1. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság
2023. április 18-i ülésére

Tárgy:   Beszámoló a 2022. évi költségvetés végrehajtásáról
Készítette:   Dr. Csordás Ádám jegyző, Keresztesi Krisztina Dóra, Petényi Roland osztályvezető, Szilágyiné Bácsi Gabriella osztályvezető, Vaszkó Erika
Előterjesztő:   Toldi Balázs polgármester
Véleményező bizottság:  

Tisztelt Képviselő-testület!

Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 91. § (1) bekezdése alapján a helyi önkormányzat költségvetésének végrehajtására vonatkozó zárszámadási rendelet tervezetét a jegyző készíti elő és a polgármester terjeszti a Képviselő-testület elé úgy, hogy az a Képviselő-testület elé terjesztését követő harminc napon belül, de legkésőbb a költségvetési évet követő ötödik hónap utolsó napjáig hatályba lépjen.
 
A feladatellátás általános értékelése
 
Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete a 1/2022. (II. 11.) önkormányzati rendeletével fogadta el a város 2022. évi költségvetését, melyet az év során 4 alkalommal módosított. A Képviselő-testület az önkormányzatra háruló feladatok végrehajtását 2 gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv és 6 gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmény működtetésével oldotta meg. 
A 2022-es évben a testület által elfogadott költségvetési rendeletben meghatározott feladatok végrehajtására került sor.
 
 
Beszámoló a folyamatba épített előzetes, utólagos és vezetői ellenőrzés végrehajtásáról
 
A belső kontroll rendszer működtetését az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 69. §-a teszi kötelezővé a költségvetési szerv vezetője részére. A belső kontroll rendszer keretében biztosítani kell, hogy a működés és gazdálkodás során a tevékenységeket szabályszerűen, gazdaságosan és hatékonyan végezzék el, az elszámolási kötelezettség teljesítésre kerüljön és az erőforrásokat megóvják a károktól és veszteségtől. Működtetéséről a jegyző, mint a költségvetési szerv vezetője a jelen költségvetési beszámoló keretei között számol be.
 
I. Szabálytalanságok kialakulásának megelőzése:
 
A szabálytalanságok megelőzésének egyik legfontosabb eleme, hogy a gazdálkodással foglalkozó köztisztviselők számára, hozzáférhetővé váljanak azok a normák, melyek alapján feladataikat ellátják. A Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatalon belül minden dolgozó számára egységesen biztosított a hatályos önkormányzati és nem önkormányzati normák elérése. A napi munkavégzést szabályozó belső utasítások elérhetősége szintén biztosított. A pénzügyi irányítási és ellenőrzési feladatok magukban foglalják a pénzügyi döntéseket megelőző és azt megalapozó dokumentumoknak a megfelelő előkészítését is. A képviselő-testületek döntéseinek nyilvántartása elektronikusan történik, mely lehetővé teszi a megalapozó előterjesztések megismerését és későbbi időpontokban történő visszakeresését.
 
Az ASP szakrendszer bevezetésekor, illetve azt követően több alkalommal felülvizsgálatra került a kötelezettségvállalási, utalványozási, ellenjegyzési jogosultság. Az önkormányzat nevében kötelezettségvállalásra a polgármester jogosult. A jegyző, aljegyző, valamint a Városüzemeltetési Osztály vezetőjének kötelezettségvállalásra vonatkozó szabályait, feltételeit a Gazdálkodási szabályzatunk rögzíti.
A munkavállalók részére biztosított, hogy a gazdálkodással, valamint az egyéb munkavégzéssel kapcsolatos hatályos szabályokat és egyéb tájékoztató anyagokat megismerjék, a pénzügyi döntésekre vonatkozó dokumentumok a hatályos előírásoknak megfelelően készüljenek.
Az egységes iratkezelési szabályzat és program alkalmazása, a községi ügyirat kezelés ellenőrzése biztosítja a jogszabályoknak megfelelő iratkezelést, a dolgozók teljesítményének nyomon követését.
A szabálytalanság kialakulásának megelőzését szolgálják a közös hivatal, mint önálló gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési intézmény életében a folyamatosan, heti rendszerességgel megtartásra kerülő osztályvezetői értekezletek, ahol az elvégzendő feladatok megbeszélése mellett lehetőség nyílik a végrehajtás ellenőrzésére, valamint a hivatal gazdálkodásával kapcsolatos folyamatok értékelésére. Az osztályvezetői értekezletekről feljegyzés készül. Az osztályvezetői értekezleten megbeszélésre kerülő témakörök és az ott elhangozottakról készült összefoglalók szintén minden vezető és hivatali dolgozó számára elérhető. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakról az osztályvezetők osztályértekezlet keretében nyújtanak tájékoztatást a dolgozók számára, szintén heti rendszerességgel. Az osztályvezetői értekezleten elhangzottakat a községi és hivatali dolgozók is figyelemmel kísérhetik.
 
A kötelezettség vállaláshoz szervesen kapcsolódik az utalványozás, ellenjegyzés kérdése. Az ellenjegyzésre a pénzügyi osztály vezetője, illetve dolgozója jogosult, míg az önkormányzat működésével kapcsolatos kiadások utalványozására polgármester, a hivatal működésével kapcsolatos kötelezettség vállalás utalványozására a jegyző jogosult. Az utalványozásra váró okiratok aláírásának sorrendisége szintén a szabálytalanság megelőzésének eszköze, melynek során az utalványozásra jogosultak egymás feladat ellátására rálátnak, így azzal kapcsolatosan kérdéseket tehetnek fel, ellenőrzési jogosultságaikkal élhetnek. A közüzemi számlák teljesítés igazolására külső szakember, energetikus került alkalmazásra. A teljesítés igazolása, a jogosultak köre a Gazdálkodási szabályzatban került rögzítésre. A beérkező számlák szignálása az iktatói érkeztetést követően a napi postabontás során történik. Az eljárás bevezetésével lehetővé vált a pénzügyi követelést tartalmazó okiratokkal kapcsolatos teljesítés igazolás folyamatában történő ellenőrzése.
A kötelezettség vállalás naprakész nyilvántartását az ASP rendszer biztosítja, melynek folyamatos vezetéséért a pénzügyi osztály vezetője felelős. A gazdálkodási folyamatokat megalapozó döntésekre vonatkozó költségvetési koncepció, rendeletek, a módosítások, valamint a végrehajtással kapcsolatos beszámolók, zárszámadási rendeletek 2019. december 31-éig a könyvvizsgáló részére megküldésre kerültek, így azokat megfelelő záradékkal is ellátta, folyamatosan nyomon követte a könyvvezetés és beszámolás szabályszerűségét (2020. április 1-jétől eseti jellegű megbízásra van lehetőség).
 
Az önkormányzati munkatársaknak az elmúlt években egy új kifejezéssel, az önkormányzati ASP fogalmával kellett megismerkedniük. Ez a kötelezettség a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal dolgozói számára 2018-ban és 2019-ben jelentkezett, hiszen a Közös Hivatalt alkotó települések 2019. január 1-jén csatlakoztak az ASP rendszerhez. Az ASP (Application Service Provider, vagyis alkalmazás-szolgáltató) modell lényege, hogy a felhasználók az interneten keresztül vehetik igénybe a távoli szolgáltató központtól a tevékenységük támogatásához szükséges szoftvereket, alkalmazásokat, amelyek segítenek a gazdálkodási, adóztatási, hagyatéki, kereskedelmi feladatok ellátásában. Az elérhető szakrendszerek: az iratkezelési, a gazdálkodási, az adó, a hagyatéki leltár, az ingatlanvagyon-kataszter, valamint az ipar és kereskedelmi szakrendszer segítségével optimalizálhatóak a települések belső működési folyamatai. Az ASP-hez való csatlakozás előnyei: központilag karbantartott programok segítségével hatékonyabbá válik az önkormányzati ügyvitel, az elektronikus ügyintézésnek köszönhetően egyre inkább háttérbe szorul a papír alapú adminisztráció, emellett a települések könnyebben tehetnek eleget az adatszolgáltatási kötelezettségüknek. Az ASP rendszer teljes körű bevezetésére 2019-ben került sor.
 
II. Hatékony gazdálkodás biztosítása
 
A költségvetési intézmény gazdálkodása során a belső kontroll működésének biztosítani kell a hatékony gazdálkodást, az erőforrásokkal való takarékosságot is. A hivatal, mint költségvetési intézmény beszerzései, valamint a gazdasági szervezeti feladatkörébe tartozó költségvetési szervek beszerzései tekintetében a közbeszerzési eljárás vagy amennyiben a beszerzés nem tartozik a Kbt. hatálya alá, úgy a legalább három ajánlat beszerzésének szabályzata határozza meg az eljárási rendet. A fenti szabályok alapján történik a papír, irodai eszközök, festék és festékpatron, üzemanyag beszerzése, mobil szolgáltató kiválasztása. A villamos energia és gáz beszerzése szintén a Kbt. szabályai szerint történt meg, 2022. évben Dévaványa Város Önkormányzatának gesztorságával.
 
III. A meghozott döntések végrehajtásának ellenőrzése
 
A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtását biztosítja egyrészt a testületi döntéseket nyilvántartó rendszer, melyből a lejárt határidejű határozatok jelentéséből egyrészt a képviselő-testület, másrészt a hivatali vezetés is folyamatos információt kap. A gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtása nyomon követhető a költségvetési beszámolókból, valamint a zárszámadási rendeletből és a költségvetési intézmények gazdálkodását bemutató rendszeres beszámolókból. Az ASP rendszer alkalmas a gazdálkodással kapcsolatos döntések végrehajtásának nyomon követésére is. A döntések nyomon követését biztosítják továbbá azok az eljárások és fórumok is melyek az I. pontban ismertetésre kerültek.
 
A testületi ülések a helyi kábeltelevízión keresztül is eljutnak a lakosság egyre szélesebb rétegéhez, mely az önkormányzati és a képviselő-testületi munka nyilvánosságra hozatalának és kontrolljának elemeként jelent meg. A döntések végrehajtásának ellenőrzését szolgálják: a város honlapján megtekinthető képviselő-testületi előterjesztések, rendeletek és jegyzőkönyvek.
 
A döntések végrehajtásának ellenőrzése során nem került feltárásra olyan súlyú szabálytalanság, melynek alapján fegyelmi vagy más eljárást kellett volna kezdeményezni.
 
Normál működés esetén az alapos és széleskörű kockázat és hatásvizsgálat követelménye nehezen elégíthető ki. A folyamatosan változó jogszabályi környezet és a szűk határidők egyre nehezebb feladat elé állítják a döntés előkészítőit.
 
Az elkövetkező évek nagy kihívása, hogyan hozható összhangba a dinamikus, a folyamatosan változó körülményekhez alkalmazkodni akaró döntéshozatal, a széles körű kockázatelemzésen alapuló alternatívák kidolgozásával. Az informatikai lehetőségek a problémát csak részben képesek megoldani, hatékonyabbá tenni az előkészítést.
 
A hatósági munkavégzés területén a kiadmányozási jogosultságok újra szabályozásával biztosítottá vált a többszöri ellenőrzés, a „négy szem” elvének érvényesülése. A belső kontrollt segíti az ügyvédi tanácsadás igénybevételének lehetősége, melynek során az érintett szervezeti egység vezetőjével együttesen lehet az adott problémát megbeszélni.
 
Beszámoló a belső kontrollrendszer működtetéséről
 
A költségvetési szervek vezetői 2023. április hónapban nyújtották be a hivatal részére a vezetői nyilatkozatokat a belső kontrollrendszer 2022. évi működtetéséről. Az Intézmények az alábbiak szerint tettek eleget a belső kontrollrendszer működtetésének. A Vezetői nyilatkozatok az előterjesztés mellékletét képezik.
 
Gondoskodtak:
  • a belső kontrollrendszer kialakításáról, valamint szabályszerű, eredményes, gazdaságos és hatékony működéséről,
  • olyan szervezeti kultúra kialakításáról, amely biztosítja az elkötelezettséget a szervezeti célok és értékek iránt, valamint alkalmas az integritás érvényesítésének biztosítására,
  • a költségvetési szerv vagyonkezelésébe, használatába adott vagyon rendeltetésszerű használatáról, az alapító okiratban megjelölt tevékenységek jogszabályban meghatározott követelményeknek megfelelő ellátásáról,
  • a rendelkezésre álló előirányzatok célnak megfelelő felhasználásáról,
  • a költségvetési szerv tevékenységében a hatékonyság, eredményesség és a gazdaságosság követelményeinek érvényesítéséről,
  • a tervezési, beszámolási, információszolgáltatási kötelezettségek teljesítéséről, azok teljességéről és hitelességéről,
  • a gazdálkodási lehetőségek és a kötelezettségek összhangjáról,
  • az intézményi számviteli rendről,
  • olyan rendszer bevezetéséről, amely megfelelő bizonyosságot nyújt az eljárások jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan, biztosítja az elszámoltathatóságot, továbbá megfelel a hazai és közösségi szabályoknak,
  • arról, hogy a vezetők a szervezet minden szintjén tisztában legyenek a kitűzött célokkal és az azok elérését segítő eszközökkel annak érdekében, hogy végre tudják hajtani a meghatározott feladatokat és értékelni tudják az elért eredményeket. E tevékenységről a vezetői beszámoltatás rendszerén keresztül folyamatos információval rendelkeztek, a tevékenységet folyamatosan értékelték.
     
A vonatkozó jogszabályok belső kontrollrendszerre vonatkozó előírásainak az alábbiak szerint tettek eleget:
 
Kontrollkörnyezet:
 
A költségvetési szerveknél biztosított a szervezeti célok és értékek irányában való elkötelezettség fejlesztése és elősegítése. Rendelkezésre áll a költségvetési szerv Alapító Okirata, továbbá rendelkezésre áll az érvényes jogszabályoknak megfelelően a Szervezeti és Működési Szabályzat.
A jogszabályok alapján kötelezően elkészítendő szabályzatok: a számlarend, bizonylati rend, számviteli politika, valamint annak keretében az eszközök és a források leltárkészítési és leltározási szabályzata; eszközök és források értékelési szabályzata; önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzat; pénzkezelési szabályzat, rendelkezésre állt. A belső szabályzatokban szabályozásra kerültek a működéshez kapcsolódó, pénzügyi kihatással bíró, jogszabályban nem szabályozott kérdések, a tervezéssel, gazdálkodással – így különösen a kötelezettségvállalás, ellenjegyzés, teljesítés igazolása, érvényesítés, utalványozás gyakorlásának módjával, eljárási és dokumentációs részletszabályaival, valamint az ezeket végző személyek kijelölésének rendjével –, ellenőrzési, adatszolgáltatási és beszámolási feladatok teljesítésével kapcsolatos belső előírások, feltételek.
A költségvetési szerv működésében biztosított volt a szakmai felkészültség, a pártatlanság és az elfogulatlanság. Érvényre jutottak az erkölcsi feddhetetlenség értékei, valamint a közérdek az egyéni érdekkel szemben előtérbe került. A szervezeti célok teljesítéséhez szükséges erőforrások (humán-erőforrás, eszközök, információk stb.) rendelkezésre álltak.
 
Integrált kockázatkezelési rendszer:
 
A Hivatalban olyan folyamatalapú kockázatkezelési rendszert működik, amely a szervezet minden tevékenységére kiterjed, egységes módszertan és eljárások alkalmazásával, a szervezet célkitűzéseinek és értékeinek figyelembevételével biztosítja a szervezet kockázatainak teljes körű azonosítását, azok meghatározott kritériumok szerinti értékelését, valamint a kockázatok kezelésére vonatkozó intézkedési terv elkészítését és az abban foglaltak nyomon követését. Meghatároztuk a szervezeti integritást sértő eseményt, amely az alábbi: Minden olyan esemény, amely a szervezetre vonatkozó szabályoktól, valamint a jogszabályi keretek között a költségvetési szerv vezetője és az irányító szerv által meghatározott szervezeti célkitűzésnek, érzékeknek és elveknek megfelelő működésétől eltér.
A szervezeti integritást sértő események kezelésének eljárás rendje többek között tartalmazza a sértő események bekövetkezésének megelőzésére kialakított eljárási szabályokat.
 
Kontrolltevékenységek:
 
A kontrolltevékenységek részeként minden tevékenységre vonatkozóan biztosították az intézmények vezetői a szervezeti célok elérését veszélyeztető kockázatok csökkentésére irányuló kontrollok kiépítését, különösen az alábbiak vonatkozásában:
a) a döntések dokumentumainak elkészítése (ideértve a költségvetési tervezés, a kötelezettségvállalások, a szerződések, a kifizetések, a támogatásokkal való elszámolás, a szabálytalanság miatti visszafizettetések dokumentumait is),
b) a döntések célszerűségi, gazdaságossági, hatékonysági és eredményességi szempontú megalapozottsága,
c) a döntések szabályszerűségi szempontból történő jóváhagyása, illetve ellenjegyzése, valamint
d) a gazdasági események elszámolása (a hatályos jogszabályoknak megfelelő könyvvezetés és beszámolás).
 
Információs és kommunikációs rendszer:
 
Olyan rendszert működtetnek, mely biztosítja a megfelelő információk megfelelő időben való eljutását az illetékes szervekhez, személyekhez. Eleget tettek a közérdekű adatokra vonatkozó tájékoztatási kötelezettségüknek.
 
Nyomon követési rendszer (monitoring):
 
Biztosították a belső ellenőrzés szervezeti és funkcionális függetlenségét. Megtették a szükséges intézkedéseket a monitoring eljárások során észlelt problémák megszüntetése érdekében, ideértve a belső és külső ellenőrzések során feltárt problémák megszüntetését is. Gondoskodtak az ellenőrzések koordinációjáról, valamint a költségvetési szervek belső ellenőrzéséről és belső kontrollrendszeréről szóló 370/2011. (XII.31.) Korm. rendelet meghatározott nyilvántartások vezetéséről.
 
Külső ellenőrzések
 
2020. júliusában a Magyar Államkincstár éves ellenőrzési terve alapján a 2020. évre vonatkozóan átfogó szabályszerűségi pénzügyi ellenőrzést indított. 2021. április 21-én küldte meg a Magyar Államkincstár a kincstári ellenőrzés megállapításait tartalmazó záró jegyzőkönyvét. A jelentés átvételét követő 30 napon belül intézkedési tervet küldtünk a MÁK részére, az intézkedések végrehajtásának határideje 2021. szeptember 30.-a volt. Az intézkedési terv végrehajtásának utóellenőrzése 2022. június hónapjában megtörtént, az önkormányzat és intézményei az intézkedési tervben foglalt feladatokat határidőre elvégezték.
 
 
Az önkormányzat kötelező feladatai között szerepelt a pályázati lehetőségek kihasználása, mely a következőképpen valósult meg:
 
 
Folyamatban lévő/támogatott/lezárt projektek 
 
Közfoglalkoztatási programelemek 2022. 03. 01 – 2023. 02. 28.
 
Megvalósulás időszaka
Program megnevezése
Tervezett bruttó támogatás Ft
Tényleges bruttó támogatás Ft
Tervezett létszám fő
Tényleges létszám fő
Tervezett önerő Ft
Tényleges önerő Ft
2022.03.01-2023.02.28
Szociális jellegű program
16.604.744
13.693.229
10
8
0
0
2022.03.01-2023.02.28
Helyi sajátosságokra épülő foglalkoztatás
23.422.049
19.993.029
13
12
0
0
2022.03.01-2023.02.28
Mezőgazdaság
79.566.608
66.695.675
47
40
1.314.355
1.290.600
2022.03.01-2022.08.31
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás (galamb)
3.508.110
2.385.303
6
4
0
0
2022.09.01-2023.02.
Hosszabb időtartamú közfoglalkoztatás (galamb)
2.019.240
1.615.565
3
3
0
0
2022.03.01-2022.08.31
Huzamosabb Idejű közfoglalkoztatás Ukrán
2.695.145
1.809.828
5
3
0
0
2022.09.01-2023.02.
Huzamosabb Idejű közfoglalkoztatás Ukrán
1.346.160
1.324.258
2
2
0
0
 
Összesen
129.162.056
 
107.516.887
 
86
72
1.314.355
1.290.600
 
 
Pályázati beszámoló a 2022. évben benyújtott vagy lebonyolítás alatt álló projektekről (Készítette: Petényi Roland településfejlesztési osztályvezető)
 
 
Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP-PLUSZ) projektjei:
 
A TOP_PLUSZ-3.3.1-21-BS1-2022-00007 A Százszorszép Óvoda fejlesztése projektben a meglévő óvoda épület felújítása, korszerűsítése, illetve a játszóudvar fejlesztése valósul meg.
A projekt teljes költsége 144 000 000 Ft
A pályázat a Körös-menti Települések Fejlesztéséért Nonprofit Kft.-vel konzorciumban került benyújtásra, az előkészítést a konzorciumi partner végezte.
A pályázat támogatásban részesült. A projekt megvalósítását 2022. május 1-ével megkezdtük.
 
A TOP_PLUSZ-2.1.1-21-BS1-2022-00038 A Kállai Ferenc Művelődési Központ energetikai fejlesztése projektben a 1070,75 m2-es főépület és 175,44 m2-es iroda épületrészek energetikai fejlesztései szerepelnek (homlokzat- és födém hőszigetelése, külső nyílászáróinak cseréje, új hőtermelő berendezés telepítése, világításkorszerűsítés, valamint napelemes rendszer telepítése).
Támogatás összesen: 119 989 479 Ft.
A pályázat konzorciumban a Körös-menti Települések Fejlesztéséért Nonprofit Kft.-vel közösen került benyújtásra, az előkészítést a konzorciumi partner végezte.
A pályázat támogatásban részesült. A projekt megvalósítását 2022. május 1-ével megkezdtük.
 
A TOP_PLUSZ-1.1.3-21-BS1-2022-00003 Turisztikai fejlesztés Gyomaendrődön c. projekt célja a kikapcsolódási módok összekapcsolása és a turisztikai látványosságok gyarapítása.
A projekt keretében sor kerül a Fűzfás-zugi versenypálya környezetében egy mintegy 170 m2-es kiszolgáló létesítmény építésére, mely a horgászok kiszolgálására (WC, vizes blokk, büfé) szolgál; a Gyomai Tájház felújítására és belső átalakítására, valamint a szomszédos épületben vadászati kiállító tér és közösségi tér kialakítására.
Támogatás összesen: 292 000 000 Ft.
A pályázat támogatásban részesült. A projekt megvalósítását 2023. március 1-ével megkezdtük.
 
A 2023.03.01.- 2027.02.29. között megvalósuló TOP_PLUSZ-3.1.2-21-BS1-2022-00005 "Együtt veletek" Szociális városrehabilitáció a Gyomaendrődi Cigányvárosban c. projekt célja a szegregátumban élő, hátrányos helyzetű családok, egyének felzárkóztatásának elősegítése, a társadalmi diszkrimináció csökkentése. A programban a Család- és Gyermekjóléti Központ szociális munkásai dolgoznak, a folyamatos szociális munkát 4 éven keresztül biztosítják a Cigányvárosban, egészségügyi és civil szervezetek együttműködésével.
16 féle edukációs program, 7 féle közösségfejlesztő program kerül megszervezésre a 4 év alatt. A projekt benyújtására a Gyomaendrődi Család és Gyermekjóléti Központtal konzorciumban került sor, akik a szakmai feladatokat fogják ellátni a projekt keretében.
Támogatás összesen: 228 375 211 Ft
A pályázat támogatásban részesült. A projekt megvalósítását 2023. március 1-ével megkezdtük.
 
A TOP_PLUSZ-1.2.2-21-BS1-2022-00003 Szociális városrehabilitáció a Gyomaendrődi Cigányvárosban c. projekt célja – kapcsolódva a TOP_Plusz-3.1.2-21 azonosító számú, „Együtt veletek” Szociális városrehabilitáció a Gyomaendrődi Cigányvárosban című projekthez – az, hogy humán fejlesztésekkel a „Cigányváros” szegregátumban élők életminősége javuljon, ennek érdekében tudás, kompetencia, képesség és készségfejlesztő programok biztosításával és infrastrukturális fejlesztésekkel elősegítjük az itt élők integrációját.
A projekt beruházási elemei tartalmazzák szociális bérlakások kialakítását, a Táncsics Mihály utca felújítását, parkosítást, játszótér kialakítását, köztéri kamerarendszer kialakítását, valamint az illegális szemétlerakóhely felszámolását, közösségi ház fejlesztését, szociális mosoda kialakítását.
Támogatás összesen: 152 000 000 Ft.
A projekt támogatásban részesült.
A TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BS1-2022-00062 Gyomaendrőd zöld infrastruktúra és kulturális infrastruktúra fejlesztése projektben a Kossuth Lajos utcai zöldfelületi rekonstrukció (járdafelújítás parkosítással, közterületek és közösségi terek rendbetétele), Vásártéri lakótelepen található játszótér felújítása, valamint zöldterület fejlesztés történik. Megvalósul a Határ Győző Városi Könyvtár és a Szent Antal Népház épületeinek homlokzat felújítása belső átalakítással és eszközbeszerzéssel, valamint a Kállai Ferenc Művelődési Ház eddig nem érintett épületrészeinek belső átalakítása, és kapcsolódó eszközbeszerzés. Emellett 22 parkoló állás kerül kialakításra a Vásártéri lakótelepen található park és játszótér környezetében.
Támogatás összesen: 207 947 000 Ft
A pályázat támogatásban részesült. A projekt megvalósítását 2023. március 1-ével megkezdtük.
 
A TOP_PLUSZ-3.3.2-21-BS1-2022-00036 Helyi szociális infrastruktúra fejlesztés Gyomaendrődön c. projekt fő célja a Térségi Szociális Gondozási Központ Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya és a Gyomaendrődi Család- és Gyermekjóléti Központ fejlesztését szolgálja.
A pályázat a Körös-menti Települések Fejlesztéséért Nonprofit Kft.-vel kötött konzorciumban került benyújtásra, az előkészítést a konzorciumi partner végezte.
Támogatás összesen: 150 000 000 Ft
A pályázat támogatásban részesült. A projekt megvalósítását 2023. március 1-ével megkezdtük.
 
A TOP_PLUSZ-3.3.2-21-BS1-2022-00012 - Egészségügyi intézmények fejlesztése Gyomaendrődön c. projekt fő célja a helyi egészségügyi alapellátást és járóbeteg szakellátást szolgáló épületek infrastruktúra fejlesztése.
Támogatás összege 149 999 999 Ft
A pályázat a Körös-menti Települések Fejlesztéséért Nonprofit Kft.-vel kötött konzorciumban került benyújtásra, az előkészítést a konzorciumi partner végezte. A pályázat elbírálása folyamatban van.
 
Fenti projekteken kívül benyújtásra került még a TOP Plusz konstrukciókra további 4 pályázat, melyek sajnos nem jártak sikerrel. 2 db pályázat a TOP_PLUSZ-1.2.1-21, 1-1 pályázat a TOP_PLUSZ-1.2.3-21 és TOP_PLUSZ-1.1.1-21 konstrukció keretében.
 
Közösségi szinten irányított városi helyi fejlesztések (CLLD)
 
A 2017. október 1. – 2022. december 31. időszakban valósult meg a TOP-7.1.1-16-2016-00012 számú Gyomaendrődi Helyi Közösség a települési kultúra fejlesztéséért projekt, melynek keretében a településen megvalósított helyi projektek szakmai támogatása történt. A pályázatok előkészítésére, majd a pályázati rendszer működtetésére került sor a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal, mint munkaszervezet közreműködésével.
Elnyert támogatás: 37 500 000 Ft
A Helyi felhívások (5 db) kiírásra kerültek. A projekt során 212,5 millió Ft pályázati forrás helyi pályázók általi lehívására adódott lehetőség. 33 db projekt tudott sikeresen megvalósulni Gyomaendrődön. A projektek elszámolása nagyrészt megtörtént, pár esetben még a zárás folyamatban van. Az előzetes információink alapján kicsit több mint mindösszesen 500. 000 Ft támogatás nem került felhasználásra a kedvezményezettek részéről.
 
