2. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2014. április 16-i ülésére
2014. április 16-i ülésére
Tárgy: | Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2013. évi zárszámadási beszámolója | |
Készítette: | Szilágyiné Bácsi Gabriella, Tóthné Gál Julianna | |
Előterjesztő: | Várfi András kompenzációs listás önkormányzati képviselő | |
Véleményező bizottság: | Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság, Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság, Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
Tisztelt Képviselő-testület!
Jelen előterjesztés keretei között beszámolunk az önkormányzat és intézményei 2013. évi költségvetési gazdálkodásának alakulásáról.
A feladatellátás általános értékelése
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a 3/2013. (II. 19.) önkormányzati rendeletével fogadta el a város 2013. évi költségvetését, melyet az év során 5 alkalommal módosított.
A 2013. év nagyon sok változást hozott mind az önkormányzat, mind a hivatal életébe. A megváltozott jogszabályi környezet, a feladatalapú finanszírozás rendszerére való áttérés kissé más gondolkodást igényelt. A hatékony feladatellátás melletti megtakarításra való törekvést annak figyelembevételével kellett megvalósítani, hogy amennyiben olcsóbbá vált egy adott feladat végrehajtása, az ott megtakarított támogatás nem vagy csak meghatározott esetekben volt átcsoportosítható más feladatra.
2013. január 1-jétől a hivatal új helyen, a Selyem úton kezdte meg működését. A költözködést oly módon kellett megoldanunk, hogy közben a napi munkának zavartalanul kellett folynia. Mindez jelentős többletmunkát igényelt az önkormányzati és hivatali dolgozóktól, ugyanakkor a gazdálkodási folyamatok végzését mindenképpen lassította. A hivatali struktúra átalakítása, az ügyfélszolgálat kiépítése, a lecsökkent köztisztviselői létszám mellett a megmaradt feladatokhoz a megfelelő dolgozó hozzárendelése nagyon komoly feladat volt és sok energiát igényelt. A Közös Hivatal alapításával, a jogi személyiséggel rendelkező Társulás létrehozásával járó feladat, a szabályozó rendszer kiépítése, a folyamatok elindítása szintén plusz feladatot jelentett. Új feladatként jelentkezett az oktatási vagyon működtetése, ahol a technikai dolgozók munkáltatója a Zöldpark Kft. lett, így az ő munkájuk szervezése nem a hivatal feladatát képezi, viszont a működtetés feltételeinek biztosítása, a karbantartáshoz szükséges anyagok, tisztítószerek, irodaszerek beszerzése, a vagyonnal való megfelelő gazdálkodás mind a hivatal felelősségévé és feladatává vált.
A Képviselő-testület az önkormányzatra háruló feladatok végrehajtását 3 önállóan működő és gazdálkodó és 3 önállóan működő intézmény működtetésével oldotta meg. 2013. július 1. napjától a Térségi Szociális Gondozási Központ és a Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Kistérségi Óvoda fenntartója a jogi személyiséggel rendelkező Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás lett.
A 2013-as évben a testület által elfogadott költségvetési rendeletben meghatározott feladatok végrehajtására került sor.
Beszámoló a folyamatba épített előzetes, utólagos és vezetői ellenőrzés végrehajtásáról
A belső kontroll rendszer működtetését az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. tv. 69. §-a teszi kötelezővé a költségvetési szerv vezetője részére. A belső kontroll rendszer keretében biztosítani kell, hogy a működés és gazdálkodás során a tevékenységeket szabályszerűen, gazdaságosan és hatékonyan végezzék el, az elszámolási kötelezettség teljesítésre kerüljön, és az erőforrásokat megóvják a kéroktól és veszteségtől. Működtetéséről a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője a jelen költségvetési beszámoló keretei között számol be.
I . Szabálytalanságok kialakulásának megelőzése:
A szabálytalanságok megelőzésének egyik legfontosabb eleme, hogy a gazdálkodással foglalkozó köztisztviselők számára, hozzáférhetővé váljanak azok a normák, melyek alapján feladataikat ellátják. A pénzügyi irányítási és ellenőrzési feladatok magukban foglalják a pénzügyi döntéseket megelőző és azt megalapozó dokumentumoknak a megfelelő előkészítését is. A 2013-as gazdálkodási évben e közös önkormányzati hivatal megalakulásával a gazdálkodási folyamatokat teljesen újra kellett szabályozni. A szabályozás keretében felül kellett vizsgálni a testületek, mint fenntartók működését meghatározó szervezeti és működési szabályzatokat, valamint az önkormányzatok együttműködését keretbe foglaló a megváltozott jogszabályi előírásokhoz igazodó társulási szabályzatokat. Gondoskodni kellett a törzskönyvi nyilvántartásba vételről. A testületi döntések meghozatalával párhuzamosan biztosítani kellett, hogy a működés kereteit biztosító szabályzatokat, előírásokat a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó minden dolgozó megismerje, azokat alkalmazni tudja.
A beszámolóval érintett időszakban ezen a területen az alábbi intézkedések születtek:
1) Átfogó felülvizsgálatra és egységesítésre került a munkavégzés feltételét biztosító informatikai rendszer, melynek eredményeként azonos programok kerültek alkalmazásra, így lehetővé vált a döntés előkészítés és végrehajtás ellenőrzése. Megtörtént a dolgozók képzése, melynek tematikája bekerült a tanúsított képzések körébe. Minden hivatali dolgozó számára hálózaton hozzáférhetővé vált a korábbi időszaknak megfelelően az Optijus Jogtár és a helyi adatbázis kezelőben folyamatosan vezetésre került a helyi rendeletek nyilvántartása. Továbbá minden dolgozó részére elérhetővé vált az ingyenes nemzeti jogszabály tár, mely tartalmazza az önkormányzati normákat is. Egységessé és minden önkormányzat esetében naprakésszé vált a testületi előterjesztések, az ülésekről készült jegyzőkönyvek, önkormányzati rendeletek honlapon történő publikálása.
2) A szervezeti változások dokumentumainak elkészítésével párhuzamosan átdolgozásra került a hatályos jogi normák alapján az egyes dolgozók munkaköri leírása, a kiadmányozás rendje, melynek célja a dolgozók önállóságának, felelősségének növelése volt, valamint az ellenőrzésre kötelezett vezetők részbeni tehermentesítésével a belső ellenőrzések hatékonyságának javítása. Több területen egymásra épülő kiadmányozási rendszer került kialakításra. A munkakőri leírások, és a hatásköri szabályok a dolgozók részére az egységes informatikai rendszerben elérhető. Egységesen alkalmazásra került a dolgozók teljesítmény követelményének meghatározása, továbbá a teljesítményértékelés, melyen alapja a munkaköri leírásban foglalt előírások.
3) Kialakításra került az új szervezeti struktúrához igazodó kötelezettség vállalás, utalványozás, ellenjegyzési jogosultság. Az önkormányzat nevében kötelezettségvállalásra a polgármester jogosult. A jegyző, aljegyző, valamint a Városüzemeltetési Osztály vezetőjének kötelezettségvállalásra vonatkozó szabályait, feltételeit a Gazdálkodási szabályzatunk rögzíti.
4) Átdolgozásra került a Közös Önkormányzati Hivatal működését szabályozó szervezeti és működési szabályzat annak mellékleteivel, melyet az alapító önkormányzatok képviselő-testületei elfogadtak, elérhetősége a dolgozók számára biztosított. A felhő alapú tárhely biztosításával a működést szabályozó szabályzatok, szakmai anyagok, tájékoztatók, állásfoglalások, ideértve a kormányhivatal által kiadott szakmai segítség nyújtás keretében kiadott iránymutatást is minden dolgozó, valamint az irányító polgármesterek számára is elérhetővé vált.
5) Megtörtént a személyügyi nyilvántartás egységesítése, mely biztosítja a munkaidő és szabadság átlátható kimutatását.
Összességében a fenti intézkedések eredményeként folyamatosan biztosított, hogy a dolgozók a gazdálkodással valamint az egyéb munkavégzéssel kapcsolatos hatályos szabályokat és egyéb tájékoztató anyagokat megismerjék, a pénzügyi döntésekre vonatkozó dokumentumok a hatályos előírásoknak megfelelően készüljenek.
Az egységes iratkezelési szabályzat, és program alkalmazása, az irattár kialakítása, valamint az elvégzett irattári selejtezés biztosítja a jogszabályoknak megfelelő iratkezelést, a dolgozók teljesítményének nyomon követését. Negyedévente a teljesítményre vonatkozó legfontosabb adatok a honlapokon megjelennek.
A szabálytalanság kialakulásának megelőzését szolgálják a közös hivatal, mint önálló költségvetési intézmény életében a folyamatosan, heti rendszerességgel megtartásra kerülő osztályvezetői értekezletek, ahol az elvégzendő feladatok megbeszélése mellett lehetőség nyílik a végrehajtás ellenőrzésére, valamint a hivatal gazdálkodásával kapcsolatos folyamatok értékelésére. Az osztályvezetői értekezletekről feljegyzés készül. Az osztályvezetői értekezleten megbeszélésre kerülő témakörök és az ott elhangozottakról készült összefoglalók a felhő alapú adattárolás kialakításával szintén minden vezető és hivatali dolgozó számára elérhető. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakról az osztályvezetők osztályértekezlet keretében nyújtnak tájékoztatást a dolgozók számára, szintén heti rendszerességgel.
A kötelezettség vállaláshoz szervesen kapcsolódik az utalványozás, ellenjegyzés kérdése. Az ellenjegyzésre a pénzügyi osztály vezetője, illetve dolgozója jogosult, míg az önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások utalványozására polgármester, a hivatal működésével kapcsolatos kötelezettség vállalás utalványozására a jegyző jogosult. Az utalványozásra váró okiratok aláírásának sorrendisége szintén a szabálytalanság megelőzésének eszköze, melynek során az utalványozásra jogosultak egymás feladat ellátására rálátnak, így azzal kapcsolatosan kérdéseket tehetnek fel, ellenőrzési jogosultságaikkal élhetnek. Az önkormányzat, illetve a hivatal nevére érkező számlákban szereplő teljesítések igazolása szabályozott, az részben a Városüzemeltetési Osztályvezető feladatát, részben az aljegyző (informatikai kiadások), részben a jegyző (hivatal működésével kapcsolatos kiadások), részben a polgármester (önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások) feladatát képezik. A közüzemi számlák érvényesítésére külső szakember, energetikus került alkalmazásra. A teljesítés igazolása, a jogosultak köre a Gazdálkodási szabályzatban került rögzítésre.
A kötelezettség vállalás naprakész nyilvántartását a POLISZ rendszer biztosítja, melynek folyamatos vezetéséért a pénzügyi osztály vezetője felelős.
A gazdálkodási folyamatokat megalapozó döntésekre vonatkozó költségvetési koncepció, rendeletek, a módosítások, valamint a végrehajtással kapcsolatos beszámolók, zárszámadási rendeletek, a könyvvizsgáló részére megküldésre kerültek, így azokat megfelelő záradékkal is ellátta, folyamatosan nyomon követte a könyvvezetés és beszámolás szabályszerűségét.
A POLISZ rendszer alkalmazásával biztosítottá vált, hogy a gazdálkodással kapcsolatos események összhangja biztosított legyen a szabályszerűséggel, a szabályozottság és a megbízható gazdálkodás elveivel.
II. Hatékony gazdálkodás biztosítása
A költségvetési intézmény gazdálkodása során a belső kontroll működésének biztosítani kell a hatékony gazdálkodást, az erőforrásokkal való takarékosságot is. A hivatal, mint költségvetési intézmény beszerzései tekintetétben a közbeszerzési eljárás vagy amennyiben a beszerzés nem tartozik a Kbt. hatálya alá, úgy a legalább három ajánlat beszerzésének szabálya (Beszerzések lebonyolításának szabályzata szerint) határozza meg az eljárási rendet. A fenti szabályok alapján történik a papír, irodai eszközök, festék és festékpatron, üzemanyag beszerzése, mobil szolgáltató kiválasztása. Az informatikai eszközök beszerzése kapcsán a központosított közbeszerzéshez csatlakozott a hivatal, a villamos energia beszerzése szintén kbt. szabályai szerint történt meg.
A kommunikációs eszközök hatékony felhasználását a mobil telefonok esetében a részletes számla, a hívásnapló vezetése, a hagyományos telefonok esetében a magán és a hivatali kód használata biztosítja.
A hatékony gazdálkodást szolgálja a közüzemi számlák energetikus által történő ellenőrzése is. Ezen feladat szakember által történő ellátása rendkívül hasznos és szükséges, ugyanis sajnos igen sűrűn előfordul, hogy a szolgáltatók nem a tényleges fogyasztásnak és nem a hatályos jogszabályoknak megfelelő tartalmú számlát állítanak ki. A számlák megreklamálása gyakori, ugyanakkor hosszadalmas folyamat, de sok esetben eredménnyel, azaz költség megtakarítással jár.
Nem kellően hatékony az informatikai eszközök magáncélú használatának az ellenőrzése, melyre a jövőben a hivatali céllal tárolt információ mennyiség növekedése miatt fokozott figyelmet kell fordítani. Az indokolatlanul tárolt fájlok, és futtatható programok jelentős mértékben csökkentik a rendelkezésre álló korszerű informatikai eszközök hatékonyságát. Folyamatban van a hozzáférési lehetőségek korlátozása, kódolása.
A vagyonvédelmet szolgálja a kétévente megtörténő átfogó vagyonleltározás is.
A hivatali Dacia Duster típusú gépjármű használatát előzetesen a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője engedélyezi, ideértve a hivatali és intézményi használatot is. A tömegközlekedési eszközök szolgáltatási árainak drasztikus növekedése miatt nem tartható az a korábbi szabályozás, hogy a gépjármű havi km futás teljesítménye nem haladhatja meg az 1800 km-t. Csökkent az OPEL gépkocsi igazgatási feladatok céljára történő igénybevétele. A magángépjármű igénybe vétele a korábbi évek gyakorlatának megfelelően előzetes engedélyhez és gazdaságossági számításhoz kötött. Intézményvezetők esetében ezt a polgármester engedélyezi, a hivatal dolgozói tekintetében a jegyző. Munkába járás költsége 2 esetben terhelte a hivatalt, 1 műszakos kolléga és 1 építéshatósági dolgozó esetében.
III. A meghozott döntések végrehajtásának ellenőrzése
A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtását biztosítja egyrészt a testületi döntéseket nyilvántartó rendszer, melyből a lejárt határidejű határozatok jelentéséből egyrészt a képviselő-testület, másrészt a hivatali vezetés is folyamatos információt kap. A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtása nyomon követhető a költségvetési beszámolókból, valamint a zárszámadási rendeletből és a költségvetési intézmények gazdálkodását bemutató rendszeres beszámolókból. A POLISZ rendszer alkalmas a gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtásának nyomon követésére is. A döntések nyomon követését biztosítják továbbá azok az eljárások és fórumok is melyek az I. pontban ismertetésre kerültek.
2008. évtől a testületi ülések a helyi kábeltelevízión keresztül is eljutnak a lakosság egyre szélesebb rétegéhez, mely az önkormányzati és a képviselő-testületi munka nyilvánosságra hozatalának és kontrolljának új elemeként jelent meg. A döntések végrehajtásának ellenőrzését szolgálják: a város honlapján megtekinthető képviselő-testületi előterjesztések, rendeletek és jegyzőkönyvek.
A döntések végrehajtásának ellenőrzése során nem került feltárásra olyan súlyú szabálytalanság, melynek alapján fegyelmi vagy más eljárást kellett volna kezdeményezni.
2013. évben is az egyes gazdasági döntések meghozatala előtt törekedtünk megfelelő kockázat elemzés elkészítésére, melynek során bemutattuk az egyes döntési alternatívákhoz kapcsolódó kockázatokat. Fontos a jövőben a kockázat elemzés teljes körű megvalósítása.
A szabálytalanságok kialakulásának megelőzését, illetve azok feltárását, javítását, a hatékony gazdálkodást, továbbá a döntések végrehajtásának ellenőrzését, azaz a FEUVE minél hatékonyabb működését szolgálja azon jegyzői utasítás, miszerint minden osztály vezetőjének az adott év elején az osztályának működésére vonatkozóan ellenőrzési munkatervet kell készítenie, melyben rögzítésre kerül, hogy mely területeket, mikor és mely dolgozó köteles ellenőrizni és arról jelentést készíteni. A FEUVE gyakorlati működtetését mindazon vezetők, osztályvezetők, akik ütemtervüket elkészítik és az abban rögzített ellenőrzéseket végrehajtják, rendkívül hasznosnak és szükségesnek tartják, hiszen lehetőséget biztosít a sok esetben rutinszerűen végzett feladatoknál az esetlegesen vétett hibák feltárására, megszűntetésére. Ezek az ellenőrzések azt a célt is szolgálják, hogy a kollégák minél jobban azonosuljanak azon vezetői elvárással, miszerint munkavégzésünk ne váljon rutinszerűvé, tartsunk lépést a folyamatos jogszabályváltozással, törekedjünk a minél önállóbb és felelősebb munkavégzésre. 2010-től biztosítottá vált a köztisztviselők tekintetében a teljesítmény követelmények, a teljesítmény követelmény-értékelések, továbbá a feladatok hatékony végrehajtását segítő képzési kötelezettségek elektronikus nyilvántartását biztosító rendszer, a TÉR rendszer alkalmazása.
Az önkormányzat kötelező feladatai között szerepelt a pályázati lehetőségek kihasználása, mely a következőképpen valósult meg:
Nyertes pályázatok folyamatban lévő beruházásai
- START mintaprogram
Hatósági szerződés, ügyirat-szám
|
Megnevezés
|
Lét-szám (fő)
|
Dátum
|
Tám.összeg (Ft)
|
4216-2/2013-0407
|
Belvízelvezetés
|
85
|
2013.03.01.-2013.11.30.
|
75.580.362
|
4216-2/2013-0407
|
Mezőgazdasági földút
|
50
|
2013.03.01.-2014.02.28.
|
53.872.384
|
4216-2/2013-0407
|
Illegális hulladék
|
20
|
2013.03.01.-2014.02.28.
|
22.524.376
|
4145-2/2013-0407
|
Mezőgazdaság
|
83
|
2013.03.01.-2014.02.28.
|
107.589.700
+ 4.966.465 kieg. tám.
|
4145-2/2013-0407
|
Téli és egyéb értékteremtő
|
57
|
2013.03.01.-2014.02.28.
|
74.595.328
+ 9.033.535 kieg. tám.
|
7389-2/2013-0407
|
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás (ÖNO)
|
88
|
2013.06.27.-07.31.
2013.06.20.-09.30.
2013.09.16.-12.31.
|
17.244.252
|
- Belvíz III. ütem „Belvízrendezés az élhetőbb településekért komplex belvízrendezési program megvalósítás a belterületen és a csatlakozó társulati csatornán I. ütem” DAOP-5.2.1/D-2008-0002 projekt Gesztor: Kondoros Város Önkormányzata, Projekt összköltség: 2.529.127.373 Ft, Gyomaendrődre jutó rész: 282.908.276 Ft
- Belvíz VIII. ütem DAOP-5.2.1/A-11-2011-0010 „Helyi és térségi jelentőségű vízvédelmi rendszerek fejlesztése” Gesztor: Kondoros Város Önkormányzata, Projekt összköltség: 370.114.100,- Ft, Gyomaendrődre jutó rész: 101 158 079 Ft.
- Települési szilárdhulladék gazdálkodási rendszerek fejlesztése a Körös-szögi Kistérségben KEOP-1.1.1-2F/09-11-2012-0005 Szarvas gesztorságával. Támogatás: 78,550358% = 358 036 601 Ft. Gyomaendrődre eső támogatás = 89 177 658 Ft.
- Egészséges életmódra nevelés és stressz kezelés TÁMOP-6.1.2-11/1-1233 (Térségi Szociális Gondozási Központ felelős a pályázatért) – szerződéskötés alatt
- Szervezetfejlesztés a konvergencia régiókban lévő önkormányzatok számára –Közös Hivatal Szervezetfejlesztése ÁROP-1.A.5-2013-2013-0065 Nyert bruttó: 21 748 000 Ft 100%-os támogatást.
- BM – Varga Lajos Sportcsarnok fejlesztése c. pályázat Nyert 14 000 000 Ft. Saját erő: 11 977 489 Ft.
- NKA - Határ Győző mellszobor készítésének pályázata Nyert 2 500 000 Ft. Saját erő: 2 500 000 Ft.
- EMMI – Endrődi Tájház és Helytörténeti gyűjtemény kiállításainak megújítása, múzeumpedagógiai program fejlesztése 2013 évi támogatása Nyert: 2 000 000 Ft.
- Szennyvíztisztító telep fejlesztése KEOP-1.2.0/09-11-2011-0055 projekt – várható befejezés 2015. I. félév (BM önerő alap és EU önerő alap, elszámolást is tartalmaz a projekt)
Elbírálás alatt lévő, benyújtott pályázatok:
- Gyermekétkeztetés feladatok támogatásának kiegészítése pályázat
- Települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerek eszközparkjának fejlesztése, informatikai korszerűsítése KEOP-1.1.1/C/13 - (Szarvas gesztorságával)
- Napenergia KEOP pályázat 4 db (KEOP-4.10.0/A/12)
KEOP-4.10.0/A-2013-0326 Gondozási Központ 3 db épülete
KEOP-4.10.0/A-2013-0358 Rózsahegyi Iskola és Kner Imre Gimnázium épülete
KEOP-4.10.0/A-2013-0359 Kis Bálint Általános Iskola és Százszorszép Óvoda épülete
KEOP-4.10.0/A-2013-0461 Sportcsarnok, Tűzoltóság
- Épületenergetika megújuló energiaforrásokkal KEOP-5.5.0/A/12-2013-0222 – (Közös Önkormányzati Hivatal és a Művelődési Központ épülete)
- „Lélekkel a Körösök mentén” - Turisztikai attrakció (DAOP-2.1.1/J-12) - nyertes pályázat
- Százszorszép óvoda fejlesztése
Testületi döntés a pályázat előkészítéséről
- BM - Iskolai közétkeztetés színvonalának fejlesztése
- Várépítő pályázat
- Szennyvíz KEOP projekt „CBA újraszámolás” támogatás intenzitás 83-ről 95%-ig támogatási ráta intenzitás növelésére.
Tartaléklistás
- Bentlakásos intézmények fejlesztése (TIOP-3.4.2-11/1-2012-0014)
- Óvoda fejlesztése (TÁMOP program, képzések)
- Belterületi út DAOP-3.1.1/B-11-2011-0009
Elszámolás alatt lévő, lezárt pályázatok
- Belvíz VIII. ütem DAOP-5.2.1/A-11-2011-0010
- Mirhóháti épület felújítása és eszközbeszerzése DAOP-4.1.3/A-11-2012-0044 95% támogatású, Összköltség: 48 923 650 Ft. Elszámolása lezárult.
- 2 db LEADER pályázat (Képtár, Körös Kajak SE a civil szervezetek elszámoltak az elnyert 7-7 millió forintos támogatással)
- Raiffeisen – Mindenki ebédel program (2013. 06. 15-én lezárult)
- „Itthon vagy – Magyarország szeretlek” Támogatás: 650 000 Ft (2013.09.28-29. rendezvényekre)
Elutasított pályázatok:
- Fürdő fejlesztése (DAOP-2.1.1./J-12-2012-0030)
- Élet és kultúra az Európai Unióban - Testvérvárosi „lakossági”találkozó
- Raiffeisen – Mindenki Ebédel 2013 június - december 31-ig.
- Rama Reggeli csomagok 2013.
- Raiffeisen – Mindenki Ebédel 2013 Tél
- NKA - „Kreatív Zöld Park Gyomaendrőd 2013” - visszavonásra került.
Oktatási vagyon működtetése
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: Nkt.) 74. §-ának (1) bekezdése alapján 2013. január 1-jétől „az állam gondoskodik – az óvodai nevelés, a nemzetiséghez tartozók óvodai nevelése, a többi gyermekkel, tanulóval együtt nevelhető, oktatható sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai nevelése kivételével – a köznevelési alapfeladatok ellátásáról”. A Kormány a Klebelsberg Intézményfenntartó Központról szóló 202/2012. (VII. 27.) Korm. rendelet 3. §-ának (1) bekezdés c) pontjában az állami köznevelési közfeladat ellátásában fenntartóként részt vevő szervként, 2013. január 1-jei hatállyal a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (továbbiakban: KIK) jelölte ki.
Gyomaendrőd Város Önkormányzata valamint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ közötti Használati Szerződés alapján az alább felsorolt intézmények működtetője lett Gyomaendrőd Város Önkormányzata:
Kis Bálint Általános Iskola
Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola
Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium
Városi Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
Pedagógiai Szakszolgálat
Az oktatási, nevelési feladatok ellátáshoz szükséges ingatlanok és ingó eszközök a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ ingyenes használatába kerültek.
A használatba adott könyvszerinti (nettó érték) vagyon részletezése. Adatok: E Ft-ban
Intézmény megnevezése
|
Ingatlan
|
Ingó eszközök
|
Kis Bálint Általános Iskola
|
166.235
|
9.083
|
Kner Imre Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium
|
74.932
|
7.166
|
Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola
|
104.677
|
10.370
|
Pedagógiai Szakszolgálat
|
-
|
110
|
Városi Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
|
25.090
|
1.705
|
Csárdaszállás Általános Iskola
|
8.467
|
*
|
Összesen:
|
379.401
|
28.434
|
Megjegyzés*: a Rózsahegyi Kálmán Kistérségi Általános Iskola eszközállományában szerepel.
Az iskolák üzemeltetéséhez támogatást nem biztosít a központi költségvetés. A költségvetési törvény tervezetében úgy számoltak, hogy az önkormányzatok állami feladatokra át nem csoportosított sajátos bevételeiből (gépjárműadó megmaradó része, helyi adók teljes bevétele) kell ezt a feladatot megoldani. 2012. decemberében a Képviselő-testület azt a döntést hozta, hogy a település nem adja át az állami intézményfenntartó központ részére az oktatási intézmények működtetést, hanem utasítja a 100%-ban önkormányzati tulajdonú Zöldpark Nonprofit Kft-t a feladat ellátására. A feladat ellátását végző technikai és gazdasági dolgozók 2013. február 11-étől állnak a Kft. alkalmazásában. A feladathoz a rendelet tervezetben közel 94 millió Ft került meghatározásra, melyből 32 millió Ft a bérek és járulékok finanszírozását szolgálta, 62 millió Ft pedig a dologi kiadásokat. Ezen felül erre a feladatra még további keretek kerültek elkülönítésre. 14 millió Ft az oktatási intézményekben jelentkező 2012. évet terhelő dologi jellegű kiadások fedezetére, további 14 millió Ft pedig a vagyont működtető valamennyi dolgozó 2012. decemberi, illetve a 2013. február 11-éig az önkormányzatnál felmerülő bérére és járulékaira, továbbá azon dolgozók juttatásaira, akik nyugdíjazásra kerültek vagy felmentésükre került sor. A tartalékok között mindezek mellett 20 millió Ft került meghatározásra, mely ezen feladat többlet költségeinek forrásaként szolgálhatott 2013-ban.
A 2012. évet terhelő, de 2013-ban jelentkező dologi kiadások finanszírozására és az áthúzódó bérekre betervezett 14-14 millió Ft teljes egészében felhasználásra került.
A 2013-as évet terhelő kiadásokra éves szinten 62 millió Ft lett betervezve költségvetésünkbe, melyből a vizsgált időszakban 57millió Ft lett felhasználva.
2013. december 31. napjáig az önkormányzatnál realizálódott, az oktatási vagyon működtetéséhez kapcsolódó bevétel összege 15.421 E Ft. Ebből az összegből 7.061 E Ft az önkormányzat által 2012-ben megelőlegezett pályázati támogatások megtérülése, 3.200 E Ft bérleti díj bevétel, több mint 3.000 E Ft az az összeg, ami a 2012. december 31. napjával megszűnő intézmények 2013. évre áthúzódó bevétele volt, a térítési díj bevétel önkormányzatot megillető részének összege 687 E Ft, az egyéb bevétel összege 1.473 E Ft.
A KIK részére 1.138 E Ft összegben megtörtént a Zeneiskola 2012. december 31. napjáig befolyt, de már a 2013. évet megillető térítési díjának elszámolása és átutalása. Az iskolatej programhoz kapcsolódóan 825 E Ft kifizetése történt meg.
Összefoglaló táblázat az oktatási vagyon működtetése során felmerült kiadások és bevételek alakulásáról
Adatok E Ft-ban
Kiadás
|
Eredeti előirányzat
|
Teljesítés
|
Megjegyzés
|
Személyi juttatás
|
10.917
|
12.811
|
Megszűnő munkaviszony 2012.decemberi bér+2013.február11-ig önkormányzatnál alkalmazott technikai dolgozók bére
|
Munkaadót terhelő járulék
|
2.948
|
3.514
|
-
|
Dologi
|
14.000
|
14.000
|
2012.évről áthúzódó
|
Dologi
|
62.000
|
56.916
|
2013. évi
|
Pénzeszköz átadás egyéb
|
-
|
2.639
|
Zeneiskola térítési díj, iskolatej program, ÖNO konyha felújítás munkálatai
|
Tartalék
|
20.000
|
-
|
-
|
Pénzeszköz átadás Zöldpark
|
31.715
|
24.151
|
Technikai dolgozók bére és járuléka
|
Összesen
|
141.580
|
114.031
|
|
Adatok E Ft-ban
Bevétel
|
Eredeti előirányzat
|
Teljesítés 2013.11.30-ig
|
Megjegyzés
|
Megszűnő intézmények áthúzódó és egyéb bevétel
|
-
|
4.473
|
-
|
Bérleti díj bevétel
|
-
|
3.200
|
-
|
Pályázati támogatás
|
-
|
7.061
|
-
|
Pénzeszköz átvétel
|
-
|
687
|
Zeneiskola- térítési díj 30%
|
Összesen
|
-
|
15.421
|
|
Beszámoló a 2008. évben kibocsátott kötvény alakulásáról
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2008. február 27-én 6.316.000 CHF értékben, 10 év futamidőre, 3 év türelmi idővel bocsátott ki zártkörben kötvényt. A kötvény összege elsősorban pályázati saját erőként használható fel, illetve olyan fejlesztések finanszírozására, melyek az önkormányzatot többletbevételhez juttatják, illetve működési kiadásait csökkentik.
A kötvény paraméterei:
Futamidő: 2008. 02. 27. – 2018. 02. 27.
Kötvény lejegyzése: CHF
Jegyzéskori árfolyam: 158,35
Lejegyzett kötvény CHF-ben: 6.316.000
Érték Ft-ban a jegyzéskori árfolyamon: 1.000.138.600
Kamatfizetés és törlesztési feltételek: Kamatfizetés félévente és lejáratkor. Tőketörlesztés 2011. március 31-től egyenlő részletekben, minden évben március 31-én és szeptember 30-án történik.
Kamatozás módja: változó
A kötvényforrás kezelése 2012. január 1. napjától nem a Budapest Priv-Invest Kft. feladata, hanem a Képviselő-testület létrehozott egy három főből (polgármester, alpolgármester, Pénzügyi Bizottság elnöke) álló Munkacsoportot, aki a feladatot ellátja, koordinálja, illetve a döntéseket meghozza.
A kamatfizetéseket, törlesztéseket (2011. évben indult) és a felhasználásokat is figyelembe véve 2013. január 1-jén a betét formájában rendelkezésre álló forrás összege 571.482.000 Ft (melyből a tényleges kötvényforrás maradvány összege 278.100.000 Ft, a 2008-2012. közötti időszak önkormányzati gazdálkodásának maradványa 293.382.000 Ft) volt.
Tényleges felhasználások:
- 2013. március hónapban kamatfizetés történt 20.071 CHF összegben (4.997.094 Ft)
- 2013. március hónapban tőketörlesztés történt 421.025 CHF összegben (105.172.045 Ft)
- Fejlesztési kiadások finanszírozására a vizsgált időszakban 29 millió Ft került felhasználásra
- 2013. szeptember hónapban kamatfizetés történt 4.787 CHF összegben (1.172.815 Ft)
- 2013. szeptember hónapban tőketörlesztés történt 120.055 CHF összegben (29.413.475 Ft)
2013. január 1. és december 31. közötti időszakban realizált hozam összege 40 millió Ft volt.
2013. december 31-én a kötvény és egyéb forrás közel 442 millió Ft összegben betét formájában áll az önkormányzat rendelkezésére.
Az önkormányzati adósságrendezés keretei között a Magyar Állam az önkormányzat 2012. december 31-én fennálló adósságállományának 65%-át vállalta át. A 2012. december 31-ei MNB középárfolyam (241,06) alapján és a törlesztéseket is figyelembe véve a kötvénykibocsátásból származó kötelezettség állomány összege: 4.632.028 CHF, azaz 1 milliárd 117 millió Ft. A háromoldalú tartozásátvállalási szerződés aláírására 2013. június 27-én került sor. Az átvállalást követően fennmaradó önkormányzati adósságállomány összege 1.621.787,28 CHF. 2013. március 31-én 421.025 CHF összegben, majd szeptember 30-án 120.055 CHF értékben történt törlesztés, melyek teljesítését követően 1.080.708,06 CHF összegű adóssága maradt Gyomaendrőd Városának. Az Állam az önkormányzati adósságrendezést 2014. évben is folytatta, melynek értelmében 2014. február 28. napjával megtörténik a teljes körű adósságátvállalás. Önkormányzatunk 2014. március 10-én kapta kézhez a felek által aláírt tartozásátvállalási szerződést.
Bevételek és kiadások alakulása önkormányzati szinten
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 3/2013. (II.19.) önkormányzati rendeletével fogadta el a város 2013. évi költségvetését.
Az eredeti előirányzat főbb összegei az alábbiak voltak:
A költségvetés mindösszesen bevételi összege 3.438.235 E Ft. Költségvetés bevételi főösszege 2.729.684 E Ft,ezen túl a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló bevételek összege 708.551 E Ft. A kiadások tervezett főösszege 3.438.235 E Ft volt.
