12. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2014. február 11-i ülésére
2014. február 11-i ülésére
Tárgy: | Előterjesztés a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére, elszállítására és elhelyezésére irányuló közszolgáltatásról szóló önkormányzati rendelet megalkotására | |
Készítette: | Gacs Ilona Irma | |
Előterjesztő: | Kreisz László polgármester |
A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Vgtv.) 4. § (2) bekezdés d) pontja szerint a települési önkormányzat – a vízgazdálkodási tevékenységek, mint közfeladatok (közszolgáltatások) körében – köteles gondoskodni a településen található szennyvízbekötés nélküli ingatlanok estében a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésének szervezéséről és ellenőrzéséről. Ezen feladat ellátására az önkormányzat közszolgáltatást szervez és tart fenn. A Vgtv. szabályozza, hogy a közszolgáltatást végző milyen személyi, tárgyi feltételeknek kell, hogy megfeleljen a feladat ellátásához, valamint azt, hogy az önkormányzat e feladatot ellátóval írásban közszolgáltatási szerződést köt legfeljebb 10 évre.
A Vgtv. 44/C. § (2) bekezdése a–g) pontja meghatározza azt is, hogy a képviselő-testület e tárgyban milyen tartalmi elemekkel alkotja meg helyi rendeletét. A Vgtv. 44/D. §-a szabályozza az összeggyűjtött háztartási szennyvíz mennyiségével arányos díjfizetési kötelezettséget, meghatározza, hogy milyen díjat emelő és csökkentő tételeket köteles a közszolgáltató figyelembe venni, melyet egy díjkalkuláció formájában köteles elkészíteni.
Az előterjesztés mellékletét képezi a rendelet-tervezet, mely az új előírásoknak megfelelően szabályozza a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésének rendjét.
Döntési javaslat
"Rendelet elfogadása"
Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: érdemi döntés
A Képviselő-testület a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének
…/2014. (… ...) önkormányzati rendelete
a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére, elszállítására és elhelyezésére irányuló közszolgáltatásról
Taksony Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 44/C.§ (2) bekezdése a-g) pontja alapján kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk. (1) bekezdésének a) pontjában, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdésének 21. pontjában és a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 4.§ (2) bekezdésének d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja:
- A rendelet hatálya
1.§
(1) A rendelet hatálya kiterjed Taksony nagyközség területén a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizek, illetve a településen található szennyvízbekötés nélküli ingatlanokon keletkező háztartási szennyvizek begyűjtésére.
(2) A Képviselő-testület az üdülő- és ideiglenesen használt ingatlanokra eltérő szabályozást nem állapít meg, azokra e rendelet szabályait kell alkalmazni.
- A települési folyékony hulladék elszállítására irányuló közszolgáltatás ellátásának rendje, a szolgáltató jogai és kötelezettségei
2.§
(1) Taksony nagyközség területén a Képviselő-testület felhatalmazása alapján a szippantott szennyvíz begyűjtésével, szállításával és elhelyezésével kapcsolatos feladatokat a Dél-Pest Megyei Víziközmű Szolgáltató Zrt. (2360 Gyál, Kőrösi út. 190.) (továbbiakban: Szolgáltató) látja el.
(2) A szippantott szennyvíz befogadására a Dunavarsány és Térsége Szennyvíztisztító és Elhelyező Telepet kell használni (továbbiakban: Befogadó).
3.§
(1) A Szolgáltató a közszolgáltatást a külön jogszabály által meghatározott műszaki, közegészségügyi követelményeknek megfelelően köteles ellátni.
(2) A települési folyékony hulladék elszállítása az erre a célra engedélyezett, zárt rendszerű, csepegést és szaghatást kizáró eszközzel végezhető.
(3) A szállításra használt eszközökön a Szolgáltató nevét, címét az alapszíntől eltérő színű, jól olvasható betűnagyságú felirattal fel kell tüntetni.
(4) Amennyiben a közszolgáltatás teljesítéséből eredően szennyezés keletkezik, a közszolgáltató köteles a hulladék eltakarításáról, a terület szennyeződés-mentesítéséről, a kárelhárításról, valamint az eredeti környezeti állapot helyreállításáról gondoskodni.
4.§
(1) Szolgáltató a megrendeléstől számított 72 órán belül köteles elvégezni a munkát.
(2) Befogadó a vízellátási adatok alapján nyilvántartást köteles vezetni az ivóvízhálózatba bekapcsolt, de a szennyvízhálózatba nem kapcsolt fogyasztók vízfelhasználásáról, a szolgáltatása során ezekről a helyekről elszállított szennyvíz mennyiségéről.
(3) Közszolgáltató az adatkezelés során köteles az információs önrendelkezési jogról és az információs szabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény rendelkezéseit betartani.
- Az ingatlan tulajdonosának jogai és kötelezettségei
5.§
(1) Valamennyi ingatlan tulajdonosa köteles a keletkező háztartási szennyvizet vízzáró tartályba, aknába gyűjteni, és azt a közszolgáltató részére átadni.
(2) Tulajdonos a vízzáró szennyvízgyűjtőben összegyűjtött és ideiglenesen tárolt szennyvizet a 2. § (1) bekezdésében megjelölt Szolgáltatóval köteles elszállíttatni.
(3) Tulajdonos a ténylegesen elszállított szennyvíz mennyisége után köteles a jelen rendelet melléklete szerinti díjat megfizetni.
