14. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület
2014. szeptember 30-i ülésére

Tárgy:   Előterjesztés Taksony Településszerkezeti Tervének, valamint a Helyi Építési Szabályzat és mellékleteinek módosítására
Készítette:   Gombos Józsefné
Előterjesztő:   Kreisz László polgármester

Taksony Nagyközség Önkormányzata a Helyi Építési Szabályzat és az ezzel járó Településszerkezeti Terv módosítására a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012 (XI.8.) kormányrendelet alapján (továbbiakban: Kormányrendelet)  teljes eljárás keretén belül  előzetes tájékoztatási anyagot készíttetett a BAU-URB Tervező és Tanácsadó Kft-vel. Az egyeztetési anyagnak az új református templom és a  kialakított parkoló, a Szőlőhegy utca szabályozási vonalának rendezése, valamint a kosárfonó körüli út kialakítása volt a tartalma.

Az államigazgatási szervektől a 30 nap elteltével megérkeztek a nyilatkozatok, eközben újabb módosítási igények merültek fel a településrendezési eszközök módosítására.

1. A Taksony, Fő téren a templom területének a VT-1* övezetbe sorolása (építménymagasság módosítása)
A jelenleg VT- 1 övezetbe tartozó terület az alábbi övezeti besorolást kapja: VT-1 * övezet
2. A Sólyom utca kiszabályozásához szükséges ingatlanok esetében a belterületi határ módosítása.
3. Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet alapján Taksony közigazgatási területén a hátsó kertben érvényben lévő építési tilalom feloldása
4. A Szent Mihály utca, Orgona utcában jelenleg hatályos szabályozási terv felülvizsgálata, az út szabályozási vonalának javítása tekintetében

Az előzetes tájékoztatási anyag ezért kiegészítésre kerül és az elfogadott határozati pontok alapján az eljárás újraindul.

Fentiek értelmében a vállalkozási szerződést módosítani szükséges az alábbiak szerint:

  Eredeti árajánlat  Módosított szerződés
Előzetes Tájékoztatási anyag kiegészítése 350.000,- Ft + ÁFA + dok.költség  +250.000,- Ft + ÁFA + dok.költség
Egyeztetési anyag 1.550.000,-Ft+ÁFA + dok.költség  +750.000,- Ft + ÁFA + dok.költség
Véglegesített dokumentáció 250.000,-Ft+ÁFA + dok.költség  +100.000,- Ft + ÁFA + dok.költség
Elfogadott tervdokumentáció 200.000,-Ft+ÁFA+ dok.költség  +100.000,- Ft + ÁFA + dok.költség
Összesen 2.350.000 +ÁFA+ dok.költség  + 1.200.000 Ft+ÁFA+dok.költség

A képviselő-testület korábbi döntése értelmében az eredeti ajánlat alapján a szerződés megkötése megtörtént, az első részszámla (350.000,- Ft+ÁFA+dok. költség) kifizetésre került.

A településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012 (XI.8.) kormányrendelet alapján teljes eljárás az alábbi részekből áll:

A már hivatkozott kormányrendelet 36. § -a alapján a teljes eljárás menete:
a) előzetes tájékoztatási,
b) véleményezési,
c) végső szakmai véleményezési,
d) elfogadási és hatálybaléptetési
szakaszból áll.

 

