5. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Képviselő-testület (2014-2019)
2015. január 21-i ülésére
2015. január 21-i ülésére
Tárgy: | Előterjesztés a DTV Zrt-vel kötött koncessziós szerződés megszűntetésére irányuló megállapodás finanszírozási kérdéseiről | |
Készítette: | Dr. Micheller Anita jegyző | |
Előterjesztő: | Kreisz László polgármester |
A Kormány a 1826/2014.(XII.23.) Kormányhatározatával a IX. Helyi önkormányzatok támogatásai fejezeten belül új jogcím létrehozásáról döntött. A Kormányhatározat alapján Dunavarsány Város Önkormányzata részére 400 000 000 forint utólagos elszámolási kötelezettség melletti támogatás került jóváhagyásra, Dunavarsány város feladatainak biztonságos finanszírozása érdekében. Tekintettel arra, hogy Dunavarsány Város Önkormányzata önállóan nem terjesztett elő kérelmet támogatás iránt a Kormányhoz, ezért vélelmezhető, hogy ezen támogatás Délegyháza, Dunavarsány, Majosháza, Szigetszentmárton és Taksony polgármestereinek Orbán Viktor miniszterelnök részére 2013. december 6. napján előterjesztett kérelmére került jóváhagyásra az önkormányzatok alább ismertetett terhei egy részének állam által történő konszolidálása érdekében, figyelemmel Dunavarsány Város Önkormányzatának gesztori felelősségére és feladatai biztonságos finanszírozására.
1. A víziközmű beruházás története
A térség települései – Dunavarsány, Taksony, Szigetszentmárton, Délegyháza, Majosháza és Áporka – 1994-ben Önkormányzati Társulást hoztak létre. A társulás gesztora Dunavarsány Város Önkormányzata lett, s gesztori minőségben átvette a szennyvíz beruházás koordinálását. Megvizsgáltuk a megtisztított szennyvíz elhelyezésének lehetőségét, a vizsgálat azt az eredményt hozta, hogy nincs a közelben olyan élővíz, mely képes lenne ilyen mennyiségű megtisztított szennyvizet befogadni, alternatív megoldásként az öntözési célú hasznosítás mutatkozott. Beszereztük a vízjogi létesítési engedélyeket és elkészítettük a teljes rendszer céltámogatási pályázatát. A térségi szennyvízberuházás 1994 és 2000 között valósult meg.
A nagy mennyiségű beérkezett céltámogatási igény miatt a Kormány 1995-ben szétválasztotta a benyújtott pályázatokat, Dunavarsány esetében a tisztítótelep beruházását azzal az ígérvénnyel támogatta, hogy a következő évben megismételt céltámogatási pályázat automatikusan támogatott lesz. A két benyújtás közötti időben módosult a céltámogatási törvény, a támogatás mértéke, illetve ezen időszakban módosult az áfa törvény is, mely kedvezőtlenül hatott a víziközmű beruházásokra.
A céltámogatási törvény módosítása azt eredményezte, hogy míg a tisztítótelep 60%-os, addig a csatornahálózat már csak 40 % céltámogatásban részesült.
A szennyvíztelep építése 1996-ban kezdődött, a beruházás bekerülési értéke 867 millió Ft volt. Az átadatás 1998. májusában, a csatornahálózat első szakaszával együttesen történt.
A szennyvízcsatorna hálózat kivitelezése 1997-ben kezdődött. A fővállalkozói szerződés összege 2.482 millió Ft, a járulékos költségek (bankköltség, ügyvédi díj, műszaki ellenőrzés stb.) 338 millió Ft-ot tettek ki, a csatornahálózat és a tisztítótelep teljes bekerülési költsége elérte a 3.687 millió Ft-ot.
Az érintett települések lakói – mintegy 25 ezer fő – Társulatot alakítottak 6.108 érdekelttel (családdal), az érdekeltségi hozzájárulás összege 160 eFt volt, melyből 100 eFt-ot az érintett önkormányzatok a belépési nyilatkozat aláírásakor átvállalt az érdekeltektől. A bankkal együttműködve lehetősége volt az érdekelteknek lakástakarék-pénztári szerződés kötésére, melynek megkötésekor 30% állami támogatás volt igénybe vehető, a lakosság fizetési kötelezettsége 43 eFt-ra mérséklődött.
A szennyvízberuházás 3.687 millió Ft-os teljes bekerülési költségének a forrásszerkezete: céltámogatás (1.409 millió Ft), egyéb támogatások (963 millió Ft), Társulati és önkormányzati hitelek (1.240 millió Ft), önerő (75 millió Ft) volt.
2. Koncessziós Szerződés
A Társulás 2001. január 15-én nyilvános koncessziós pályázati felhívást tett közzé a Társulás települései víziközmű rendszerének üzemeltetésére. A pályázat kihirdetett győztese a Resonator (ma is 100 %-ban magyar tulajdonban lévő) Kft. volt, amely ajánlatát az EVN (osztrák érdekeltségű) AG közreműködésével terjesztette be.
(A Magyar Víziközmű Szövetség nyilvántartása szerint ritka a koncessziós üzemeltetés a víziközmű területen, csak három koncessziós társaság tagja a szövetségnek.)
A kért koncessziós díj úgy került megállapításra, hogy az fedezetet nyújtson az önkormányzatok beruházásához kapcsolódó valamennyi hitelének, és a lakosságtól átvállalt hitelek visszafizetésére. Az üzemeltetési jogosítványért kapott díjon túlmenően a társulás, illetve a társult önkormányzatok tulajdonrészt kértek a megállapítandó részvénytársaságból.
A Resonator Kft., az Önkormányzatok és a Társulás 2001. augusztus 14-én 28 éves időszakra vonatkozó Koncessziós Szerződést kötöttek. A víziközmű törzsvagyon az önkormányzatok tulajdonában maradt. A Koncessziós Szerződés rendelkezései szerint egy megalapítandó koncessziós társaságnak a cégjegyzékbe történt bejegyzésével valamennyi, a Koncessziós Szerződésből eredő koncessziós jog és kötelezettség ezen koncessziós társaságra száll át.
A Resonator Kft. és az EVN Wasser GmbH (EVN AG érdekeltsége) 2001. szeptember 7-én megalapították a koncessziós társaságot, ez a koncessziós társaság a DTV Zrt.
A Resonator Kft. (Koncesszor) az Önkormányzatoknak a koncessziós jog (vagyoni értékű jog) megvásárlására egyszeri 971 millió forint + ÁFA összegű koncessziós díjat fizetett meg.
A Resonator Kft. és a DTV Zrt. szerződést kötöttek, amelynek értelmében a Resonator Kft. a koncessziós jogot a DTV Zrt-re ruházta át. A DTV Zrt. ezen jog ellenértékét részben az OTP Banktól felvett kölcsönből, részben szavazati jogot nem biztosító névre szóló osztalékelsőbbségi részvény átvételéért fizetett ellenértékből, részben a Resonator Kft. által nyújtott hosszú lejáratú tagi (részvényei) kölcsönből fizette meg a Resonator Kft-nek.
A 2001. augusztus 14-én megkötött koncessziós szerződés szerződő felei 2007. október 24-én módosították és egységes szerkezetbe foglalták a Koncessziós Szerződést, amelyben a DTV Zrt. is szerződő félként vett részt.
Az érvényes Koncessziós Szerződés alappillérei: a koncessziós társaság által fizetendő eszközhasználati díj – mely megfelelő fedezetet biztosít a víziközmű vagyon pótlására – és a szolgáltatási díj – a koncessziós időszakra érvényes árképlet szerinti – meghatározása, amely betartására az önkormányzatok – meglévő árhatósági jogkörük alapján – kötelezték magukat.
A koncessziós részvénytársaságból osztalék kifizetésére nem került sor, a szakmai befektetők a társasággal szemben nem számoltak fel irányítási, vagy egyéb menedzsment költségeket.
A víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. Törvény („Vksztv.”) hatása
A Vksztv. hatályba lépése a DTV Zrt. működésének kereteit meghatározó Koncessziós Szerződés működésének feltételeit elsősorban az elvárt üzemméret (Vksztv. 36. § (1) A Hivatal az engedély kiadását megtagadja, ha … c) a kérelmező vonatkozásában az 1. melléklet szerinti képlet alapján kiszámított felhasználói egyenérték nem éri el a 150 ezret …), másrészt a szolgáltatási díjra vonatkozó illetékesség (Vksztv. 65. § (1) A közműves ivóvízellátás, valamint a közműves szennyvízelvezetés és –tisztítás díját (a továbbiakban együtt: hatósági díj) a Hivatal javaslatának figyelembevételével a víziközmű-szolgáltatásért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) rendeletben állapítja meg.) módosulása miatt lényegesen megváltoztatta.
A DTV Zrt. – a 2011. évi CCIX. Tv. („Vksztv.”) hatályba lépése óta folytatott, a Koncessziós Szerződés módosítására, utóbb közös megegyezéssel történő megszüntetésére irányuló folyamatos, több szempontú, ám valamennyi Fél együttműködő magatartása ellenére is eredménytelen tárgyalásokat követően – a Koncessziós Szerződést 2013. április 25-én, 2013. december 31-i hatállyal felmondta.
A Társulás Tanácsa a felmondást tagjainak egyetértése mellett, a 27/2013. (V.29.) sz. határozattal elfogadta, rögzítve, hogy az Önkormányzatok a koncessziós jogviszony megszűnéséből eredő elszámolást egy, a Felek között létrejövő egyezség keretében kívánják rendezni.
Az önkormányzatok, mint a Vksztv. IV. Fejezete szerint ellátásra kötelezettek, víziközmű-üzemeltetési jogviszonyt létesítettek a Dél-Pest Megyei Víziközmű Szolgáltató Zrt-vel, így az ellátás biztonsága mind jogilag, mind műszakilag megoldott.
2. Elszámolás
A lezárásra is irányadó, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 319. § (2) bekezdése alapján a szerződés megszüntetése esetében a Felek között elszámolásnak van helye.
A befektetők megfogalmazták igényüket, melyet arra alapoztak, hogy a koncessziós díj a koncessziós jog nem-gyakorlására tekintettel részben visszajár.
(A koncesszió gyakorlásának megkezdésétől a Koncessziós Szerződés megszűnésének időpontjáig 12 év, azaz 144 hónap telik el, azaz a koncesszió jogát a DTV Zrt. összesen 12 éven át, azaz 144 hónapon át gyakorolja, 16 éven át, azaz 192 hónapon át pedig nem fogja gyakorolni.)
A visszajáró hányadot a befektetett összeg forrásszerkezetéből és az igazolt pénzköltségekből vezették le. Összegét 1.099 millió forintban jelölték meg.
Belátva a levezetés számszaki helyességét, mi önkormányzatok egy más elven alapuló értékelésre kértük fel a KPMG tanácsadó céget. Az értékelés az un. diszkontált cash-flow alapon határozta meg a cég (koncessziós jog) értékét 631-683 millió forint tartományban.
Tárgyalások során egy megegyezésre jutottunk, melyet egy Megtérülési Megállapodásba foglaltunk (melléklet), ennek értelmében öt önkormányzatnak, összességében 618 millió forintos kötelezettsége keletkezett. Áporka a Társulás hatodik tag önkormányzata, a Koncessziós Szerződés elszámolási kérdései okán, az alapjogviszony egy részét vitatva, perben áll a DTV Zrt-vel és a Megtérülési Megállapodásnak nem részese.
Az önkormányzatok által megtérítendő összeg a Megtérülési Megállapodás alapján:
Település
|
Megoszlás
|
Fizetendő koncessziós megváltás
(Ft) |
|
Délegyháza
|
13,04%
|
80 557 366
|
|
Dunavarsány
|
39,59%
|
244 533 323
|
|
Majosháza
|
9,48%
|
58 577 136
|
|
Szigetszentmárton
|
14,61%
|
90 261 436
|
|
Taksony
|
23,28%
|
143 778 722
|
|
Összesen
|
100,00%
|
617 707 983
|
3. Támogatás
- Dunavarsány Város Önkormányzatának Polgármestere az Államkincstárnak kötelezően visszaküldött, a támogatási összeg felhasználására vonatkozó adatlapon a támogatásból megvalósítandó feladatot a következők szerint határozta meg, amely alapul vételével - reményeik szerint - megfogalmazásra kerül a Dunavarsány Város Önkormányzatával megkötendő támogatási szerződés:
" Dunavarsány Város Önkormányzata az így elnyert támogatásból
- 335 028 378 forint összeget, a Dunavarsány és Térsége Önkormányzati Szennyvíztársulás gesztoraként, a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény szabályozásából és rendelkezéseiből fakadó, de a társult önkormányzatoknak fel nem róható, a Dunavarsány és Térsége Viziközműveinek üzemeltetéséről szóló 2001. augusztus 14. napján kelt koncessziós szerződést módosító és egységes szövegét megállapító 2007. október 24. napján kelt koncessziós szerződés megszűnését eredményező és ebből következő, a társult önkormányzatok közül öt önkormányzat (Dunavarsány, Délegyháza, Majosháza, Szigetszentmárton, Taksony) és a koncessziós jogot 2001. december 28. napján aláírt szerződéssel megvásárló Dunavarsány és Térsége Viziközműveit Üzemeltető Koncessziós Zrt. (továbbiakban: DTV Zrt.) között létrejött egyedi megállapodásaikban rögzített, önkormányzati működésüket befolyásoló pénzügyi kötelezettségeiknek csökkentésére, kiegyenlítésére kívánja felhasználni az alábbiak szerint:
Ø Dunavarsány Város Önkormányzata, mint gesztor önkormányzat a Dunavarsány és Térsége Önkormányzati Szennyvíztársulás részére célhoz kötött polgári jogi szerződésen alapuló pénzeszköz átadással 241 640 000 forint összeget ad át, amelyet a Társulás négy tag önkormányzat (Délegyháza, Majosháza, Szigetszentmárton, Taksony) és a koncesszor DTV Zrt. közötti egyedi megállapodásaikban foglalt koncessziós tartozásaik csökkentésére közvetlenül utal át a harmadik személy DTV Zrt. részére az alábbi részletezés szerint:
Település
|
Fizetendő koncessziós megváltáshoz támogatás
(Ft) |
|
Délegyháza
|
52 160 000
|
|
Majosháza
|
37 920 000
|
|
Szigetszentmárton
|
58 440 000
|
|
Taksony
|
93 120 000
|
|
Összesen
|
241 640 000
|
Ø Dunavarsány Város Önkormányzata 93 388 378 forint összeget közvetlenül utal át saját költségvetéséből a koncesszor DTV Zrt-vel kötött egyedi megállapodásában foglalt koncessziós tartozása kiegyenlítésére ezzel biztosítva a stabil, törvényes, gazdaságos és hatékony önkormányzati feladatellátást."
A támogatás megoszlása a Megtérülési Megállapodás százalékai alapján az Önkormányzatok között:
Település
|
Megoszlás
|
Fizetendő koncessziós megváltáshoz támogatás
(Ft) |
|
Délegyháza
|
13,04%
|
52 160 000
|
|
Dunavarsány
|
39,59%
|
158 360 000
|
|
Majosháza
|
9,48%
|
37 920 000
|
|
Szigetszentmárton
|
14,61%
|
58 440 000
|
|
Taksony
|
23,28%
|
93 120 000
|
|
Összesen
|
100,00%
|
400 000 000
|
Döntési javaslat
"Előterjesztés a DTV Zrt-vel kötött koncessziós szerződés megszűntetésére irányuló megállapodás finanszírozási kérdéseiről"
Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: érdemi döntés
A Képviselő-testület (2014-2019) a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.
Taksony Nagyközség Önkormányzatának Képvselő-testülete
a) tudomásul veszi, hogy Dunavarsány Város Önkormányzata a 1826/2014.(XII.23.) Kormányhatározat alapján támogatásként kapott 400 000 000 forint összegből
- 335 028 378 forint összeget, a Dunavarsány és Térsége Önkormányzati Szennyvíztársulás gesztoraként, a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény szabályozásából és rendelkezéseiből fakadó, de a társult önkormányzatoknak fel nem róható, a Dunavarsány és Térsége Viziközműveinek üzemeltetéséről szóló 2001. augusztus 14. napján kelt koncessziós szerződést módosító és egységes szövegét megállapító 2007. október 24. napján kelt koncessziós szerződés megszűnését eredményező és ebből következő, a társult önkormányzatok közül öt önkormányzat (Dunavarsány, Délegyháza, Majosháza, Szigetszentmárton, Taksony) ésa koncessziós jogot 2001. december 28. napján aláírt szerződéssel megvásárló Dunavarsány és Térsége Viziközműveit Üzemeltető Koncessziós Zrt. (továbbiakban: DTV Zrt.) között létrejött egyedi megállapodásaikban rögzített, önkormányzati működésüket befolyásoló pénzügyi kötelezettségeiknek csökkentésére, kiegyenlítésére kívánja felhasználni az alábbiak szerint:
- Dunavarsány Város Önkormányzata, mint gesztor önkormányzat a Dunavarsány és Térsége Önkormányzati Szennyvíztársulás részére célhoz kötött, polgári jogi szerződésen alapuló pénzeszköz átadással 241 640 000 forint összeget ad át, amelyet a Társulás négy tag önkormányzat (Délegyháza, Majosháza, Szigetszentmárton, Taksony) és a koncesszor DTV Zrt. közötti egyedi megállapodásaikban foglalt koncessziós tartozásaik csökkentésére - figyelemmel a 2013. decemberében aláírt Megtérülési Megállapodásban rögzített százalék mértékekre - közvetlenül utal át a harmadik személy DTV Zrt. részére az alábbi részletezés szerint:
Település | Fizetendő koncessziós megváltáshoz támogatás (Ft) | |
Délegyháza | 52 160 000 | |
Majosháza | 37 920 000 | |
Szigetszentmárton | 58 440 000 | |
Taksony | 93 120 000 | |
Összesen | 241 640 000 |
- Dunavarsány Város Önkormányzata 93 388 378 forint összeget közvetlenül utal át saját költségvetéséből a koncesszor DTV Zrt-vel kötött egyedi megállapodásában foglalt koncessziós tartozása kiegyenlítésére, ezzel biztosítva a stabil, törvényes, gazdaságos és hatékony önkormányzati feladatellátást.
b) tudomásul veszi a pénzeszközátadás a) pont szerinti célhoz kötöttségére és az ahhoz kapcsolódó elszámolási kötelezettségre figyelemmel, hogy Dunavarsány Város Önkormányzata gesztor önkormányzati feladatkörében eljárva kizárólag a Támogatóval kötendő - az a) pont szerinti felhasználási célt is magában foglaló - támogatási szerződés aláírását, valamint az a) pont szerinti támogatási összeg továbbadásáról szóló, Dunavarsány és Térsége Önkormányzati Szennyvíztársulással kötendő polgári jogi szerződés aláírását követően, valamint a jelen határozat c), d) és e) pontjaiban rögzített feltételek teljesülése esetén, a Dunavarsány és Térsége Önkormányzati Szennyvíztársulás részére, Délegyháza, Majosháza, Szigetszentmárton és Taksony önkormányzatainak egyedi megállapodásaiban rögzített, önkormányzati működésüket befolyásoló, a DTV Zrt-vel szemben fennálló pénzügyi kötelezettségeiknek csökkentésére, polgári jogi szerződésen alapuló pénzeszköz átadással átad 241 640 000 forint összeget az a) pont szerinti célhoz rendelt részletezés szerint.
c) a saját részéről tudomásul veszi a b) pont szerinti 241 640 000 forint összegű pénzeszköz átadás mértékét és jóvá hagyja annak a 2013. decemberében aláírt Megtérülési Megállapodásban rögzített százalékok szerinti megosztását Délegyháza, Majosháza, Szigetszentmárton és Taksony önkormányzatai között az a) pontban rögzített arányban és mértékben, tekintettel arra, hogy ezen tartalmú határozat meghozatala alapvető feltétele az a) pont szerinti támogatás b) pont szerinti továbbadásának.
d) felhatalmazást ad a Dunavarsány és Térsége Önkormányzati Szennyvíztársulás részére, hogy a Szennyvíztársulás a Képviselő-testület nevében eljárva, a DTV Zrt-vel kötött egyedi megállapodásában foglalt tartozása csökkentésére közvetlenül átutalhassa a harmadik személy DTV Zrt. részére az a) pont szerint rájuk eső támogatási összeget tekintettel arra, hogy ezen tartalmú határozat meghozatala alapvető feltétele az a) pont szerinti támogatás b) pont szerinti továbbadásának.
e) a saját részéről tudomásul veszi és jóváhagyja változatlan tartalommal és szövegezéssel a jelen határozat meghozatalát segítő előterjesztés 1. számú melléklete szerinti, az a) pont szerinti támogatási összeg továbbadásáról szóló Szerződést, amelyet Dunavarsány Város Önkormányzata, mint Átadó és Dunavarsány és Térsége Önkormányzati Szennyvíztársulás, mint Átvevő írnak alá, tekintettel arra, hogy e Szerződés változatlan tartalmú és szövegezésű aláírása alapvető feltétele az a) pont szerinti támogatás b) pont szerinti továbbadásának.
f) felhatalmazza a Polgármestert a d) pont szerinti felhatalmazás aláírására, az e) pont szerinti Szerződésből fakadó intézkedések és az egyéb szükséges - jelen ügylethez - kapcsolódó intézkedések megtételére.
g) rögzíti és tudomásul veszi, hogy Áporka Önkormányzata a Dunavarsány és Térsége Önkormányzati Szennyvíztársulás hatodik tag önkormányzata, a Koncessziós Szerződés elszámolási kérdései okán, az alapjogviszony egy részét vitatva, perben áll a DTV Zrt-vel és a Megtérülési Megállapodásnak nem részese, így az a) pont szerinti támogatás összegéből sem részesülhet.
Határidők, felelősök:
Határidő: azonnal
Felelős: Kreisz László
Mellékletek: