6. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület (2014-2019)
2018. február 27-i ülésére

Tárgy:   Tájékoztató önkormányzati épületek fejlesztésének prioritáis sorrendjéről
Készítette:   Érces Gergő főépítész
Előterjesztő:   Kreisz László polgármester
Véleményező bizottság:  

Taksony településközpontját meghatározó – a nagyközség épített környezeti értékeinek, rendeltetéseinek, funkcióinak szempontjából stratégiai szerepet betöltő, kiemelt építészeti arculatot, településképet jelentő – épületeinek fejlesztése kiemelt jelentőségű feladat, és cél a 2014-2019-i tartó ciklus során.

Taksony Nagyközség Önkormányzat 2014-2019 közötti ciklusprogramja célként tűzte ki több önkormányzati intézmény fejlesztését.

 

Előzmény

A 2015. év végén, majd 2017. év elején a Képviselő-testület az 253/2015. (XII.15.) sz., és 12/2017. I.31. sz. döntésével elfogadta az önkormányzati létesítmények fejlesztésével kapcsolatos prioritási sorrendet. A döntés értelmében a 2016., majd 2017. évre célul tűzte ki az önkormányzat a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár épület, a Baross téri „Régi óvoda” épület és egy új bölcsőde épület fejlesztését.

A felsorolt, prioritási sorrend élén álló ingatlanok közül:

·        Az új bölcsőde fejlesztése megkezdődött, az önkormányzat jogerős építési engedéllyel rendelkezik, a megvalósítás finanszírozására kiírt pályázaton elindult. Bízunk a pályázat idei évi pozitív elbírálásában. Az idei év májusában lejár a tervezett bölcsőde épület építési engedélye, ezért kérelmezni szükséges az engedély hatályának meghosszabbítását.

·        A Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár fejlesztése vonatkozásában az elmúlt évben felmerült új lehetőség, a közvetlen szomszédos ingatlan tulajdonjogának megszerzése az eredetihez képest új megvilágításba helyezte a tervezést. Az ingatlan rendezése, továbbá az épület energetikai korszerűsítése folyamatban van, ezért a 2017. évről 2018-ra áthúzódott a fejlesztés további ütemezése.

 

Baross téri „Régi óvoda” épület két szempontból került 2016-ban a prioritási sorrend élére:

  1. Az épület műszaki állapota miatt
  2. A telepítendő funkció: Szociális és Gyermekjóléti Szolgálat, Nappali foglalkoztató elhelyezésének szükségessége miatt

A telepíteni kívánt funkciók elhelyezésére a 2017. évre alternatív megoldási lehetőség született, ezáltal a „Régi óvoda” épület a prioritási sorrendben hátrébb szorult, továbbá az épület hasznosítására egyéb, az elhelyezkedéséből adódó kedvezőbb funkció telepítésére nyílt lehetőség.

2017-ben az épület műszaki állapota tovább romlott, amely szerkezeti állékonyságvesztéshez is vezetett. Az állagromlás, továbbá a korábban felmerült új funkcióval történő ellátás gondolata 2017-ben egy új közösségi, a település általános biztonságát, a lakosság egészségügyi ellátását növelő rendeltetés megalkotásában fogalmazódott meg.

 

Fejlesztések/rehabilitáció megvalósításának aktuális prioritása

Az épületek műszaki és funkcionális állapota, az önkormányzatra vonatkozó jogszabályi előírások, gazdaságosság és nem utolsó sorban a településképi szerep szempontjából a 2018. évi első ütemben:

1. a Baross téri „Régi óvoda” épület újragondolása,

2. a tájház múzeumi rendeltetésének fejlesztése

3. a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár épületének energetikai felújítását követően az épület funkcionális fejlesztése,

4. közösségi szabadtéri fejlesztések (Marestli Park, Sziget Duna part sétány)

5. új erdei iskola építmény létesítésének előkészítése,

6. új helyi közigazgatási központ létesítésének előkészítése

a reális és optimális cél.

 

Első ütemben a tervezési program meghatározása után, a településrendezési terv fejlesztési célokat szolgáló megújítása, a tárgyi épületek felújítására, átalakítására, bővítésére, új épületek építészeti koncepciótervére vonatkozó építészeti tervdokumentációk elkészíttetése a lenne a feladat 2018-ban. A megvalósítás fázisa, a megvalósításhoz szükséges pályázatokon való részvétel, a kivitelezési költségek becslése, a megvalósítás időtartama, stb. csak a tervdokumentációk birtokában lehetséges.

 

Az érintett szabadterek és épületek fejlesztési irányának részletezése

 

A Baross téri „Régi óvoda” épület újragondolása: A fejlesztés célja egy biztonsági szolgáltatásokat nyújtó, német példákra alapuló Sicherheitszentrum létrehozása lenne. Ebben elsősorban a települést szolgáló biztonsági funkciók kapnának helyet: rendőrség, polgárőrség, önkéntes tűzoltóság, mentőszervezet, orvosi ügyelet. A fejlesztéssel a lakosság minőségi helyi védelme a legkorszerűbb módon lenne biztosított. 2018-ban első lépésként az elképzelt funkció telepítését előkészítő, a további fejlesztést megalapozó koncepcióterv elkészítése szükséges.

 

A tájház múzeumi rendeltetésének továbbfejlesztése: A fejlesztés célja a helyi kulturális örökségünk bemutatásának minőségi korszerűsítése. A hagyomány-élmény növelés érdekében kortárs múzeumi eszközök integrálási lehetőségének vizsgálata az épület és környezetének eredeti korhű szellemben történő hiteles bemutatásával, és a látogatói igények teljes körű kiszolgálásával: vizesblokk létesítése, interaktív tárlat létesítése, szabadtéri rendezvények korszerű biztosítása, stb.

 

A Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár: Az energetikai felújítást követően elsősorban szükséges az épület komfortos használatát biztosító új, korszerű szociális blokk építése és az épület belső tereinek állagmegóvó felújítása. Másodsorban az épület mai igényeknek megfelelő használhatósága érdekében szükséges lenne az épület funkciók szempontjából racionálisan történő átalakítása, amely egybeköthető a belső felújítással. Az átalakításnál az egységes, de részben, igény esetén differenciálható, mobilizálható terekre történő szeparálások kialakítása a koncepció fő iránya. A tetőtéri bővítési lehetőség megadásával új terek létrehozása válik megvalósíthatóvá, amely többlet igények kielégítését szolgálhatja, bővíti az épület szolgáltatásainak körét, variálhatóbbá teszi a funkciók elhelyezését, dinamikusan alkalmazkodóvá és mobilabbá teszi az adott időben az adott létszámokhoz szükséges helyiségek körét.

 

Közösségi szabadtéri fejlesztések (Marestli Park, Sziget Duna part sétány): A fejlesztés célja a közösségi szabadtéri élmények növelése a lehető legkülönbözőbb formákban.

Marestli Parkban futókör létesítése a tó körül, valamint szabadtéri sporteszközök elhelyezése aktiválhatná a park életét, a pihenést szolgáló parkrész és a csónakázó tó funkciókkal közösen.

A Duna parton sétány építése, csónak kikötők létesítése, a Szigetcsúcs közösségi kikapcsolódást nyújtó hasznosítása, Sziget természeti adottságainak oktatásba történő integrálása, szabadtéri sportolási lehetőségek kiépítése: sétányhoz integrált futókör létesítésével, és a sétány mentén szabadtéri sporteszközök kihelyezésével.

A fejlesztések koncepcionális tervei részben rendelkezésre állnak, az újítások finanszírozására elsődlegesen pályázati források megszerzése a cél, amelyek felhasználásával a fejlesztések megvalósíthatók.

 

Új erdei iskola építmény létesítésének előkészítése: A szabadtéri fejlesztések szigeti szakaszához szorosan csatlakozó elképzelés a szigetcsúcsi erdő szélén elhelyezni kívánt erdei iskola építmény létesítése. Az erdei iskola egy tantermi funkcióval tenné egésszé, az alapvetően szabadtéri, a Duna parti sétányra és a szigetcsúcsi erdőre fókuszáló oktatás célú fejlesztést. Cél a folyamatban lévő rendezési terv módosítása fenti rendeltetéshez történő alakítása, a szabadtéri és épített környezeti elemek koncepcionális tervezése, a lehetséges forrásokra történő pályázatok elérése érdekében.

 

Új helyi közigazgatási központ létesítésének előkészítése: A fejlesztés célja a rendezési terv aktuális módosításába integrálni a Fő tér település szövetben betöltött központi szerepét növelő, a teret a Fő úttal összekötő sétáló utcát képző, új épített térsor megvalósításával létrejövő új, Fő térre orientált helyi közigazgatási központ létrehozását. A közigazgatási központ kialakításának célja a taksonyiak korszerű közigazgatási ügyeinek intézése, a minőségi közigazgatási munka fejlesztése, a korszerű és hosszútávon gazdaságosan fenntartható közigazgatási létesítmény létrehozása. Az építményeken túl a közigazgatási központ megvalósításával egy új Fő téri központú település tengely kialakítása a cél, amely a megújítani kívánt Fő út elsősorban átmenő forgalmától elfordulva a helyi, elsősorban gyalogos és kerékpáros közösségi fő irányultságát kívánja megteremteni.

 


Döntéshozói vélemények

Pénzügyi-,Településfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság (2014-2019)  
 
Döntési javaslat

"tájékoztató önkormányzati épületek fejlesztésének prioritáis sorrendjéről"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: érdemi döntés
A Képviselő-testület (2014-2019) a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

I. Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a 2018. évben a prioritásokat figyelembe véve,

1. a Baross téri „Régi óvoda” épület újragondolását,

2. a tájház múzeumi rendeltetésének kialakítását,

3. a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár épületének energetikai felújítását követően az épület funkcionális fejlesztését,

4. közösségi szabadtéri fejlesztéseket (Marestli Park, Sziget Duna part sétány),

5. új erdei iskola építmény létesítésének előkészítését,

6. új helyi közigazgatási központ létesítésének előkészítését
 
határozza el.

II. A Képviselő-testület felkéri a polgármestert, hogy az első pontban felsorolt fejlesztések megvalósítása érdekében készíttesse el a fejlesztések előkészítéséhez szükséges terveket (koncepcióterv, vázlatterv, engedélyezési terv, stb.).

 

III. A Képviselő-testület a második pontban megjelölt tervezési munkák fedezetét a 2018. évi költségvetésében biztosítja.


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe