos a számlával kapcsolatban kifogást emelhet. A kifogásnak a számla kiegyenlítésére halasztó hatálya nincs. Az írásban tett kifogásra a szolgáltató – egyet értése esetén is – 30 napon belül írásban köteles válaszolni.
„(5) A szolgáltatást igénybe vevő azon a területeken, ahol nincs kiépítve szennyvízelvezető vezeték, ott 500,-Ft/m3 támogatási igényt nyújthat be. Az igény jogosultságát a Beruházási Osztály igazolja.” (*1)
- § (*1)
A települési folyékony hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás költségeit és elszámolását szigorúan el kell különíteni, a közszolgáltatás díjából más költségeket nem lehet finanszírozni. A szolgáltató minden évben egy alkalommal költségelemzéssel alátámasztva javaslatot tesz a szolgáltatás díjára, amelyet a Képviselő-testület rendelettel állapít meg.
Szabálysértési rendelkezések
- §
(1) A külön jogszabályban meghatározott köztisztasági szabálysértésen túl szabálysértést követ el, és ezért szabálysértési bírsággal sújtható, aki
a) a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatást nem veszi igénybe, illetve nem a szolgáltató által nyújtott szolgáltatást veszi igénybe /4. § (1) bek. és 6. § (1) bek./,
b) szándékos vagy gondatlan magatartásával környezetterhelést okoz /5. §/,
c) a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatás teljesítéséhez szükséges bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget /6. § (2) bek. és 14. § /,
d) települési folyékony hulladékkal kapcsolatos szolgáltatást jogosulatlanul végez /4. § (1) bek./,
e) a települési folyékony hulladék elszállítását vagy eredetét nem tudja igazolni, illetve az erre vonatkozó iratokat az előírt határidőig nem őrzi meg /6. § (5) bek. és 7. § (3) bek./,
f) települési folyékony hulladékot engedély nélkül közcsatornába ereszt,
g) települési folyékony hulladékot Göd közigazgatási területére illetéktelenül beszállít.
(2) A szabálysértési bírság az (1) bek. a), b), d), f) és g) pontja esetében 30.000.- Ft-ig, az (1) bek. c) és e) pontja esetében 20.000.- Ft-ig terjedhet.
Települési folyékony hulladékokkal kapcsolatos kötelezettségek teljesítésének ellenőrzése
- §
(1)A települési folyékony hulladékokkal kapcsolatos közegészségügyi rendelkezések ellenőrzését és a szabálytalanságok megszüntetésének elrendelését az ÁNTSZ Városi Intézete végzi.
(2) A települési folyékony hulladékokkal kapcsolatos köztisztasági kötelezettségek közterületi teljesítésének ellenőrzését a Közterület-felügyelet végzi.
(3) A települési folyékony hulladékokkal kapcsolatos egyéb rendelkezések ellenőrzését és a szabálytalanságok megszüntetésének elrendelését a jegyző végzi.
(4) Az ellenőrzésre jogosultak szabálysértési feljelentést tehetnek, továbbá az (1) és (2) bek-ben felsorolt szervek helyszíni bírságot is kiszabhatnak.
Vegyes, átmeneti és hatályba léptető rendelkezések
12. §
Tilos a települési folyékony hulladékot bármilyen formában és módon talajba, talajvízbe vagy felszíni vízbe juttatni.
13. §
Szolgáltató jogosult a közszolgáltatás ellátására olyan közreműködőt igénybe venni, aki a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos egyes tevékenységek ellátásához megfelelő műszaki felszereléssel és megfelelően képzett szakember állománnyal rendelkezik. A közreműködő tevékenységéért a szolgáltató ugyanúgy felel, mint saját tevékenységéért. A közreműködők kiválasztásáról Településellátó Szervezet javaslata alapján a Képviselő-testület/Városfejlesztési Bizottság/Közbeszerzési Bizottság dönt.
14.§
A rendelet 2005. január 1-én lép hatályba, kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
Melléklet (*1)
A települési folyékony hulladék gyűjtési közszolgáltatás igénybevételi díja
A települési folyékony hulladék gyűjtési közszolgáltatás igénybevételi díja
1./ |
A települési folyékony hulladék elszállításának egységára |
1443,-Ft/m3+ÁFA |
2./ |
Ha a szippantó gépkocsi és a gyűjtőberendezés távolsága meghaladja a 25 m-t, a pótdíj mértéke az 1. pontban rögzített díjhoz képest |
+20 % |
(*1) Módosította a 49/2007. (X. 26.) sz. Ök. rendelet, hatályos 2007. november 1-től
2008. november 18-i állapot