35/2021. (VII. 19.) Pénzügyi Ellenőrző, Közbeszerzési és Jogi Bizottsági határozat
Tárgy: Tájékoztatás a 2021. évi adóbevételek alakulásáról
35/2021. (VII. 19.) PEKJB határozat
Göd Város Önkormányzatának Pénzügyi Ellenőrző, Közbeszerzési és Jogi Bizottsága
úgy dönt, hogy a Képviselő-testületnek elfogadásra javasolja az alábbi határozati javaslatot:
Göd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete
úgy dönt, hogy a melléklet szerinti, a 2021. I. félévi adóbevételek alakulásáról szóló tájékoztatást jóváhagyja.
Hivatali felelős: jegyző
Határidő: azonnal
Melléklet a …/2021. (…) Ök. határozathoz:
Tájékoztatás a 2021. évi adóbevételek alakulásáról
I. Helyi adóbevételek alakulása 2021. I. félévében
A veszélyhelyzettel összefüggésben a nemzetgazdaság stabilitásának érdekében szükséges intézkedésekről szóló 135/2020. (IV. 17.) Kormányrendelet (továbbiakban: Kormányrendelet) szabályozta, azonban az Országgyűlés időközben elfogadta a különleges gazdasági övezetről (a továbbiakban: KGÖ) és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2020. évi LIX törvényt, mely tartósan hivatott meghatározni a különleges gazdasági övezetre vonatkozó szabályokat.
A Kormányrendelet 6. § szerint az 1990. évi C. törvény a helyi adókról (a továbbiakban: Htv.) rendelkezéseitől eltérően a KGÖ fekvése szerinti megye megyei önkormányzat képviselő-testülete jogosult arra, hogy rendeletével a KGÖ kijelölésével szóló Kormányrendeletben meghatározott területen a Htv. szerinti helyi adókat bevezesse. Ebből kifolyólag Göd Város Önkormányzata a KGÖ területén a Htv. szerinti adómegállapítási jogát nem gyakorolhatja.
Tekintettel arra, hogy a gödi KGÖ kapcsán Göd Város Önkormányzatának az adómegállapítási joga 2020.04.18-án megszűnt, így ezen időpontot követően a KGÖ területén tevékenységet végző adóalanyok adókötelezettsége is megszűnt Göd város felé, tehát az iparűzési adót leszámítva 2021. évben ezen a területen tevékenységet folytató vállalkozásoktól, magánszemély adóalanyoktól sem építményadó, sem pedig telekadó adóbevétel nem realizálható.
A különleges gazdasági övezet kiválása az építményadó bevétel összegében 220 millió Ft, telekadó bevétel összegében közel 150 millió Ft, és iparűzési adó bevétel összegében a költségvetési rendelethez képest 900 millió forint, összesen 1270 millió Ft-os adóbevétel kiesést okozott 2020 évben.
A nevesített rendeletek, valamint a Covid-19 hatására Göd Város 2021. évi költségvetésében tervezett adóbevételek jelentős mértékben csökkentek az előző évekhez képest, melyet a 2021. évi tényleges adóbevételek is alátámasztanak.
A mellékelt táblázat a 2021.06.30-i állapotot tükröző I. félévi zárás összehasonlító adatait tartalmazza adónemenkénti bontásban.
Az összes helyesbített tartozás oszlopban a folyó évi előírások, valamint az előző évek hátralékainak összege került kimutatásra. A folyó évi előírások a később esedékes előírások összegét (úgy mint 2021.09.15 és 2022.03.16-i esedékesség) is tartalmazzák.
II. Adóbevételek alakulása adónemenként:
- Építményadó:
A 2021. évi költségvetésben 140.000 eFt építményadó bevétellel tervezett az Adóosztály.
A tervezést a KGÖ kiválása, illetőleg a2020. december 2-án hatályba lépett 535/2020.(XII.1.) számú a koronavírus-világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges helyi adó intézkedésről szóló Korm. rendelet befolyásolta. A Kormány rendelet 1.§ (1) bekezdése az alábbiak szerint rendelkezett:
„A 2021. évben végződő adóévben a helyi adó és a települési adó mértéke nem lehet magasabb, mint az ugyanazon helyi adónak, települési adónak az e rendelet hatálybalépése napján hatályos és alkalmazandó önkormányzati adórendeletben megállapított adómértéke.” A hivatkozott jogszabály értelmében 2021. évre a helyi adómértékek tekintetében emelés nem volt lehetséges. A korábbi 0-ás adómérték alkalmazásának feltétele, - mely szerint „azon lakás, valamint üdülő után, amelyben az adózó adóév első napján tartózkodási hellyel, ennek hiányában lakóhellyel rendelkezik” - a Pest Megyei Kormányhivatal tájékoztatása alapján kifogásolható volt. Az építményadó, mint vagyoni típusú adó esetében az adókötelezettség minden adóalany vonatkozásában a lakás és nem lakás céljára szolgáló épületet, épületrészt, vagyis az ingatlantulajdont terheli. Az adott településen tartózkodási, illetve lakóhellyel rendelkezők, valamint az ezzel nem rendelkezők tulajdonosi minősége között jogi szempontból nincs különbség, ezért önmagában az a tény, hogy az építményadó alanya az adó tárgyát képező ingatlanban tartózkodási, illetve lakóhellyel rendelkezik, az adókötelezettség szempontjából relevanciával nem bír. A Kúria önkormányzati Tanácsa Köf.5006/2017/3. számú határozatában foglaltak szerint „Vagyoni típusú adók, így az építményadó esetében az érintett önkormányzat nincs tekintettel az adófizetési kötelezettségben érvényesítendő jogegyenlőségre akkor, ha a vagyontömeg értékén és az adóalany teherbíró képességén túli szempontokat is értékel, így az adófizetési kötelezettséget az adóalany igazgatási szempontú lakhatásától teszi függővé.
A tervezett 140.000 eFt építményadó bevétel 2021. június 30-i állapot szerint 61%-ban teljesült, ami 85.049, - eFt-ot jelent. A KGÖ kijelölésével számszerűsített építményadó kiesés a 2020. évhez képest 220.000, - eFt volt. Az adóosztály az építményadó bevételekben tapasztalt kieséseket az adóköteles ingatlanok felderítésével és a hátralékok behajtásával igyekszik enyhíteni. 2021. évben számos alkalommal derítettünk fel olyan ingatlanokat, melyek tulajdonosai nem teljesítették sem adóbejelentési, sem pedig adóbefizetési kötelezettségüket. Az ilyen módon feltárt, és határozatban kivetett építményadó összege nagyjából 40.000, - eFt bevételt eredményez a 2021. évben.
- Telekadó:
A tervezett 80.000, - eFt telekadó bevétel 2021. június 30-i állapot szerint 72%-ban teljesült, ami 57.799, - eFt-ot jelent. A KGÖ kijelölésével számszerűsített telekadó kiesés a 2020. évhez képest 150.000, - eFt volt.
- Helyi iparűzési adó:
A helyi iparűzési adó vonatkozásában 400.000, - eft adóbevétel került tervezésre a költségvetésben. A 2020. évre vonatkozó éves adóbevallások benyújtási határideje 2021.05.31. volt. A bevallások benyújtása és feldolgozása folyamatos. A 2021. évi június 30-i állapot szerint az adónemre elszámolt bevétel 232.391, - eFt, mely a tervhez képes 58%-os teljesítést jelent. A csatolt táblázatban rögzített 684.647, - eFt az adózók által 2021. június 30. napjáig teljesített befizetéseket tartalmazza. Jelenleg az iparűzési adóbevallások feldolgozottsága 75%-os, ezért várhatóan további visszautalási igények benyújtására kerül sor, ami a túlfizetések összegét jelentősen csökkenti, a KGÖ-ből érkező bevallások tartoznak jellemzően ebbe a csoportba. A 20201. II. félévében esedékessé váló előírásokra 2021. június 30-ig befolyt összegek is a túlfizetések között szerepelnek.
A 2021. évi Iparűzési adóbevételek alakulását az alábbi tényezők befolyásolták:
- a koronavírus-világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges egyes intézkedésekről szóló 639/2020. (XII. 22.) Korm. rendelet, melynek értelmében a mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülő vállalkozóknak a 2021. évben, az adott előleg-fizetési időpontban esedékes - a Htv. szerint bevallott és a 2021. évben az önkormányzati adórendelet szerinti adómértékkel bevallandó - adóelőleg 50 százalékát kell az egyes esedékességi időpontokban megfizetni, ha erre vonatkozóan nyilatkozatot tesznek legkésőbb 2021. február 25-ig a székhelye, telephelye szerinti önkormányzati adóhatóság számára, amennyiben élni kívánt az adóelőleg felezés lehetőségével. A nyilatkozat alapján a meg nem fizetendő előleg-részlet összegével az önkormányzati adóhatóság a vállalkozó iparűzési adóelőleg-kötelezettsége összegét hivatalból, határozathozatal nélkül csökkentette.
A koronavírus-világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges intézkedésről szóló 1987/2020. (XII. 22.) Korm. határozat 2021. január 31. napját tűzte ki a huszonötezer főnél nem nagyobb lakosságszámú települési önkormányzatok számára támogatási program kidolgozására. Ezen határozat eredményeképpen került kihirdetésére a 4/2021 (I.14.) Korm. rendelet a veszélyhelyzettel összefüggésben a huszonötezer főnél nem nagyobb lakosságszámú települési önkormányzatok támogatási programjáról. A szabályozás következtében közel 1500 vállalkozás nyújtotta be nyilatkozatát, és kérte az előlegek csökkentését, mely csak az adóbevételekben jelent kiesést. A csökkenteni kért adóelőleg összegével megegyező összegű, 82.288, - eFt támogatás folyósítása történt Göd Város Önkormányzata részére a Magyar Államkincstáron keresztül.
- A KGÖ kijelölése az iparűzési adóbevételek alakulását jelentősen befolyásolta. A KGÖ területén székhellyel, vagy telephellyel rendelkező vállalkozások a 2020. január 1-2020. április 18-ig terjedő időszakra vonatkozó záró iparűzési adóbevallásaikat 2021. május 31-ig nyújthatták be, melyben az esetleges túlfizetések visszautalásáról is rendelkeztek. Ezen tételek az idei költségvetés terhére jelentkező többletkiadást eredményeztek, június 30. napjáig 80.000, - eFt-ot, valamint július hónapban a jelenlegi bevallások alapján további 130.000, - Ft-ot. A KGÖ kijelölésével az előző évekhez képest jelentős adóbevétel kiesés realizálható. A KGÖ speciális jellegére való tekintettel az Adóosztály folyamatosan deríti fel azon adózókat, akiknek iparűzési adóbevallási-, és befizetési kötelezettségük keletkezett a kijelölt területen. Egy adózó esetében az iparűzési adó bevallása rossz adómérték alkalmazásával történt, melyet önellenőrzéssel kíván helyesbíteni. A még meg nem érkezett bevallás jelentős mértékben befolyásolja az iparűzési adó bevételeket.
- Gépjárműadó:
Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2020. évi CXVIII. törvény alapján az adóhatósági feladatokat a belföldi gépjárművek utáni gépjárműadóban 2021. január 1-jétől már az állami adóhatóság látja el.
2021. január 1-jét megelőző időszakra eső gépjárműadó ügyekben (2020. december 31-ig terjedő időszak adókötelezettségének megállapítása, ezen időszak adójának beszedése, végrehajtása, erre az időszakra vonatkozó ellenőrzés és szankciók megállapítása) az adóhatósági feladatokat - a Gjt. 2020. december 31-ig hatályos szövege alapján - továbbra is az illetékes Önkormányzati Adóhatósága végzi.
A befolyó bevétel a központi költségvetést illeti meg.
- Idegenforgalmi adó:
A tervezett 5.000,- eFt idegenforgalmi adó bevétel 2021. június 30-i állapot szerint 0%-ban teljesült, ami 7,- eFt-ot jelent. 2021. január 1. napja és 2021. június 30. napja közötti időszakban eltöltött vendégéjszaka utáni idegenforgalmi adót az adó alanyának nem kellett megfizetnie, az adó beszedésére kötelezettnek nem kellett beszednie, befizetnie, a megállapított, de be nem szedett adót azonban – kivéve, ha annak összege nulla – be kellett vallania az adóhatósághoz.
A Kormány 319/2021. (VI.9.) Korm. rendeletével módosította az egyes, a veszélyhelyzet ideje alatt alkalmazandó gazdasági szabályokról szóló 498/2020. (XI.13.) Korm. rendeletet, mely alapján 2021. második félévétől /július 1-jétől/ visszaáll az adóbeszedés és adófizetés az idegenforgalmi adóban, ami azt jelenti, hogy az idegenforgalmi adóban adókötelezettség terheli azt a magánszemélyt, aki nem állandó lakosként Gödön legalább egy vendégéjszakát eltölt.
- Talajterhelési díj:
2021. évre 5.000 eFt talajterhelési díj került tervezésre talajterhelési díjra vonatkozóan. A talajterhelési díj jogcímen befolyt összeg az önkormányzat környezetvédelmi alapjának bevételét képezi. 2021.06.30-i állapot szerint 4.568 eFt bevétel érkezett a talajterhelési díj számlára, mely az előirányzat 91 %-a. A bevallást önként nem teljesítő adózók felszólításának előkészítése folyamatban van.
- Késedelmi pótlék, mulasztási bírság:
2021. évre 5.000 eFt került tervezésre. 2021.06.30-i állapot szerint 6.745 eFt bevétel érkezett, mely az előirányzat 135 %-a.
- Végrehajtás
Az 57/2020. (III.23.) Korm. rendelet hatályba lépésének napjától szüneteltek az adóhatósági végrehajtások a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig. A Covid-19 okozta gazdasági helyzetet, valamint az adózók adóteherviselő képességét figyelembe véve a végrehajtások vonatkozásában az Adóosztály megtette a szükséges lépéseket, munkabér-, illetve nyugdíjletiltást alkalmazott, továbbá számos esetben végrehajtónak adta át a követeléseit. Végelszámolás esetén bekapcsolódtunk a végelszámolásba, hitelezői igényünk benyújtásával. Jelenleg további végrehajtási cselekmények előkészítése van folyamatban, melynek során hatósági átutalási megbízással kívánunk élni hátralékot felhalmozó adózóink vonatkozásában.
III. Javaslatok:
- A kieső adóbevételek enyhítése érdekében indokoltnak tartjuk az építményadó rendelet felülvizsgálatát az adómértékek vonatkozásában. Az Adóosztály tervei szerint 2021. szeptember hónapban kívánja előterjeszteni az építményadó rendelet módosítását.
Felelős: PEKJB elnök
Határidő: azonnal