26/2020. (III. 4.) Német Nemzetiségi Önkormányzat Taksony Képviselő-testületei határozat
Tárgy: német nemzetiségi önkormányzat és a fenntartásában álló intézmények 2020. évi költségvetése

A Német Nemzetiségi Önkormányzat Taksony Képviselő-testülete az önkormányzat és a fenntartásában álló intézmények 2020. évi költségvetését az alábbiak szerint állapítja meg:

 

I. fejezet

A költségvetés összegének megállapítása

 

(1)          A Német Nemzetiségi Önkormányzat és intézményei 2020. évi költségvetésének bevételi és kiadási főösszegét az 1. sz. melléklet szerint 847 942 936 forintban állapítja meg az alábbi részletezésben:

 

Működési költségvetési bevételének összegét

811 843 736 forintban

Működési költségvetési kiadásának összegét

845 685 705 forintban

Működési egyenleg

-          33 841 969 forintban

 

 

Felhalmozási költségvetési bevételének összegét

0 forintban

Felhalmozási költségvetési kiadásának összegét

2 257 231 forintban

Felhalmozási egyenleg

-2 257 231 forintban

 

 

Költségvetési bevételek

811 843 736 forintban

Költségvetési kiadások

847 942 936 forintban

Költségvetési egyenleg

-          36 099 200 forintban

 

 

Finanszírozási bevételek

36 099 200 forintban

Finanszírozási kiadások

0 forintban

Finanszírozási egyenleg

36 099 200 forintban

 

 

(2)          Az ellátandó feladatok költségvetési bevételi és kiadási főösszegét feladatonként a 3. sz. melléklet tartalmazza.

(3)          Az önkormányzat bevételeit és kiadásait rovatrend szerint a 2. sz. melléklet, az intézményenkénti bevételeket és kiadásokat rovatrend szerint a 4.-5.a.  sz. mellékletek, kormányzati funkció és egységes rovatrend szerinti bontásban a határozat 12. sz. melléklete mutatják be.

(4)          A központi alrendszerből származó források részletezését a 6. sz. melléklet tartalmazza.

(5)          Az önkormányzat működési és felhalmozási bevételeit és kiadásait mérlegszerűen a 7. sz., az intézmények létszámadatait a 8. sz., a felhalmozási kiadásokat részletezve a 9. sz., az előirányzat-felhasználási ütemtervet a 10. sz., a középtávú tervet a 11. sz., melléklet mutatja be.

(6)          Az önkormányzat adósságot keletkeztető ügyleteiből származó tárgyévi fizetési kötelezettség felső határának megállapítását a határozat 13. sz. melléklete tartalmazza.

(7)          Az önkormányzat 2020. évben 100.000 Ft tartalékot képez.

 

II. fejezet

A költségvetés végrehajtására vonatkozó szabályok

(1)          A költségvetés végrehajtásáért az Elnök, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a Jegyző a felelős.

(2)          Az intézmények az éves költségvetésüket:

a.         az Alapító Okiratokban előírt, illetve engedélyezett, valamint az intézményi költségvetési alapokmányban és a szervezeti és működési szabályzatban részletezett feladatkörökben és kötelezettség mellett,

b.        a szakmai hatékonyság és gazdaságosság, a vagyon rendeltetésszerű használata követelményeinek érvényesítésével,

c.         a gazdálkodási és számviteli, továbbá a belső ellenőrzési előírások betartásával kötelesek végrehajtani.

(3)          A költségvetési gazdálkodás a bevételi előirányzatok teljesítésének kötelezettségét és a kiadási előirányzatok felhasználásának jogosultságát foglalja magában.

(4)          Az intézmények a költségvetésben meghatározott személyi juttatások, munkáltatói járulékok, dologi kiadások, egyéb támogatás, beruházási és felújítási előirányzatait nem léphetik túl.

(5)          A Képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik a költségvetési határozat módosítása.

(6)          Ha év közben az Országgyűlés, a Kormány, illetve valamely költségvetési fejezet, elkülönített állami pénzalap az önkormányzat számára pótelőirányzatot biztosít, arról az Elnök a Képviselő-testületet tájékoztatja.

 

III. fejezet

Az intézmények gazdálkodása

(1)     Az intézményvezetőt fegyelmi felelősség terheli az intézmény gazdálkodásáért, az intézmény kezelésében lévő vagyon rendeltetésszerű használatáért. A határozatban foglaltak be nem tartása, valamint a meghatározott előirányzatok engedély nélküli túllépése munkáltatói fegyelmi intézkedést von maga után.