A módosított előirányzat az alábbiak szerint alakult:
Bevételeknél és a kiadásoknál 3.529.195 E Ft.
A 2013. évi teljesítési összegek az alábbiak szerint alakultak:
Bevételek: 2.885.767 E Ft
Kiadások: 2.551.209 E Ft
ezen belül
Működési kiadások összege 1.978.767 E Ft
Felhalmozási kiadások összege 419.638 E Ft
Finanszírozási kiadások összege 134.586 E Ft
Függő kiadások összege 18.218 E Ft
Az Önkormányzat gazdálkodásában az az elsődleges cél fogalmazódott meg, hogy a Képviselő-testület által kötelező feladatként meghatározottak maradéktalanul végrehajtásra kerüljenek, a fejlesztési célok megvalósuljanak.
A feladatok ellátása során az Önkormányzat rövid lejáratú hitelt a működéshez nem vett igénybe. A kedvező pozíció elsősorban a költségvetés teljesítés alakulásának vizsgálatával, gazdaságossági számítások, prognózisok készítésével, likvid helyzet elemzésével, az intézmények finanszírozási helyzetének racionális működésének folyamatos vizsgálatával, az eredményes adópolitikával, továbbá a pályázati lehetőségek kihasználásával volt elérhető.
Adatok E Ft-ban
Megnevezés
|
Eredeti ei.
|
Módosított ei.
|
Teljesítés
|
Telj. / Mód. ei. %-ban
|
Bevételek
|
|
|
|
|
Önk. működési költségvetési támogatása
|
700530
|
914801
|
914801
|
100,00
|
Közhatalmi bevételek
|
421260
|
382052
|
445855
|
116,70
|
Intézményi műk. bevételek
|
346354
|
166302
|
187345
|
112,65
|
Működési célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről
|
692755
|
604166
|
616237
|
101,99
|
Önk. Felh.költs.tám.
|
|
16709
|
16709
|
100,00
|
Felhalmozási bevételek
|
9000
|
56033
|
92758
|
165,54
|
Felhalmozási célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről
|
537885
|
566747
|
299791
|
52,89
|
Támogatási kölcsönök visszatérülése (műk. és felh.)
|
21900
|
39853
|
38615
|
96,89
|
Előző évi pénzmaradvány
|
708551
|
782532
|
257841
|
32,95
|
Függő bevétel
|
|
|
15815
|
|
Bevételek mindösszesen
|
3438235
|
3529195
|
2885767
|
81,77
|
Kiadások
|
|
|
|
|
Személyi juttatások
|
800229
|
544465
|
506189
|
92,97
|
Munkaadót terhelő járulékok
|
179869
|
111056
|
102706
|
92,48
|
Dologi kiadás
|
612498
|
562834
|
550049
|
97,73
|
Műk.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülről
|
259592
|
644523
|
632229
|
98,09
|
Műk. c. kölcsön nyújtása
|
0
|
32953
|
32319
|
98,07
|
Tartalékok műk. c.
|
87335
|
148238
|
0
|
|
Ellátottak juttatása
|
244476
|
162374
|
155275
|
95,63
|
Működési kiadások összesen
|
2183999
|
2206443
|
1978767
|
89,68
|
Felújítások
|
42000
|
7868
|
7867
|
99,98
|
Beruházások
|
566303
|
724957
|
390553
|
53,87
|
Felh.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülre
|
44726
|
16045
|
13919
|
86,75
|
Felh. c. kölcsön nyújtása
|
3873
|
8873
|
7299
|
82,26
|
Tartalékok felh. c.
|
386821
|
430423
|
0
|
|
Felhalmozási kiadások összesen
|
1043723
|
1188166
|
419638
|
35,32
|
Finanszírozási kiadás összesen
|
210513
|
134586
|
134586
|
100,00
|
Függő kiadások
|
|
|
18218
|
|
Kiadás mindösszesen
|
3438235
|
3529195
|
2551209
|
72,29
|
Bevételek alakulása
- Az Önkormányzat működési költségvetési támogatás jogcímen 914.801 E Ft támogatásban részesült, mely az alábbi feladatok finanszírozását szolgálta:
- Települési önkormányzatok működésének támogatása: 210.361 E Ft
- Óvodapedagógusok és munkájukat közvetlenül segítők bértámogatása: 79.991 E Ft
- Óvodaműködtetési támogatás: 12.186 E Ft
- Ingyenes és kedvezményes gyermekétkeztetési támogatás: 68.544 E Ft
- Egyes jövedelempótló támogatások kiegészítése: 101.088 E Ft
- Hozzájárulás a pénzbeli szociális ellátásokhoz: 64.661 E Ft
- Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 90.350 E Ft
- Szociális szakosított ellátási feladatok támogatása: 143.653 E Ft
- Könyvtári, közművelődési és múzeumi feladatok támogatása: 16.337 E Ft
- Központosított működési célú előirányzatok: 11.604 E Ft
- Szerkezetátalakítási tartalék (beszámítás, gyermekétkeztetés, szociális alapellátás): 33.184 E Ft
- Egyéb működési célú központi támogatás (2013. évi bérkompenzáció, Erzsébet utalvány): 82.842 E Ft
A Kormány az 1967/2013. (XII.17.) Kormányhatározatában egyes önkormányzatok feladatainak támogatása érdekében döntött a Helyi önkormányzatok támogatásai fejezeten belüli előirányzat-átcsoportosításról. A döntés értelmében Gyomaendrőd Város Önkormányzata részére 50.000 E Ft támogatás került jóváhagyásra, mely az önkormányzat feladatainak biztonságos finanszírozására szolgál. Ezen egyéb működési célú központi támogatást városunk az oktatási vagyon működtetésére, üzemeltetésére kívánja fordítani.
A feladatfinanszírozásból adódóan azon támogatási összegeket, melyek az egyes támogatási jogcímek között nem csoportosíthatók át - és az önkormányzat az adott feladathoz nem használta fel teljes egészében - az állam részére vissza kell fizetni.
Jogcímenként az alábbi visszafizetési kötelezettségek keletkeztek (összesen 11.607.980 Ft):
Egyes jövedelempótló támogatás: 714.000 Ft
Lakossági települési folyékony hulladék ártalmatlanítása: 9.000 Ft
Itthon vagy Magyarország szeretlek programsorozat: 35.000 Ft
Óvodapedagógusok munkáját segítők bértámogatása: 544.000 Ft
Gyermekétkeztetés támogatása: 4.590.000 Ft
Hozzájárulás a pénzbeli szociális ellátásokhoz: 5.491.584 Ft
Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 224.396 Ft
- A saját bevétel a tervhez képest 112%-on teljesült. A bérleti díjak tervet meghaladó teljesülése elsősorban azzal magyarázható, hogy a Regionális Hulladéklerakó a 2012. II. félévi bérleti díját csak 2013. évben fizette meg és ezen felül határidőre teljesítette a 2013. évi bérleti díjak megfizetését. A kamatbevételek között jelenik meg a folyószámla után kapott kamat (közel 6 millió Ft) és a kötvényből, valamint az egyéb szabad forrás (közel 40 millió Ft) lekötéséből származó kamatbevétel.
- A helyi adóbevételek 117%-on teljesültek, ezen belül az építményadó bevétel 98%-on, a telekadó 88%-on, a magánszemélyek kommunális adóbevétele 109%-on, az iparűzési adóbevételek 123%-on, a talajterhelési díjbevétel 284%-on, az idegenforgalmi adó 89%-on teljesült. A gépjárműadó bevétele 103%-on teljesült, az állam felé megtörtént a befolyt gépjárműadó 60%-ának továbbutalása. A mezőőri járulék bevétel 97%-ban realizálódott.
- A támogatás értékű működési bevételek és az államháztartáson kívülről működési célra átvett pénzeszközök között jelenik meg a 2013. márciusában indult Start mintaprogramra leutalt 344.345 E Ft összegű támogatás, a 2012. évi mintaprogram elszámolásához kapcsolódó 18.052 E Ft támogatás, az egyéb közfoglalkoztatásra járó támogatás 23.550 E Ft összege, továbbá a támogató szolgálat működéséhez kapcsolódó 8.552 E Ft és a mezőőri támogatás 3.000 E Ft összege. A vizsgált időszakban gyermektartásdíj megelőlegezésére 289 E Ft-ot kapott az önkormányzat, kiegészítő gyermekvédelmi támogatás jogcímen 92 E Ft-ot. A Közös Hivatal működtetéséhez ebben az évben 5 alkalommal kért be az önkormányzat hozzájárulást a két kistelepüléstől, Csárdaszállástól 9.663 E Ft érkezett meg, Hunyától 10.504 E Ft. A KLIK fenntartásába került oktatási intézményeink előző évi lehívott pályázati forrása 7.061 E Ft összegben realizálódott. A szúnyoggyérítési feladatokra a településekről érkezett támogatás összege 339 E Ft, a 2012. évi társulási normatíva elszámolása alkalmával 2.025 E Ft összeg érkezett az önkormányzat számlájára. Az ÁROP pályázathoz kapcsolódóan előlegként 650 E Ft érkezett az önkormányzat számlájára. A Városi Egészségügyi Intézmény feladatainak finanszírozására 158.519 E Ft OEP támogatásban részesült.
- Működési célú kölcsön visszatérülés jogcímen közel 20 millió Ft realizálódott, melyből 2.367 E Ft összeg a Rózsahegyi Alapítvány részére az IKSZT pályázathoz kapcsolódóan - a bérek és járulékok finanszírozására - nyújtott kölcsön részbeni megtérülése, 33 E Ft a Tulipános Óvoda részére nyújtott kölcsönből térült meg, 15.306 E Ft pedig a GYÜSZ-TE pályázatához biztosított kölcsön megtérülése volt. Megelőlegezett segély visszatérüléséből 1.939 E Ft realizálódott.
- A felhalmozási célú saját bevételeknél (92.759 E Ft) önkormányzati lakások lakbérbevétele, ingatlan vételárrész, telek értékesítésből származó bevétel, továbbá felhalmozási kiadáshoz kapcsolódó áfa visszatérülés (89.827 E Ft) jelenik meg összegben.
- A támogatás értékű felhalmozási bevételek és az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök között jelenik meg a szennyvíztisztító telep beruházáshoz (KEOP 1.2.0/09-1-2011-0055) kapcsolódóan realizálódott 116.925 E Ft összegű támogatás, a DAOP 5.2.1/A-11-2011-0010 belvíz VIII. beruházás 93.457 E Ft összege és a belvíz III. beruházás 37.440 E Ft összegű támogatása, illetve a Térségi Szociális Gondozási Központ telephelyén megvalósult infrastrukturális beruházás (NFÜ-DAOP 4.1.3/A-11-2012-0044) 45.875 E Ft összegű támogatása. Itt jelenik meg az út érdekeltségi hozzájárulás címén befolyt 412 E Ft, a csatorna érdekeltségi hozzájárulás 5.682 E Ft összege.
- A felhalmozási célú visszatérítendő támogatások és kölcsönök vonatkozásában a lakosság részéről a lakáshitel törlesztések 3.399 E Ft értékben realizálódtak, a belvízhitel és a vihar okozta károk enyhítésére biztosított kölcsöntörlesztésekből 1.621 E Ft folyt be az önkormányzat számlájára. A Közalapítvány és a Körös Kajak SE részére még az elmúlt évben megelőlegezett pályázati támogatás 13.950 E Ft összegben térült meg önkormányzatunk részére.
Adóbevételek részletes elemzése:
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Adóhatósága 2013. adóévben, összehasonlítva az azt megelőző adóévvel, az alábbi tényleges adóbevételeket teljesítette:
Adótípus
|
Bevétel összege 2012-ben eFt
|
Bevétel összege 2013-ban eFt
|
Bevétel változása eFt
|
Nyitó hátralék 2013. 01.01-én eFt
|
Nyitó hátralékból még fennálló tartozás 2013.12.31-én eFt
|
Folyó évi hátralék keletkezése 2013-ban eFt
|
Záró hátralék 2013.12.31-én eFt
|
Hátralék változása eFt
|
Építményadó
|
28.373
|
28.525
|
152
|
17.618
|
15.876
|
6.627
|
22.503
|
4.885
|
Telekadó
|
5.288
|
4.408
|
- 880
|
1.994
|
1.583
|
722
|
2.305
|
311
|
Magánszemélyek kommunális adója
|
35.954
|
38.144
|
2.190
|
9.891
|
6.631
|
4.216
|
10.847
|
956
|
Idegenforgalmi adó
|
6.495
|
5.359
|
- 1.136
|
158
|
0
|
398
|
398
|
240
|
Iparűzési adó
|
251.498
|
321.894
|
70.396
|
72.620
|
59.644
|
25.884
|
85.528
|
12.908
|
Helyi adók összesen:
|
327.608
|
398.330
|
70.722
|
102.281
|
83.734
|
37.847
|
121.581
|
19.300
|
Földbérbeadásból származó jövedelem adója
|
0
|
36
|
36
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
Gépjárműadó
|
71.239
|
28.980
|
- 42.259
|
35.421
|
29.924
|
8.318
|
38.242
|
2.821
|
Talajterhelési díj
|
934
|
2.837
|
1.903
|
417
|
295
|
1.906
|
2.201
|
1.784
|
Adók összesen:
|
399.781
|
430.183
|
30.402
|
138.119
|
113.953
|
48.071
|
162.024
|
23.905
|
Pótlék és bírság
|
4.598
|
4.903
|
305
|
67.338
|
60.513
|
14.170
|
74.683
|
7.345
|
Adók és járulékok összesen:
|
404.379
|
435.086
|
30.707
|
205.457
|
174.466
|
62.241
|
236.707
|
31.250
|
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
|
6.175
|
5.838
|
- 337
|
17.918
|
12.369
|
1.148
|
13.517
|
- 4.401
|
Mindösszesen:
|
410.554
|
440.924
|
30.370
|
223.375
|
186.835
|
63.389
|
250.224
|
26.849
|
2013. évben az adóbevételek 30.370 ezer Ft-al növekedtek az előző évhez képest, annak ellenére, hogy a gépjárműadó bevételéből 2013. január 1-től már csak 40 % illeti meg az önkormányzatot. Ez 2012. évhez képest 42.259 ezer Ft adóbevétel kiesést jelentett. 2013-ban is, mint az előző években, a hátralékok összege együttesen nőtt annak ellenére, hogy a nyitó hátralékos állomány 36.540 eFt-al csökkent, a növekedés mértéke viszont kisebb volt, mint 2012-ben. A hátralék növekedésének legnagyobb hányadát most is az iparűzési adó és az építményadó hátralékának növekedése okozza. A pótlék hátralék minden évben nő, mert hiába csökken a nyitó tőketartozás, a maradvány rész, valamint a folyó évben keletkezett tőkehátralék naponta képezi a pótléknövekmény alapját, de ennek a mértéke is csökkent az előző évhez képest.
A hátralékokból a csőd- és felszámolási eljárás alatt álló vállalkozások az alábbi mértékben részesülnek:
|
Összes hátralék az év végén, eFt
|
Csőd és felszámolás alatt állók hátraléka, eFt
|
Adóhatóság által behajtható hátralék, eFt
|
|||
|
2012.
|
2013.
|
2012.
|
2013.
|
2012.
|
2013.
|
Építményadó
|
17.618
|
22.503
|
9.348
|
12.903
|
8.270
|
9.600
|
Telekadó
|
1.994
|
2.305
|
208
|
285
|
1.786
|
2.020
|
Magánszemélyek kommunális adója
|
9.891
|
10.847
|
0
|
0
|
9.891
|
10.847
|
Idegenforgalmi adó
|
158
|
398
|
0
|
0
|
158
|
398
|
Iparűzési adó
|
72.620
|
85.528
|
41.155
|
44.664
|
31.465
|
40.864
|
Helyi adók összesen:
|
102.281
|
121.581
|
50.711
|
57.852
|
51.570
|
63.729
|
Földbérbeadásból származó jövedelem adója
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
Gépjárműadó
|
35.421
|
38.242
|
21.580
|
27.214
|
13.841
|
11.028
|
Talajterhelési díj
|
417
|
2.201
|
6
|
6
|
411
|
2.195
|
Adók összesen:
|
138.119
|
162.024
|
72.297
|
85.072
|
65.822
|
76.952
|
Pótlék és bírság
|
67.338
|
74.683
|
38.425
|
47.558
|
28.913
|
27.125
|
Adók és járulékok összesen:
|
205.457
|
236.707
|
110.722
|
132.630
|
94.735
|
104.077
|
Egyéb adók módjára behajtandó köztartozások saját költségvetést érintő része
|
17.918
|
13.517
|
6
|
6
|
17.912
|
13.511
|
Mindösszesen:
|
223.375
|
250.224
|
110.728
|
132.636
|
112.647
|
117.588
|
Fentiekből látható, hogy a 26.849 eFt hátraléknövekedésből a csőd- és felszámolás alatt álló vállalkozások 21.908 eFt-al részesülnek.
Az adóbevételek alakulását az önkéntes teljesítésen túl, az alábbi adóhatósági intézkedések befolyásolták:
1.) Közvetett támogatások:
Az önkormányzat a helyi adórendelete alapján két adónemben biztosít adókedvezményt, adómentességet. Ezek a telekadó és a magánszemélyek kommunális adója. 2013. évben az összes biztosított kedvezmény 3.220 eFt volt, ami közvetett támogatásként csökkentette az adóbevételt.
Telekadó mentesség azon adóalanyokat illeti meg, akik építési telek tulajdonosai és jogerős építési engedéllyel rendelkeznek.
Magánszemélyek kommunális adója vonatkozásában a kommunális beruházásokhoz történő hozzájárulás miatt nem kell megfizetnie az adót bizonyos ideig. Ez az összeg folyamatosan csökken a mentességi idők lejárta miatt.
Közvetett támogatások ezer Ft-ban
|
|||||
Adónem
|
Alapadó
|
Biztosított kedvezmény összege (közvetett támogatás)
|
Kivetett adó
|
Ténylegesen beszedett adó
|
Ha a közvetett támogatást az önkormányzat nem biztosítaná, akkor a befolyt helyi adó az alábbi lehetett volna
|
Telekadó
|
4.999
|
155
|
4.844
|
4.408
|
4.563
|
Magánszemélyek kommunális adója
|
42.723
|
3.065
|
39.658
|
38.144
|
41.209
|
Összesen:
|
47.722
|
3.220
|
44.502
|
42.552
|
45.772
|
2.) Részletfizetés, fizetési halasztás, tartozás elengedése:
Az adózóknak lehetőségük van arra, hogy fizetési nehézség esetén fizetési könnyítést, illetve méltányossági eljárás keretén belül tartozásmérséklést, elengedést kérjenek az adóhatóságtól. 2013. évben 12 db ez irányú kérelem érkezett, melyek jogerős befejezést követően az alábbi összegekkel érintették az adóbevételt:
2013.01.01 – 2013.12.31., Ft-ban
|
|||
Adónem
|
Részletfizetés
|
Fizetési halasztás
|
Törlés
|
Építményadó
|
66.750
|
0
|
0
|
Telekadó
|
0
|
0
|
0
|
Magánszemélyek kommunális adója
|
0
|
16.000
|
0
|
Iparűzési adó
|
4.621.261
|
2.854.854
|
0
|
Gépjárműadó
|
0
|
577.498
|
0
|
Talajterhelési díj
|
0
|
0
|
0
|
Pótlék
|
510.634
|
468.722
|
348.285
|
Bírság
|
30.995
|
0
|
0
|
Egyéb
|
0
|
0
|
0
|
Összesen:
|
5.229.640
|
3.917.074
|
348.285
|
Tőketartozás törlésére nem került sor. Pótlék törlésére abban az esetben kerülhetett sor, ha az adózó vállalta a tőketartozás egyösszegű, vagy részletekben történő megfizetését és azt teljesítette is.
3.) Adóhatósági ellenőrzés
2013. évet érintően az alábbi területeken végeztünk ellenőrzést:
Építményadó, telekadó, magánszemélyek kommunális adója: Egyszerű adóellenőrzés keretében az adózatlan adótárgyakat feltárjuk, a tulajdonjog tisztázása után az adót, akár visszamenőleg 5 évre is, előírjuk. Ellenőrzésre 8 esetben került sor, összesen 339.090 Ft adókülönbözet került feltárásra.
Iparűzési adó: 219 adóalany nem nyújtotta be határidőben az adóbevallását, ők felszólításra kerültek, amire 104 adózó teljesítette az adóbevallási kötelezettségét. Az adóbevallás be nem nyújtása miatt bírság kiszabására került sor 42 esetben, 290.000 Ft összegben.
4.) Behajtási cselekmények:
A behajtási cselekmények közül a jövedelem-letiltást, az azonnali beszedési megbízást (inkasszót), a gépjármű forgalomból történő kivonatását alkalmazzuk rendszeresen. Ezek a leggyorsabban eredményt hozó végrehajtási cselekmények.
A letiltható jövedelemmel rendelkező adózóknál letiltás került kiadásra, összesen 235 esetben, 13.853 eFt összegre.
A bankszámlával rendelkező adózóknál rendszeresen élünk az azonnali beszedési megbízás lehetőségével. A bankszámlaszám figyelés folyamatos, egész évben többször kérünk a pénzintézetektől erre vonatkozó adatokat.
Azonnali beszedési megbízás 4.718 esetben került kiadásra, 391.545.087 Ft tartozásra.
Gépjármű forgalomból való kivonatását 42 esetben kezdeményeztük az okmányirodánál, az így behajtott összeg 469.628 Ft volt.
Tájékoztatás a kintlévőségek behajtására tett intézkedésekről (Elemzést készítette: Ugrainé Gróf Éva)
Az önkormányzat kintlévőségeinek (lakáshitel, belvíz kölcsön, út érdekeltségi hozzájárulás, szennyvíz érdekeltségi hozzájárulás, egyéb kintlévőség) behajtására minden esetben megtesszük a szükséges intézkedést. Amennyiben az ügyfél nem rendszeresen fizet, megtörténik a fizetési felszólítás kiküldése. A hátralék rendezése amennyiben háromszori fizetési felszólítás ellenére sem történik meg, illetve az ügyfél nem kér részletfizetést, megindul a tartozás adók módjára történő behajtása, vagy bírósági úton érvényesítjük követelésünket.
Hitelek
Hitel típus
|
Hitel
állomány
2013.01.01.
|
Hátralék
2013.01.01
|
Új előírás
|
Előírás bevétel
2013. évi
|
Befizetés
2013.
|
Hitel állomány
2013.12.31.
|
Hátralék
2013.12.31
|
Lakáshitel
|
16.916.030
|
3.271.934
|
666.400
|
4.000.000
|
3.398.493
|
14.183.937
|
3.771.246
|
Belvíz
hitel
|
7.561.858
|
3.357.963
|
|
1.500.000
|
1.516.139
|
6.045.719
|
3.744.149
|
Viharkár
hitel
|
796.426
|
671.426
|
11.470
|
300.000
|
104.957
|
702.939
|
647.719
|
Bíróságra adott ügyek
Hitel tipus
|
Ügyszám
|
Fizetési meghagyás
|
Tartozás összege
|
Végrehajtás alatt lévő ügy
|
Tartozás összege
|
Bírósági eljárásba bekapcsolódás
|
Tartozás összege
|
Lakáshitel
|
34
|
17
|
2.834.683
|
5
|
312.151
|
12
|
2.283.606
|
Belvízhitel
|
17
|
5
|
308.623
|
5
|
1.568.682
|
7
|
1.382.065
|
Viharkár hitel
|
1
|
|
|
|
|
1
|
161.100
|
A lakáshitel szerződés szerinti tartozás összege 2013. december 31-én 14.183.937 Ft, mely összeg 136 fő tartozása. A hátralékos állomány 3.771.246 Ft, mely összeg 72 fő tartozása. A hátralékos tartozás összege mintegy 499.312 Ft-tal nőtt. 2013. évben befizetésre került 3.398.493 Ft, melyből a végrehajtás eredménye 255.768 Ft. Vannak olyan ügyfeleink is, akiknek felhalmozódik több havi tartozása és a felszólítás eredményeként egy összegben rendezik. A lakáshitelben részesülő ügyfeleink a hitelt lakásépítésre, vásárlására, bővítésére kapják, ami azt jelenti, hogy rendelkeznek jelentős pénzintézeti hitellel is, melynek törlesztő részlete jelentősen növekedett. Hátralékos ügyfeleinket, azaz 29 főt 1.015.719 Ft összegű hátralékra felszólítottuk. Amennyiben az ügyfelek háromszori felszólításra sem tesznek eleget fizetési kötelességüknek, fizetési meghagyás kibocsátására kerül sor. Jelenleg 34 fő ellen folyik végrehajtási eljárás 5.430.440 Ft összegű tartozásra. 2013. évben 2 ügyfél ügyében kapcsolódtunk be mások által kezdeményezett végrehajtási eljárásba, 360.496 Ft összeggel. A bekapcsolódás egy végrehajtási eljárásba azt jelenti, hogy az üggyel kapcsolatban csak az ingatlan árverésben veszünk részt, melynek eredményessége nagyon minimális a tapasztalatok alapján, de amennyiben nem élünk a bekapcsolódás lehetőségével akkor esetleges eredményes ingatlan árverés során nem részesülünk a bevételből. A végrehajtás alatt álló ügyek közül 1 ügyfél esetében tudjuk letiltással érvényesíteni követelésünket, 3 ügyben az ügyfél rendszeresen fizet. A fizetési meghagyás kibocsátásának feltétele, hogy a tartozás lejárt legyen, ami azt jelenti, hogy a rendszeresen nem fizető ügyfelek esetében a szerződést fel kell mondani és egy összegben esedékessé tenni a tartozást. Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottsága 2013. szeptember 18-án megtartott ülésén 5 ügyfél szerződésének felmondásáról és behajtási eljárás megindításáról döntött 767.473 Ft összegű hátralékos tartozás miatt. Az ügyfeleket a szerződés felmondásáról tájékoztattuk és amennyiben nem rendezte a megadott határidőn belül egy összegben tartozását, elindítottuk a behajtási eljárást fizetési meghagyás kibocsátásával. 1 ügyfél a 62.104 Ft összegű tartozását rendezte, 4 ügyfél ellen 705.369 Ft tartozás összegére fizetési meghagyást bocsátottunk ki.
A belvízhitel szerződés szerinti tartozás összege 2013. december 31.-én 6.045.719 Ft, mely összeg 78 fő tartozása. A hátralékos állomány 3.744.149 Ft, mely összeg 40 fő tartozása. A hátralékos tartozás összege az előző évekhez képest kisebb összeggel, 386.186 Ft-tal nőtt. 2013. évben befizetésre került 1.516.139 Ft, melyből végrehajtás eredménye 380.297 Ft.
A nem fizető ügyfelek tartozását fizetési meghagyás kibocsátásával tudtuk érvényesíteni. 2013. évben 17 fő ellen folyik végrehajtási eljárás, 3.259.370 Ft összegű tartozásra. 1 fő esetében tudta a végrehajtó érvényesíteni jövedelem letiltással a tartozást, 2 fő rendszeresen fizet. A végrehajtó 1 ügyfél esetében sikeres árverést tartott, az árverést követően a végrehajtó megküldte a felosztási tervet, melyben tájékoztatta önkormányzatunkat arról, hogy az általunk kimutatott tartozás teljes egészében meg fog térülni. A megtérülésre 2013. évben került sor 230.792 Ft tőketartozás és hozzá kapcsolódó 47.749 Ft járulékos költség összegében.
Az Önkormányzat 2008.- 2010. évben vihar kár és elemi kár helyreállítására összesen 12 fő részére nyújtott kamatmentes hitelt. 2013. évben 1 ügyfél 11.470 Ft összegben vette igénybe az elemi kár hitelt. 2013. december 31-én 7 fő 702.939 Ft tartozással rendelkezett, melyből a hátralékos tartozás 647.719 Ft, mely 6 fő tartozása. 2 fő rendszeresen fizet. 1 ügyfél esetében lehetőségünk nyílt egy végrehajtási eljárásba bekapcsolódni 169.100 Ft összegű tartozásra vonatkozóan. Az ügyfelek közül 2 fő nem a szerződésnek megfelelően teljesíti tartozását, jelentős hátralékkal rendelkeznek. Az ügyfelek ellen nem indítottunk eljárást, mert nem rendelkeztek letiltható jövedelemmel.
Közmű érdekeltségi hozzájárulások
Érd. hj típusa
|
Kintlévőség
2013.01.01
|
Hátralék
2013.01.01
|
Új előírás
Korr.
|
Előírás bevétel 2013. évi
|
Befizetés
2013.
|
Kintlévőség
2013.12.31.
|
Hátralék
2013.12.31.
|
Hármas-körös csat. érd.hj
|
14.154.375
|
14.154.760
|
|
1.500.000
|
5.677.056
|
8.477.319
|
8.477.319
|
Rau-féle csat. hj
|
75.000
|
75.000
|
|
|
5000
|
70.000
|
70.000
|
Régi csatorna hj
|
15.000
|
15.000
|
|
|
|
15.000
|
15.000
|
Út érd.hj
|
5.346.232
|
5.346.232
|
|
|
184.031
|
5.162.201
|
5.162.201
|
A Hármas-Körös csatorna érdekeltségi hozzájárulás fennálló szerződéses összege 2013. december 31-én 8.477.319 Ft (367 fő tartozása), melyből az egész összeg hátralék, ugyanis a fizetési kötelezettség 2011. szeptember 31-én lejárt. 2012. december 31-ig 269 fő tartozása 9.089.948 Ft összegben, 2013. évben 65 fő 1.675.387 Ft összegű tartozása lett átadva adók módjára történő behajtásra, melyből 2012. évben 1.457.817 Ft, 2013. évben 3.760.570 Ft térült meg, 2013. december 31-én a kintlévőség összegéből 137 fő 5.547.282 Ft összegű tartozásának adók módjára történő behajtása van folyamatban. Az ügyfeleket rendszeresen felszólítjuk, 2013. évben 243 fő részére 2.869.177 Ft összegű tartozásról küldtünk felszólítást A 2013. évben befolyt 5.677.056 Ft bevétel egyrészt a felszólítások, vállalt részletfizetések (1.916.486 Ft), másrészt az adók módjára történt behajtás eredménye (3.760.570 Ft). Az adók módjára átadott tartozásokat amennyiben az ügyfélnek munkahelye van letiltással tudjuk érvényesíteni, vannak olyan ügyfeleink, akik rendelkeznek bankszámlával, ezen ügyfelek esetében az adózás rendjéről szóló törvény lehetőséget biztosít arra, hogy azonnali beszedési megbízással érvényesítsük követelésünket. 2013. december 31-én az adók módjára átadott 137 ügyből 50 esetében, 2.383.859 Ft tartozásra vonatkozóan az ügyfél nem rendelkezik letiltható jövedelemmel és bankszámlával sem, 44 fő esetében 1.644.055 Ft követelésünkre vonatkozóan rendelkezik ugyan bankszámlával, de az azonnali beszedési megbízással nem tudtuk érvényesíteni követelésünket. Az átadott tartozások vonatkozásában az ügyfelek (94 fő) felére, a követelés állományra vetítve, pedig (4.027.914 Ft) 64 %-ára jelenleg nem tudja az önkormányzat érvényesíteni követelését. A letiltások esetében 75 %-os az eredményesség. Az eredménytelenség oka egyrészt önkormányzati tartozást megelőző tartozás, mely esetében a munkáltató sorba állítja a követeléseket, illetve ha az ügyfél munkaviszonya időközben megszűnt.
2013. évben a megtett intézkedések eredményeként a hátralékos ügyfelek száma 685 főről 367 főre, 318 fővel csökkent.
3 ügyfél esetében 300.000 Ft összegben van lehetőség az OTP lakástakarék pénztárnál zárolt összegből a Hármas-Körös csatorna érdekeltségi hozzájárulás rendezésére, a kifizetéshez szükséges engedményezést elindítottuk, megkerestük levélben a pénzintézetet, a kifizetés még nem történt meg.
Az út érdekeltségi hozzájárulás tartozás összege 2013. december 31-én 5.162.201 Ft, 175 fő tartozása, mely egyben hátralékos tartozás is. 2013. évben 184.031 Ft befizetés történt. Az ügyfeleket rendszeresen felszólítjuk, mely nem hozza meg a várt eredményt. A tartozás behajtására fizetési meghagyás kibocsátására van lehetőség. Az összes tartozásból jelenleg 17 fő 678.486 Ft összegű tartozása van fizetési meghagyásos eljárás alatt. A végrehajtás eredményeként a tartozás 68.309 Ft összegben megtérült. 1 ügy esetében a végrehajtást letiltás útján tudtuk érvényesíteni, melynek eredményeként a fennálló 50.309 Ft tartozás megtérült.
Az út érdekeltségi hozzájárulás tartozás összege 4 ügy kivételével nem haladja meg a 100.000 Ft-ot. A fizetési meghagyás útján indított végrehajtási ügyek esetében a felmerülő költségek magasak a tartozások összegéhez viszonyítva, amennyiben a tartozás 2 tulajdonosra esik a költségek megduplázódnak.
Szociális rendszer keretében visszafizetések
Tartozás típusa
|
Kintlévőség
2013.01.01
|
Hátralék
2013.01.01
|
Új előírás
Korr.
|
Előírás bev. 2013. évi
|
Befizetés
2013. évi
|
Kintlévőség
2013.12.31.
|
Hátralék
2013.12.31.
|
Aktív korú
|
7.439.799
|
6.944.881
|
790.020
|
|
897.972
|
7.331.847
|
7.248.539
|
Közte-metés
|
2.643.992
|
2.643.992
|
420.090
|
|
627.065
|
2.437.017
|
2.437.017
|
Jöv.pótló
|
55.221
|
55.221
|
|
|
17.102
|
38.119
|
38.119
|
Adósság csökkentési tám. vfiz.
|
2.770.385
|
2.445.535
|
|
|
119.000
|
2.651.385
|
2.651.385
|
Aktív korú rendszeres szociális segély visszafizetési kötelezettség miatt a kintlévőség 2013. december 31-én 7.331.847 Ft, mely 129 fő tartozását jelenti, melyből a hátralék összege 7.248.539 Ft (126 fő tartozása). A nem fizető ügyfeleknek fizetési felszólítást küldtünk, 102 fő részére mintegy 6.863.643 Ft összegű tartozásra, melyből 326.422 Ft térült meg. A tartozás végrehajtása a Közigazgatási Osztállyal együttműködve a Ket. szabályai szerint történik.
A közköltséges temetés jogcímen 2013. december 31-én 2.437.017 Ft kötelezettség áll fenn (36 fő tartozása). A visszafizetés könnyítése érdekében az ügyfelek 12 havi részletfizetési engedményt kaptak. A köztemetési költségek összege, amennyiben az elhunyt rendelkezik ingatlan tulajdonnal az örökös ingatlan tulajdonrészére jelzálogjogként bejegyzésre került. 3 ügy esetében 272.760 Ft összegű köztemetés tartozás kapcsán lehetőségünk volt bekapcsolódni egy-egy pénzintézet által elindított végrehajtási ügybe, az ingatlanra bejegyzett jelzálog érvényesítésére. 1 esetben az eljárás nem vezetett eredményre, a másik esetben 3 örököst érint a bekapcsolódás. 1 esetben az ügyfél rendszeresen fizeti tartozását. A Pénzügyi Osztály a tartozásokat nyilvántartja, a befizetéseket figyelemmel kíséri, a nem fizető ügyfeleket folyamatosan felszólítja. A nem fizető ügyfelek tartozásainak behajtása a Közigazgatási Osztállyal együttműködve a Ket. szabályai alapján történik.
Jövedelempótló támogatás visszafizetési kötelezettsége miatt 2013. december 31-én 4 fő tartozását 38.119 Ft összegben tartjuk nyílván. Mind az 4 fő tartozását adók módjára próbáltuk behajtani, de a tartozásra vonatkozóan az Adó Osztály jelezte, hogy az ügyfelek nem rendelkeznek sem letiltható jövedelemmel, sem behajtási eljárás során végrehajtható ingó és ingatlan vagyontárggyal, ezért ezen tartozások jelenleg nem behajthatók. 1 fő esetében az Adó Osztály sikeresen behajtotta a tartozást.
Az adósságcsökkentési támogatás visszafizetésére 2007-2010. években 20 fő 1.837.110 Ft összegben, 2011. évben 14 fő 847.425 Ft összegben, 2012. évben 8 fő 612.540 Ft összegben lett kötelezve. 4 fő tartozását rendezte. 2013. december 31-én 38 fő tartozása 2.651.385 Ft összegben áll fenn, melyből a hátralék összege 2.651.385 Ft. Jelenleg 6 fő fizet rendszeresen. A Pénzügyi Osztály a visszafizetéshez csekkel ellátja az ügyfelet, nem fizetés esetén fizetési felszólítást küld. A tartozások rendezése érdekében jegyzőkönyv alapján részletfizetés engedélyezésére került sor, melyre nem rendszeresen történik a fizetés több ügyfél esetében. A tartozás behajtására a Ket. szabályai szerint van lehetőség.
A fent említett tartozásokon túlmenően 2012. évben a vállalkozásfejlesztési alapból nyújtott kölcsöntartozáshoz kapcsolódóan két ügyben indult végrehajtási eljárás Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrzési és Közbeszerzési Bizottsága döntése alapján. Az egyik ügyben a vállalkozás a tőke tartozását rendezte, a kamat tartozást a bizottság elengedte, a másik ügyben, 2013. január 17-én vált jogerőssé a fizetési meghagyás, melyre a vállalkozás kérelmére a Bizottság 10 havi részletfizetést engedélyezett. Mivel kötelezettségének a vállalkozás nem tett eleget, a bizottság döntése alapján elindítottuk a végrehajtási eljárást, 8.300.000 Ft tartozásra vonatkozóan. Az eljárás esetében kértük az ingatlan végrehajtást.
A kintlévőségek behajtásával, illetve realizálásával kapcsolatban megállapítható, hogy amennyiben az ügyfél nem rendelkezik letiltható jövedelemmel, az ingatlan végrehajtás eredményességének esélye minimális. Hiteleknél a jelzálogjog bejegyzésre kerül az ügyfél ingatlanára. Az ingatlanra bejegyzett jelzálogjogok alapján lehetőségünk van mások által indított végrehajtási eljárásba bekapcsolódni. Ebben az esetben csak az ingatlan árverésében veszünk részt, melynek kétszeri eredménytelen megismétlését követően az eljárás szünetel.
A közjegyző által kibocsátott fizetési meghagyás a tartozás összegének 3 %-a, minimum 5.000 Ft, a végrehajtási lap kibocsátása a tartozás összegének 1-%-a, minimum 5.000 Ft eljárási költséggel jár. A végrehajtás ügyfelenként minimum 22.000 Ft végrehajtási költség megelőlegezésével jár. 2010. évtől a Földhivatalnál a végrehajtási jog bejegyzéséért 6.600 Ft illetéket kell fizetni. Jelenleg egy 70.000 Ft összeg alatti tartozás végrehajtásának elindítása 38.600 Ft-ba kerül, mely összeg a tartozás 55 %-a. Amennyiben a tartozás a férj és feleség tartozása is, úgy a költség 72.200 Ft. Tehát a végrehajtás elindításának költsége meghaladja a tartozás összegét, melyet ugyan az ügyfélnek meg kell térítenie, de önkormányzatunknak kell megelőlegezni. Eredménytelen végrehajtási eljárás során ez a kiadás nem térül meg.
A vizsgált időszakban az önkormányzat kiadásai az alábbiak szerint alakultak:
- A kiadásokat elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok adatai 93%-os teljesítést mutatnak.
- A dologi kiadásoknál a teljesítés 98%-os.
- A működési célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások teljesülése összességében 632 Millió Ft. Itt jelenik meg az a több mint 441 Millió Ft, amit az Önkormányzat a Társulás által fenntartott két intézménye után, mint állami támogatás igényelt, majd a szükséges önkormányzati kiegészítéssel együtt átadott a Társulásnak. Továbbá itt jelenik meg a Liget Fürdő részére biztosított támogatás (30.210 E Ft) a Bursa Hungarica Ösztöndíjprogramhoz kapcsolódóan átadott támogatás, a Regionális Hulladékkezelő Kft. által megfizetett 2013. évi bérleti díj továbbutalása a települési önkormányzatok felé. Az árvíz sújtotta települések megsegítésére az önkormányzat 1.500 E Ft támogatást nyújtott. Az iskolatej programhoz kapcsolódóan 825 E Ft összegben történt meg az önkormányzat által vállalt saját erő átutalása. Itt jelenik meg a Zöldpark Kft. által ellátott feladatokra (parkfenntartás, holtágak üzemeltetése, sportcsarnok működtetése, az oktatási intézményekben munkát végző technikai dolgozók bérjellegű kiadásaira átadott pénzeszköz) biztosított támogatások összege, valamint az óvodai és bölcsődei feladatellátáshoz, az orvosi ügyelet, az önkéntes tűzoltóság, a GYÜSZ-TE, a helyi buszközlekedés működéséhez biztosított támogatás összege. Segélykifizetés 155 Millió Ft összegben teljesült.
- A működési célú visszatérítendő támogatások, kölcsönök nyújtása jogcímen közel 32 millió Ft kiadás teljesült, mely részben a közköltséges temetés előírása összegét foglalja magába, a Leader marketing előfinanszírozását, az IKSZT pályázathoz kapcsolódó bérek és járulékok megelőlegezett összegét, a Liget Fürdő Kft. helyett a pénzintézet felé visszafizetett 15 millió Ft összegű tartozás előírását, valamint a GYÜSZ-TE nyertes pályázatának előfinanszírozását.
- A felújítások között teljesültek szennyvíz és- ivóvízhálózat rekonstrukciós munkák bruttó 4.276 E Ft összegben, a költségalapú bérlakásokon hajtottak végre 291 E Ft értékben felújítási munkákat, a Selyem úti épület Könyvtár részén 3.300 E Ft összegben történt felújítás.
- A tervezett beruházások több mint 390 millió Ft értékben teljesültek és az alábbi fő tételek alkotják:
- Szennyvíztisztító telep KEOP-os pályázata nettó 136.123 E Ft
- Komposztáló karám készítése 102 E Ft
- Az új Városházán számítógép hálózat kiépítése és telefonközp. telepítése 3.476 E Ft
- Telekparti csatorna állapotterve 127 E Ft
- Vízpótlás végrehajtása 2.969 E Ft
- Belvíz VIII.-DAOP-5.2.1/A-11-2011-0010 pályázat közel 75.734 E Ft
- Belvíz III. ütem 34.474 E Ft
- Belvíz III. és VIII. fordított áfa 28.861 E Ft
- Fegyvernek utca záportározó 318 E Ft
- Felhagyott hulladéklerakó telepen előírt mérések 301 E Ft
- Gye.Város vízvédelmi fejlesztése 524 E Ft
- DAOP pályázat Infrastruktúra javítása Mirhóháti út 1-5. 37.008 E Ft
- START mintaprogram gyakorlókert kazánház fémkémény építése és fűtésszerelés, gépjármű beszerzés, betonelem gyártó gép vásárlása, varroda villanyszerelési munkái, fejőrendszer beszerzés, traktor vásárlás, varrodába gépek vásárlása 24.166 E Ft
- Esze T. utca útalap kivitelezése 508 E Ft
- Volt Enci telephely és a körgát között útalap készítése, ingatlan foglaló 1.227 E Ft
- Magtárlaposi lakások befejezése 22.292 E Ft
- Október 6. ltp-en mászóka föld és alapozási munkák 842 E Ft
- A Csókási és a besenyszegi játszótéren lengőhinta telepítése 420 E Ft
- Gépkocsi vásárlás (Dacia Duster) 3.486 E Ft
- Akadálymentes feljáró készítése a Városházánál 246 E Ft
- Szennyvízcsatorna bővítés Bánomkert 50 E Ft
- Szennyvízcsatorna hálóra rákötés 150 E Ft
- Esze T. utca vízelvezetés 409 E Ft
- Selyem úti óvoda csoportszobák parkettázása és villanybojler beszerzés 1.389 E Ft
- Számítógép vásárlás Dr. Varga Edit háziorvos részére 159 E Ft
- Csepel diesel motor vásárlás 460 E Ft
- Corini és Vidovszky festmények vásárlása 200 E Ft
- Riasztó beszerelés a Könyvtárba 148 E Ft
- A Közös Hivatalnál klíma beszerzés, számítástechnikai eszközök és irattári polc vásárlása 6.679 E Ft összegben
- A Városi Egészségügyi Intézmény 7.705 E Ft összegben valósított meg fejlesztést (gépkocsi beszerzés, nyílászáró csere, számítógéppark csere stb.)
- A felhalmozási célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások között jelenik meg a Liget Fürdő Kft. részére a múlt évben benyújtott pályázat megvalósíthatósági tanulmánytervére átadott 4.572 E Ft, valamint a Környezetvédelmi alapból a holtág egyesületek részére nyújtott támogatások összege (2.900 E Ft), az ivóvízminőség javítási programhoz átadott pénzeszköz (1.662 E Ft), továbbá a települési hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztésére átadott támogatás összege (1.578 E Ft).
- A felhalmozási célú kölcsönök között jelenik meg a fiatal házasok lakáskölcsöne több mint 600 E Ft összegben, a Körös Kajak SE részére a sólyapálya építéséhez biztosított 315 E Ft, valamint a Rózsahegyi Alapítvány részére a játszótér építéséhez megelőlegezett 5.049 E Ft és a sólyapálya és móló engedélyezési tervéhez megelőlegezett támogatás 1.257 E Ft összege.
- A finanszírozási kiadások között teljesült a március 31-én és szeptember 30-án esedékes kötvénytörlesztés 135 millió Ft összege.
A vagyon alakulása 2013. évben
Az önkormányzat összevont mérlegének fő összege az előző évhez képest 605.822 E Ft összegű növekedést mutat. 2013. július 1-től megalakult a Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás, így a fenntartása alá tartozó Térségi Szociális Gondozási Központ és a Gyomaendrőd- Csárdaszállás- Hunya Kistérségi Óvoda mérlegtételei kivezetésre kerültek az önkormányzat összevont adataiból, átkerültek a társulás összevont mérlegtételei közé. A befektetett eszközök állományi értéke előző évhez képest 508.917 E Ft összegű növekedést mutat. Ezen belül az immateriális javak értéke 2.723 E Ft összegű csökkenést mutat, a tárgyi eszközök értéke 527.971 E Ft-tal növekedett. A befektetett pénzügyi eszközök értéke 4.159 E Ft összeggel csökkent, illetve az üzemeltetésre, kezelésre átadott eszközök állománya is csökkent 12.172 E Ft-tal, mely többek között a 2013. évi értékcsökkenés elszámolásával indokolható.
A tárgyi eszközök 508.917 E Ft összegű növekedése egyrészt a nagyberuházásainkkal kapcsolatos, a KEOP 1.2.0/09-11-2011-0055 szennyvíztisztító telep korszerűsítésére 136.123 E Ft, a belvízvédelmi beruházásokra összesen 139.069 E Ft került kifizetésre. A Start közmunkaprogram keretében 24.167 E Ft összegű beruházás történt, főképpen gépek, berendezések vásárlására. A Magtárlaposi lakások befejezése 22.292 E Ft-ba került. Ingatlan értékesítése 299 E Ft összegben történt, amelyek kisméretű termőföldek voltak.
A követelések állománya a múlt évhez képest 2.045 E Ft összegű növekedést mutat, az előző évivel közel azonosan alakult. A követeléseken belül a rövid lejáratú kölcsönöknél a Közalapítvány és a Körös Kajak SE részére még az elmúlt évben megelőlegezett pályázati támogatás 13.950 E Ft összegben térült meg önkormányzatunk részére. Kölcsön nyújtása történt a Liget Fürdő részére 15.000 E Ft összegben.
A pénzeszközöknél is növekedés történt 76.548 E Ft összegben, egyrészt az iparűzési adónál jelentkező többletbevétel, másrészt az 50.000 E Ft összegű plusz központi támogatás miatt, melyet december végén kapott meg önkormányzatunk.
A Források változásainál a saját tőke növekedése 1.397.388 E Ft.
A tartalékok összegei növekedtek 79.120 E Ft-tal. Ezen növekedés a pénzeszközök növekedéséből adódik.
Hosszú lejáratú kötelezettsége 2013. december 31-én nincs az önkormányzatnak. A 2008. évben 1.000.000 E Ft (6.316.000 CHF) összegben fejlesztési célra kibocsátott kötvényhez kapcsolódó kötelezettségből a Magyar Állam a 2012. december 31-én fennálló tartozásnak a 65%-át (725.649 E Ft) vállalta át. A törlesztéseket követően 2013. december 31-én fennálló kötelezettség összege 1.080.708,06 CHF, melynek forintban kifejezett értéke (261.683 E Ft) a rövid lejáratú tartozások között jelenik meg.
A kötelezettségek áruszállításból 22.281 E Ft összeggel nőtt az előző évhez képest. A KEOP 1.2.0/09-11-2011-0055 szennyvíztisztító telep korszerűsítése pályázathoz kapcsolódó nagyberuházás 2 db számlája, azaz a Terra Hungária Építő Kft 18.400. E Ft számlája és az A-HÍD Építő Zrt. 11.970 E Ft összegű decemberi teljesítésű szállítói finanszírozású számlája 2014. év elején került rendezésre.
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek állományának csökkenése 53.699 E Ft, melynek indoka elsősorban az, hogy a helyi adó túlfizetése miatti kötelezettség nagymértékben csökkent, 75.530 E Ft-ról 21.760 E Ft-ra.
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2013. évi mérlegbeszámolójában a részesedések a következő befektetéseket tartalmazzák:
Kimutatás az önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedéséről
Befektetés megnevezése
|
Befektetés összege
(Ft)
|
Társaság megnevezése
|
Fürdő üzletrész
|
3.100.000
|
Gyomaendrődi Liget Fürdő Kft.
|
Gyomaszolg üzletrész
|
139.630.000
|
Gyomaszolg Ipari Park Kft.
|
Magyar Cukor részvény
|
67.000
|
Magyar Cukor Nyrt.
|
OTP törzsrészvény
|
2.000
|
OTP Nyrt.
|
Vízművek részesedés
|
149.898.000
|
Békés Megyei Vízművek Zrt.
|
Gyomaközszolg üzletrész
|
18.000.000
|
Gyomaközszolg Kft.
|
Zöldpark Kft.
|
500.000
|
Zöldpark Nonprofit Kft.
|
Regionális Hulladékkezelő Mű
|
2.790.000
|
Regionális Hulladékkezelő Kft.
|
Összesen:
|
313.987.000
|
|
Önkormányzatunknál a 93/2002. (V.5.) Kormányrendelet alapján könyvviteli szolgáltatás végzése céljából nyilvántartásba vett köztisztviselők az alábbiak:
Szilágyiné Bácsi Gabriella regisztrálási szám: 174360
Tóthné Gál Julianna regisztrálási szám: 140023
Poharelecné Rácz Ildikó regisztrációs szám: 175295
Ugrainé Gróf Éva regisztrációs szám: 180217
Kérem a Tisztelt Testületet Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2013. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló önkormányzati rendelet, tervezet szerinti megalkotására.
Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének
…/2014. (…) önkormányzati rendelete
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2013. évi költségvetésének végrehajtásáról
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
1. § A Gyomaendrőd Város Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) Képviselő-testülete az Önkormányzat 2013. évi zárszámadásának
a) bevételi főösszegét 2.885.767 ezer forintban,
b) kiadási főösszegét 2.551.209 ezer forintban
állapítja meg.
2. § Az 1. § a) pontjában meghatározott bevételi főösszegen belül
a) a költségvetési bevételek összegének teljesítése 1.469.262 ezer forint,
b) a saját bevételek teljesítése 188.206 ezer forint,
c) a működési célú pénzeszközátvétel teljesítése 616.237 ezer forint,
d) a felhalmozási célú bevételek teljesítése 299.791 ezer forint,
e) az előző évi pénzmaradvány felhasználása 257.841 ezer forint,
f) a kölcsönök visszatérülése 38.615 ezer forint,
g) az egyéb finanszírozási bevételek 15.815 ezer forint
az 1. mellékletben részletezettek szerint.
3. § Az Önkormányzat finanszírozási bevételek részletezését a 2. melléklet, az összes bevételének jogcímenkénti részletezését a 3. melléklet tartalmazza.
4. § (1) Az 1. § b) pontjában meghatározott kiadási főösszegen belül az Önkormányzat működési kiadásainak teljesítése 1.946.448 ezer forint.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kiadási teljesítési összegből:
a) személyi juttatás 506.189 ezer forint,
b) munkaadót terhelő járulék 102.706 ezer forint,
c) dologi kiadás 550.049 ezer forint,
d) működési célú támogatásértékű kiadás és államháztartáson kívülre történő működési célú pénzeszközátadás 787.504 ezer forint,
a 4. mellékletben részletezettek szerint.
5. § Az Önkormányzat működési kiadásainak szakfeladatonkénti részletezését az 5. melléklet tartalmazza.
6. § Az önkormányzati felújítások összege 7.867 ezer forint a 6. mellékletben részletezettek szerint.
7. § Az önkormányzat felhalmozási kiadása 578.676 ezer forint, egyéb finanszírozási kiadása 18.218 ezer forint, melynek részletezését címenként és alcímenként a 7. melléklet tartalmazza.
8. § Azönkormányzat pénzforgalmi mérlegét a 9. melléklet tartalmazza.
9. § Az önkormányzat kötvénykibocsátásból eredő tartozás állományát a 10. melléklet tartalmazza.
10. § Az Önkormányzat lehetséges adósságvállalási felső határának meghatározását és az adósságot keletkeztető ügyletének összegét a 11. melléklet tartalmazza.
11. § Az Önkormányzat intézményenkénti jóváhagyott és teljesített létszámadatait a 12. melléklet tartalmazza.
12. § Az Önkormányzat 2013. évi előirányzat felhasználási ütemtervét, és annak teljesítését a 13. melléklet tartalmazza.
13. § Az Önkormányzat tartós kötelezettség vállalását a 14. melléklet tartalmazza.
14. § Az Önkormányzat a 2013. évi költségvetés végrehajtásról szóló egyszerűsített mérlegét, pénzforgalmi jelentését, pénzmaradványát és eredmény kimutatását a 15. melléklet tartalmazza.
15. § Az önkormányzat 2013. december 31.-i állapot szerinti vagyona 11.942.092 ezer forint a 16. mellékletben részletezettek szerint.
16. § A működési kiadások kötelező és önként vállalt feladatok szerinti csoportosítását a 17. melléklet tartalmazza.
17. § Az önkormányzat működési- és felhalmozási bevételeinek és kiadásainak mérlegét a 18. melléklet tartalmazza.
18. § A közvetett támogatások mérlegét a 19. melléklet tartalmazza.
19. § Az Önkormányzat és az önálló költségvetési szervek pénzmaradványát 20. melléklet tartalmazza.
20. § AzÖnkormányzat 2013. évi eszközállományának bemutatását a 21. melléklet tartalmazza.
21. § AzÖnkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségállomány és részesedések alakulását a 22. melléklet mutatja be.
22. § Ez az önkormányzati rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Gyomaendrőd, 2014. április
Várfi András Dr. Csorba Csaba
polgármester jegyző
Döntéshozói vélemények
Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság |
A Bizottság javasolja a Képviselő-testületnek, hogy a 2013. évben keletkezett felhalmozási célú szabad pénzmaradvány közel 65 millió forint összegét helyezzék tartalékba, a következő évek pályázatainak saját erejeként nevesítve, amely a költségvetési rendelet soron következő módosítása alkalmával kerüljön beépítésre. A Bizottság javasolja a 2013. évi zárszámadási rendelet tervezet szerinti megalkotását.
|
|
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság |
A Bizottság javasolja a 2013. évi zárszámadási rendelet tervezet szerinti megalkotását. |
|
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság |
A Bizottság javasolja a 2013. évi zárszámadási rendelet megalkotását a tervezetnek megfelelően. |
|
"Gyomaendrőd Város Önkormáyzata 2013. évi zárszámadási rendeletének megalkotása"
Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.
A Bizottság javasolja Gyomaendrőd Város Képviselő-testületének az Önkormányzat 2013. évi zárszámadási rendeletének megalkotását, az előterjesztésben rögzített tartalommal.
Határidők, felelősök:
Határidő: 2014. 04. 24.
Felelős: Várfi András
Hivatali felelős: Szilágyiné Bácsi Gabriella