Benyújtott hazai pályázatok
 
Magyarország 2022. évi központi költségvetéséről szóló 2021. évi XC. törvény 3. melléklet Önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatására vonatkozó pályázati kiírás alapján, a Gyomaendrőd Selyem út 1060 + 275 m szakasz burkolatának felújítása valósult meg a Közös Önkormányzati Hivataltól kiindulva.
A projekt összköltsége: 53 178 253 Ft
Elnyert támogatás: 39 883 690 Ft
Önerő: 13 294 563 Ft
A projekt megvalósult, elszámolása folyamatban van.
 
Fürdőfejlesztés előkészítése
Gyomaendrőd Város Önkormányzata sikeresen pályázott a Gyomaendrődi Liget Gyógyfürdő és Kemping fejlesztése című ET-2020-02-098 azonosítószámú pályázatával a Pályázat előkészítési feladatainak megvalósítására.
A projekt összköltsége: 125 000 000 Ft
Támogatási összeg: 125 000 000 Ft.
Önerő: 0 Ft
Jelenleg a feltételes közbeszerzési eljárás lezárult, a szerződés megkötésre került a vállalkozóval, pozitív kormányzati döntés esetén a kivitelezés megkezdődhet.
 
Kállai Ferenc Múzeum és Aranka Játékbaba Múzeum felújítására, korszerűsítésére című pályázatunk 250 millió Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült 499133/00004 azonosítószámon.
A közbeszerzés lezajlott, a vállalkozói szerződés megkötésre került.
 
Aranka Játékbaba Múzeum épületének korszerűsítése
Az Aranka babamúzeum felújítása pályázat keretében megvalósult a kiállítótér burkolat cseréje, festés, villanyszerelés, gipszkarton mennyezet kialakítása, udvar rendbetétele (kerítés javítás, vízelvezetés kialakítása, térburkolatok felújítása), tetőhéjazat cseréje, fűtés kialakítása, gépészeti kialakítások, illetve a kiállítótér bútorainak beszerzése, valamint a kiállítótér és a kiállítási anyag berendezése. A projekt 2021. december 31-én zárult.
Elnyert támogatás: 12.000.000 Ft
Az elszámolás és szakmai beszámoló elfogadásra került.
 
Leader felhívásra Gyomaendrőd csak külterülettel pályázhat. Az Önkormányzat 2022.11.28-án Játszótér fejlesztése Öregszőlőben címmel támogatási igényt nyújtott be. A pályázat keretében kéttornyú bástya játszóvár, lap és bölcsőhinta, fészekhinta, egyszemélyes rugós játék, mérleghinta kerül beszerzésre, valamint 1 db őshonos fa telepítése is megvalósul az árnyékolás biztosítása érdekében.
Pozitív döntés esetén a projekt megvalósítás időtartama: 2023.05.01 – 2024.04.30.
Az összköltség 8 421 053 Ft melyből, 8 M Ft a támogatási igény.
 
A TTP-KP-1-2022/1-000068 azonosító számú, Gyomaendrőd-Nagyenyed a közösségi kapcsolatok fejlesztéséért c. projekt megvalósítására 1 millió Ft támogatást nyertünk a Bethlen Gábor Alap által meghirdetett pályázati felhíváson.
A projekt keretében 20 fős delegáció látogatott el hozzánk 3 napra Nagyenyedről, akik aktívan részt vettek az augusztus 20-án megrendezett Kner Kupán, illetve a Gyomaendrődi Nemzetközi Halászléfőző Versenyen. Az elszámolás és beszámoló benyújtásra került.
 
 
Bevételek és kiadások alakulása önkormányzati szinten összesítve
 
Az elfogadott 2022. évi költségvetési rendeletünkben az eredeti előirányzat főbb összegei az alábbiak voltak:

A költségvetés mindösszesen bevételi összege 3.961.156 E Ft. Költségvetés bevételi főösszege 2.654.474 E Ft, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló bevételek összege 1.306.682 E Ft. A kiadások tervezett főösszege 3.961.156 E Ft volt.
 
A módosított előirányzat az alábbiak szerint alakult:
Bevételeknél és a kiadásoknál 5.166.802 E Ft.
 
A 2022. évi teljesítési összegek az alábbiak szerint alakultak:
 
Bevételek: 5.064.592 E Ft
 
Kiadások: 3.589.469 E Ft
ezen belül
Működési kiadások összege 2.722.229 E Ft
Felhalmozási kiadások összege 411.542 E Ft
Finanszírozási kiadások összege 455.698 E Ft
 
Az Önkormányzat gazdálkodásában az elsődleges cél az volt, hogy a Képviselő-testület által kötelező feladatként meghatározottak maradéktalanul végrehajtásra kerüljenek, a fejlesztési célok megvalósuljanak.
A 2022-es gazdálkodási évet a drasztikus áremelések, ezen belül is az energiaárak emelkedése nehezítette leginkább. Ebből adódóan a Képviselő-testület több alkalommal találkozott olyan előterjesztéssel, amely az energiaár emelkedés költségvetési hatását mutatta be, illetve azokat az önkormányzati és intézményi intézkedéseket, melyek a 2022., illetve a 2023. évi költségek csökkentését szolgálták. Mindezen nehézségek ellenére az Önkormányzat gazdálkodása stabil volt. A kedvező pozíció elsősorban a költségvetés teljesítés alakulásának vizsgálatával, likvid helyzet elemzésével, az intézmények fegyelmezett gazdálkodásával, az eredményes adópolitikával, a pályázati lehetőségek kihasználásával, illetve a meghozott költségcsökkentő intézkedések végrehajtásával volt elérhető.
 
 
                                                                                                                                                                                                                               Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. ei. %-ban
Bevételek
Önkormányzatok működési költségvetési támogatása
1343722
1605277
1605277
100,00
Közhatalmi bevételek
355000
521080
517234
99,26
Intézményi működési bevételek
135464
223632
212589
95,06
Működési célú tám.ért.bev., pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről, kölcsön visszatérülése
665326
582204
558009
95,84
Önk. felhalmozási költségvetési támogatása
39884
39884
100,00
Felhalmozási bevételek
70428
59100
3919
6,63
Felhalmozási célú tám.ért.bev.,pénzeszköz átvételek ÁH-on kívülről, kölcsön visszatérülése
84534
337315
332430
98,55
Finanszírozási bevételek
1306682
1798310
1795250
99,83
Bevételek mindösszesen
3961156
5166802
5064592
98,02
Kiadások
Személyi juttatások
746015
806526
741463
91,93
Munkaadót terhelő járulékok
95911
103762
91714
88,39
Dologi kiadás
599094
881504
721899
81,89
Műk.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülre
986901
1137908
1120907
98,51
Ellátottak juttatása
54688
54688
46246
84,56
Működési kiadások összesen
2482609
2984388
2722229
91,22
Felújítások
61467
392171
155421
39,63
Beruházások
1153707
937550
227759
24,29
Felh.c.tám.értékű kiad., pénzeszköz átadás ÁH-on kívülre, felh.célú kölcsön nyújtása
37416
42283
28362
67,08
Felhalmozási kiadások összesen
1252590
1372004
411542
30,00
Tartalékok
225957
754712
0
0,00
Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése
 0
55698
55698
100,00
Lekötött bankbetét elhelyezése
0
0
400000
 
Kiadás mindösszesen
3961156
5166802
3589469
69,47
 
Bevételek alakulása
  • Az Önkormányzat működési költségvetési támogatás jogcímen 1.605.277 E Ft támogatásban részesült, mely az alábbi feladatok finanszírozását szolgálta:
1. Helyi önkormányzatok működésének általános támogatása: 401.418 E Ft
2. Óvodapedagógusok és munkájukat közvetlenül segítők bértámogatása: 173.501 E Ft
3. Óvodaműködtetési támogatás: 27.859 E Ft
4. Gyermekétkeztetési feladatok támogatása: 104.689 E Ft
5. Szociális ágazati pótlék 98.132 E Ft
6. A települési önkormányzat szociális feladatainak egyéb támogatása: 72.933 E Ft
7. Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 129.928 E Ft
8. Szakosított szociális ellátási feladatok támogatása: 320.907 E Ft
9. Támogató szolgálat működési támogatása: 14.761 E Ft
10. Települési önkormányzatok kulturális feladatainak támogatása: 30.742 E Ft
11. Család-és Gyermekjóléti Központ támogatása: 33.452 E Ft
12. Óvodai és iskolai szociális segítő támogatása: 9.556 E Ft
13. Ukrán menekült ellátás támogatása: 6.648 E Ft
14. Kieső iparűzési adó támogatása: 140.665 E Ft
15. Bölcsődei kisgyermeknevelők, dajkák támogatása: 30.984 E Ft
16. Bölcsődei üzemeltetési támogatás: 9.102 E Ft
 
 
A feladatfinanszírozásból adódóan azon támogatási összegeket, melyek az egyes támogatási jogcímek között nem csoportosíthatók át és az önkormányzat az adott feladathoz nem használta fel teljes egészében az állam részére vissza kell fizetni.
 
Jogcímenként az alábbi visszafizetési kötelezettségek keletkeztek (összesen: 9.412.619 Ft):
  • A települési önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatása: 108.250 Ft
  • Egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatása: 3.190.770 Ft
  • Ukrán menekült ellátás támogatása: 6.055.117 Ft
  • Szünidei étkeztetés támogatása: 58.482 Ft
 
Jogcímenként az alábbi többlettámogatási igények keletkeztek (összesen 669.832 Ft):
  • Intézményi gyermekétkeztetés támogatása: 648.072 Ft 
  • A települési önkormányzatok egyes köznevelési feladatainak támogatása: 21.760 Ft
 
  • saját bevétel a módosított előirányzat 95%-ában teljesült.
  • A realizálódott közhatalmi bevételek 162 millió Ft-tal haladják meg az eredeti tervet.

Adóbevételek részletes elemzése (Elemzést készítette: Vaszkó Erika adóosztály vezetője):
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának Adóhatósága 2022. adóévben, összehasonlítva az azt megelőző adóévvel, az alábbi tényleges adóbevételeket teljesítette:
 
Adótípus
Bevétel összege 2021-ben   e Ft
Bevétel összege 2022-ben   e Ft
Bevétel változása e Ft
Nyitó hátralék 2022. 01.01-én e Ft
Nyitó hátralékból még fennálló tartozás 2022.12.31-én e Ft
Folyó évi hátralék keletkezése 2022-ben e Ft
Záró hátralék 2022.12.31-én       e Ft
Hátralék változása e Ft
Építményadó
39.937
40.537
600
12.860
9.290
3.431
12.721
- 139
Telekadó
0
0
0
212
0
0
0
-212
Magánszemélyek kommunális adója
41.483
38.427
- 3.056
16.641
12.123
7.930
20.053
3.412
Idegenforgalmi adó
7.299
12.283
4.984
851
125
1.444
1.569
718
Iparűzési adó
362.444
403.813
41.369
77.194
48.836
19.137
67.973
- 9.220
Helyi adók összesen:
451.163
495.060
43.897
107.758
70.374
31.942
102.316
- 5.441
Földbérbe-adásból származó jövedelem adója
0
0
0
0
0
0
0
0
Gépjárműadó
0
0
0
14.666
12.442
0
12.442
- 2.225
Talajterhelési díj
721
1.398
677
1.281
677
66
743
- 537
Adók összesen:
451.884
496.458
44.574
123.705
83.493
32.008
115.501
- 8.203
Pótlék
2.523
3.033
510
16.390
13.303
15.177
28.480
12.090
Bírság
756
353
- 403
2.204
1.709
399
2.108
-96
Adók és járulékok összesen:
455.163
499.844
44.681
142.299
98.505
47.584
146.089
 3.790
Idegenforg. adó állami támogatás
2.373
0
-2.373
 
 
 
 
 
Iparűzési adó állami kompenzáció
108.997
140.665
31.668
 
 
 
 
 
 
2022. évben az adóbevételek 43.897 ezer Ft-tal nőttek az előző évhez képest.
A mikro- kis- és középvállalkozások, a koronavírus járvány okozta gazdasági nehézségek csökkentése érdekében, ebben az évben is megfelezhették a fizetendő iparűzési adóelőlegüket, mely csökkentette az iparűzési adó éves bevételét.
A 25.000 főnél kisebb lakosságszámú települések esetében az állam teljes egészében megtérítette az így kieső adóbevételt, amely 140.665 ezer Ft, iparűzési adóhoz köthető állami támogatást jelentett önkormányzatunknak.
A nyitó hátralék 142.299 ezer Ft volt, a tárgyévben keletkezett hátralék 47.584 ezer Ft, így összességében 3.790 ezer Ft-tal nőtt 2022. év végére az adóhátralékok összege.
 
A hátralékokból a csőd- és felszámolási eljárás alatt álló vállalkozások az alábbi mértékben részesülnek:
 
 
Összes hátralék az év végén, eFt
Csőd és felszámolás alatt állók hátraléka, eFt
Adóhatóság által behajtható hátralék, eFt
 
2021.
2022.
2021.
2022.
2021.
2022.
Építményadó
12.860
12.721
9.026
6.680
3.834
6.041
Telekadó
212
0
212
0
0
0
Kommunális adó
16.641
20.053
0
0
16.641
20.053
Idegenforgalmi adó
851
1.569
0
0
851
1.569
Iparűzési adó
77.194
67.973
37.482
36.479
39.712
31.494
Helyi adók összesen:
107.758
102.316
46.720
43.159
61.038
59.157
Föld bérbeadásból származó jövedelem adója
0
0
0
0
0
0
Gépjárműadó
14.666
12.442
5.946
4.536
8.720
6.496
Talajterhelési díj
1.281
743
98
0
1.183
743
Adók összesen:
123.705
115.501
52.764
47.695
70.941
66.396
Pótlék és bírság
18.594
30.588
9.868
15.479
8.726
15.109
Adók és járulékok összesen:
142.299
146.089
62.632
63.174
79.667
81.505
 
Az adóhatóság által behajtható adóhátralék összege 4.545 ezer Ft-tal csökkent. A jegybanki alapkamat folyamatos emelkedése miatt a késedelmi pótlék összege jelentősen megnőtt. 2022-ben 6.383 ezer Ft-tal nőtt a behajtható pótlék és bírság összege.
A csőd- és felszámolás alatt álló vállalkozások hátraléka 2022-ben 542 ezer Ft-tal, az önkormányzat által behajtható hátralék 1.838 ezer Ft-tal nőtt az előző évhez képest.
A nyitó hátralék csökkenését, a behajtott összegeken, a befizetéseken túl a 2022. évben elévült követelések leírása okozta. Az elévülés miatt leírt adótartozások, túlfizetések az alábbiak szerint alakultak:
 
Adónem
Túlfizetés, Ft
Tartozás, Ft
Építményadó
11.750
1.692.650
Telekadó
112
211.680
Magánszemélyek kommunális adója
32.332
1.750.255
Idegenforgalmi adó
4.200
0
Helyi iparűzési adó
44.537
4.113.486
Gépjárműadó
12.247
1.058.538
Pótlék
4.665
1.644.132
Bírság és vh. költség
1.348
208.875
Talajterhelési díj
16.800
305.000
Összesen:
127.991
10.984.616
 
Közvetett támogatások:
 
Az önkormányzat a helyi adórendelete alapján 2022. évben is három adónemben biztosított adókedvezményt, adómentességet. Ezek az építményadó, a magánszemélyek kommunális adója és a helyi iparűzési adó. 2022-ben az összes biztosított kedvezmény 135.700 Ft volt, ami közvetett támogatásként csökkentette az adóbevételeket.
 
Megnevezés
Költségvetésben tervezett bevétel
Tényleges bevétel
Közvetett támogatás (csökkenés)
Építményadó
40.000
40.537
0
Magánszemélyek kommunális adója
42.000
38.427
136
Iparűzési adó
250.000
403.813
0
Összesen:
292.000
482.777
136
 
Építményadóban és magánszemélyek kommunális adójában az önkéntes tűzoltó egyesület szaktevékenységet végző tagja és a készenlétet ellátó önkormányzati tűzoltó számára biztosít adómentességet a helyi adórendeletünk. Ilyen címen csak magánszemélyek kommunális adójában vettek igénybe mentességet az adóalanyok, 12 adózó esetében 97.700 Ft összegben.
Magánszemélyek kommunális adója vonatkozásában további mentességet, kedvezményt kapnak azok, akik az önkormányzat által kiírt pályázat keretében a szennyvíz-hálózatra rácsatlakoznak. Szennyvíz-hálózatra csatlakozás után 6 adózónak 38.000 Ft adókedvezményt nyújtott önkormányzatunk.
Mentes a magánszemélyek kommunális adója alól az az adóalany, aki az adóév első napján a hetvenedik életévét betöltötte, az adóköteles lakásban egyedül lakik, és jövedelme nem éri el a rendeletünkben meghatározott mértéket. Ilyen mentességben 2022-ben nem részesült adózó.
Iparűzési adóban a háziorvos vállalkozásoknak biztosít adómentességet a helyi rendeletünk, amennyiben megfelelnek a helyi adókról szóló törvényben előírt feltételeknek. 2022. évben nem volt ilyen vállalkozás.
 
Mezőőri járulék

Az önkormányzat adóhatósága látja el a mezőőri járulék kivetésével, könyvelésével, behajtásával kapcsolatos feladatokat is. A 2022. évi bevételek az alábbiak szerint alakultak:
 
 
2022. évi kivetés, e Ft
2022. évi tervezett bevétel, e Ft
2022. évi tényleges bevétel, e Ft
Mezőőri járulék:
14.812
12.000
14.206
 
A meg nem fizetett mezőőri járulékokból a tízezer forint feletti hátralékkal rendelkező adózók tartozásai adók módjára kerülnek behajtásra. 2022-ben 1.577 ezer forint mezőőri járulék hátralék került így behajtásra.
  • A támogatás értékű működési bevételek, az államháztartáson kívülről működési célra átvett pénzeszközök és kölcsön visszatérülések 558 millió Ft összegben realizálódtak. Ebből az összegből 162 millió Ft az Önkormányzatnál jelentkezett, 351 millió Ft a Városi Egészségügyi Intézménynél, 22,5 millió Ft a Közös Önkormányzati Hivatalnál, 2,1 millió Ft a Gyomaendrődi Család-és Gyermekjóléti Központnál, 8,4 millió Ft a Kállai Ferenc Művelődési Központnál, 5,6 millió Ft a Szent Antal Népház és Művelődési Háznál, továbbá 6,2 millió Ft a Határ Győző Városi Könyvtárnál.
  • A felhalmozási költségvetési támogatás összege 39,884 millió Ft, amely a belterületi utak (Selyem út felújítása), járdák felújításához elnyert támogatás összege.
  • felhalmozási bevételeknél ingatlan és egyéb tárgyi eszköz értékesítésből 3.919 ezer Ft realizálódott.
  • támogatás értékű felhalmozási bevételek, az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök és kölcsön visszatérülések 332,43 millió Ft összegben realizálódtak. Itt jelennek az önkormányzati nyertes TOP-PLUSZ pályázatok támogatási előlegei, valamint két előző évi TOP pályázat záró elszámolásainak támogatási összegei, a Zöldpark Kft. által visszafizetett kölcsön összege, a lakás, belvíz és elemi kár kölcsönök visszafizetett összegei, továbbá a Határ Győző Városi Könyvtár Nekem szülőhazám projektje elszámolásának támogatása, illetve a Városi Egészségügyi Intézmény EFOP-2.2.19 Járóbeteg szakellátó szolgáltatások fejlesztése projekt 74,4 millió Ft összegű felhalmozási támogatási előlege.
  • A finanszírozási bevételek között jelenik meg a felhasznált maradvány összege, az értékpapír beváltásának összege és az államháztartáson belüli megelőlegezések összege.
A vizsgált időszakban az önkormányzat kiadásai az alábbiak szerint alakultak:
  • A kiadásokat elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok adatai összességében, valamennyi intézményt figyelembe véve 92-93%-os teljesítést mutatnak.
  • A dologi kiadásoknál a teljesítés 82%-os, melynek indoka elsősorban az, hogy az előző évben képződött maradvány költségvetési rendeletbe történő beépítése megvalósult, ugyanakkor felhasználás nem történt teljes mértékben.
  • működési célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások teljesülése összességében 1.120 millió Ft.
  • Segélykifizetés 46 millió Ft összegben teljesült.
  • A tervezett felújításokból  155 millió Ft értékű munka valósult meg, melyből több mint 151 millió Ft az Önkormányzatnál, 3,6 millió Ft pedig a Városi Egészségügyi Intézménynél jelentkezett.
  • A tervezett beruházások 228 millió Ft értékben teljesültek. Az önkormányzatnál a 2022. évi beruházások értéke 146 millió Ft, a Közös Önkormányzati Hivatalnál 2,2 millió Ft, a Határ Győző Városi Könyvtárnál 2 millió Ft, a Szent Antal Népház és Művelődési Háznál 94 ezer Ft, a Kállai Ferenc Művelődési Központnál 230 ezer Ft, a Városi Egészségügyi Intézménynél 77 millió Ft, a Gyomaendrődi Család-és Gyermekjóléti Központnál 151 ezer Ft.
  • felhalmozási célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások és kölcsönök összege 28 millió Ft.
  • finanszírozási kiadások között kellett elszámolni az állami támogatás megelőlegezések visszafizetésének összegét.
  
A vagyon alakulása 2022. évben
 
Az önkormányzat összevont mérlegének fő összege az előző évhez képest 4.139.939 E Ft összegű csökkenést mutat. Ezen nagymértékű csökkenés azzal indokolható, hogy megtörtént az Alföldvíz Zrt. kezelésében lévő víziközmű vagyon térítésmentes átadása a Magyar Államot képviselő Nemzeti Vízművek Zrt. részére. A nemzeti vagyonba tartozó befektetett eszközök állományi értéke előző évhez képest 4.270.733 E Ft-tal csökkent. Ezen belül az immateriális javak értéke 10.938 E Ft összegű növekedést mutat, a tárgyi eszközök értéke 4.232.419 E Ft-tal csökkent. A befektetett pénzügyi eszközök értéke előző évhez képest 49.252 E Ft értékű csökkentést mutat, mely a Vízmű részesedés kivezetéséből adódik.
 
A nemzeti vagyonba tartozó forgóeszközök értékének csökkenése azzal indokolható, hogy év közben megtörtént az állampapír beváltása 396.940 E Ft névértéken.
 
A pénzeszközök állományánál növekedés történt 579.268 E Ft összegben, mely elsősorban azzal magyarázható, hogy a lekötött bankbetét értéke 400.000 E Ft-tal növekedett, hiszen az értékpapír beváltását követően keletkezett szabad forrás befektetésének ezen módját választotta az önkormányzat.
 
A követelések állománya a múlt évhez képest összességében minimális változást mutat 3 E Ft összegű növekedés jelentkezett.
 
A Források változásainál a saját tőke csökkenése 3.322.130 E Ft, mely elsősorban a mérleg szerinti eredmény változásával és a felhalmozott eredmény csökkenésével indokolható.
 
A kötelezettségek állománya 15.095 E Ft-tal nőtt az előző évhez képest.
 

Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2022. évi mérlegbeszámolójában a részesedések a következő befektetéseket tartalmazzák:
 
Kimutatás az önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedéséről
 
Befektetés megnevezése
Befektetés összege
(Ft)
Társaság megnevezése
Fürdő üzletrész
3.200.000
Gyomaendrődi Liget Fürdő Nonprofit Kft.
Gyomaszolg üzletrész
139.630.000
Gyomaszolg Ipari Park Kft.
Magyar Cukor részvény
67.000
Magyar Cukor Zrt.
OTP törzsrészvény
2.000
OTP Bank Nyrt.
Zöldpark Kft.
3.000.000
Zöldpark Nonprofit Kft.
Regionális Hulladékkezelő Mű
13.660.000
Regionális Hulladékkezelő Kft.
Gyomaendrődi Földkezelő Kft. törzsbetét
2.900.000
Gyomaendrődi Földkezelő Kft.
Összesen:
162.459.000
 
Önkormányzatunknál a könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásba vételéről szóló 93/2002. (V. 5.) Korm.rendelet alapján könyvviteli szolgáltatás végzése céljából nyilvántartásba vett köztisztviselők az alábbiak voltak:
 
Szilágyiné Bácsi Gabriella regisztrálási szám: 174360
Keresztesi Krisztina Dóra regisztrálási szám: 207512
Ugrainé Gróf Éva regisztrálási szám: 180217
 
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2022. évi gazdálkodásának szöveges indoklása

Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                                                                                                Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei % ban
Személyi juttatások
184631
204637
168174
82,18
Munkaadót terhelő járulékok
18954
21614
16607
76,83
Dologi kiadás
369290
582408
459970
78,98
Műk. célú támért. kiad. pénzeszk. átadás ÁK, ellátottak juttatása
1041589
1192595
1167153
97,87
Működési kiadások össz.
1614464
 
2001254
1811904
90,54
Felújítások
60955
388110
151660
39,08
Beruházások
1066883
816935
145855
17,85
Támogatás értékű felhalm. kiadás és pénzeszk. átadás ÁK
37416
42283
28362
67,08
Felhalmozási kiadások össz.
1165254
1247328
325877
26,13
Tartalékok
225957
754712
0
0,00
Kiadások összesen
3005675
4003294
2137781
53,40
Intézményeknek nyújtott támogatás
497698
548936
505473
92,08
Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése
0
55698
55698
100,00
Lekötött bankbetét elhelyezése
0
0
400000
 
Kiadások mindösszesen
3503373
 
4607928
3098952
67,25
 
 
  • A kiadásokat elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok teljesülése a tervezett alatt maradt. Ez elsősorban azzal indokolható, hogy a közfoglalkoztatási programokhoz megtervezett bér és járulékköltség a tervhez képest 83%-ban realizálódott. A teljes felhasználása a bér és járulékkeretnek azért nem történt meg, mert azon programelemeknél, melyek 2023. február végén zárulnak, a 2022. decemberi valamint a 2023. januári bér és járulék kifizetéshez megkapta önkormányzatunk az előleget, így a támogatási összeg a rendeletbe a személyi juttatások és járulékok közé beépítésre is került, viszont tényleges felhasználás nem kapcsolódhat hozzá 2022. évben. A kapott előleg összege a 2022. évi maradványunk részét képezi. Az Önkormányzatnál kell megtervezni a képviselők és polgármester, a mezőőrök, a polgárvédelmi bázis, a közfoglalkoztatás bérjellegű kiadásait.
  • A dologi kiadásoknál a teljesítés közel 80%-on realizálódott. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a folyamatban lévő pályázati projektek közül a Százszorszép Óvoda fejlesztésénél és a Kállai Ferenc Művelődési Központ energetikai fejlesztésénél a dologi kiadásokra betervezett keretből minimális, 5% alatti felhasználás történt. A közüzemi költségekre betervezett eredeti keret 51,5 millió Ft + áfa összeg volt, a ténylegesen felmerült kiadás összege 67,4 millió Ft + áfa.
  • A működési célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások 98%-ban teljesültek. Itt jelenik meg az Önkormányzati Társulás részére átadott támogatás összege, bölcsődei és családi napközi feladatellátáshoz, az önkormányzati tűzoltóság, a helyi buszközlekedés, a Zöldpark Nonprofit Kft. és a Gyomaszolg Kft. által ellátott feladatokra (parkfenntartás, Sportcsarnok működtetése, temető üzemeltetése, ebrendészeti telep üzemeltetése, holtágak üzemeltetése) biztosított támogatás összege, a Liget Fürdő működéséhez nyújtott támogatás, a nyári napközi biztosításához nyújtott támogatás összege is. Továbbá az előző évi fel nem használt állami támogatás visszafizetésének összege, a Bursa ösztöndíj programra kifizetett támogatás összege, a Körös-szögi Kistérségi Társulás részére átutalt működési hozzájárulás összege, az EFOP-Egész életen át tartó tanulás projekt visszautalt támogatásának összege, a TOP – Bölcsőde építés projekt fel nem használt támogatásának visszautalt összege, a Gyüszte részére biztosított kölcsön. A segélyekre megtervezett keretből 46 millió Ft került felhasználásra.
  • A tervezett felújításokból közel 152 millió Ft értékű munka valósult meg az alábbiak szerint:
    • Kállai Ferenc Múzeum és Aranka Játékbaba Múzeum felújításához kapcsolódó tervek készítése 22.996 ezer Ft
    • Gimnázium tetőfelújítás 3.392 ezer Ft
    • Szennyvízhálózat rekonstrukciós munkák 8.216 ezer Ft
    • Víziszínpad felújítása 2.895 ezer Ft
    • Százszorszép Óvoda felújítás terv készítése 4.743 E Ft
    • Kállai Ferenc Művelődési Központ energetikai fejlesztése terv készítés 3.086 ezer Ft
    • Hivatal irodáiban laminált parketta csere 2.258 ezer Ft
    • Vásártéri Óvoda és Bölcsőde ingatlan felújítás (udvari térburkolat) 5.309 ezer Ft
    • Önerőből megvalósítandó energetikai fejlesztések tervdokumentációi 390 ezer Ft
    • Áchim úti termálkút csővezeték cseréje 2.912 ezer Ft
    • Útfelújítások 95.464 ezer Ft
  • A tervezett beruházások több mint 145 millió Ft értékben teljesültek és az alábbi fő tételek alkotják:
    • Belvíz X. projekt 107.193 ezer Ft
    • Települési turisztikai adatbázis és mobilapplikáció készítése 3.734 ezer Ft
    • ITS felülvizsgálata 5.500 ezer Ft
    • Közfoglalkoztatási programelem keretei között kisértékű tárgyi eszközök beszerzése 497 ezer Ft értékben
    • Könyvtár gázellátás tervezése 140 ezer Ft összegben
    • Zrínyi úti és egyéb ingatlan megvásárlása 3.500 ezer Ft összegben
    • Urnafal építés és egyéb köztemető fejlesztési kiadás 6.380 ezer Ft összegben
    • Kegyeleti hűtő beszerzés 1.657 ezer Ft
    • Tulipános Óvoda fejlesztése (kerítés építés) 1.128 ezer Ft
    • Rózsahegyi Kálmán Általános Iskola ingatlan fejlesztés (térkövezés) 4.699 ezer Ft
    • Parkolóépítéshez kapcsolódó költségek 414 ezer Ft értékben
    • Gyepmesteri telepen csurgalékvíz elvezetés kiépítése 358 ezer Ft összegben
    • Egyéb kisértékű tárgyi eszköz beszerzés 1.362 ezer Ft értékben
    • Informatikai beszerzések 1.303 ezer Ft
    • Fogorvosi minimumfeltételek biztosításához beszerzések 7.990 ezer Ft
  • A felhalmozási célú támogatásértékű kiadások és pénzeszköz átadások között jelenik meg a Holtág-Fejlesztési alapból nyújtott támogatás 5 millió Ft összege, a Selyem úti Óvodai Alapítványnak udvari játékok beszerzéséhez biztosított 1.286 ezer Ft összegű támogatás, a Liget Fürdő fejlesztésének előkészítő munkáihoz kapott támogatás fel nem használt 95 ezer Ft összege, a lakossági szennyvíz-és járdafelújítási pályázati alapból nyújtott 2.100 ezer Ft összegű támogatás, valamint az Alföldvíz Zrt. részére átutalt, fel nem használt fejlesztési forrás (bérleti díjból) 2.786 ezer Ft összege. 17.095 ezer Ft összegben biztosítottunk forrást az Önkormányzati Társulás részére két intézményünk (Kistérségi Óvoda és Bölcsőde és Térségi Szociális Gondozási Központ) fejlesztési kiadásainak finanszírozásához.
  • Önkormányzatunk 2022. szeptember 30. napján 4*100 millió Ft-ot helyezett el a számlavezető bankunknál lekötött betétként. Futamidő 1 év, kamat mértéke 13,5%. 3 pénzintézettől kértünk be ajánlatot betételhelyezésre és egyéb befektetésre, a legkedvezőbbet a Takarékbank Zrt. tette. Az államháztartáson belüli megelőlegezés visszafizetésének összege 55.698 ezer Ft.
 
A bevételek alakulását az alábbi táblázat szemlélteti:
 
Bevételek alakulása:
                                                                                                                                                                                                                                  Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %-ban
Intézményi működési bevétel
118948
196458
185680
94,51
 
Vagyoni típusú adók
82000
82000
78844
96,15
Termékek és szolgáltatások adói
258000
417833
417833
100,00
Egyéb közhatalmi bevétel
14000
20247
20246
99,99
Támogatás értékű műk. bevétel, műk.c.peszk.átvét ÁH-on kívülről, kölcsön visszatér.
310844
178260
162026
90,89
Önkormányzatok működési támogatása
1343722
1605277
1605277
100,00
Működési bevétel összesen
2127514
2500075
2469906
98,79
Önkormányzatok felhalmozási támogatása
0
39884
39884
100,00
Felh. bev., tám. értékű felh. bev., felh.c.peszk.átvét ÁH-on kívülről, kölcsön visszatér.
79138
320437
261793
81,70
Felhalmozási bevétel összesen
79138
360321
301677
83,72
Maradvány igénybevétele
896721
1287636
1287636
100,00
Forgatási célú belföldi értékpapír beváltása
400000
400000
396940
99,24
Államháztartáson belüli megelőlegezések teljesítése
0
59896
59896
100,00
Bevételek mindösszesen
3503373
4607928
4516055
98,01
 
  • A saját bevételek összességében közel 95%-ban teljesültek.
  • A közhatalmi bevételek az eredeti előirányzatot 163 millió Ft-tal meghaladja, ezen belül a vagyoni típusú adóbevétel 96%-ban teljesült, a termékek és szolgáltatások adói pedig az eredeti előirányzathoz képest 162%-ban realizálódtak. A vagyoni típusú adók közé tartozik az építményadó, az épület után fizetett idegenforgalmi adó, telekadó és a magánszemélyek kommunális adója. A termékek és szolgáltatások adói közé sorolandó a helyi iparűzési adó, a talajterhelési díj bevétel és a tartózkodás után fizetett idegenforgalmi adó.
  • A támogatás értékű működési bevételek és az államháztartáson kívülről működési célra átvett pénzeszközök, kölcsönök visszatérítése 162 millió Ft összegben teljesültek. Itt jelenik meg a Start mintaprogramra és az egyéb közfoglalkoztatásra járó támogatás, valamint a földalapú és zöldítési támogatás 123,7 millió Ft összege, a mezőőri támogatás 5.355 E Ft összege, Hunya Község és Csárdaszállás Község Önkormányzatok által átutalt 416 E Ft és 283 E Ft összegű hozzájárulások a Család-és Gyermekjóléti Szolgálat 2021. évi működéséhez, valamint a hivatal 2021. év utolsó negyedévi és a 2022. I-III. negyedévi működéséhez biztosított 14.578 ezer Ft összegű hozzájárulás és a belső ellenőri feladatokhoz átutalt 630 ezer Ft összegű támogatás. Itt jelenik meg Csárdaszállás Önkormányzata által az óvodai feladatellátáshoz átutalt 1.785 E Ft összeg is, továbbá az ebrendészeti telep működéséhez biztosított támogatás 737 ezer Ft összege. Szintén ezen a jogcímen realizálódott a szúnyoggyérítési feladathoz biztosított önkormányzati hozzájárulások összegei, illetve a Közép-békési Önkormányzati Társulástól visszautalt bérleti díj bevétel összege i. Megtörtént a Gyüszte részéről a kölcsön visszafizetése, felajánlás érkezett 100 ezer Ft összegben a menekültek megsegítésére, továbbá 2.800 ezer Ft összegben kulturális támogatás érkezett az Országos Diákszínjátszó Fesztiválra.
  • Az önkormányzati felhalmozási támogatás, felhalmozási bevételek, támogatás értékű felhalmozási bevételek és az államháztartáson kívülről felhalmozási célra átvett pénzeszközök, valamint felhalmozási célú visszatérítendő támogatások és kölcsönök 301 millió Ft összegben teljesültek. Megérkezett a Selyem út felújítására elnyert 39.884 E Ft összegű támogatás, a Blaha úti óvoda fejlesztéséhez kapcsolódó záró elszámolás 5.592 E Ft összegű támogatása, Tipegő Kert Bölcsőde építés projekt záró elszámolásához kapcsolódó 41 E Ft támogatása, továbbá két TOP PLUSZ projekt (Kossuth úti óvoda fejlesztése és a Kállai Művelődési Központ energetikai fejlesztése) támogatási előlege 135.925 E Ft, illetve 112.061 E Ft összegekben. Ingatlan és egyéb tárgyi eszköz értékesítésből 3.919 E Ft folyt be, a háztartásoknak nyújtott kölcsönök visszatérüléséből 855 E Ft realizálódott. A Zöldpark Kft. teljesítette az adott évben esedékes kölcsön visszatérítését 3.400 ezer Ft összegben.
  • Megtörtént 2022. szeptemberében az állampapír beváltása 396.940 ezer Ft névértéken, közel 60 millió Ft összegben teljesült az állami támogatás megelőlegezése, illetve megtörtént az előző évi maradvány igénybevétele is.
 
 
 
Gyomaendrőd Város Önkormányzata gazdasági szervezettel rendelkező, valamint gazdasági szervezettel nem rendelkező intézményeinek szöveges indoklása a 2022. évi gazdálkodásuk alakulásáról


Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal, mint gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szerv 2022. évi gazdálkodása
 
A Közös Hivatal elismert hivatali létszáma 2022. évre számolva 38,66 fő. Ebből a létszámból 35,87 főre nyújt az állam támogatást Gyomaendrőd vonatkozásában, 1,14 főt finanszíroz Csárdaszállás esetében és 1,65 főt Hunya Községben. Gyomaendrődön 48 főre terveztünk bérjellegű kiadást. A két kistelepülés önkormányzata vállalta a fent említett létszám foglalkoztatásából eredő kiegészítés biztosítását. A Közös Hivatal működését szabályozó megállapodás értelmében a hivatal vezetőinek bér-és járulékköltségét, a kiküldetés költségét, a közösen használt szoftverek üzemeltetésének, a biztonsági rendszerek fenntartásának költségét lakosságarányosan viselik a települések.
Csárdaszállás 9.991 E Ft-ot utalt át Gyomaendrőd önkormányzatának, Hunya Község Önkormányzata 4.587 E Ft-ot adott át ezen feladathoz. 2022. év utolsó három hónapjának települések közti elszámolására 2023. évben került sor a végleges kiadások és bevételek összegeinek ismeretében. Gyomaendrőd a hivatal működési kiadásainak finanszírozására 214 millió Ft állami támogatást kapott. A Közös Hivatalnál teljesült kiadások összege közel 338 millió Ft volt. A kiadások finanszírozásánál figyelembe kell venni a hivatal 4,259 millió Ft összegű tárgyévi bevételét, az előző évi 1,328 millió Ft összegű maradvány igénybevételét, illetve a két kistelepülés által biztosított kiegészítés összegét (14,578 millió Ft), Hunya Község Önkormányzata részéről az időközi választáshoz átadott 1,239 millió Ft összegű támogatást, továbbá a népszámláláshoz, választásokhoz és a nyári diákmunkához biztosított állami támogatások 21,294 millió Ft összegét. Így a hivatal működéséhez biztosított kiegészítő támogatási összeg 80,817 millió Ft.
 
Az alábbi táblázatok összevontan mutatják a Gyomaendrődi Közös Önkormányzati Hivatal alapfeladatának, továbbá a népszámlálás és a választás kiadásait és bevételeit, azaz tartalmazzák mindhárom település (Gyomaendrőd, Csárdaszállás és Hunya) teljesült kiadásait és realizálódott bevételeit.
 
 Kiadások alakulása:   
                                                                                                          
                                                                                                                                                                                                                                    Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei % ban
Személyi juttatások
249751
267923
254928
95,15
Munkaadót terhelő járulékok
36540
39707
36289
93,47
Dologi kiadás
39666
48761
44055
88,75
Működési kiadások összesen
325957
356391
335272
94,07
Felhalmozási kiadás
200
3051
2243
73,52
Kiadás mindösszesen
326157
359442
337515
93,90
 
  • A hivatalnál a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok kis mértékben az időarányos alatt teljesültek. Az igazgatási szakfeladaton belül külön bontáson és külön szervezetkódon jelennek meg a kirendeltségeken (hunyai és csárdaszállási) dolgozó köztisztviselők. A teljesült bér és járulékköltségből 10,1 millió Ft a népszámláláshoz kapcsolódóan merült fel, 8,2 millió Ft pedig a választásokhoz kapcsolódóan.
  • A dologi és egyéb folyó kiadások teljesítése 89%, közel 1,5 millió Ft merült fel a választások és a népszámlálás kapcsán. Közüzemi díjakra a hivatal 8.689 ezer Ft-ot költött, az eredeti előirányzat összege 3.600 ezer Ft volt.
  • A felhalmozási kiadások között kisértékű tárgyi eszköz beszerzések, egy ügyfélhívó és 2 db laptop jelenik meg 2.243 ezer Ft összegben.
 
Bevételek alakulása:   
                                                                                                     
                                                                                                                                                                                                                                 Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj./Mód. ei.
Intézményi működési bevételek
2526
3961
3948
99,68
Közhatalmi bevételek
1000
1000
311
31,10
Működési célú támogatások bevétel államháztartáson belülről
0
22536
22533
99,99
Irányító szervtől kapott támogatás
322264
330617
311315
94,16
Előző évi maradvány igénybevétele
367
1328
1328
100,00
Bevételek összesen
326157
359442
339435
94,43
 
  • Az intézményi működési bevételek tartalmazzák a továbbszámlázott bevételek, bérleti díjak összegeit és a kamatbevételeket, mindösszesen 3.948 ezer Ft értékben.
  • A közhatalmi bevételek között igazgatási szolgáltatási és engedélyezési díjak jelennek meg.
  • A működési célú támogatások között megjelenő 321 ezer Ft a diákmunkások foglalkoztatásához biztosított kormányhivatali támogatás összegét foglalja magába, továbbá a választásokhoz leutalt 7.981 ezer Ft támogatást, a népszámláláshoz biztosított 12.993 ezer Ft támogatást és a hunyai időközi polgármester választáshoz biztosított 1.238 ezer Ft összegű hozzájárulást.
  • Megtörtént az intézmény részéről az előző évben képződött maradvány igénybevétele is.
  • Az irányító szervtől kapott támogatás összege 311 millió Ft.
 
 
A gazdálkodási feladatok irányítása szempontjából a Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó, Gyomaendrőd Város Önkormányzata által fenntartott önálló gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények gazdálkodásának bemutatása


1. Határ Győző Városi Könyvtár 2022. évi gazdálkodása

Kiadások alakulása: 

                                                                                                                                                                                                                                    
Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. ei. % ban
Személyi juttatások
17257
21460
21272
99,12
Munkaadót terhelő járulékok
2292
2654
2609
98,30
Dologi kiadás
19414
24222
23306
96,22
Működési kiadás
38963
48336
47187
97,62
Felhalmozási kiadás
200
2110
2098
99,43
Kiadások mindösszesen
39163
50446
49285
97,70
 
  • A Könyvtár általános működését elemezve megállapítható, hogy a személyi juttatások és a munkaadót terhelő járulékok teljesülése kis mértékben időarányos alatti. A Kner emlékévhez kapcsolódóan jelentkező bérjellegű (elsősorban reprezentációs kiadás) kifizetés összege 763 E Ft.
  • A dologi kiadások teljesülése 96 %:
    • A Könyvtár állománygyarapításra 2022. évben 4.383 ezer Ft-ot fordított.
    • Az intézmény lapkiadásra a betervezett 5.191 ezer Ft összegű keretből 4.520 ezer Ft-ot használt fel.
    • A Kner Emlékévhez kapcsolódóan 1.686 ezer Ft összegű dologi kiadás jelentkezett.
    • A Könyvtár alaptevékenységéhez kapcsolódó dologi keretének 98 %-át használta fel. Közüzemi díjakra az intézmény 2.670 ezer Ft + áfa összeget fordított, az eredetileg betervezett keret 1.250 ezer Ft + áfa volt.
  • A felhalmozási kiadások között egy Attrakciós és Oktatási szoftvercsomag és egy Felhő szolgáltatás jelenik meg bruttó 724 ezer Ft összegben, notebook és PC beszerzés történt 505 ezer Ft értékben, valamint kávéfőző, projektor-és festőállvány és egyéb kisértékű tárgyi eszköz beszerzés történt. A Kner Emlékév keretei között elkészült egy lapozható óriáskönyv 641 ezer Ft összegben.
 
Bevételek alakulása:  
                                                                                                  
                                                                                                                                                                                                                                   Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %-ban
Intézményi működési bevételek
500
2534
2531
99,88
Működési célú támogatás értékű bevétel
3309
6633
6260
94,38
Felhalmozási célú támogatás értékű bevétel
0
154
153
99,35
Irányító szervtől kapott támogatás
35354
40598
40147
98,89
Maradvány igénybevétele
0
527
527
100,00
Bevételek összesen
39163
50446
49618
98,36
 
  • A saját bevételek között jelenik meg többek között könyv értékesítésből és egyéb szolgáltatásnyújtásból származó 399 ezer Ft összegű bevétel, a Kner Piroska szakácskönyv bemutatása rendezvény vacsorajegyeinek értékesítéséből származó 189 ezer Ft összegű bevétel, valamint rendezvények jegyértékesítéseihez kapcsolódóan realizálódott 523 ezer Ft összeg és a hirdetésekből származó 383 ezer Ft. Az egyéb bevételek között jelenik meg az Árnyékporocska szakácskönyv kiadásához kapcsolódóan biztosított támogatás megtérülésének 1.037 ezer Ft összege.
  • A közfoglalkoztatottak finanszírozására leutalt támogatás összege 3.074 ezer Ft. A 20%-os bérnövekedésre leutalt támogatás összege 3.186 ezer Ft.
  • A felhalmozási célú támogatások között jelenik meg az előző évben megvalósult Nekem szülőhazám projekt záró elszámolásának 153 ezer Ft összegű támogatása.
  • Az irányító szervtől kapott támogatás összege 40.147 ezer Ft volt.
  • Megtörtént az előző évi maradvány igénybevétele.

 
2. Kállai Ferenc Művelődési Központ 2022. évi gazdálkodása
 
Kiadások alakulása:

                                                                                                                                                                                                                                  Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
30923
39056
31541
80,76
Munkaadót terhelő járulékok
4101
4645
3298
71,00
Dologi kiadás
16226
50907
47130
92,58
Működési kiadások összesen
51250
94608
81969
86,64
Felhalmozási kiadás
200
250
230
92,00
Kiadások mindösszesen
51450
94858
82199
86,65
 
  • Az intézmény egészénél a bérek és járulékainak teljesítése az időarányos alatt alakult, melynek indoka, hogy az intézményvezetői pozíció betöltése és a tourinform irodai feladatok ellátása megfelelő szakemberekkel nehézséget jelentett, azaz a tényleges intézményi létszám az engedélyezett létszám alatt alakult, illetve a közfoglalkoztatásra betervezett előirányzat felhasználása is időarányos alatt teljesült. A Kállai Napok fesztiválhoz kapcsolódóan 650 ezer Ft bér és járulékköltség merült fel, a Sajt-és túrófesztiválhoz kapcsolódóan 688 ezer Ft.
  • A dologi kiadások módosított előirányzatának a 93%-a került felhasználásra 2022. évben, a 47,1 millió Ft-ból 16,8 millió Ft a Sajt-és túrófesztivál rendezvényhez kapcsolódott, 644 ezer Ft a Cibere gyermeknaphoz és a Kállai Napok 3 napos fesztivál költsége 8,2 millió Ft volt, mely rendezvénysorozat 3. napján került megszervezésre 24. alkalommal a Halászléfőző verseny. A Kállai Napok megvalósítására elnyert 2 millió Ft összegű támogatás felhasználása is megtörtént. Közüzemi költségekre 12,5 millió Ft + áfa összeget fordított az intézmény, az eredeti költségvetésbe betervezett keret 4,1 millió Ft + áfa volt.
  • A felhalmozási kiadások között megjelenő tételek kisértékű tárgyi eszköz beszerzéseket takarnak.
 
Bevételek alakulása:      
                                                                                               
                                                                                                                                                                                                                                   Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei. %-ban
Intézményi működési bevételek
5000
10211
10180
99,70
Működési célú támogatás értékű bevétel és átvett pénzeszköz
5724
12663
8471
66,90
Maradvány igénybevétele
2294
3387
3387
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
38432
68597
60459
88,14
Bevételek összesen
51450
94858
82497
86,97
 
  • Az intézményi saját bevételek több mint 10 millió Ft összegben realizálódtak. 2.925 ezer Ft a Sajt és túrófesztiválhoz, 500 ezer Ft a Kállai Napok rendezvényhez kapcsolódóan realizálódott, 6.408 ezer Ft az intézmény által biztosított szolgáltatásokhoz kapcsolódik, 347 ezer Ft pedig víz és áramdíj túlfizetés visszautalásából keletkezett.
  • A működési célú támogatásértékű bevételek és átvett pénzeszközök között realizálódott a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó 3.571 ezer Ft összegű támogatás, a 20%-os bérnövekedésre leutalt támogatás összege 4.252 ezer Ft, valamint a Sajt-és túrófesztiválhoz biztosított támogatás 645 ezer Ft összege.
  • Az irányító szervtől igénybevett támogatás összege 60,4 millió Ft volt.
  • Megtörtént az előző évi maradvány igénybevétele.
 
3. Szent Antal Népház és Művelődési Ház 2022. évi gazdálkodása

Kiadások alakulása: 

                                                                                                                                                                                                                                    Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
19278
22107
21416
96,87
Munkaadót terhelő járulékok
2560
2733
2407
88,07
Dologi kiadás
16520
17357
14865
85,64
Működési kiadások összesen
38358
42198
38688
91,68
Felhalmozási kiadások
200
200
94
47,00
Kiadások mindösszesen
38558
42398
38782
91,47
 
  • Az intézmény egészénél a bérek és járulékainak teljesítése kis mértékeben az időarányos alatt alakult.
  • A dologi kiadások teljesítése 86%, a TOP-7.1.1-16 Hagyományőrző és családi programsorozathoz kapcsolódó kiadások 100 %-ban teljesültek (3.875 E Ft), úgy mint a HUNG 2021. Helyi értékünk Kállai Ferenc projekt betervezett kiadásai (3.300 E Ft). Az egész évi közüzemi költségekre betervezett eredeti keret 2.367 ezer Ft volt, a tényleges felhasználás 2.791 ezer Ft.
  • A felhalmozási kiadások között kisértékű tárgyi eszköz beszerzések történtek.
 
Bevételek alakulása:    
                                                                                                
                                                                                                                                                                                                                               Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei. %-ban
Intézményi működési bevételek
5800
6578
6576
99,97
Működési célú támogatás értékű bevétel, átvett pénzeszközök
3543
5882
5655
96,14
Maradvány igénybevétele
7300
7948
7948
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
21915
21990
18603
84,60
Bevételek összesen
38558
42398
38782
91,47
 
  • Az intézményi saját bevételek az eredeti terv felett, 6.576 ezer Ft összegben realizálódtak.
  • A működési célú támogatásértékű bevétel soron a közfoglalkoztatott alkalmazásához kapcsolódó támogatás 2.102 ezer Ft összege jelenik meg, valamint a 20%-os bérnövekedésre leutalt támogatás 3.543 ezer Ft összege.
  •  Az irányító szervtől igénybe vett támogatás 18,6 millió Ft összegben teljesült.
  • Megtörtént az előző évi maradvány igénybevétele.
 
 
4. Gyomaendrődi Család- és Gyermekjóléti Központ 2022. évi gazdálkodása

Kiadások alakulása: 

                                                                                                                                                                                                                                   Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
51479
53776
53153
98,84
Munkaadót terhelő járulékok
6924
7209
7198
99,85
Dologi kiadás
8923
10792
9775
90,58
Működési kiadások összesen
67326
71777
70126
97,70
Felhalmozási kiadások
712
827
566
68,44
Kiadások mindösszesen
68038
72604
70692
97,37
 
  • Az intézménynél a bérek és járulékok a tervnek megfelelően teljesültek.
  • A dologi kiadások 9,7 millió Ft összegben teljesültek. Az egész évi közüzemi költségekre betervezett keret 2.145 ezer Ft + áfa, mellyel szemben 3.212 ezer Ft + áfa összegű költség jelentkezett.
  • A felhalmozási kiadások között hűtőszekrény (115 E Ft) vásárlás és ingatlan felújítás (415 E Ft), valamint egyéb kisértékű informatikai eszköz beszerzés jelenik meg.
 
Bevételek alakulása:       
                                                                                              
                                                                                                                                                                                                                                     Adatok ezer Ft-ban
 Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei. %-ban
Intézményi működési bevételek
0
20
20
100,00
Működési célú támogatás értékű bevétel és átvett pénzeszköz
0
2160
2159
99,95
Maradvány igénybevétele
0
471
471
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
68038
69953
68268
97,59
Bevételek összesen
68038
72604
70918
97,68
 
  • Az intézmény működési bevételei között kamat és egyéb bevétel jelenik meg.
  • A támogatás értékű bevételek között a közfoglalkoztatáshoz leutalt 2.159 ezer Ft összegű támogatás realizálódott.
  • Az irányító szervtől igénybe vett támogatás összege 68,2 millió Ft volt.
  • 2022. évben megtörtént az előző évi maradvány igénybevétele.
 
 
5. Városi Egészségügyi Intézmény 2022. évi gazdálkodása
 
Kiadások alakulása: 

                                                                                                                                                                                                                                     Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
192696
197567
190979
96,67
Munkaadót terhelő járulékok
24540
25200
23306
92,48
Dologi kiadás
129055
147057
122798
83,50
Működési kiadások összesen
346291
369824
337083
91,15
Felhalmozási kiadás
85824
118238
80434
68,03
Kiadások mindösszesen
432115
488062
417517
85,55
 
  • Az intézményben a személyi juttatások és a járulékok összességében 214,2 millió Ft összegben teljesültek (Járóbeteg szakellátás: 174.560 ezer Ft, védőnői feladatellátás: 36.013 ezer Ft). Az EFOP-2.2.19 Járóbeteg szakellátó szolgáltatások fejlesztése projektre megtervezett 5.850 ezer Ft összegű bérjellegű kiadásból 3.712 ezer Ft került felhasználásra. Év közben megtörtént az év elején elrendelt oltásokhoz kapcsolódó túlóra összegeinek kifizetése az oltásban részt vevő orvosok és szakdolgozók részére, melynek járulékkal növelt bruttó összege 3.124 ezer Ft volt. Ezen kifizetéshez kapcsolódó támogatást igénylés útján megkapta az intézmény a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől.
  • A dologi kiadások közel 123 millió Ft összegben (Járóbeteg szakellátás: 72.910 ezer Ft, védőnői feladatellátás: 2.964 ezer Ft, háziorvosi és fogorvosi ellátás: 39.262 ezer Ft, iskola egészségügyi ellátás: 1.150 ezer Ft) teljesültek. A közüzemi költségek tényleges teljesítése a tervezett 3.550 ezer Ft + áfa kerethez képest 8.684 ezer Ft + áfa összegben merült fel. Az EFOP projekt dologi kiadásai 6.512 ezer Ft összegben jelentkeztek.
  • A felhalmozási kiadások között 2.045 ezer Ft értékben jelentkeztek orvosi feladatellátást és egyéb intézményi működést szolgáló eszközbeszerzések, 300 ezer Ft összegben klíma vásárlás történt és az EFOP projekt megvalósításához kapcsolódóan 3.346 ezer Ft összegben jelentkezett felújítás (röntgen helyiség kialakítása) és 74.743 ezer Ft összegben eszközbeszerzésekre (röntgen, nőgyógyászati és gégészeti eszközök) került sor.
 
Bevételek alakulása:       
                                                                                              
                                                                                                                                                                                                                                   Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %-ban
Intézményi működési bevétel
2690
3870
3654
94,42
Működési célú támogatás értékű bevétel, átvett pénzeszközök
341906
354070
350905
99,11
Felhalmozási célú támogatások államháztartáson belülről
75824
75824
74403
98,13
Maradvány igénybevétele
0
37117
37117
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
11695
17181
6681
38,89
Bevételek összesen
432115
488062
472760
96,86
 
  • A betervezett intézményi működési bevétel teljesítése 94%, mely elsősorban a továbbszámlázott költségekből és a bérleti díj bevételekből tevődik össze.
  • A működési célú támogatásértékű bevételek között a NEAK-tól kapott támogatás összege (341,56 millió Ft), a COVID járvány elleni védekezés 2021. évi kiadásainak fedezetére kapott támogatás 931 ezer Ft összege, továbbá az EFOP pályázat működési előlegének 8.414 ezer Ft összege jelenik meg.
  • A felhalmozási célú támogatások között az EFOP projekt felhalmozási kiadásainak finanszírozását szolgáló 74,403 millió Ft összegű támogatása realizálódott.
  • Irányító szervtől kapott támogatás összege tartalmazza az EFOP projekt önerejének 1.195 E Ft összegét és ebben az évben került sor az intézmény előző évi önkormányzati támogatás 5.486 ezer Ft összegének átutalására is.
  • Megtörtént az intézménynél is az előző évi maradvány igénybevétele.
 
A gazdálkodási feladatok irányítása szempontjából a Közös Önkormányzati Hivatalhoz tartozó, Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás által fenntartott önálló gazdasági szervezettel nem rendelkező intézmények 2022. évi gazdálkodásának bemutatása
 
 
Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Kistérségi Óvoda és Bölcsőde 2022. évi gazdálkodása
 
 
A térségi feladatellátás keretében a Gyomaendrődi Önkormányzat közigazgatási területén 3 óvodai telephellyel, Csárdaszállás Önkormányzatának közigazgatási területén 1 óvodai telephellyel működött az intézmény. Működésének ez a formája 2021. július 15. napjától kibővült egy két csoportos bölcsődei feladatellátással. A bölcsődei feladatot 4 kisgyermeknevelő, 2 dajka és egy technikai dolgozó látja el.
 
Az óvodai ellátotti létszám a következőképpen alakult 2022. évben:
megnevezés
2021. október 1.-i létszám (fő)
2022. október 1.-i létszám (fő)
teljes idejű óvodai nevelésre szervezett csoportban lévők nem sajátos nevelési igényű gyermekek
209
195
két főként figyelembe vehető sajátos nevelési igényű
6
9
három főként figyelembe vehető sajátos nevelési igényű gyermekek
3
4
összes ellátotti gyermeklétszám
218
208
 
Az intézménynél az óvodai gyermeklétszám csökkenése tapasztalható.
A bölcsődei gyereklétszám 2022. január 1-jén 25 fő volt.
 
Csárdaszállási óvodai telephely működése
A csárdaszállási telephelyen 2022. évben 10 fő volt az óvodai gyermeklétszám, melynek felügyeletét és oktatását egy óvodapedagógus, és 1 fő dajka biztosította. A személyi juttatás és a hozzá kapcsolódó járulék a módosított előirányzatnak megfelelően alakult, bérre 8.365 E Ft került felhasználásra, járulékokra 1.105 E Ft. A bértámogatás összege ténylegesen 8.609 E Ft volt, így Csárdaszállás Községi Önkormányzata részéről 861 E Ft kiegészítés szükséges a bérek tekintetében. A működtetés dologi kiadásainál a teljesítés összege 1.414 E Ft, műanyagredőny és szúnyogháló vásárlás történt 495 E Ft összegben (Csárdaszállás Önkormányzat finanszírozásával valósult meg), a fűtési rendszer felújítására 180 E Ft-ot fordított az intézmény. Az állami támogatás összege működési kiadásokra 1.261 E Ft, így 333 E Ft kiegészítés szükséges.
Az óvodai étkeztetés kiadási tételei külön kormányzati funkciókódon kerültek lekönyvelésre. A Csárdaszállási óvodai telephely a mezőberényi Tópart Vendéglővel kötött megállapodás alapján biztosította az óvodások étkeztetését. 2022. évben a szolgáltatás igénybevétele 2.126 E Ft-ba került, átlagosan 9 gyermek étkezett. Térítési díj fizetésre az igénybevevők nem voltak kötelezettek. A 7 gyermekre jutó állami támogatás összege az elszámolást követően 1.016 E Ft volt, így az étkeztetést 1.110 E Ft összeggel kell kiegészítenie Csárdaszállás Község Önkormányzatának.
Összegezve a Csárdaszállási Önkormányzatnak 2.304 E Ft-ot kell önkormányzati kiegészítő támogatásként biztosítania a feladat ellátásához, melyet a zárszámadás elfogadását megelőzően Csárdaszállás át is utalt a megelőlegezést biztosító Gyomaendrőd Város Önkormányzata részére.
 
Kiadások alakulása:
 
                                                                                                                                                                                                                              Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj / a mód. Ei. % ban
Személyi juttatások
187198
190638
189070
99,18
Munkaadót terhelő járulékok
25082
25582
25544
99,85
Dologi kiadás
32755
31199
27866
89,32
Működési kiadások összesen
245035
247419
242480
98,00
Felhalmozási kiadás
16316
17279
16919
97,92
Kiadások mindösszesen
261351
264698
259399
98,00
 
  • Az intézményben a személyi juttatások és a hozzá kapcsolódó járulékok teljesülése 2022. évben közel 215 millió Ft volt. Ezen összegből 178,3 millió Ft az óvodai feladatellátásnál merült fel, 33,4 millió Ft pedig a bölcsődei feladatnál. Az Erasmus programhoz kapcsolódó kifizetés összege 2,8 millió Ft volt.
  • A dologi kiadás teljesülése a tervezett keret alatt maradt, közel 28 millió Ft összegben jelentkezett. Az óvodai feladatellátáshoz 23,1 millió Ft millió Ft, a bölcsődei feladatellátáshoz 4,1 millió Ft összegű kiadás kapcsolódott. Az Erasmus programban 544 ezer Ft dologi kiadás jelentkezett 2022. évben. A közüzemi költségekre tervezett keret 6.003 ezer Ft + áfa volt, a ténylegesen felmerült költség összege 8.257 ezer Ft + áfa.
  • A felhalmozási kiadások között kis értékű tárgyi eszköz beszerzések történtek 615 ezer Ft értékben (Óvodai feladatellátáshoz kapcsolódóan 545 ezer Ft, bölcsődei feladatellátáshoz 70 ezer Ft), az óvoda csárdaszállási telephelyén redőny felszerelésére került sor 495 ezer Ft összegben Csárdaszállás Önkormányzatának finanszírozásával, a bölcsődébe napellenző felszerelése történhetett meg 1.965 ezer Ft összegben és 3 db klíma beszerelése 1.111 ezer Ft értékben, illetve megtörtént az óvoda Kossuth úti telephelyén a villamoshálózat felújítása, mely 12.554 ezer Ft-ba került, illetve a csárdaszállási telephely fűtési rendszerének felújítása 180 ezer Ft összegben.
 
Bevételek alakulása:    
                                                                                                
                                                                                                                                                                                                                                    Adatok ezer Ft-ban
Megnevezés
Eredeti ei.
Módosított ei.
Teljesítés
Telj. / Mód. Ei %-ban
Intézményi működési bevétel
0
799
797
99,75
Működési célú támogatás értékű bevétel
0
695
694
99,86
Maradvány igénybevétele
2246
2237
2237
100,00
Irányító szervtől kapott támogatás
259105
260967
255840
98,04
Bevételek összesen
261351
264698
259568
98,06
 
  • Az intézmény működési bevétele között kamatbevétel, továbbszámlázott (235 E Ft) és egyéb működési bevétel, valamint gáz (432 E Ft) és áram (26 E Ft) visszatérítés jelenik meg.
  • A nyári diákmunkára biztosított támogatás összege 694 E Ft.
  • Az irányító szervtől kapott támogatás 255,8 millió Ft összegben teljesült.
  • Az intézmény év közben felhasználta az előző évi maradványát.
 
  
Gyomaendrőd, Csárdaszállás, Hunya Települési Önkormányzati Társulás által fenntartott önálló gazdasági szervezettel rendelkező intézmény gazdálkodásának bemutatása


Térségi Szociális Gondozási Központ 2022. évi gazdálkodása (készítette: Véháné Jánosik Zsuzsanna intézményvezető és Takács Gabriella gazdasági vezető)

Intézményünk 2022. évi kiadásának teljesítési főösszege: 962.905 E Ft, a bevételi teljesítési főösszege: 964.626 E Ft. volt.
I.                    Az intézmény feladatellátási mutatói
 
Ellátási forma
Állami támogatás alapját képező feladatellátási mutatók
2021.12.31
2022.12.31
Idősek Otthona (fő)
151
167
Átmeneti elhelyezés (fő)
1
0
Házi segítségnyújtás (fő)
72
65
Szociális étkeztetés (fő)
161
176
Támogató szolgálat (hó)
12
12
Idősek nappali ellátása (fő)
106
104
Fogyatékosok nappali ellátása (fő)
25
25
Tanyagondnoki szolgálat (hó)
12
12
Diákétkeztetésben résztvevők száma (fő)
577
694
 
Az adatokból látható, hogy a házigondozás és az idősek nappali ellátása szakfeladaton csökkenés tapasztalható, mely csökkenés befolyásoló tényezői a települések lakosságszámának csökkenése, a városban jelenlévő más szolgáltatók ellátásai valamint az, hogy az ellátottak idős otthoni ellátást igényeltek. 
 
II.                  Foglalkoztatottak alakulása
 
Az intézmény átlagos statisztikai állományi létszáma a 2022-es évben 142 fő volt. Ebből 133 fő közalkalmazott és 9 fő közfoglalkoztatott. A munkajogi létszám 147 fő volt.
Az előző évekhez hasonlóan 2022. évi létszám gazdálkodásunk során is nagy hangsúlyt fektettünk a közfoglalkoztatottak minél nagyobb számú foglalkoztatására, mely nemcsak a szakmai munka színvonalát, de az egységeink külső környezetének szépítését is nagyban elősegítette.
 
III.                Kiadások alakulása

                                                                                                                                                                                                                                      Adatok ezer Ft-ban
Kiadási kategória
Eredeti előirányzat
Módosított előirányzat
Teljesítés
Személyi juttatások
466 886
528 286
528 276
Munkaadót terhelő járulékok
69 245
78 494
78 197
Dologi kiadások
319 878
362 734
347 311
Működési kiadás összesen
856 009
969 514
 953 784
Beruházási kiadások
5 000
9 122
9 122
Tárgyévi kiadás összesen
861 009
978 636
962 906
 
A személyi juttatások és munkaadót terhelő járulékok esetében a módosított előirányzatokba beépítésre kerültek az állam által külön finanszírozott bértételek összege a szociális ágazati pótlék.
A kifizetett bértételek között szerepel 3 fő jubileumi jutalmának kifizetése, valamint a közalkalmazottak részére juttatott, a Kjt. 77 § (1) bekezdése alapján a keresetkiegészítés, mely a keresetbe tartozó juttatások előző évi bázis előirányzatának 2 %-a.
 
A munkáltatói járulékok között szerepel a rehabilitációs hozzájárulás összege, mely intézményünk esetében éves szinten mintegy 7 millió forint kiadást jelent, mivel kevés számú megváltozott munkaképességű dolgozót tudunk foglalkoztatni, így a rehabilitációs járulékfizetési kötelezettségünk kedvezőtlenül alakult.
   
A dologi kiadások esetében a legnagyobb tételt az élelmezéshez kapcsolódó beszerzések jelentik intézményünknél. Az üzemeltetési anyagok értéke nettó 179 millió forint. Közel 43 millió forintot költöttünk a közüzemi díjakra. A karbantartási költségeink 7,3 millió forintot tettek ki, melynek nagy részét az intézmény által üzemeltetett gépjárművek, és épületek karbantartására fordítottunk.
Beruházási kiadás jogcímen a kiegészítő állami-, és önkormányzati támogatásnak köszönhetően lehetőségünk volt az intézmény egyes telephelyein fejlesztéseket végezni, melyek az alábbiak voltak:
Kis-, és nagyértékű tárgyi eszközöket vásároltunk, ezek voltak: mobiltelefonok, faliszenzoros kézfertőtlenítők, kávédaráló, hűtőszekrények, a támogató szolgálati autóba az akadálymentesítés, botmixer, konyhai mérleg, mikrohullámú sütők, rozsdamentes hokedlik a tálaló konyhákba, laptop gyermekétkeztetés részére, az adomány ágyakba decubitus matracok vásárlása valamint a hazaszállításának a fuvarköltsége. A főző konyhán kazáncserére volt szükség.
 
IV.                Bevételek alakulása

                                                                                                                                                                                                                                  Adatok ezer Ft-ban
Bevételi kategória
Eredeti előirányzat
Módosított előirányzat
Teljesítés
Intézményi működési bevétel
283 716
295 959
295 959
Működési célú támogatás ÁHT-n belül és átvett peszk.
0
10 920
10 920
Működési bevétel összesen
283 716
306 879
306 879
Felhalmozási bevétel
0
15
15
Finanszírozási bevétel
0
1 795
1 795
Központi irányítószervi támogatás
577 293
669 947
655 937
 
Működési célú támogatás államháztartáson belülről bevételi kategória a közfoglalkoztatottak bértámogatását foglalja magába. A létszámadatoknál már említésre került, hogy intézményünknél átlagosan 9 fő közfoglalkoztatott látott el feladatot a 2022-es évben.
A Békés Megyei Kormányhivatallal a 9 fő bértámogatására 100 %-os támogatási intenzitású támogatási szerződést írtunk alá.
Az intézményi működési bevételeken belül több kategóriát különböztetünk meg, melyek az alábbiak:
Szolgáltatások ellenértéke: ezen a bevételi jogcímen számoljuk el a szabad kapacitás terhére végzett étkeztetési szolgáltatási térítési díját, melynek ÁFA nélküli összege 45 560 E Ft. volt. Ide tartoznak a vállalkozó óvodák és bölcsődék, a Református Szeretetotthon étkeztetése, továbbá az igénybe vett munkahelyi étkeztetések, a rendezvények után befizetett térítési díjak, táborok étkeztetése, valamint a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium által igénybe vett szolgáltatási bevételek.
Az ellátási díjak ÁFA nélküli bevétele 226 928 E Ft bevételt jelent, mely az intézmény alap-, és szakosított ellátást biztosító feladataiból származó bevételeket foglalja magába.
 
Állami és önkormányzati támogatás

A szakosított ellátás esetében a bértámogatást 46 főre igényeltük a 2022. évre vonatkozó felméréskor. A 46 fő után járó bértámogatás és a szakosított ellátás után járó. üzemeltetési támogatás összege mindösszesen 320.907 E Ft.
A szociális étkeztetés-társulás által történő feladatellátás esetén 176 fő ellátott volt az év végi mutatónk.
A személyi gondozás-társulás által történő feladatellátás esetén 65 főre járó támogatás realizálódhatott.
A tanyagondnoki szolgáltatásunk az év minden hónapjába működött.
Az időskorúak nappali intézményi ellátása-társulás által történő feladatellátás esetén a tényleges év végi létszámadat 104 főre csökkent.
A fogyatékosok nappali ellátásánál 25 fő ellátását terveztük. Az éves elszámolásnál 25 fő ellátásáról számolhatunk be.
Az egyes szociális és gyermekjóléti feladatok jogcímen járó állami támogatás összege mindösszesen 129.928 E Ft.
 
A támogató szolgálat alaptámogatásként 3.000 E Ft-ot kapott, és mivel teljesítette a működési engedélyben lévő 3.449 feladategységet, így teljesítmény támogatásként további 11.761 E Ft-ot igényelhetett.
 
Az intézményi gyermekétkeztetés esetén – a szakosított ellátáshoz hasonlóan – az étkezők számától függően bértámogatásban részesül intézményünk. Az eredeti terv alapján 17,4 fő dolgozó után igényeltünk támogatást, mely az év végével 17,64 főre emelkedett az elszámolásban. A kapott bér és üzemeltetési támogatás összege a szünidei gyermekétkeztetés támogatását is figyelembe véve 103.673 E Ft volt.
 
Szociális ágazati pótlék jogcímen 80.953 E Ft-ot kaptunk és használtunk fel. 
 
A leutalt 650.222 E Ft összegű állami támogatásból 3.249 E Ft összegű visszafizetési kötelezettsége keletkezett az önkormányzatnak, melynek teljesítése 2023. évben történt meg.
 
Kiegészítő önkormányzati támogatásunk 2022. évben 5.715 E Ft volt, mely összeget a szociális alapellátás-, és gyermekélelmezési feladatokra használtuk fel.
 
V.                  Összegzés
 
Összegzésként elmondható, hogy a 2022. év működését jelentősen befolyásolta a nagymértékű élelmiszer,- üzemanyagár,- valamint a rezsi áremelkedés. Ennek hatásaként kénytelenek voltunk megszorító intézkedéseket bevezetni. 
Az év nagy része a költségátcsoportosítás,- a takarékosság,- valamint a rezsiáremelkedést követően a takarékossági intézkedések megtételéről szóltak. 
Ezek ellenére kijelenthetjük, hogy az intézmény gazdálkodása egész évben stabil volt.
 
 
Előzetes hatásvizsgálat az Önkormányzat 2022. évi zárszámadási rendeletéhez
 
Társadalmi, gazdasági, költségvetési hatás:
Gyomaendrőd Város Önkormányzatának 2022. évi zárszámadási rendelete alapján megállapítható, hogy biztosított volt a stabil gazdálkodás a település számára. A kapott állami támogatás, a realizálódott helyi adó és egyéb saját bevétel – az elvonások ellenére is - biztosította a forrást a kötelező és önként vállalt feladatok ellátásához.
 
A város 2022. évi költségvetése lehetővé tette a folyamatban lévő beruházások befejezését és működtetését, további pályázatok benyújtásához biztosítani tudta a szükséges saját erő és pályázati megelőlegezések összegeit. A folyamatban lévő és megvalósult fejlesztések lehetővé teszik, hogy a település térségi szerepe megmaradjon és fékezze azokat a negatív folyamatokat (elvándorlás, romló szociális körülmények, születések számának csökkenése) melyek jellemzőek térségünkre.
 
A 2022-es gazdasági évben biztosított volt az önkormányzat által fenntartott közszolgáltatások működtetéséhez a szükséges forrás. Az intézményeink részére biztosított felújítás és karbantartás megakadályozta a színvonal gyors romlását.
 
A közfoglalkoztatási programok megteremtették annak a lehetőségét, hogy meginduljon az értékteremtés, eredményesen kapcsolódjon be a településüzemeltetési feladatokba és javuljon a hatékonysága, figyelemmel a megtett szervezeti változtatásokra is.
 
A szociális ellátórendszer működéséhez a szükséges források adottak voltak.
 
Környezeti és egészségi hatás:
A megalkotásra kerülő rendelet elfogadásának a környezetre és az egészségre negatív hatásai nincsenek. A település-egészségügy működéséhez szükséges források biztosítottak voltak, sikeres TOP forrásokból a fejlesztés lehetősége is megnyíltak.
 
Adminisztrációs teher:
A feladatok ellátása adminisztrációs többlet teherrel nem járt. A működéshez szükséges informatikai rendszer szinten tartása és szükséges mértékű fejlesztése biztosított volt.
 
A jogszabály megalkotásának szükségessége:
A zárszámadási rendelet megalkotását az Alaptörvény, illetve az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő, megalkotása kötelező, elmaradása esetén az önkormányzat törvénysértést követne el.
 
A jogszabály alkalmazásának személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételei:
A település 2022. évi zárszámadási rendeletében meghatározott feladatai végrehajtásához rendelkezett a szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételekkel. 
 
 
Indoklás az Önkormányzat 2022. évi zárszámadási rendeletéhez
 
Az 1.§-ban meghatározott kiadási és bevételi főösszeg a ténylegesen realizálódott kiadások és bevételek összegét tartalmazza.
A 2.§ az ellátandó feladatokhoz kapcsolódóan realizálódott bevételek részletezését mutatja be.
A 3.§-ban meghatározott, jogcímenként ténylegesen befolyt bevételek feladatonként lettek kimutatva, továbbá a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évek maradványa felhasználása és az egyéb finanszírozási bevételek részletezése jelenik itt meg.
A 4.§-ban meghatározott önkormányzati működési kiadás az önkormányzati feladatokhoz igénybe vett személyi és tárgyi feltételek biztosításának költségeit tartalmazza. Az önkormányzati segélyezés körében kifizetett kiadás az önkormányzat szociális rendelete alapján kifizetett támogatások összegét tartalmazza.
Az 5.§ a működési kiadások kormányzati funkciónkénti részletezését tartalmazza.
A 6.§ a működési céltartalékokat mutatja be.
A 7.§ az önkormányzat felújítási, beruházási, egyéb felhalmozási és finanszírozási kiadásait mutatja be.
A rendelet 8.-20.§-aiban rögzített mellékletekben megjelenő kimutatások bemutatását az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény írja elő.
A 21.§ a rendelet hatálybalépéséről rendelkezik.
 
Kérem a Tisztelt Testületet Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2022. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló önkormányzati rendelet tervezet szerinti megalkotására.  

Döntéshozói vélemények

Pénzügyi, Gazdasági, Turisztikai, Ellenőrző és Közbeszerzési Bizottság    
 
Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság    
 
Városfenntartó, Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Bizottság    
 
Döntési javaslat

"2022. évi zárszámadási rendelet megalkotása"

Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: Költségvetés, zárszámadás
Az Ügyrendi, Oktatási, Kulturális, Kisebbségi és Esélyegyenlőségi Bizottság a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

Gyomaendrőd Város Önkormányzat Képviselő-testületének
…/2023. (…) önkormányzati rendelete
Gyomaendrőd Város Önkormányzata 2022. évi költségvetésének végrehajtásáról


Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
 
1. § Gyomaendrőd Város Képviselő-testülete Gyomaendrőd Város Önkormányzata (a továbbiakban: Önkormányzat) 2022. évi zárszámadásának
a) bevételi főösszegét 5.064.592 ezer forintban,
b) kiadási főösszegét 3.589.469 ezer forintban
állapítja meg az 1. mellékletben részletezettek szerint.
 
2. § Az 1. § a) pontjában meghatározott bevételi főösszegen belül
a) az intézményi működési bevétel teljesítése 212.589 ezer forint,
b) a működési célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése 552.815 ezer forint,
c) a működési célú átvett pénzeszköz teljesítése 5.194 ezer forint,
d) a közhatalmi bevételek teljesítése 517.234 ezer forint,
e) az önkormányzatok működési költségvetési támogatása teljesítése 1.605.277 ezer forint,
f) a felhalmozási bevétel, tárgyi eszköz értékesítés teljesítése 3.919 ezer forint,
g) a felhalmozási célú támogatás, kölcsön államháztartáson belülről teljesítése 328.175 ezer forint,
h) a felhalmozási célú átvett pénzeszköz, kölcsön visszatérülés államháztartáson kívülről teljesítése 4.255 ezer forint,
i) az önkormányzatok felhalmozási költségvetési támogatása teljesítése 39.884 ezer forint,
j) a működési célú finanszírozási bevétel teljesítése 361.165 ezer forint,
k) a felhalmozási célú finanszírozási bevétel teljesítése 1.434.085 ezer forint
a 2. mellékletben részletezettek szerint.
 
3. § Az Önkormányzat bevételeinek jogcímenkénti részletezését a 3. melléklet tartalmazza, a költségvetési hiány belső finanszírozására szolgáló előző évek maradványa felhasználását és az egyéb finanszírozási bevételek részletezését a 4. melléklet tartalmazza.
 
4. § (1) Az 1. § b) pontjában meghatározott kiadási főösszegen belül az Önkormányzat működési kiadásainak teljesítése 2.722.229 ezer forint.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kiadási teljesítési összegből:
a) személyi juttatás 741.463 ezer forint,
b) munkaadókat terhelő járulék 91.714 ezer forint,
c) dologi kiadás 721.899 ezer forint,
d) működési célú támogatásértékű kiadás 920.356 ezer forint
e) működési célú pénzeszközátadás államháztartáson kívülre 200.551 ezer forint,
f) ellátottak pénzbeli juttatása 46.246 ezer forint
az 5. mellékletben részletezettek szerint.
 
5. § Az Önkormányzat működési kiadásainak kormányzati funkciók szerinti részletezését a 6. melléklet tartalmazza.
 
6. § Az Önkormányzat működési céltartalékait a 7. melléklet tartalmazza.
 
7. § Az önkormányzati felújítások összege 155.421 ezer forint, beruházási kiadása 227.759 ezer forint, az egyéb felhalmozási kiadása 28.362 ezer forint, a finanszírozási kiadás összege 455.698 ezer forint, melynek részletezését a 8. melléklet tartalmazza.
 
8. § Az Önkormányzat lehetséges adósságvállalási felső határának meghatározását a 9. melléklet tartalmazza.
 
9. § Az Önkormányzat és költségvetési szerveinek jóváhagyott és teljesített átlagos statisztikai állományi létszámadatait a 10. melléklet tartalmazza.
 
10. § Az Önkormányzat 2022. évi előirányzat felhasználási ütemtervét és annak teljesítését a 11. melléklet tartalmazza.
 
11. § Az Önkormányzat tartós kötelezettség vállalását a 12. melléklet tartalmazza.
 
12. § Az Önkormányzat vagyonának kimutatását forgalomképesség szerint 2022. december 31.-én a 13. melléklet tartalmazza.
 
13. § A működési kiadások kötelező és önként vállalt feladatok szerinti csoportosítását a 14. melléklet tartalmazza.
 
14. § Az önkormányzat működési- és felhalmozási bevételeinek és kiadásainak mérlegét a 15. melléklet tartalmazza.
 
15. § A közvetett támogatások mérlegét a 16. melléklet tartalmazza.
 
16. § Az Önkormányzat és költségvetési szerveinek maradványát a 17. melléklet tartalmazza.
 
17. § Az Önkormányzat 2022. évi eszközállományának bemutatását a 18. melléklet tartalmazza.
 
18. § Az Önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségállomány és részesedések alakulását a 19. melléklet mutatja be.
 
19. § Az Önkormányzat gazdasági társaságokban való részesedésének alakulását a 20. melléklet mutatja be.
 
20. § Az Önkormányzat működési és felhalmozási célú bevételeinek és kiadásainak alakulását 2022-2025. években a 21. melléklet mutatja be.
 
21. § Ez az önkormányzati rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.   

Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe