6. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület (2014-2019)
2017. március 28-i ülésére

Tárgy:   Duna-Tisza Közi Térségi Hulladékgazdálkodási Rendszerhez történő csatlakozás
Készítette:   Dr. Micheller Anita jegyző
Előterjesztő:   Kreisz László polgármester
Véleményező bizottság:  

 

Az NHKV Zrt. több fórumon tartott tájékoztatója szerint a jelenlegi hulladékgazdálkodási területi tagoltságot meg kívánja szüntetni.

A holding alapú közszolgáltatási rendszer célja, hogy létrehozásával, az állam egyrészt kialakítsa a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás országos tervét, meghatározza a minimális hulladékgazdálkodási közszolgáltatási színvonalat területenként, ehhez igazodóan megállapítsa, hogy egy-egy fejlesztés megfelel-e a tervnek, koordinálja a teljes hulladékgazdálkodási közszolgáltatást.

Feladata a területi egyenlőtlenségek és adottságok kiegyenlítése, a veszteséges és nyereséges területek és rendszerelemek (technológiák, üzemek, stb.) országos optimalizálása.

Az optimalizálás jelent egyrészről megfelelő nagyságú (200.000 főt meghaladó ) szolgáltatási területet, másrészről a hulladék kezelését biztosító létesítményeket.

Az NHKV Zrt. az egyeztetések során a közszolgáltatók integrációja mellett, együttműködésre kérte az önkormányzatokat a térségek kialakításában, hiszen az önkormányzatok joga eldönteni, hogy milyen társuláshoz kívánnak csatlakozni.

Az NHKV Zrt. által közzétett területi megosztás szerinti régióban keletkező hulladékot a régió határain belül kell kezelni.

A közszolgáltatónak nem csak gyűjtenie kell, hanem komplex hulladékfeldolgozási rendszer működtetésével a hulladékot kezelni (válogatni, feldolgozni, ártalmatlanítani) és az újra hasznosítható hulladékot tárolni és hasznosítania (értékesíteni az NHKV Zrt nevében) is szükséges.

A Társulásban részt vevő önkormányzatoknak a tulajdonukban lévő eszköz- és létesítményegyüttest át kell adni a Társulásnak, majd a Társulás döntése szerinti közszolgáltatónak ahhoz, hogy a jelenleg hatályos jogszabályok szerint működhessen a hulladékgazdálkodás.

Önkormányzatunk jelenlegi közszolgáltatója a VERTIKÁL Nonprofit Zrt, mely gazdasági társaság hulladékkezelő létesítményt is üzemeltet, így a hulladék kezelését megoldotta és a jövőben is megoldja.

A közszolgáltató is meg kíván felelni az NHKV Zrt új rendszerének, azonban több régióban nem tölthet be közszolgáltatói szerepet, ezért együttműködést keresett a térségi közszolgáltatókkal, érdekeltséget szerzett közszolgáltatóban és közvetetten létesítményüzemeltető társaságban.

Jelenleg összeállt egy komplex közszolgáltatói rendszer a VERTIKÁL Nonprofit Zrt, az ÖKOVÍZ Nonprofit Kft, a Hírös Kft, a VG Nonprofit Kft, az Izsák-Kom Nonprofit Kft, a NHSZ OKÖT Nonprofit Kft., a Dunanett Nonprofit Kft szoros együttműködésében, melyben a hulladékkezelés végpontjai is megtalálhatóak, és ez a Duna-Tisza Közi Térségi Hulladékgazdálkodási rendszer. Több hulladéklerakó, hulladékválogatómű, komposztáló megtalálható a térségi közszolgáltatóknál, amelyek vagy önkormányzati vagy önkormányzati társulási tulajdonban vannak.

Ehhez a rendszerhez csatlakozva az önkormányzatunk és a település ingatlan használói is megfelelő közszolgáltatást kapnak, az önkormányzat nem juthat abba a helyzetbe, hogy jelentős fejlesztéshez esetleg olyan mértékű önerőt kelljen biztosítani, amire nem képes.

Más térségi hulladék rendszerekben ez nem található, vagy magánkézben lévő kezelő létesítménnyel kiegészítve tudják csak a komplexitást biztosítani, ami a szolgáltatás kiszolgáltatottságát fokozza

Javasolom ezért, hogy önkormányzatunk ne az NHKV Zrt. által közzétett területi megosztás szerinti Budapesti agglomerációjában tervezett régióhoz, hanem a Duna-Tisza Közi Térségi Hulladékgazdálkodási Rendszerhez csatlakozzon, és ott támogassa a közszolgáltatói együttműködést. Amennyiben a közszolgáltatóval közösen, egyező irányban próbáljuk a regionális rendszert felépíteni, a fennálló közszolgáltatási szerződés közös megegyezéssel történő módosításának, megszüntetésének az esélye is nagyobb lesz.

Kecskemét Megyei Jogú Város Polgármestere az önkormányzatok társulásának szervezését vállalta fel, így egy társulási megállapodás tervezettel kereste meg az Önkormányzatokat.

A megküldött tervezet nagyon vázlatos volt, de tárgyalási alapnak elegendő.

A társulási megállapodás tervezetet áttekintve, az alábbiakban teszünk javaslatot arra, hogy milyen kérdéseket kell tisztázni a végleges társulási megállapodás elkészítéséhez.


Döntéshozói vélemények

Pénzügyi-,Településfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság (2014-2019)  
 
Döntési javaslat

"Duna-Tisza Közi Térségi Hulladékgazdálkodási Rendszerhez történő csatlakozás"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: javaslat
A Képviselő-testület (2014-2019) a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Taksony Nagyközség  Önkormányzat Képviselőtestülete megtárgyalta a hulladékgazdálkodás regionális átszervezésére vonatkozó javaslatot, valamint Kecskemét Megyei Jogú Város Polgármestere által kezdeményezett Társulás alapításának lehetőségét.

A képviselő-testület a hulladékgazdálkodás regionális átszervezésére vonatkozó javaslatot abban a formában támogatja, hogy az átszervezendő Duna-Tisza Közi Térségi Hulladékgazdálkodási Rendszerhez kíván csatlakozni és elviekben támogatja a Társulás alapítását.

Mivel jelenleg, a jogok és kötelezettségek alanya az Önkormányzat, ezért az új társulási tagság és hulladékgazdálkodási hatáskör vonatkozásában szükséges a konkrét döntések meghozatala érdekében, több feltételt tisztázni, valamint a jelenlegi fennálló közszolgáltatási jogviszonyokat lezárni.

A képviselőtestület utasítja a Polgármestert, hogy a döntésről tájékoztassa az NHKV Zrt-t és Kecskemét Megyei Jogú Város Polgármesterét.

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe