4. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület (2014-2019)
2016. június 28-i ülésére

Tárgy:   Előterjesztés naperőmű-park építési beruházásra, előzetes szándéknyilatkozat megtételére
Készítette:   Dr. Micheller Anita jegyző
Előterjesztő:   Kreisz László polgármester
Véleményező bizottság:  

1.) Beruházás rövid ismertetése


Magyarország az Európai Unió 2009/28/EK irányelvével harmonizálva vállalta a megújuló energiaforrásokon alapuló energiatermelés részarányának növelését. 2020-ra „Magyarország megújuló energia hasznosítás cselekvési terve a 2020-ig terjedő megújuló energiahordozó felhasználás alakulásáról” nemzeti célkitűzés alapján a hazai energiatermelés bruttó 14,65%-t megújuló energiaforrásból kívánja fedezni. A KSH 2013. évi adatai alapján a megújulóból- és hulladékból termelt villamos energia részesedése a bruttó végfelhasználás 6,6%-t tette ki, melyből a napenergia 0,9%-ot képezett.

Magyarország csúcsterhelése 6000 MW-ra tehető. Figyelembe véve a nemzeti célkitűzést (14,65%) hazánkban 2020-ra közel 880 MW megújuló energiaforrást hasznosító erőművet kell üzembe helyeznie, mely az ez idáig megépült megújuló erőművek több mint kétszerese! (számszerűen közel 500 MW erőművi kapacitás)

A 2014-ig lezárult pályázati támogatásokból jól látható, hogy az összefogás kormányának kiemelt fontosságú a megújuló alapú villamosenergia-termelés támogatása. A 2014. évi pályázati időszak végén kihozott KEOP-.4.10.0 („N”, „F” és „K”) kódjelű, 100% támogatási intenzitású pályázatok össz. keretösszege 12 milliárd forint volt, mellyel a napenergia hasznosító berendezések telepítésére kívánták ösztönözni a lakosságot, gazdasági társaságokat.

Köszönhetően az elszámolási-, és engedélyezési folyamatok viszonylagos egyszerűségének a napelemes kiserőművek telepítése várhatóan a következő 2020-as pályázati ciklusban (Horizon 2020) is kiemelt fontosságú lesz. Az energetikailag számottevő léptékű naperőművek 50 kW és 500 kW névleges beépített teljesítmény közé sorolandóak. A 2020-as nemzeti célkitűzésnek való megfelelést, ha csak napelemes kiserőművekkel kívánjuk teljesíteni, évi közel 200 db 500 kW névleges teljesítményű naperőmű létesítésével biztosíthat.

Egy 500 kW-os naperőmű kb. 1,1 – 1,5 hektáron terül el, mely 1.800 – 2.100 db napelem modulból áll. Az erőmű a közcélú villamosenergia hálózathoz a középfeszültségű elosztó hálózaton keresztül csatlakozik, melynek üzemeltetéséről az illetékes elosztók (elosztói engedélyesek) gondoskodnak. A naperőműben a napelemek több napelemtábla sorban (asztalon) fémcölöpökön helyezkednek el. A szolár park telepítéséhez művelési ágból kivont bel-, vagy külterületű, önkormányzati tulajdonú területre van szükség. Az ideális naperőmű területek beton-, és egyéb törmelékmentes talajba telepíthetők.

A napelemes kiserőművek a villamos energiát a Kötelező Átviteli Támogatás (KÁT) rendszerén belül közel 15 évig termelhetik, míg az ezt követő időszakban az aktuális villamosenergia-tőzsdei árakon értékesíthetik azt. 2015. január 01.-jétől a KÁT tarifa 34,39 Ft / kWh, így a napelem parkban megtermelt energia ezen az áron kerül értékesítésre.  

2.) Megtérülés, várható hozamok

A déli irányba tájolt 500 kWp névleges teljesítményű naperőművek – a napsütéses órák számától függően – kb. évi 550.000 kWh villamos energiát termelnek. A 2015-ös KÁT tarifa alapján számolva ez évi 19 millió Ft profitot termel.

A beruházások legrosszabb esetben 67,5%-os-, legjobb esetben pedig 100%-os EU-s támogatással valósulnak meg, ettől függően a Beruházói ráfordítás kevesebb, mint 5 év alatt megtérül. Amennyiben a Beruházónak szükséges, úgy igénybe vehet – az önrész tekintetében – kedvező állami támogatást is.

Amennyiben az erőmű már kikerül a KÁT mérlegkörből (15 évvel az üzembe helyezés után), úgy a megtermelt villamos energiát az energiatőzsdén értékesítheti. Az értékesítés hatékonyabb, ha az ország bármely részén fekvő egyéb 500 kW-os naperőmű tulajdonosok egy „szövetkezetbe” (mérlegkörbe) tömörülve árusítják „terméküket”.

3.) Projekt előkészítési munkálatok

Egy 500 kW-os naperőmű kivitelezését időigényes előkészítési munkálatok előzik meg. A naperőmű telepítése építési engedélyhez kötött, melyet kiserőművek esetében a helyileg illetékes Mérésügyi és Műszaki Biztonsági Hatóság engedélyez. Az építésügyi engedélyezési eljárást az illetéki díjak megfizetésével lehet lezárni! Az engedélyezési eljárás során építésügyi tervdokumentáció készítése szükséges.

A naperőművek a közcélú villamosenergia-hálózathoz (E.ON, ELMŰ, EDF) csatlakoznak, melyhez csatlakozási engedély megszerzése szükséges. A villamosenergia-hálózathoz való csatlakozást a területileg illetékes elosztóval engedélyeztetni kell, melynek illetéki díja van! A csatlakozási engedély megszerzéséhez csatlakozási tervdokumentáció elkészítése szükséges, mely tartalmazza az elosztó hálózatban végzett módosításokat, a Beruházói feladatokat, és az erőmű pontos villamos paramétereit.

A naperőművek közcélú villamosenergia-hálózathoz magán termelői vezetéken jutnak el, melyet szintúgy engedélyeztetni kell. Az engedélyeztetés során tervdokumentációt kell készíteni a termelői vezeték megvalósításáról továbbá meg kell szerezni az érintett tulajdonosoktól a hozzájárulást hogy a termelői vezeték telepíthető legyen.

Az engedélyek megszerzéséhez és a tervdokumentációk összeállításához kb. 6 hónap szükséges, mely szükséges esetén véges határok között meggyorsítható.

4.) Projekt megvalósítási feladatok

A Horizon 2020-as időszakban tervezett pályázatokban (KEHOP) való sikeres részvételhez nélkülözhetetlen a projekt előkészítői feladatok határidőben történő ellátása. (tervdokumentációk készítése, engedélyek megszerzése, pályázati anyagok összeállítása) Egy 500 kW-os naperőmű előkészítési munkálatai közel 6 hónapot vesznek igénybe, így egy pályázati felhívás megjelenését követően kb. 0% esély van sikeres pályázatot beadni. (köszönhetően a rövid idő intervallumoknak)

A projekt megvalósításához (kivitelezéséhez) nyílt eljárású közbeszerzési eljárásban Kivitelező Vállalkozó cég kiválasztása szükséges. Az építési munkálatok a földmunkálatoktól az erőművi saját transzformátor állomás telepítésén túl, a tulajdoni határok elkerítésével záródik. A kivitelezés a helyszíntől és az egyéb körülményektől függően 4-től 6 hónapot vesz igénybe.

5.) Becsült költségek

-          Projekt előkészítő tervezői feladatok: nettó kb. 11 millió forint

-          Megvalósítási költségek:

Közbeszerzés

Műszaki Ellenőri feladatok

Projektmenedzsment / pályázatírás

Kivitelezés: nettó: 250 millió Ft

Mindezek alapján javasoljuk a majdani pályázati eljárásban való sikeres részvétel érdekében az előkészítő munkálatok megkezdését. Ehhez szükséges a képviselő-testület szándéknyilatkozata, mely szerint naperőmű-park létrehozását határozza el.

 


Döntéshozói vélemények

Pénzügyi-,Településfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság (2014-2019)  
 
« Vissza
Vissza a főmenübe