Az előzetes tájékoztatási szakasz
37. § (1) A teljes eljárás az előzetes tájékoztatási szakasz kezdeményezésével indul, a településrendezési eszköz kidolgozása előtt.
(2) Az előzetes tájékoztatási szakaszt a polgármester kezdeményezi, amelyben az előzetes tájékoztatót megküldi
a) a partnerségi egyeztetés szerint az eljárásban érintett partnereknek,
b) a 9. mellékletben meghatározott államigazgatási szerveknek, és
c) településszerkezeti terv készítése vagy módosítása esetében az érintett területi, települési önkormányzatnak, továbbá
d) a fővárosi településrendezési eszköz esetén az érintett kerületi önkormányzatnak.
(3) Az előzetes tájékoztatóban beazonosíthatóan meg kell határozni a rendezés alá vont területet, ismertetni kell a rendezés célját és várható hatását, olyan módon és részletezettséggel, hogy a (2) bekezdés szerinti érintettek azzal kapcsolatban észrevételeket, javaslatokat tehessenek, véleményt nyilváníthassanak.
(4) A tájékoztatási szakaszban, az előzetes tájékoztató átvételétől számított 21 napon (a főváros esetében 30 napon) belül, az abban foglalt elhatározással, és a rendezés alá vont területtel kapcsolatban:
a) a partner a partnerségi egyeztetésben rögzített szabályok szerint javaslatokat, észrevételeket tesz, véleményt nyilvánít;
b) az államigazgatási szerv:
ba) ismerteti a hatáskörébe tartozó kérdésekben a jogszabályon alapuló az adott területre vonatkozó követelményeit és a településrendezési eszköz tartalmi követelményeivel kapcsolatos elvárásait, az adott területet érintő ágazati elhatározásokat,
bb) nyilatkozik arról, hogy az eljárás további szakaszaiban részt kíván-e venni,
bc) teljesíti a 9. melléklet szerinti előzetes adatszolgáltatási kötelezettségét, és
bd) felhasználásra biztosítja a rendezési feladat ellátásához szükséges adatokat;
c) az érintett területi, települési önkormányzat tájékoztatást ad a vonatkozó hatályos területrendezési tervekről, a települési önkormányzat a rendezést befolyásoló terveiről.

(7) Azt az eljárásban érintettet, aki az előzetes tájékoztatási szakaszban az (1)-(6) bekezdésnek megfelelően megküldött tájékoztatóhoz határidőn belül nem ad véleményt, nem tesz észrevételt, vagy nyilatkozik arról, hogy az eljárásban nem kíván részt venni, az eljárás további szakaszaiban nem kell értesíteni.
 A véleményezési szakasz
38. § (1) A településrendezési eszközök elkészült tervezetét az elfogadás előtt véleményeztetni kell.
(2) A véleményezési szakaszt a polgármester kezdeményezi. A polgármester az elkészült tervezetet véleményezteti
a) a partnerekkel, a partnerségi egyeztetésben rögzítettek szerint,
b) az eljárásban való részvételi szándékáról nyilatkozó államigazgatási szervvel,
c) településszerkezeti terv esetén a tájékoztatást adó érintett területi, települési önkormányzattal, továbbá
d) a fővárosi településrendezési eszköz esetén az érintett kerületi önkormányzattal.
(3) A véleményezési szakaszban a véleményezők a tervezet átvételétől számított 30 napon belül adhatnak írásos véleményt.
(4) A véleménynek tartalmaznia kell:
a) az államigazgatási szerv esetében a feladat- és hatáskörébe tartozó követelmények megállapítását,
b) a területi önkormányzat esetében a megyei területrendezési terveknek való megfelelés megállapítását, továbbá
c) a települési önkormányzat esetében a közigazgatási területét érintő infrastrukturális kapcsolatokra, valamint egyéb környezteti hatásokra vonatkozó észrevételeket.
(5) A vélemény kifogást emelő megállapításait jogszabályi hivatkozással vagy részletes szakmai indokolással kell igazolni.
39. § (1) Véleményeltérés esetén a polgármester egyeztetést kezdeményezhet, amelyről jegyzőkönyvet kell készíteni.
(2) A véleményezést követően a beérkezett véleményeket - egyeztetés esetén a jegyzőkönyvet is - ismertetni kell a képviselő-testülettel, amelyek elfogadásáról vagy el nem fogadásáról a képviselő-testület dönt. A vélemény, észrevétel el nem fogadása esetén a döntést indokolnia kell.
(3) A véleményezési szakasz lezárul a (2) bekezdés szerinti döntés dokumentálásával és közzétételével.
 A végső szakmai véleményezési szakasz
40. § (1) A polgármester, a véleményezési szakasz lezárását követően a településrendezési eszköz tervezetét, az eljárás során beérkezett valamennyi vélemény és a véleményezési szakaszban keletkezett egyéb dokumentum egy példányát, továbbá azok másolati példányát elektronikus adathordozón megküldi végső szakmai véleményezésre az állami főépítésznek.
(2) Az állami főépítész a beérkezett dokumentumokat áttanulmányozza, és a beérkezésétől számított
a) 21 napon belül megküldi a polgármesternek a településrendezési eszközzel kapcsolatos záró szakmai véleményét a településrendezési eszköz elfogadásához, vagy
b) 15 napon belül egyeztető tárgyalást kezdeményez az ágazati és az érintett területi, települési önkormányzati vélemények még fennmaradt kérdéseinek tisztázására.
(3) Záró szakmai vélemény akkor adható, ha az (1) bekezdés szerinti valamennyi dokumentum hiánytalanul megküldésre került.
(4) Az állami főépítész a (2) bekezdés b) pontja szerinti egyeztető tárgyalásra a hely és az időpont megjelölésével a tárgyalás előtt legalább 8 nappal elektronikus úton meghívja a polgármestert, valamint
a) a véleményezési szakaszban véleményt adó valamennyi államigazgatási szervet,
b) településszerkezeti terv esetében az érintett területi, települési önkormányzat képviselőjét, továbbá
c) a fővárosi településrendezési eszköz esetén az érintett kerületi vagy a fővárosi önkormányzat képviselőjét.
(5) Az egyeztető tárgyalásról jegyzőkönyv készül, amely tartalmazza a felmerült valamennyi véleményeltéréssel kapcsolatos döntést, és a településrendezési eszköz elfogadására alkalmassá tételéhez szükséges feltételeket.
(6) Az állami főépítész a jegyzőkönyvet és - a (7) bekezdésben foglalt eset kivételével - a záró szakmai véleményét az egyeztetést követően 8 napon belül megküldi a polgármesternek, a településrendezési eszköz elfogadásához.
(7) Amennyiben az egyeztető tárgyalás eredményeként a településrendezési eszköz jelentős átdolgozása szükséges, a polgármester az átdolgozást követően a településrendezési eszköz tervezetét ismételten benyújtja az állami főépítésznek, aki ezt követően a (2) bekezdés a) pontja szerint jár el.
(8) A főváros teljes közigazgatási területére készülő fővárosi településszerkezeti terv és fővárosi rendezési szabályzat teljes eljárása esetén az (1) bekezdés szerinti kérelem beérkezésétől számított 30 napon belül az állami főépítész a (4) és (5) bekezdés szerint egyeztető tárgyalást tart. Az egyeztető tárgyalás eredményeként véglegesített településrendezési eszköz tervezetét a kézhezvételt követően az állami főépítész - véleményével ellátva - 8 napon belül megküldi a településfejlesztésért és a településrendezésért felelős miniszternek, aki záró szakmai véleményét 21 napon belül adja meg.
   



   

 

 

 


Döntési javaslat

"Határozat Taksony Településszerkezeti Tervének, valamint a Helyi Építési Szabályzat és mellékleteinek módosításáról "

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: érdemi döntés
A Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete kezdeményezi a Taksony településrendezési eszközök módosítását az alábbiak szerint.

1. A Taksony, Fő téren a templom területének a VT-1* övezetbe sorolása, az építménymagasság módosítására tekintettel,
2. A Sólyom utca kiszabályozásához a belterületi határ módosítása,
3. Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet alapján Taksony közigazgatási területén a hátsó kertben érvényben lévő építési tilalom feloldása, valamint a
4. a Szent Mihály utcában, illetve Orgona utcában jelenleg hatályos szabályozási terv felülvizsgálata, az út szabályozási vonalának javítása tekintetében.

 
A Képviselő-testület a településrendezési eszközök fenti módosításának elkészítésével megbízza a BAU-URB Tervező és Tanácsadó Kft.-t, azzal, hogy a 2014. június 24-én kelt megbízási szerződésben foglalt megbízási feladatok a fentebb meghatározott feladatokkal kiegészülnek., melynek díja 1.200.000,- Ft + ÁFA+ dok. költség.
A Képviselő-testület felhatalmazza a Polgármestert a tervezési szerződés kiegészítésének aláírására.
 

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal
Felelős: Kreisz László
Hivatali felelős: Gombos Józsefné

« Vissza
Vissza a főmenübe