14. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2017. december 12-i ülésére

Tárgy:   Gyomaendrőd Város Szociális Szolgáltatástervezési Koncepciójának felülvizsgálata, elfogadása
Készítette:   Keresztesné Jáksó Éva
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:  

Tisztelt Képviselő-testület!
 
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban szociális törvény) 92. § (3) bekezdése írja elő a települési, illetve a megyei önkormányzatok részére, hogy a szociálisan rászorult személyek részére biztosítandó szolgáltatási feladatok meghatározása érdekében szolgáltatástervezési koncepciót (továbbiakban: koncepció) készítsenek:
„92. § (3) A legalább kétezer lakosú települési önkormányzat a településen, fővárosban élő szociálisan rászorult személyek részére biztosítandó szolgáltatási feladatok meghatározása érdekében - jogszabályban meghatározottak szerint - szolgáltatástervezési koncepciót készít. Amennyiben a települések egyes szociális feladataikat társulás keretében látják el, e szolgáltatások tekintetében a szolgáltatástervezési koncepciót a társulás készíti el.”
 
A személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet (továbbiakban: rendelet) 111/A. és 111/B. §-a határozza meg a koncepció tartalmi elemeit, előzetes véleményezési eljárásrendjét.
 
A szociális szolgáltatástervezési koncepció célja többek közt, hogy az önkormányzat a helyzetelemzés elkészítésével, az ellátott feladatrendszer áttekintésével felmérje azokat a hiányokat, melyet a szociális szolgáltató rendszer a településen jelenleg kezelni nem képes.
Elmondható, hogy önkormányzatunk a kötelező feladat-ellátáson felül is biztosít szociális szolgáltatásokat (idősek számára átmeneti és tartósbentlakásos ellátások) a lakosság számára.
 
A kötelező feladat-ellátások közül településünkön jelenleg a pszichiátriai betegek nappali ellátása nem valósul meg. Az intézmény folyamatosan figyelemmel kíséri az igényeket. A pszichiátriai betegség tüneteivel rendelkező személyek az intézmény látókörében vannak, hiszen ezek a személyek a tizennyolcadik életévüket betöltött, egészségi állapotuk vagy idős koruk miatt szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes személyek (időskorúak) nappali ellátását igénybe veszik. Ebben az ellátási formában is megkapják a szükséges szociális és mentális támogatást.
A koncepció rámutat arra, hogy a biztosított szolgáltatások egymásra épülve igazodnak a felmerülő igényekhez, a szociálisan rászorult személyek élethelyzetüknek megfelelően megtalálják azokat a szolgáltatásokat, melyek mindennapi életüket, megélhetésüket segítik.
A helyzetelemzésből látható, hogy a célcsoportok igényeit az önkormányzat által biztosított integrált szolgáltatásrendszer – a szociális pénzbeli és természetbeni ellátásoktól kezdve a tartós bentlakásos intézményi ellátáson keresztül –kiszolgálja.
A település külterületein élő személyek részére önkormányzatunk csak kismértékben biztosítja helyben a szociális szolgáltatásokat, azonban a tanyagondnoki szolgáltatás fenntartásával, folyamatos fejlesztésével biztosítja a szociális szolgáltatásokhoz, egészségügyi ellátáshoz stb. való hozzáférést.
A fogyatékos személyek számára a támogató szolgálat működtetésével biztosítja azon szolgáltatásokhoz való hozzáférést, melyek településünkön nem kötelező feladatellátás körébe tartozik, így ezek a személyek nem kerülnek ki a családi környezetből.
 
Leszögezhetjük továbbá, hogy önkormányzatunk integrált, egymásra épülő szociális ellátó rendszert működtet, ugyanakkor teret ad civil szociális szolgáltatóknak.
Az önkormányzat elsődleges célja az ellátó rendszer folyamatos, magas szakmai színvonalon történő biztosítása, a hiányzó szolgáltatás (pszichiátriai betegek nappali ellátása) esetében az igények folyamatos felmérése, jelentkező igény esetén a szolgáltatás költséghatékony bevezetése.
 
A Képviselő-testület a véleményezési eljárás lefolytatása után fogadhatja el a koncepciót. Hivatalunk a törvényben előírt véleményezési eljárást lefolytatta:
-          a Térségi Szociális Gondozási Központ vezetője javasolja a koncepció elfogadását;
-          a Gyomaendrődi Család- és gyermekjóléti Központ vezetője javasolja a koncepció elfogadását;
-          a Roma Nemzetiségi Önkormányzat tárgyalásra alkalmasnak tartja és elfogadásra javasolja a koncepciót;
-          a Német Nemzetiségi Önkormányzat tárgyalásra alkalmasnak tartja és elfogadásra javasolja a koncepciót;
-          a Szociálpolitikai Kerekasztal 2017. november 21. napján tartott ülésén megismerte és elfogadásra javasolja a koncepciót.
 
Kérem a Tisztelt Képviselő-testület szíveskedjen a koncepciót megtárgyalni.

Döntéshozói vélemények

Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság   A Bizottság megtárgyalta az előterjesztést, annak a határozati javaslat szerinti elfogadását javasolja Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testülete számára. 
 
Döntési javaslat

"Gyomaendrőd Város Szociális Szolgáltatástervezési Koncepciójának felülvizsgálata, elfogadása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: Szociális ügyek
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testülete elfogadja a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 111/A. § (5) bekezdése szerint aktualizált Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Szociális Szolgáltatástervezési Koncepcióját a „Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Szociális Szolgáltatástervezési Koncepciója 2017.” című dokumentum szerint.
    
Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal


Mellékletek:
« Vissza
Vissza a főmenübe