2012. február 21-i ülésére
Tárgy: | Előterjesztés a Csepel-sziget és Környéke Többcélú Önkormányzati Társulás Társulási Megállapodásának elfogadására | |
Készítette: | dr Micheller Anita | |
Előterjesztő: | Kreisz László polgármester | |
Véleményező bizottság: | Képviselő-testület |
A Csepel-sziget és Környéke Többcélú Önkormányzati Társulás Tanácsa a 2011. augusztus 25-i ülésén módosította a Társulási Megállapodást.
A módosítás az alábbiaknak megfelelően történt:
A Társulási Tanács döntött arról, hogy saját fenntartású önállóan működő költségvetési szervet kíván létrehozni a többcélú társulásban résztvevő önkormányzatok területén élő 0-18 éves korú gyermekek pedagógiai szakszolgálati feladatainak biztosítása céljából. A 2011. április 21-i társulási ülésen a Csepel-sziget és Környéke Egységes Pedagógiai Szakszolgálat alapító okirata elfogadásra, majd 2011. június 8. bejegyzési dátummal a Magyar Államkincstár által vezetett törzskönyvi nyilvántartásba bejegyzésre került. Az intézmény 2011. szeptember 1-jével kezdte meg működését. Fentiek alapján indokolt a 20 önkormányzat között a kistérségi szintű együttműködés megvalósulására vonatkozó Társulási Megállapodás módosítása.
A Társulási Megállapodás II. fejezet 4.) pontja alapján:
a Többcélú Önkormányzati Társulás az alábbi feladatokat végzi, és hatásköröket látja el:
- közoktatási feladatokat szervező tevékenységgel
- nevelési tanácsadást Szigetszentmiklós város önkormányzat intézményét megbízva
- szociális alapszolgáltatási feladatokat szervező tevékenységgel
- gyermekjóléti feladatokat szervező tevékenységgel
- belső ellenőrzési feladatokat saját munkaszervezetén keresztül
Annak érdekében, hogy az ellátandó feladatok ne csak felsorolási szinten szerepeljenek, részletesen kifejtésre kerültek a Társulás által végzett fontosabb tevékenységek.
Erre figyelemmel a Társulási Megállapodás II. fejezet 4.) pontja az alábbiakkal egészült ki:
„A Többcélú Önkormányzati Társulás ágazati feladatai:
a) Közoktatási feladatok
aa)A közoktatási intézményi feladat terén:
Ø A társult önkormányzatok fenntartásában működő közoktatási intézmények körében szervező, irányító feladatokat lát el, a tanügy-igazgatási és pedagógiai szakmai szolgáltatások kistérségi szintű szervezésével
Ezen belül:
· Az önkormányzati (fenntartói) és intézményi tanügy-igazgatási feladatok segítése a közoktatási törvény rendelkezéseinek megfelelően
· Az intézményi pedagógiai szakmai szolgáltatások rendszerének kistérségi szintű összehangolása
o Elkészíti és a Kt. Hatályos előírásai szerint aktualizálja a Kistérségi közoktatási intézkedési tervet, összehangolja az önkormányzati közoktatási terveket, kistérségi közoktatási intézkedési terveket készít a kapacitások hatékonyabb működtetése érdekében.
o Biztosítja a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. Törvényben foglalt feladatok megvalósítását a fokozatosság elve alapján akként, hogy az intézmények mindenkor megfeleljenek a közoktatási törvény szerinti létszámkövetelményeknek.
o A Társulás szervezi az önkormányzatok intézményei szakmai tevékenységének mérését, értékelését és ellenőrzését.
o Információs hálózatot működtet, mellyel információt nyújt az önkormányzatoknak, az azok által fenntartott intézményeknek a feladatellátás folyamatáról és eredményéről.
ab) A közoktatási szakszolgálati feladat terén:
A Társulás szakszolgálati ellátást biztosít a többcélú társulásban résztvevő önkormányzatok területén élő 0-18 éves korú gyermekek számára, így különösen:
Ø nevelési tanácsadást,
Ø logopédiai ellátást,
Ø gyógy-testnevelést,
Ø továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadást,
Ø gyógypedagógiai tanácsadást, korai fejlesztést
Ø fejlesztő felkészítést.
A fenti feladatellátás részben külön megállapodás alapján Szigetszentmiklós város önkormányzat intézményén keresztül, részben pedig a saját fenntartású, önállóan működő költségvetési szerve útján történik.
ac) A Társulás a közoktatási feladatok ellátása érdekében pályázatokat nyújthat be.
b) Szociális-gyermekvédelmi feladat
ba) A Társulás összehangolja a kistérség területén a szociális alapellátási és gyermekjóléti tevékenységet, és szolgáltatásokat végző intézmények fejlesztését, szolgáltatásainak biztosítását, működtetését és működését. bb) A Ráckevei kistérség önkormányzatai a szociális és gyermekjóléti feladatokat az alábbiak szerint látják el:
A Társulás a szociális és gyermekjóléti feladatokat kistérségi szintű intézményfenntartó társulás útján látja el:
Ø gyermekjóléti feladat
Ø családsegítő feladat
Ø házi segítségnyújtás
Ø szociális étkeztetés
bc) A Társulás kidolgozza a kistérség minden településére kiterjedő szolgáltatás-tervezési koncepciót, alapul véve a településszolgáltatás tervezési koncepciókat, illetve összehangolja a települési szolgáltatás-tervezési koncepciókat.
c) Belső ellenőrzési feladatok
ca) A Társuláshoz tartozó települési önkormányzatok képviselő-testületei a belső ellenőrzési feladatoknak a költségvetési belső ellenőrzésről szóló 193/2003. (XI. 26.) Korm. rendeletben foglaltaknak megfelelően történő megvalósítása érdekében a Társulás munkaszervezetén keresztül látják el a feladatot.
cb) A belső ellenőrzés feladata:
Ø szabályszerűségi ellenőrzés
Ø pénzügyi ellenőrzés
Ø rendszerellenőrzés
Ø teljesítmény-ellenőrzés
Ø megbízhatósági ellenőrzés:
Ø informatikai rendszerek ellenőrzése
d) Közművelődési, közkulturális feladatok
da) Támogatja a kistérség települései közös kulturális, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárását, megismertetését. Kiemelt figyelmet fordít a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítésére, a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítésére.
db) A feladatok ellátása érdekében a társult önkormányzatokkal együtt elkészíti a kistérségre vonatkozó közművelődési / kulturális stratégiát.
dc) Pályázatfigyeléssel, tanácsadással és közös pályázatokkal segíti a közművelődés feltételeinek és színvonalának javítását.
e) Turizmusfejlesztés
ea) Kistérségi idegenforgalmi- turisztikai fejlesztések, tevékenységek, és rendezvények térségi szintű összehangolása.
eb) A Társulás részt vesz a társult települések turizmusfejlesztésében, turisztikai marketingjének kialakításában.
ec) A kistérség településeinek és idegenforgalmi értékeinek közös megjelentetése céljából a Társulás Tourinform Irodát működtet.
ed) A Társulás pályázatokat nyújthat be turisztikai - idegenforgalmi feladatok megvalósítására.
f) Területfejlesztési feladatok
fa) A Társulás, a területfejlesztésről és területrendezésről szóló, többször módosított 1996. évi XXI. tv. 10/G.§ (1) bekezdésében foglaltakkal összhangban, megalakulásától, illetve az Államkincstár általi nyilvántartásba vételének időpontjától ellátja a Kistérségi Fejlesztési Tanácsnak a hivatkozott törvényben megállapított feladat- és hatáskörét.
fb) Az előző pontban foglaltaknak megfelelően a Társulás a Kistérségi Fejlesztési Tanács eddigi működése során szerzett jogok, és vállalt kötelezettségek tekintetében egyaránt jogutódnak tekinti magát. Folyamatosan vizsgálja és értékeli a kistérség társadalmi, gazdasági és környezeti helyzetét, adottságait,
fc) A Társulás a kistérségi társadalmi, gazdasági és környezeti fejlesztések érdekében, a régió és a megye fejlesztési terveire figyelemmel, kidolgozza és elfogadja a kistérség területfejlesztési koncepcióját, illetve ennek figyelembevételével készített területfejlesztési programját, összehangolja a települési önkormányzatok és a kistérségben működő gazdasági szervezetek fejlesztési elképzeléseit, koordinálja azok megvalósítását,
fd) Megállapodást köthet a helyi önkormányzatokkal, az önkormányzati társulásokkal, a megyei területfejlesztési tanáccsal és a regionális fejlesztési tanáccsal a saját kistérségi fejlesztési programjai finanszírozására és megvalósítására,
fe) A Társulás tagjai kötelezettséget vállalnak arra, hogy a területfejlesztéssel összefüggő feladatokat az adott kistérséghez tartozó valamennyi települési önkormányzat részvételével kilépés vagy a társulás megszüntetése nélkül ellátják.”
Az V. fejezet 1. pontja egy g) alponttal egészült ki:
g.) A Társulás önállóan működő költségvetési szerve Csepel-sziget és Környéke Egységes Pedagógiai Szakszolgálat (Rövid neve: Pedagógiai Szakszolgálat, székhely: 2300 Ráckeve, Kossuth L. u. 16.)
A Társulás szakszolgálati ellátást biztosít a többcélú társulásban résztvevő önkormányzatok területén élő 0-18 éves korú gyermekek számára.
Tekintettel arra, hogy a jelenlegi mellékletek (tagnyilvántartás, intézményfenntartó társulások, aláírások) változhatnak, az eddig mellékletként szereplő adatok függelékre módosultak, annak érdekében, hogy az esetleges változások miatt módosító határozatok meghozatala nélkül lehessen cserélni azokat.
Döntési javaslat
"Megállapodás módosítása"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: érdemi döntés
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a Csepel-sziget és Környéke Többcélú Önkormányzati Társulás egységes szerkezetbe foglalt Társulási Megállapodását, a mellékletben szereplő tartalommal elfogadja. A Társulási Megállapodás a határozat elválaszthatatlan részét képezi.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Mellékletek: