Hunya Község Jövőjéért Közalapítvány
Egységes szerkezetbe foglalt alapító okirata
1. §
A Közalapítvány elnevezése és székhelye
1. A Közalapítvány neve: Hunya Község Jövőjéért Közalapítvány
2. A Közalapítvány székhelye: Hunya, Rákóczi út 19. sz.
3. Az alapítvány jogi jellege: nem közhasznú közalapítvány.
4. A közalapítvány alapítója: Hunya Község Önkormányzata
2. §
A Közalapítvány célja
1. A település infrastruktúra fejlesztése
- úthálózat belterületi földútjai portalanításának, műutak építésének biztosítása
- közműhálózat bővítése szennyvíz elvezetés, - tisztítás létesítményei megépítése
2. Települési infrastruktúra rekonstrukcióinak biztosítása
3. Állampolgárok, a lakosság szélesebb körét érintő szociális, egészségügyi, oktatási, sport és környezetvédelmi célú létesítmények terveztetése, építésének finanszírozása.
4. A szociális célú létesítmények közül elsősorban az időskorúak napközi otthonos ellátását szolgáló épületegyüttes kialakításának biztosítása.
3.§
A közalapítvány vagyona
1. A közalapítvány induló vagyona 354.624.-Ft azaz Háromszázötvennégyezer - hatszázhuszonnégy forint [1].
2. A közalapítványhoz való csatlakozás lehetősége:
A közalapítványhoz bárki csatlakozhat. A csatlakozás elfogadásáról a kuratórium dönt. Közhasznú szolgáltatásaiból bárki részesülhet.
3. A közalapítvány gazdálkodása:
3.1. A vagyon felhasználásáról a kuratórium dönt.
A vagyon felhasználásának mind közvetve, mint közvetlenül a közalapítvány céljainak megvalósulását kell szolgálnia.
3.2. A közalapítványi vagyon kezelő szerve a kuratórium. A vagyon a közalapítványi célok elérése, működési költségeinek fedezése, illetve a vagyon növelését célzó pályázatok készítésére használható fel.
Közalapítvány nem alapítható gazdasági tevékenység folytatására.
Az alapítvány az alapítványi cél megvalósításával közvetlenül összefüggő gazdasági tevékenység végzésére jogosult.
A közalapítvány nem lehet korlátlan felelősségű tagja más jogalanynak, nem létesíthet alapítványt és nem csatlakozhat alapítványhoz.
A közalapítvány a gazdálkodása során elért eredményét nem oszthatja fel, hanem azt a meghatározott cél megvalósítására köteles fordítani.
A közalapítvány közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
A közalapítvány a gazdálkodása során köteles a Ptk. és az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2006. évi LXV. törvény szabályait betartani.
3.3. A kuratórium a Közalapítvány vagyoni helyzete és bevételi ismeretében szükség szerint dönt a Közalapítvány céljai között felsorolt feladatok végrehajtásához felhasználható pénzeszközök mértékéről, felosztásuk módjáról [2].
4. §
A Közalapítvány kezelő szervezete, képviselete
1. A Közalapítvány vagyonának kezelője és ügyvezető szerve az 5 tagú kuratórium.
2. Az 5 tagú kuratóriumot valamint annak elnökét és titkárát Hunya Község Önkormányzata bízza meg öt évre, a tagok ismételten megbízhatók. Az elnök és a titkár a kuratórium tagjai közül kerül ki.
A Kuratórium elnöke: Balogh Rita (5555 Hunya, Óvoda utca 15.)
titkár: Hanyecz Adrienn (5555 Hunya, Kinizsi utca 37.)
tagok: Buza Anita (5555 Hunya, József Attila utca 19.)
Bella Andrea (5555 Hunya, Kossuth utca 30.)
Soczó Béla (5555 Hunya, József Attila utca 25. )
A kuratórium tagjai a tevékenységüket díjazás nélkül végzik, de a közalapítvány érdekében kifejtett tevékenységük kapcsán felmerült költségeik megtérítésére igényt tarthatnak.
A kuratórium tagja az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták.
Ha a kuratórium tagja jogi személy, a jogi személy köteles kijelölni azt a természetes személyt, aki a vezető tisztségviselői feladatokat nevében ellátja. A vezető tisztségviselőkre vonatkozó szabályokat a kijelölt személyre is alkalmazni kell.
A kuratórium tagja ügyvezetési feladatait személyesen köteles ellátni.
Nem lehet a kuratórium tagja az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült.
Nem lehet vezető tisztségviselő az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet.
Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.
A kuratórium tagja az ügyvezetési tevékenysége során a közalapítványnak okozott károkért a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai szerint felel a közalapítvánnyal szemben. Ha a kuratórium tagja e jogviszonyával összefüggésben harmadik személynek kárt okoz, a károsulttal szemben a kuratórium tagja a közalapítvánnyal egyetemlegesen felel.
A kuratóriumi tagság megszűnhet:
a) visszahívással;
b) lemondással;
c) a kuratóriumi tag halálával;
d) a kuratóriumi tag cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával;
e) a kuratóriumi taggal szembeni kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkeztével.
A kuratórium tagjait az alapítványi cél megvalósításának közvetlen veszélyeztetése esetén az alapító hívhatja vissza.
A kuratóriumi tag tisztségéről bármikor, indokolás nélkül, írásban lemondhat. Az írásbeli lemondást az alapítóknak kell benyújtani, illetve megküldeni.
3. A Közalapítványt a kuratórium elnöke képviseli, és titkárával együtt jogosult a bankszámla feletti rendelkezésre.
4. A kuratórium feladata:
- Alapítványi vagyon cél szerinti felhasználása
- Az infrastruktúrát fenntartó, üzemeltető szervekkel való együttműködés fejlesztése
- Az alapítvány gazdálkodásának irányítása, az alapítványi vagyon felhasználásának, hasznosításának meghatározása, felhasználás ellenőrzése
- Ügyrendjének elfogadása, és abban annak meghatározása, hogy ha a Közalapítvány alkalmazottakat foglalkoztat, hogyan gyakorolhatja a munkáltatói jogokat, milyen létszám- és bérkeretet biztosít.
5. A kuratórium titkára operatív – ügyintéző – koordináló feladatokat lát el.
6. A kuratórium határozatképes, ha 3 fő jelen van. A kuratórium határozatait a tagok szavazatainak egyszerű többségével hozza, nyílt szavazással. A kuratórium szükség szerint, de évente legalább egyszer ülésezik. A kuratórium ülését az elnök hívja össze írásban, a napirendek megjelölésével, akadályoztatása esetén a titkár. A kuratórium ülésére az írásos meghívót úgy kell a tagoknak megküldeni, hogy legalább öt nappal az ülést megelőzően megkapják. A kuratórium üléséről írásos jegyzőkönyv készül. A jegyzőkönyv elkészítéséről a kuratórium titkára gondoskodik. A jegyzőkönyv tartalmazza az ülés időpontját, helyét, a jelenlévő tagok felsorolását, a napirendi pontokat, az egyes napirendi pontokhoz kapcsolódó hozzászólások lényegét, a meghozott döntést, annak számát, a döntéshez kapcsolódó szavazati arányt, továbbá a döntés végrehajtásáért felelős megjelölését. A kuratórium irataiba, könyveibe, azok megjelölésével a kuratórium elnökének vagy titkárának a jelenlétében a Közalapítvány székhelyén munkanapon bárki betekinthet, arról feljegyzést készíthet. A kuratórium működésének egyéb eljárási kérdéseit az ügyrend határozza meg. Az ügyrend elfogadásához, valamint módosításához a kuratóriumi tagok teljes jelenléte szükséges, és a kuratóriumi tagok legalább 4/5-nek támogatni kell az elfogadást vagy módosítást. A kuratórium ülései nyilvánosak.
A határozathozatalban nem vehet részt az a személy, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 8:1. § 1. pontjában felsoroltak) a határozat alapján kötelezettség, vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.
A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,
a) akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;
b) akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;
c) aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;
d) akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója;
e) aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy
f) aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.
Nem minősül előnynek a közalapítvány cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás.
5. §
Felügyelő bizottság
1. A Közalapítvány kezelő szervezetének ellenőrzésére az alapító 3 tagú felügyelő bizottságot hoz létre.
2. A felügyelő bizottság tagjait az alapító 5 évre jelöli ki, a tagok ismételten is kijelölhetők.
Felügyelő Bizottság tagok:
Kovács Sándor (5555 Hunya, Kossuth utca 16.)
Hanyecz Tünde (5555 Hunya, Alkotmány utca 24.)
Hunya Béláné sz. Juhász Andrea Éva (5555 Hunya, Kodály utca 6.)
A felügyelőbizottság tagja az a nagykorú személy lehet, akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. Nem lehet a felügyelőbizottság tagja, akivel szemben a kuratóriumi tagokra vonatkozó kizáró ok áll fenn, továbbá aki vagy akinek a hozzátartozója a kuratórium tagja.
A felügyelőbizottság tagjai a felügyelőbizottság munkájában személyesen kötelesek részt venni. A felügyelőbizottság tagjai a jogi személy ügyvezetésétől függetlenek, tevékenységük során nem utasíthatóak.
A felügyelőbizottsági tagság megszűnésére a kuratóriumi tagság megszűnésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, azzal, hogy a felügyelőbizottsági tag lemondó nyilatkozatát a kuratórium elnökéhez intézi.
3. A felügyelő bizottság a Közalapítvány működéséről készült éves jelentésre támaszkodva vizsgálja a Közalapítvány működését.
A kuratórium elé terjesztett, a Közalapítvány gazdálkodásával kapcsolatos jelentéseket, előterjesztéseket a felügyelő bizottságnak véleményezésére meg kell küldeni.
Célvizsgálatot akkor folytat, ha a Közalapítvány céljait veszélyeztetve látja.
Vizsgálatainál külső szakértőt igénybe vehet.
4. A felügyelő bizottság tagjai tanácskozási joggal részt vehetnek a Kuratórium ülésein.
5. A felügyelő bizottság tapasztalatairól szükség szerint, de évente legalább egyszer beszámol az alapítónak.
6. A felügyelő bizottság ügyrendjét maga állapítja meg, és az alapító hagyja jóvá. A felügyelő bizottság ülései nyilvánosak, döntéseit egyszerű szótöbbséggel nyílt szavazással hozza. A felügyelő bizottság ülése akkor határozatképes, ha mindhárom tag jelen van.
A felügyelő bizottság a működése során a vezető tisztségviselőktől jelentést, a szervezet munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá a közhasznú szervezet könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.
A felügyelő bizottság köteles a kuratóriumot tájékoztatni és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy
- a szervezet működése során olyan jogszabálysértés vagy a szervezet érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszűntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve annak enyhítése a kuratórium döntését teszi szükségessé;
- a kuratórium elnökének, titkárának felelősségét megalapozó tény merül fel.
- Az intézkedésre jogosult kuratóriumot a felügyelő bizottság indítványára – annak megtételétől számított 30 napon belül – össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a kuratórium összehívására a felügyelő bizottság is jogosult.
Ha az arra jogosult szerv a törvényes működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedést nem teszi meg, a felügyelő bizottság köteles haladéktalanul értesíteni a törvényességi felügyeletet ellátó szervet.
6.§.
Záró rendelkezések
1. A Közalapítvány céljainak elérése érdekében együttműködik az infrastrukturális beruházást végző, azt üzemeltető, már működő vagy a jövőben létrejövő állami, önkormányzati, társadalmi szervezetekkel.
A Közalapítvány politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független pártoknak támogatást nem ad.
2. A Közalapítvány működéséről, tevékenységének és gazdálkodásának legfontosabb adatairól, éves beszámolójának a polgármesteri hivatalban lévő hirdetőkre való kifüggesztés útján, továbbá annak egy megyei lapban való megjelentetésével, a kuratórium a nyilvánosságot évente legalább egy alkalommal köteles tájékoztatni.
3. A Közalapítvány kuratóriuma az alapítónak, minden év április 31-ig köteles beszámolni az előző év gazdálkodásáról. A Közalapítvány gazdálkodásának legfontosabb adatait a 2. pontban foglaltak szerint nyilvánosságra kell hozni.
4. A Közalapítvány – a Ptk.-ban meghatározott okok miatt történő – megszűnése esetén a közalapítványi vagyon – de legfeljebb az alapító által az alapítványnak juttatott vagyon –a hunyai önkormányzatra száll vissza, amely köteles azt a megszűnt közalapítvány céljához hasonló célra fordítani és erről köteles a nyilvánosságot a 2. pont szerint tájékoztatni.
5. A jelen alapító okiratban nem szabályozott kérdésekre a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény, az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. tv. hatályos rendelkezései, a közalapítványok működésére és gazdálkodására vonatkozó mindenkori hatályos jogszabályok az irányadók.
6. [4]
Hunya, 2018. február 28.
Hunya Község Önkormányzata
Alapító
Képviseli: Hegedűs Roland
polgármester
Alulírott jogi képviselő igazolom, hogy a létesítő okirat egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel a létesítőokirat-módosítások alapján hatályos tartalmának. Jelen egységes szerkezetű okiratban a 4 § 2. pontjában történt módosításnak megfelelő változtatásokat félkövér dőlt betű jelzi.
Ellenjegyezem Békéscsabán, 2018. február 28-án:
...................................................
dr. Varga Imre
ügyvéd
5600 Békéscsaba, Kinizsi u. 13.
[1] Rendelkezések törölve
[2] Rendelkezések törölve
[3] Rendelkezések törölve
[4] Rendelkezések törölve