(4) Tulajdonos a szolgáltatással, munkavégzéssel kapcsolatban a Szolgáltatónál jogosult panaszt tenni. Amennyiben a Szolgáltató a panasz alapjául szolgáló körülményt, cselekményt vagy gyakorlatot nem tudja megváltoztatni, köteles a beadványt 8 napon belül a Taksonyi Polgármesteri Hivatal Jegyzőjéhez továbbítani.
(5) Az ingatlan tulajdonosa köteles a közszolgáltatás elvégzése érdekében a közszolgáltatóval együttműködni és a részére szükséges információkat megadni.
(6) Közszolgáltató az ingatlantulajdonossal közszolgáltatói szerződést köt.
(7) A közszolgáltatási szerződés tartalmi elemei:
a) a szerződő felek megnevezése és azonosító adatai:
- közszolgáltatást igénybe vevő természetes személy neve, lakcíme, születési helye és ideje, anyja neve
- gazdálkodó szervezetek adószáma és számlavezető pénzintézete
b) a közszolgáltatás igénybe vételének napja
c) a teljesítés helye pontos cím szerint
d) a tárolóedény űrtartalma
e) a befogadó hely megjelölése
f) a közszolgáltatás díjának megfizetési módja
g) a szerződés felmondásának feltételei
h) az irányadó jogszabályok meghatározása
i) polgári peres eljárás esetén a kizárólagos illetékességgel eljáró bíróság megjelölése.
- Közszolgáltatási szerződés létrejötte az Önkormányzat és a közszolgáltatást végző között
6.§
(1) Az Önkormányzat a közszolgáltatóval a közszolgáltatás ellátására írásban közszolgáltatói szerződést köt.
(2) A közszolgáltatási szerződésnek legalább az alábbiakat kell tartalmaznia:
a) a szerződő önkormányzat nevét, címét, képviselőjét, adószámát
b) a szolgáltató azonosító adatait (név, cím)
c) a közszolgáltatási tevékenység megnevezését
d) a közszolgáltatási tevékenységgel érintett területet
e) a közszolgáltatási tevékenység végzésének időtartamát
f) a háztartási szennyvizet befogadó létesítmény megnevezését.
(3) A közszolgáltatási szerződést az Önkormányzat a Dél-Pest Megyei Víziközmű Szolgáltató Zrt.-vel (2360 Gyál, Kőrösi út. 190.) 5 évre köti.
(4) A közszolgáltatói szerződést az Önkormányzat csak akkor mondhatja fel, ha a közszolgáltató:
a) a közszolgáltatás ellátása során a környezet védelmére és a vízgazdálkodásra vonatkozó jogszabályok, vagy a rá vonatkozó hatósági határozat előírásait súlyosan megsérti, és ennek tényét a bíróság vagy hatóság megállapítja,
b) a szerződésben megállapított kötelezettségét neki felróhatóan súlyosan megsérti.
(5) A teljesítés megkezdését követően a közszolgáltató a közszolgáltatási szerződést akkor mondhatja fel, ha
a) az Önkormányzat a közszolgáltatási szerződésben meghatározott kötelezettségét – a közszolgáltató felszólítása ellenére – súlyosan megsérti és ezzel a közszolgáltatónak kárt okoz vagy akadályozza a közszolgáltatás teljesítését, vagy
b) a közszolgáltatási szerződés megkötését követően hatályba lépett jogszabály a közszolgáltatási szerződés tartalmi elemeit úgy változtatja meg, hogy a közszolgáltatónak a közszolgáltatás szerződésszerű teljesítése körébe tartozó lényeges és jogos érdekeit jelentős mértékben sérti.
(6) A felmondási idő legalább 2 hónap, legfeljebb 6 hónap lehet.
(7) A közszolgáltatási szerződés felmondása esetén az Önkormányzatnak intézkednie kell, hogy a felmondási idő lejártát követően a közszolgáltatás biztosított legyen.
- A közszolgáltatás díja
7.§
A mindenkori érvényes díjról a Szolgáltató a végzendő tevékenység feltüntetésével díjjegyzéket köteles készíteni (1. sz. melléklet).
8.§
Szolgáltató a díjat a szolgáltatás elvégzését követően azonnal, számla alapján jogosult beszedni.
- Záró rendelkezések
9.§
(1) Az e rendelettel összefüggő tevékenységeket, a rendelet végrehajtását a Taksonyi Polgármesteri Hivatal Jegyzője ellenőrzi.
(2) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a szennyvízszolgáltatás és a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás díjainak szabályozásáról szóló 31/2011. (XII. 8.) önkormányzati rendelet 1. számú mellékletének 1. pontja.
/:Kreisz László:/
polgármester
/:dr. Széll Attila:/
címzetes főjegyző
A rendelet kihirdetése 2014. ………….-án kihirdetésre került.
/:dr. Széll Attila:/
címzetes főjegyző
1. számú melléklet
Taksony nagyközségben a szippantott szennyvíz szállítási és ártalmatlanítási költsége:
1. Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére, elszállítására és elhelyezésére vonatkozó díj
szennyvízcsatornával ellátott területen: 1.540,- Ft/m3
szennyvízcsatornával ellátott területen: 1.540,- Ft/m3
2. Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére, elszállítására és elhelyezésére vonatkozó díj
szennyvízcsatornával nem ellátott területen: 1.310,- Ft/m3
szennyvízcsatornával nem ellátott területen: 1.310,- Ft/m3
A fenti díjak bruttó díjak, az ÁFA-t tartalmazzák.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Mellékletek: