1. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2014. december 10-i ülésére

Tárgy:   Városi Egészségügyi Intézmény SZMSZ-ének módosítása
Készítette:   Keresztesné Jáksó Éva, Dr. Torma Éva önkormányzati intézmény vezető
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:   Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság

 

Tisztelt Képviselő-testület!
 
A Városi Egészségügyi Intézmény igazgató főorvosa dr. Torma Éva SZMSZ módosítási kérelemmel fordult a Tisztelt Képviselő-testülethez, mint az intézmény fenntartójához.
Az előterjesztés mellékletében megtalálható a Szervezeti és Működési Szabályzat módosított változata, amelyet az Intézmény tartalmában és szerkezetében is aktualizált..
A változtatás főbb okai a következők:
  • háziorvosi szolgálatnál telephelyváltozás
  • utcanévváltozás
  • jogszabálykövetés miatti változások
 
A módosítások részletesen az alábbiak:
 
I./1. Az intézet adatai részben
- a 2.oldalon:
- A Telephelyek felsorolásánál a Védőnői szolgálat, Iskola és ifjúság-egészségügy esetében átvezetésre került az utcanév változás: 5500 Gyomaendrőd, Dr. Pikó Béla u. 3. sz.
- Valamint a Háziorvosi szolgálat esetében az 5500 Gyomaendrőd, Fürst S. u. 3. sz. törlésre került.
- a 3.oldalon:
- Jogszabályi változás miatt az intézmény gazdálkodási jogköre - önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv törlésre került.
- A használatba adott ingatlanok helyrajzi szám szerint a következők – átvezetésre került az utcanév változás:
-         Gyomaendrőd, Hősök útja 57.   Hrsz: 1580
-         Gyomaendrőd, Fő út 3.    Hrsz: 5008/2
-         Gyomaendrőd, Dr. Pikó Béla u. 3. sz. Hrsz: 8
 
I./2. 1. Alaptevékenység részben
- a 4.oldalon:
- A szakorvosi járóbeteg ellátás szövegrészből törlésre kerültek a szakfeladat számok és beépítésre kerültek a kormányzati funkció kódok:
Kormányzati funkció szerinti megjelölése: 072210 – Járóbetegek gyógyító szakellátása
Kormányzati funkció szerinti megjelölése: 072230- Járóbetegek gyógyító gondozása
 
- Az általános járóbeteg-ellátás szövegrészből törlésre kerültek a szakfeladat számok és beépítésre kerültek a kormányzati funkció kódok, valamint átvezetésre került az utcanév változás, továbbá beépítésre került az 5500 Gyomaendrőd, Szabadság tér 2/2.szám alatti rendelő:
Általános járóbeteg-ellátás
Szakágazat száma: 862100
5502 Gyomaendrőd, Fő u. 3. – Háziorvosi rendelő
5502 Gyomaendrőd, Fő u. 3. – Ügyeleti ellátás
5500 Gyomaendrőd, Szabadság tér 2/2.
5500 Gyomaendrőd, Dr. Pikó Béla u. 3.
Kormányzati funkció szerinti megjelölése: 072111 Háziorvosi alapellátás
                                                                     072112 Háziorvosi ügyeleti ellátás
 
- az 5.oldalon:
Az Egyéb humán-egészségügyi ellátás szövegrészbentörlésre kerültek a szakfeladat számok és beépítésre kerültek a kormányzati funkció kódok:
Egyéb humán-egészségügyi ellátás
Az egészségügyi intézményben végzett humán-egészségügyi ellátások, melyek nem foglalnak magukban orvosi gyógykezelést.
Egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény alapján
 
5500 Gyomaendrőd, Hősök útja 57.
Egészségügyi laboratóriumi szolgáltatások
Képalkotó diagnosztikai szolgáltatások
Fizikoterápiás szolgáltatás
 
5500 Gyomaendrőd, Erzsébet liget 2.
Gyógytorna
 
5500 Gyomaendrőd, Dr. Pikó Béla u. 3.
5502 Gyomaendrőd, Fő út 2.     
Védőnői szolgálat 
 
5500 Gyomaendrőd, Dr. Pikó Béla u. 3.
5500 Gyomaendrőd, Hősök útja 40.
5502 Gyomaendrőd, Fő út 2.
Iskola egészségügyi ellátás
 
Kormányzati funkció szerinti megjelölése:
072420 Egészségügyi laporatóriumi szolgáltatás
072430 Képalkotó diagnosztikai szolgáltatás
072450 Fizikoterápiás szolgáltatás
074031 Család és nővédelmi egészségügyi gondozás
074032 Ifjúság-egészségügyi gondozás
 
Figyelemmel kíséri és döntésre előkészíti a vállalkozó orvosokkal, a területi-ellátási kötelezettséggel kapcsolatos szerződéseket, továbbá gondoskodik azok végrehajtásáról.
 
Az I./ 2. 3. Az intézet illetékessége, működési köre, feladata szövegrészben
- a 6. oldalon:
Beépítésre került Csárdaszállás lakosainak ellátási kötelezettsége az Országos Tisztiorvosi Hivatal IF-231-92013. számú határozata alapján:
Gyomaendrőd város közigazgatási területén: védőnői szolgálat, iskola-és ifjúsági-egészségügyi ellátás, háziorvosi praxis működtetése.
Gyomaendrőd, Dévaványa, Hunya közigazgatási területén: az egészségügyi szakellátás és gondozás.
Ecsegfalva közigazgatási területén: nőgyógyászati ultrahang vizsgálatok elvégzése.
Csárdaszállás közigazgatási területén: belgyógyászat, sebészet, szülészet-nőgyógyászat, bőr- és nemibeteg ellátás, neurológia, urológia, reumatológia, pszichiátria, tüdőgyógyászat, röntgen diagnosztika, teljes körű ultrahang diagnosztika, fizioterápia-gyógytorna.
 
III./ 1.1.1. A megbízási jogviszonyban foglalkoztatottakkal való együttműködés rendje szövegrész kiegészítésre került: a közreműködő és személyes közreműködői jogviszonnyal
:- a 18.- 20.oldalon
III./ 1.1.1. A közreműködők, személyes közreműködők, és a megbízási jogviszonyban foglalkoztatottakkal való együttműködés rendje
Jogszabályi háttér: 96/2003. (VII. 15) Korm. rendelet, a 2003. évi LXXXIV. törvény
A Városi Egészségügyi Intézmény járóbeteg szakellátása körében az alapító okiratban nevesített, arra működési engedéllyel rendelkező és az egészségbiztosítás szervei által finanszírozási szerződésben lekötött, egészségügyi szakmákhoz kapcsolódó egészségügyi szolgáltatásokat, részben közalkalmazott, részben egyéb jogviszony keretében foglalkoztatott egészségügyi szakdolgozókkal biztosítja.
Közreműködői, személyes közreműködői, valamint megbízási szerződés keretében végezhető szakellátások jegyzéke:
 
belgyógyászat
sebészet
szülészet-nőgyógyászat
neurológia
radiológia
pszichiátria
tüdőgyógyászat és gondozó
szemészet
fül-orr-gégészet
reumatológia
ortopédia
urológia
bőrgyógyászat
ultrahang
labor diagnosztika
gyógytorna
fizioterápia
védőnői szolgálat
iskola-egészségügyi ellátás
háziorvosi szolgálat
 
Általános szabályok
Fogalom meghatározás
Közreműködő: a közreműködést igénybe vevő szolgáltató szervezeti egységének tevékenységéhez kapcsolódó, az egészségügyi szolgáltatás nyújtásában részt vevő személy vagy szervezet, amely közreműködői szerződés alapján, közvetlenül, működési engedély és felelősségbiztosítási szerződés birtokában, a közreműködést igénybe vevő szolgáltató szervezeti egysége által nyújtott szakmában és a saját tulajdonában vagy használatában levő tárgyi eszközökkel, személyesen, vagy az általa foglalkoztatott egészségügyi dolgozókkal a közreműködést igénybe vevő szolgáltató szervezeti egysége által ellátott betegek részére a közreműködést igénybe vevő szolgáltató nevében nyújt egészségügyi szolgáltatást, azaz a tevékenység végzéséhez szükséges tárgyi és személyi feltételeket egyaránt biztosítja.
 
Személyes közreműködő: az egészségügyi szolgáltatás nyújtásában részt vevő olyan személy vagy szervezet, aki vagy amely a közreműködést igénybe vevő szolgáltató nevében, a közreműködést igénybe vevő szolgáltató szervezeti egysége által ellátott betegek részére személyesen nyújt egészségügyi szolgáltatást a közreműködést igénybe vevő szolgáltató szervezeti egysége által nyújtott szakmában, akként, hogy a felek között létrejött közreműködői szerződés alapján a feladat ellátásához szükséges tárgyi feltételeket kizárólag a a közreműködőt igénybe vevő szolgáltató biztosítja, a személyes közreműködő pedig kizárólag személyi feltételeket biztosít;
 
Megbízási szerződéssel foglalkoztatott: az egészségügyi szolgáltatás nyújtásában részt vevő olyan személy, aki a megbízási szerződés alapján a megbízó által rábízott feladatellátást végzi.
A közreműködő, személyesen közreműködő, valamint a megbízott egészségügyi dolgozó az egészségügyi tevékenységet, az adott helyzetben általában elvárható gondossággal, a szakmai követelmények keretei között, a szakmai kollégiumok által kidolgozott szakmai és etikai szabályok megtartásával, legjobb tudása és lelkiismerete szerint, a rendelkezésére álló tárgyi és személyi feltételek által meghatározott szinten, szakmai kompetenciájának megfelelően nyújtja.
Hivatása során a beteg iránti elkötelezettség és a beteg érdekeinek kiemelt védelme vezérli. Minden egészségügyi tevékenység a beteg személyisége, méltósága és jogai tiszteletben tartása, életkorának, valamint önrendelkezésének figyelembe vételével történik.
A szerződés nem veszélyeztetheti az egészségügyi szolgáltatás egységes színvonalát, folyamatosságát és biztonságát. A közreműködő, személyes közreműködő valamint a megbízási szerződésben meghatározott egészségügyi szolgáltatás ellátására további szerződést nem köthet.
A szerződés határozott és határozatlan időre is szólhat. A szerződés módosítását mindkét szerződő fél írásban kezdeményezheti azzal, hogy a másik fél számára legalább 10 napot kell biztosítani a módosítás tartalmának megismeréséhez. A szerződést bármely fél a másik félhez intézett írásbeli nyilatkozattal indoklás nélkül felmondhatja, a felmondási idő 3 hónap, ez alatt az időszak alatt biztosítani kell a betegek ellátásának folyamatosságát és biztonságát.
A szerződés megszűnésekor a szerződő fél az általa kezelt és nyilvántartott adatokat hiánytalanul az egészségügyi szolgáltató rendelkezésére bocsátja.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a közreműködői, személyes közreműködői, megbízási szerződés keretében nyújtott egészségügyi szolgáltatások finanszírozására nem köthet finanszírozási szerződést a közreműködő, személyesen közreműködő, valamint a megbízott egészségügyi szolgáltatóval. E feladat díjazását a közszolgáltatást nyújtó és a közreműködő, személyesen közreműködő valamint a megbízott egészségügyi szolgáltató közvetlenül számolja el egymással.
A beteg, illetve hozzátartozója az egészségügyi szolgáltatás során vagy azzal összefüggésben keletkezett kára megtérítésére vonatkozó igényét közvetlenül a közszolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltatóval szemben érvényesítheti akkor is, ha a kárt az egészségügyi szolgáltató által igénybe vett közreműködő, személyes közreműködő és a megbízott, illetve annak alkalmazottja okozta. Felelősségét és az okozott kár megtérítését az egészségügyi szolgáltató a Polgári Törvénykönyv szabályai szerint érvényesítheti.
Szerződés egészségügyi tevékenységre akkor köthető:
-         amennyiben rendelkezik a megbízott az adott tevékenység végzésére jogosító, az előírásnak megfelelő szakképesítéssel
-         szerepel az egészségügyi szakképesítést szerzett személyek alapnyilvántartásában, illetve az egészségügyi dolgozók működési nyilvántartásában.
 
Szabályzatok alkalmazásának köre
A közreműködő, személyesen közreműködő és megbízott egészségügyi szakdolgozóra és az általa foglalkoztatottakra az intézet működési és belső szabályzatai kötelezően vonatkoznak, illetve megtartásuk a szerződéskötés feltétele különös tekintettel a szervezeti és működési szabályzatban, és a házirendben foglaltakra.
 
Együttműködési szabályok
Kötelesek a tevékenység végzése során az intézeti egységes betegellátási rend, egységes finanszírozási adatközlési rend, adatvédelmi és dokumentációs rend szerint eljárni, konziliáriusi feladat ellátása esetén az intézet szakorvosaival, az ellátási területhez tartozó háziorvosokkal illetve házi-gyermekorvosokkal, szükség szerint más járó– és fekvőbeteg intézmények szakorvosaival együttműködni. Köteles továbbá az igazgató főorvos utasítása esetén katasztrófa elhárítási feladatok ellátására is.
 
Továbbképzés
A megbízott egészségügyi szakdolgozó, illetve az általa foglalkoztatott egészségügyi dolgozó a jogszabályban meghatározott továbbképzéseken való részvételt saját költségéből fedezi, a képzések idejére helyettesről gondoskodik.
 
Információs együttműködés
Az intézet betegdokumentációs rendszerét a feladat ellátásának megfelelő hozzáférési szint meghatározásával köteles használni, a kódolást az érvényben lévő Szabálykönyv szerinti alkalmazni, ettől eltérni nem lehet! Valótlan adatok vagy el nem végzett beavatkozások jelentése etikai és anyagi következménnyel jár, súlyosabb esetben a szerződés felmondásához vezet.
A feladat ellátására vonatkozó OSAP és a szakfelügyelet által meghatározott statisztikai jelentéseket határidőre teljesíti. Az intézet számítógépes hálózathoz saját, adat átvitelre, adat továbbításra, adatmásolásra alkalmas eszközzel nem csatlakozhat. Önállóan finanszírozási adatot nem jelenthet, az intézetben ellátottakról, finanszírozási adatokról továbbá működéssel kapcsolatos információt nem szolgáltathat.
Az egészségügyi dokumentáció megőrzését a szervezeti és működési szabályzatban foglaltak szerint teljesíti. A szerződés megszűnése esetén a feladat ellátása során keletkezett egészségügyi dokumentációt maradéktalanul az igazgató főorvos rendelkezésére bocsátja.
 
Ellenőrzés
A megbízott által ellátott feladat ellenőrzésére az intézet igazgató főorvosa jogosult a belső ellenőrzési szabályzat alapján.
Az ellenőrzés kiterjed a szerződésben vállalt szakmai protokoll szerinti szakmai ellátási szint megtartására, a finanszírozási jogszabály előírásainak megtartására, az egészségügyi dokumentáció megfelelő vezetésére, a betegellátási rend alkalmazására, szakmai együttműködés megfelelősségére, továbbá a szakmai tevékenység eredményének értékelését biztosító szakmai és működési teljesítmény mutatók elemzésére.
A feladat ellátásának színvonalát érintő hiányosságok feltárása esetén az igazgató főorvos saját hatáskörében azt írásban közli az érintett megbízottal. Súlyos mulasztás esetén az egészségügyi hatóságnál szakfelügyeleti ellenőrzést, etikai eljárást kezdeményezhet.
 
A szerződés kötelezően tartalmazza:
-         a szerződés keretében ellátandó egészségügyi szakma vagy az egészségügyi szakmán belüli egészségügyi szolgáltatások részletes meghatározását
-         a megbízott, illetve alkalmazottai rendelkezésre állásának, személyes feladat ellátásának előírásait
-         a feladat ellátásához szükséges személyi feltételek biztosítását, a szakmai elvárásokat
-         az együttműködési feltételeket az egységes betegellátás érdekében és az információs rendszer működtetésében
-         a szerződés felmondásának szabályait, beleértve annak garanciáját, hogy a folyamatos ellátás biztosítása nem szenved sérelmet
-         a szerződésben vállalt egészségügyi szolgáltatásért fizetendő díj mértékét, és az elszámolás rendjét
-         felelősségbiztosítás feltételeit
-         a megbízott által használt helyiségeket
-         a megbízott rendelkezésére bocsátott műszereket, eszközöket
 
III./1. 2. Oktatás szövegrészben
- a 21.oldalon:
- Az intézet szakdolgozóinak továbbképzése szövegrész jogszabályi változás miatt az alábbiakra módosult:
Jogszabályi háttér: 63/2011. (XI.29.) NEFMI rendelet, 64/2011.(XI.29.) NEFMI rendelet.
Az egészségügyi tevékenységet végző szakdolgozó - függetlenül a tevékenység végzésére irányuló jogviszonytól - köteles önképzéssel és a szervezett továbbképzések által biztosított lehetőség igénybevételével magát rendszeresen továbbképezni annak érdekében, hogy tevékenységét az egészségtudományok mindenkori állásának megfelelően - a rendelkezésre álló személyi és tárgyi feltételek keretei között - végezhesse.
A közalkalmazott egészségügyi szakdolgozók kötelező szakmacsoportos ( 30 kreditpont ) továbbképzéseivel kapcsolatban felmerülő és igazolt költségeket ( tanfolyam díj, szállás-, utazási költséget, ) az intézet megtéríti. A szabadon választható továbbképzések ( 20 kreditpont ) során felmerült tanfolyami díjat, valamint az utazási költséget téríti az intézet. 
A kötelező továbbképzéséken való részvétel időtartama évi minimum három illetve maximum 10 munkanap erejéig a közalkalmazott munkaidejébe beszámítható.
A közalkalmazott szakorvosok „ kötelező szintentartó” továbbképzésével ( 50 kreditpont ) kapcsolatban felmerült és igazolt költségeket ( továbbképzési díj, szállás-, utiköltség ) az intézet megtéríti.
A továbbképzésen való részvétel hivatalos távollétnek számít.
A „szabadon választható„ továbbképzéssel kapcsolatban a képzettségnek megfelelő továbbképzések ( 25 kreditpont ) során felmerült utazási költséget az intézet megtéríti. A további szabadon választható ( 75 kreditpont ) képzések költsége a szakorvost terhelik, az ideje hivatalos távollétnek számít.
Az egyéb jogviszony keretében egészségügyi tevékenységet végzők a kötelező továbbképzéseket és önképzéseket saját költségük és munkaidejük terhére végzik.
 
