Göd Város Önkormányzat 61/2008.(XII. 12. ) sz. rendelete
a hirdető-berendezések és hirdetmények elhelyezéséről
Göd Város Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló többször módosított 1990. évi LXV tv. 16. § (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva, az Épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII tv felhatalmazásával, figyelemmel a 37/2007 (XII.13.) ÖTM rendelet előírásaira, a kulturált emberi környezet kialakítása és megtartása érdekében az alábbi rendeletet alkotja:
I. FEJEZET
BEVEZETŐ ÉS ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK
1. §
A rendelet célja Göd város történeti hagyományainak, építészeti értékeinek, idegenforgalmi, műemléki nevezetességeinek védelme, valamint a város arculatának megőrzése érdekében a közterületeken és a közterületekről látható területeken, épületeken, építményeken a városképi, közlekedési és vagyonbiztonsági szempontok figyelembe vételével a hirdető berendezések és hirdetmények elhelyezésének szabályozása.
2. §
(1) E rendelet hatálya kiterjed Göd város közigazgatási területére, a közterületen elhelyezett, vagy közterületről látható hirdető-berendezésekre.
(2) Rendelkezései minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre vonatkoznak, aki/amely a város területén hirdető-berendezést, hirdetményt kíván elhelyezni.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki:
a) a KRESZ hatálya alá tartozó hirdető-berendezésekre, egyéb módon feltüntetett jelzésekre,
b) a közlekedési állomások, megállóhelyek tájékoztató, közcélú hirdetményeire;
c) a közterületek névtábláira, a házszámokra és az épületek névtábláira, emléktábláira,
d) a téli díszvilágítás eszközeire;
e) a tájékoztatás céljából kihelyezett biztonsági (balesetmegelőző, veszélyt jelző, tűzvédelmi stb.) táblákra, feliratokra, jelzésekre.
3. §
A rendelet alkalmazása szempontjából hirdető-berendezésnek minősül:
a) cégér: valamely mesterség jelvényeként használt, rendszerint a műhely, üzlet bejárata fölé kifüggesztett tárgy vagy címszerű ábra,
b) cégtábla: kereskedelem, szolgáltatás, vendéglátás célját szolgáló helyiség nevét és az ott folyó tevékenységet bejáratnál feltüntető tábla;
c) címtábla: intézmény, vállalkozás nevét, esetleg egyéb adatait feltüntető tábla (névtábla);
d) hirdetőoszlop: több különböző hirdetmény, plakát kihelyezésére szolgáló építmény,
e) információs tábla: közhasznú és kereskedelmi célú információkat együttesen tartalmazó tábla,
f) hirdetőtábla: hirdetéseket, közleményeket tartalmazó, építményre vagy közterületre önállóan kihelyezett tábla, vagy figyelemfelkeltésre alkalmas építmény, vagy szerkezet.
g) reklámhordozó: valaminek a reklámozását szolgáló, épületen vagy önállóan, nyilvános helyen elhelyezett tábla (beleértve a fényreklámot is)
h) óriásplakát: speciális szabványmérettel rendelkező reklámtábla,
i) megállító tábla: nyitvatartási idő alatt, az üzletek elé, a közterületre kihelyezett mobil reklámtábla.
4. §
Egyéb értelmező rendelkezések:
a) reklámgrafika: a reklámozás céljait szolgáló, bármely építési technológiával készített alapfelületre festéssel vagy azzal rokon technológiával készített reklámcélú építmény-felület, grafikai mű.
b) hirdetmény: a falragasz, hirdetésfelirat, plakát, szórólap, értesítés, ábrázolás, tájékoztató, valamint választási hirdetmény és kampányanyag akár nyomdai úton vagy egyénileg, illetve felfestéssel (sprayvel) készül.
c) köztéri tárgy: szobor, emlékmű, díszkút, szökőkút, kertészeti műtárgy, geodéziai jel, utcabútor, kandeláber, emléktábla, emlékkő, virágtartó, hulladékgyűjtő, köztéri játékok, úttartozékok, városi információs oszlopok.
II. FEJEZET
A hirdetőberendezések elhelyezésének általános előírásai
5. §
(1) Óriásplakát, illetve 2 m2-t, vagy 1,5 métert bármely irányban meghaladó nagyságú önálló hirdető-berendezés a település belterületén nem helyezhető el, kivéve a közterületet. Kerítésen elhelyezett reklámtábla a kerítés tömör felületébe beszámítandó, a tömör felület a táblával együtt sem haladhatja meg a HÉSZ 8. §-ban szereplő előírást.
(2) Az e rendelet előírásainak megszegésével elhelyezett hirdető-berendezést a tulajdonosa –ha jogszabály kivételt nem tesz- határozatban történő felszólítást követő 8 napon belül köteles a saját költségén eltávolítani.
(3) Magántulajdonú ingatlanon hirdető-berendezés felállításáért és eltávolításáért az ingatlan tulajdonosa a hirdető-berendezés tulajdonosával egyetemlegesen felelős.
(4) A reklámtáblán vagy reklámhordozón azonosítható módon feltüntetendő a reklámtábla tulajdonosának neve, címe, telefonszáma. Amennyiben a közterületen álló reklámhordozón nem azonosítható a tulajdonos, (üzemeltető) és annak elérhetősége, a reklámhordozó külön felszólítás nélkül elbontható.
(5) Jelen rendelet hatályba lépése előtt kihelyezett reklámhordozók tulajdonosa, üzemeltetője jelen rendelet hatályba lépését követő 90 napon belül köteles feltüntetni a reklámhordozón a (4) bekezdés szerinti adatokat.
(6) Hirdető-berendezésen és hirdetményen nem alkalmazható országos jogszabályban alkalmazott táblák együttes forma- és színösszeállítása, továbbá az útbaigazító táblákon szabványosított betűtípus és jelrendszer.
(7) Az érintett közút kezelőjének vagy a rögzítésre igénybevett építmény tulajdonosának, kezelőjének hozzájárulásával elhelyezhetők az önkormányzati lakossági tájékoztatást szolgáló ideiglenes jellegű hirdetések.
6. §
(1) A szerkezetileg több elemből álló hirdető-berendezés egy építménynek számít. Közterületen lévő, vagy közterületről látható két vagy több oldali tábla csak két vagy többoldali hirdetőfelülettel kerülhet kialakításra.
(2) A reklámfeliratnak - kivétel a cég hivatalos neve - magyar nyelven vagy magyar nyelven is meg kell jelennie, utóbbi esetben az idegen nyelvű szövegnél nem kisebb méretben.
(3) Építkezés, felújítás védőburkolatát, rendezvények színpadát engedély nélkül lehet reklám-célra használni (az építkezés, felújítás, rendezvény saját engedélyének a lejárati idején belül).
(4) Tilos mindenféle reklámhordozó, reklámgrafika, hirdetmény közterületen történő elhelyezése, ha a reklám a jó ízlést, közszemérmet, mások emberi méltósághoz fűződő jogát sérti.
(5) A hirdető-berendezést úgy kell elhelyezni, hogy az ne akadályozza a közterület más részeinek és a szomszédos ingatlanok rendeltetésszerű használatát, illetve közterület esetén a közterület fenntartási munkáit.
(6) Közterületen hirdetmény kizárólag a kijelölt hirdetőtáblákon, hirdetőoszlopokon vízzel oldható ragasztóval rögzítve helyezhető el, illetve a köztisztasági előírások betartásával terjeszthető.
(7) Tilos hirdetményt elhelyezni az országos jogszabályokban foglaltakon túl a közterületi út, járda, gyalogút, kerékpárút szilárd burkolatára festett kivitelben; közparkban, erdőben, a középületek falain; köztéri fákon; köztéri tárgyakon, emlékműveken, szobrokon, az ilyen módon elhelyezett hirdetmények a tulajdonos értesítése nélkül eltávolíthatóak.
(8) Ideiglenesen mobil reklámtáblák helyezhetők el rendezvények, akciók, kampányok reklámozására. Az engedélyben rögzíteni kell az időkorlátozást, amely nem lehet több kettő hónapnál és egyszer - indokolt esetben - egy hónappal meghosszabbítható.
III. FEJEZET
A hirdető-berendezések, hirdetmények közterületen történő elhelyezése
7. §
(1) Közterületi hirdető-berendezések elhelyezése előtt közterület-használati és tulajdonosi engedélyt kell kérni, a HÉSZ 4 § figyelembevételével
(2) Közterület-használati engedély alapján, díjmentesen folytatható közterület-használat a közterületbe 10 cm-en túl nem benyúló üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, üzleti védőtető (előtető), összecsukott ernyőszerkezet, hirdető-berendezés elhelyezése, amennyiben az ott működő vállalkozást reklámozza. Minden más esetben a reklámtábla közterületen történő elhelyezése díjköteles.
Közterület-használati engedély nélkül díjmentesen, a nyitvatartási ideje alatt üzletenként legfeljebb 1 db megállító tábla helyezhető el a hirdetett üzlet előtt.
(3) Kerékpártárolóval egybeépített hirdető-berendezés elhelyezésére jelen rendelet előírásai vonatkoznak.
(4) Tartósan használaton kívüli járműveken, utánfutókon elhelyezett hirdető-berendezés közterületen történő elhelyezése tilos
8. §
Közterületen hirdetményeket kizárólag az erre a célra kijelölt, jelen rendelet 1. sz. mellékletében felsorolt hirdetőtáblákon lehet elhelyezni.
9. §
Az önkormányzat jóváhagyásával felállított közterületi információs tábla 100 méteres körzetén belül hirdető-berendezést a cégér, a cégtábla és a megállító tábla kivételével tilos elhelyezni, közterületen és magánterületen egyaránt.
IV. FEJEZET
Vegyes és záró rendelkezések
10. §
(1) A közút területén a közútkezelő hozzájárulása nélkül elhelyezett hirdető-berendezések eltávolítására a közútkezelő saját hatáskörben intézkedhet.
(2) A közút területén kívül, a közutakra vonatkozó jogszabályi előírásokba ütközően elhelyezett hirdető-berendezések esetén a közútkezelő közvetlenül - a közlekedési hatóság közreműködése nélkül - a jegyzőnél kezdeményezheti a jogellenes állapot megszüntetését.
11. §
Szabálysértést követ el és helyszíni bírsággal illetve 30.000,- Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki: jelen rendelet előírásait megszegi.
12. §
E rendelet 2008. december 12. napján lép hatályba. E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 8/1999. sz. ÖK rendelet hatályát veszti.
13. §
E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.
Markó József Dr. Szinay József
polgármester jegyző
1. sz. melléklet Buszmegállókban elhelyezett hirdetőtáblák