17/2020. (XII. 14.) Képviselő-testület (2019-2024)i rendelet
Tárgy: Taksony Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2020. (XII.16.) önkormányzati rendelete a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Taksony Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének

17/2020. (XII.16.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

 

 

Taksony Nagyközség Önkormányzatának Polgármestere a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdésében, valamint a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló l997. évi CXL. törvény (továbbiakban: Kult. tv.) 83/A.§-ában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott jogalkotói hatáskörében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az önkormányzat közművelődési feladatairól a következőket rendeli el:

 

I. Általános rendelkezések

 

A rendelet célja

 

1.      §

 

Taksony Nagyközség polgárainak érdekeit szem előtt tartva, a helyi társadalom művelődési értékeinek és kulturális szükségleteinek figyelembevételével határozza meg az önkormányzat közművelődési feladatait, az ellátandó közművelődési alapszolgáltatások körét, a feladatellátás formáját, módját és mértékét. A közművelődést olyan értékhordozó közösségi tevékenységnek tekinti, amely a lakosság életminőségét javíthatja, ezért fontosnak tartja az önkormányzati feladatvállalást és azok megvalósításában részt vevő intézmények és szervezetek támogatását.

 

 

A rendelet hatálya

 

2.      §

 

A rendelet hatálya kiterjed Taksony nagyközség területén megvalósuló közművelődési tevékenységben résztvevőkre, a település közművelődési intézményének fenntartójára, működtetőjére és alkalmazottaira, a közművelődési jellegű alapellátások igénybe vevőire, továbbá e szolgáltatások felhasználóira.

 

 

A közművelődési feladatok ellátásának alapelvei

 

3.      §

 

 

(1)     Az önkormányzat a közművelődési tevékenység feltételeinek szabályozása során biztosítja Taksony polgárainak jogát a kulturális örökség javainak megismerésére, a nemzeti, nemzetiségi önismeret formálása, a védelmükkel kapcsolatos ismeretek megszerzése érdekében a közművelődési intézmények szolgáltatásainak igénybevételére; műveltségük gyarapítására, közművelődési jogaik érvényesítése céljából közösségek létrehozására.

(2)     Taksony Nagyközség Önkormányzata kinyilvánítja, hogy a közművelődési tevékenységek támogatását közcélnak tartja. A közművelődést olyan értékhordozó közösségi tevékenységnek tekinti, amely a lakosság életminőségét javítja, ezért fontosnak tarja az önkormányzati feladatvállalást, a települési szintű közművelődési intézmény működtetését.

(3)     Az önkormányzat közművelődési intézménye nem lehet elkötelezett egyetlen vallás, világnézet vagy politikai irányzat mellett sem. A közművelődési tevékenység során tilos bármilyen hátrányos megkülönböztetés, a törvényben és e rendeletben rögzített jogok megilletnek minden személyt különbségtétel nélkül.

 

 

II. Az önkormányzat által biztosított közművelődési alapszolgálatatások és feladatok

 

 

4.      §

 

(1)     Az önkormányzat kötelező közművelődési alapszolgáltatásként biztosítja a művelődő közösségek létrejöttének elősegítését működésük támogatását, fejlődésük segítését, a közművelődési tevékenységek és a művelődő közösségek számára történő helyszín biztosítását.

(2)     Az önkormányzat az (1) bekezdésben megjelölt alapszolgáltatáson túl, vállalja

a)    a közösségi és társadalmi részvétel fejlesztése, valamint

b)   a hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítése feltételeinek biztosítása,

mint közművelődési alapszolgáltatások megvalósítását.

 

5.      §

 

(1)     Az önkormányzat a helyi kulturális hagyományok és a lakosság művelődési szükségletei alapján a következő közművelődési feladatokat látja el:

a)      az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny, önképző, szakképző tanfolyamok, életminőséget és életesélyt javító tanulási, felnőttoktatási lehetőségek segítése:

b)      a település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi közművelődési szokások gondozása, gazdagítása:

c)      az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi kultúra értékeinek megismertetése, gyarapítása, különös tekintettel a településen élő német nemzetiségi kultúrára és az ünnepekre:

d)      az ismeretszerző, az amatőr alkotó művelődő közösségek tevékenységének támogatása:

e)      a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítése:

f)       a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése:

g)      a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez szükséges feltételek biztosítása:

h)      támogatja a közösségi színtereken a művelődéshez, az alkotó tevékenység elősegítéséhez, a rekreációhoz megfelelő környezet, infrastruktúra és szakember biztosítását.

(2)      Az önkormányzat könyvtári ellátással kapcsolatos feladatai:

a)      nyilvános könyvtári feladatok ellátása, mely feladatának az önkormányzat integrált közművelődési intézmény fenntartásával tesz eleget;

b)      a könyvtári dokumentumok, a gyűjtemények folyamatos fejlesztése, feltárása, megőrzése, feldolgozása, gondozása, a felhasználók rendelkezésére bocsátása;

c)      a könyvtári dokumentumok közvetlen és közvetett szolgáltatása, könyvtárközi kölcsönzés;

d)      részvétel a könyvtárak közötti dokumentum és információcserében;

e)      rendszeres tájékoztatás biztosítása az olvasóközönség számára a könyvtár dokumentumairól, azok elérhetőségéről, egyéb szolgáltatásairól;

f)       gyermekkönyvtári, iskolakönyvtári szolgáltatások támogatása.

 

 

III. Az önkormányzat közművelődési feladatellátásának szervezeti keretei és formái

 

6.      §

 

(1)     Az önkormányzat a 4-5.§-ban meghatározott meghatározott feladatok megvalósítása érdekében

a)    önálló közművelődési intézményt működtet,

b)   a kiemelt nagyközségi rendezvények, fesztiválok, testvérvárosi kapcsolatok, gyermek és ifjúsági feladatok finanszírozására éves költségvetésében kereteket különít el, ütemezésükre éves programtervet készít,

c)    támogatja Taksony nagyközség kiemelkedő kulturális egyesületeit, alapítványait, civil szerveződéseit

d)   együttműködik a helyi oktatási-nevelési intézményekkel, művészeti iskolával.

(2)     Az önkormányzat a megfelelő tájékoztatás érdekében biztosítja annak feltételeit, hogy a közművelődési programokról, lehetőségekről szóló információt

a)    a helyi újság,

b)   szórólapok, műsorfüzetek,

c)    az önkormányzat és intézményeinek hirdetőtábláin elhelyezett plakátok,

d)   online felületek,

formájában eljuttassa a lakossághoz.

 

7.      §

 

 

(1)     Az önkormányzat közművelődési alapszolgáltatásait elsősorban az általa fenntartott és működtetett Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár, mint önálló intézmény útján látja el, mely a feladatellátást önálló költségvetési szervként végzi.

(2)     Az intézmény a település közművelődési és könyvtári alapszolgáltatásait integrált intézményként, együttesen látja el. A Teleház és a Tájház működtetése szintén ezen intézményi keretek között történik.

(3)     Az intézményfenntartás és működtetés módját, illetve az intézmény tevékenységét az alapító okirat határozza meg.

(4)     Az önkormányzat a közművelődési feladatellátása során biztosítja, hogy a településen a lakosság önszerveződő közösségei, intézményei és a lakosság megfelelő rendszerességgel és időtartamban vehesse igénybe a közművelődési intézményt és szolgáltatásait.

 

 

8.      §

 

Az önkormányzat a közművelődési intézmény által optimálisan el nem látható kötelező közművelődési feladat megvalósítására közművelődési megállapodást köthet közművelődési feladatokat ellátó, a Kult. törvény 79. §-ban meghatározott követelményeknek megfelelő jogi, vagy természetes személyekkel. A közművelődési megállapodásnak tartalmaznia kell a törvény 79. § (2)–(4) pontjaiban előírt kötelezettségeket.

 

 

 

IV. A közművelődési tevékenység irányítása és ellenőrzése

 

6.      §

 

(1)     Az önkormányzat a Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Bizottsága, valamint a polgármester  útján gondoskodik a nagyközség közművelődési feladatainak koordinálásáról.

(2)     A közművelődési intézmény éves szolgáltatási és munkaterv alapján szervezi a közművelődési feladatellátást, illetve a működést. Ennek elkészítéséért az önkormányzat Képviselő-testülete által megbízott közművelődési feladatokat ellátó intézmény vezetője felelős.

(3)     Az éves szolgáltatási tervben és munkatervben elfogadott közművelődési feladatok és alapszolgáltatások megvalósulásáról tárgy évet követő március hónapban az intézmény vezetője köteles az Önkormányzat Képviselő-testületének beszámolni.

 

 

V. A közművelődési tevékenység finanszírozása

 

7.      §

 

(1)     Az önkormányzat közművelődési feladataira előirányzott összeget a mindenkori költségvetési rendelet határozza meg.  Ennek forrása a központi költségvetésből származó közművelődési támogatás, az önkormányzati támogatás, az önkormányzati saját bevétel és a pályázati forrás.

(2)     Az önkormányzat éves rendezvényeinek megvalósítására rendezvénykeretet hoz létre.

(3)     Az önkormányzat a települési közművelődési feladatokat ellátó civil szervezeteket pályázati alap létrehozásával is támogatja.

(4)     Az önkormányzat pályázati saját erő biztosításával támogathatja a közművelődési pályázatokon való részvételt az intézmények és a civil szervezetek esetében is.

 

 

VI. A helyi közművelődés szakemberigénye

 

8.      §

 

 

Az Önkormányzat a közművelődési feladatok ellátására a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár intézményi keretein belül, a jogszabályokban meghatározott követelményeknek megfelelő képzettséggel, kellő számú szakember alkalmazását biztosítja, valamint támogatja szakirányú továbbképzésüket.

 

VII. A közművelődési feladatokban együttműködő partnerek

 

9.      §

 

 

Az önkormányzat közművelődési alapszolgáltatásainak megvalósításában együttműködnek:

a) Tájház, civil közösségi terek,

b) a nevelési-oktatási intézmények,

c) az egyházak,

d) a költségvetési támogatásban részesülő egyesületek, szervezetek,

e) német nemzetiségi önkormányzat,

f) testvértelepülések,

g) magánszemélyek, gazdálkodó szervezetek,

h) mindazok, akik e rendeletben foglaltakkal azonosulnak.

 

 

VIII. Záró rendelkezések

 

10.  §

 

 

(1) A rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Taksony Nagyközség Önkormányzat 11/2006. (VI.2.) rendelete.

 

 

 

 

/: Kreisz László :/

/: Dr. Micheller Anita :/

polgármester

Jegyző

 

 

A rendelet 2020. december 16. napján kihirdetésre került.

 

 

/: Dr. Micheller Anita :/

jegyző

« Vissza
Vissza a főmenübe