III./ 2. 2. Az intézettel közalkalmazotti jogviszonyban álló dolgozók díjazása szövegrészből a 28.oldalon:
A 43/1997 ( III.3.) Kormány rendelet alapján a védőnői körzetben területi pótlék jár az ott dolgozó védőnőnek, amennyiben az ellátandó lakosságszám legalább 15 %-a külterületen él. A területi pótlék mértéke: 6.818 Ft/hó. A részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalót a pótlékok időarányosan illetik meg szövegrész törlésre került.
 
Az 1. számú mellékletben
- a 36.oldalon az 1. számú mellékletben aktualizálásra került az utcanév változás és a telephelyek közül kikerült háziorvosi szolgálat 5500 Gyomaendrőd, Fürst S. u. 3. sz:
Telephelyek:
                        Gyógytorna: 5500 Gyomaendrőd, Erzsébet liget 2.
                        Reumatológia: 5500 Gyomaendrőd, Erzsébet liget 2.
Védőnői szolgálat, Iskola és ifjúság-egészségügy:
                                                           5502 Gyomaendrőd, Fő út 2.
                                                           5500 Gyomaendrőd, Dr. Pikó Béla u. 3.
                        Iskola és ifjúság-egészségügy:
                                                           5500 Gyomaendrőd, Hősök útja 40.
Háziorvosi szolgálat: 5502 Gyomaendrőd, Fő u. 3.
                                                           5500 Gyomaendrőd, Szabadság tér 2/2.
 
- a 39. oldalon: aktualizálásra került a betegjogi képviselő és a polgármester személye
Az intézmény betegjogi képviselője: Dr. Daróczy Linda
Elérhetősége: 5600 Békéscsaba, Dr. Réthy Pál Kórház,; 06-20-4899-563
Fogadóóra: hétfő 8.00-tól 15.00-ig
 
Az intézmény vezetője: Dr. Torma Éva, igazgató főorvos
Elérhetősége: 5500 Gyomaendrőd, Hősök útja 57.; 66/581-190; 06-20-2802-820
Fogadóóra: hétfő, csütörtök 13.00-tól 14.00-ig
 
A fenntartó megnevezése: Gyomaendrőd Város Önkormányzata
Képviselője: Toldi Balázs polgármester
Elérhetősége: 5500 Gyomaendrőd, Selyem u. 124. 66/386-122
Fogadóóra: pénteki napon: 9.00-től-11.00-ig
 
A H/2. melléklet - A kötelező egészségbiztosítás ellátásai keretében igénybe nem vehető egyes egészségügyi szolgáltatások térítési díjai – a 41-42-43.oldalon a rendeletnek megfelelően került módosításra. 
 
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet szíveskedjen az előterjesztést megtárgyalni és a Városi Egészségügyi Intézmény SZMSZ módosítását jóváhagyni.

 


Döntéshozói vélemények

Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság  

A Bizottság megtárgyalta az előterjesztést, annak a határozati javaslat szerinti elfogadását javasolja a Képviselő-testület számára

 
Döntési javaslat

"Városi Egészségügyi Intézmény SZMSZ-ének módosítása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Intézményirányítás
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 155. § (1) bekezdés f) pontja alapján jóváhagyja a Városi Egészségügyi Intézmény - a háziorvosi szolgálatnál telephelyváltozás, utcanévváltozás valamint jogszabálykövetés miatti változások okán aktualizált - Szervezeti és Működési Szabályzatát. A módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt SZMSZ a határozat mellékletét képezi.
 

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal


Mellékletek:
« Vissza
Vissza a főmenübe