(2)          Az intézmény költségvetési előirányzata csak az alaptevékenységre és az ezzel összefüggő egyéb kiadásokra használható fel.

(3)          Az intézmény a kezelésében lévő eszköz hasznosítása során az erre irányuló szerződésben köteles legalább az önköltségnek megfelelő mértékű ellenérték megfizetését előírni.

(4)          Az intézményeknél a tervezett saját bevételek elmaradása csak kivételesen indokolt esetben vonhatja maga után a költségvetési támogatás növekedését.

(5)          Az intézmények kötelesek a hozzájuk beérkezett számlákat az intézményhez történő beérkezést követő legkésőbb 48 órán belül a gazdasági vezető részére továbbítani.

(6)          Az intézmények készpénzforgalmukat az ellátási díjakon felül beszedett saját bevételeikből bonyolíthatják. 

(7)          A feladatmutató alapján normatív állami hozzájárulásban részesülő intézmények a tényleges mutatók alapján kötelesek elszámolni a kapott támogatással. A támogatás ellenőrizhetősége érdekében az intézmények kötelesek olyan nyilvántartást vezetni, melyből egyértelműen megállapítható a feladatmutató tényleges teljesülése.

(8)          A mennyiben az intézmény a feladatmutatóhoz kapcsolódó támogatást az őt ténylegesen megillető nagyobb mértékben veszi igénybe, akkor a meghaladó mérték zárolásra, a pénzmaradvány elszámolása kapcsán pedig elvonásra kerül.

 

(9)          Pénzügyi előirányzat hiányában a gazdálkodó szerv, intézmény vezetője kötelezettséget nem vállalhat, feladat végrehajtását nem kezdheti el. Újabb kötelezettségek vállalása előtt figyelembe kell venni a meglévő, többéves kihatással járó kötelezettségeket, továbbá a fedezetül szolgáló bevételek realizálását. Kötelezettséget vállalni az Ávr.-ben foglalt kivételekkel csak pénzügyi ellenjegyzés után, a pénzügyi teljesítés esedékességét megelőzően, írásban lehet.

 

IV. fejezet

Előirányzat felhasználás és módosítás

 

(1)          A Határozatot a Képviselő-testület évente legalább három alkalommal, legkésőbb 2020. évi beszámoló benyújtásának határidejéig módosítja.

 

(2)          A költségvetési szervek határozatban meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.

 

(3)          Az intézmények előirányzatok feletti döntési jogosultsága a jogszabályi kereteken belül az előirányzatok felhasználásra, illetve az Ávr. 42. §-ban meghatározott esetekben saját hatáskörű előirányzat módosítására terjed ki.

 

(4)          A költségvetési szerv költségvetésének kiemelt előirányzatai és a kiemelt előirányzaton belüli rovatok között átcsoportosítására vonatkozóan az Ávr. 43. § (2)-(3) bekezdésében foglaltak az irányadók.

 

(5)          Az intézmények személyi juttatásainak előirányzatát növelni az Ávr. 42. §-ban foglaltak figyelembe vételével

-        az Ávr. 35. §-ban meghatározott, jóváhagyott többletbevétellel,

-        az intézmények kötelezettségvállalással terhet költségvetési maradványának személyi juttatásból származó részéből,

-        az egységes rovatrend K33. Szolgáltatási kiadások rovatai kiadási előirányzatai terhére, ha annak célja, hogy a korábban szolgáltatás vásárlással ellátott feladatokat a költségvetési szerv az állományába tartozó személyekkel lássa el, továbbá bármely rovat terhére, ha a személyi juttatások költségvetési kiadási előirányzatainak növelése az azok jóváhagyásakor még nem ismert jogszabályváltozás miatt szükséges,

-        az intézménynél eredeti előirányzatként nem megtervezett, de év közben rendelkezésre bocsátott cél szerinti személyi jellegű kifizetési kötelezettséget jelentő bevételből lehet.

 

(6)          Az önkormányzat költségvetési határozatában megjelenő bevételek és kiadások módosításáról a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a (7) bekezdésben meghatározott kivétellel a Képviselő-testület dönt.

 

(7)          A képviselő-testület a kiadási előirányzatok közötti, illetve a kiemelt előirányzatokon belüli előirányzat átcsoportosításának jogát a nemzetiségi önkormányzat elnökére ruházza át, a Képviselő testület utólagos tájékoztatása mellett.

 

(8)          Az átruházott hatáskörű előirányzat-módosítási jogkör 2020. december 31-ig gyakorolható.

 

« Vissza
Vissza a főmenübe